Προς το περιεχόμενο

Επιδότηση ενοικίου 2019


vairass

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 643
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Καλησπέρα παιδιά, 

Αύριο θα πάει ο ιδιοκτήτης να κάνει καινούργιο μισθωτήριο γιατί το προηγούμενο είχε λήξει εδώ και καιρό. Του είπα να κάνει από 01/02/2019 για να μην πληρώσει πρόστιμο αλλά διαβάζω εδώ (εάν κατάλαβα καλά) ότι υπάρχει περίπτωση να μην πάρω αναδρομικά; 

Ευχαριστώ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσοχή! Θα πρέπει να εισάγετε αριθμό μισθωτηρίου το οποίο να είναι ενεργό στo παρακάτω διάστημα: 1/4/2019 - 30/9/2019 

Αυτό μου βγάζει ενώ βάζω τον σωστό αριθμό μισθωτηρίου. 

Ξέρει κάποιος να βοηθήσει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, nightwalker1990 είπε

Προσοχή! Θα πρέπει να εισάγετε αριθμό μισθωτηρίου το οποίο να είναι ενεργό στo παρακάτω διάστημα: 1/4/2019 - 30/9/2019 

Αυτό μου βγάζει ενώ βάζω τον σωστό αριθμό μισθωτηρίου. 

Ξέρει κάποιος να βοηθήσει?

Πότε λήγει το μισθωτήριο σου; Μήπως λήγει νωρίτερα από 30/9;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
36 λεπτά πριν, antbyron είπε

Πότε λήγει το μισθωτήριο σου; Μήπως λήγει νωρίτερα από 30/9;

1/11/2019 Λήγει Το μισθωτήριο είχε γίνει πριν 3 χρόνια αλλά επειδή έκανε τροποποιητική η Ιδιοκτήτρια μου εμφανίζει το μισθωτήριο απο 1/1/18 

Δηλαδή: Αρχικό μισθωτήριο Απο 2/10/2016 - 1/10/2017 μετά απο 2/10/2017- 1/10/2018 και τέλος απο 1/11/2018- 1/11/2019.  Η αίτηση μου εγκρίνεται δεν την προχώρησα επίσης λέει ότι θα πάρω αναδρομικά απο τον Ιανουάριο.  Βλέπω κάτι εγώ λάθος η την προχωράω?

 

Επεξ/σία από nightwalker1990
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Έχω το εξής θέμα και γι αυτό ρώτησα. 

Αυτή τη στιγμή είμαστε 3 μελης οικογένεια με συνολικό εισόδημα 2017 14600 ευρώ. 600 ευρώ πάνω από το όριο της επιδότησης. Με αποτέλεσμα να μην εγκρινεται. Όταν όμως θα γίνουν οι νέες δηλώσεις του 2018 θα έχουμε μικρότερο εισόδημα. Έχω συμπληρώσει την αίτηση αλλά δεν την έχω οριστικοποιησει. Αν περιμένω να γίνουν οι νέες δηλώσεις,  για να μπουν τα νέα πόσα, λέτε να πάρω τίποτα ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύς κόσμος έχει αυτή την απορία.

Ασε την αίτησή σου σε draft μορφή, σώσε την στο σύστημα και όταν  γίνουν οι φετινές δηλώσεις  εισοδήματος μπορείς να  την οριστικοποιήσεις .

Μην την στείλεις τώρα δεν έχει νόημα αφού θα απορριφθεί.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βγήκε νέο FAQ στην ΗΔΙΚΑ.
Ξεκαθαρίζεται πλέον και επίσημα το θέμα των ανανεώσεων/παρατάσεων.
https://www.epidomastegasis.gr/pub/Home/Faqs

1. Γιατί ενώ συμπληρώνω τον αριθμό μισθωτηρίου δεν μου αναγνωρίζει ότι υπάρχει ενεργό συμβόλαιο;

Δεδομένου ότι οι αιτήσεις για το Επίδομα εγκρίνονται για έξι μήνες, θα πρέπει και το μισθωτήριο συμβόλαιο να καλύπτει το ανωτέρω διάστημα, δηλαδή να έχει διάρκεια τουλάχιστον έξι μήνες από τον επόμενο μήνα της υποβολής αίτησης. Άρα για τις αιτήσεις που θα υποβληθούν εντός του Μαρτίου θα πρέπει το μισθωτήριο να μην έχει ημερομηνία λήξης πριν την 30/09/2019. Θα πρέπει να τροποποιήσετε το ηλεκτρονικό μισθωτήριο συμβόλαιο, και μετά να υποβάλετε αίτηση για το Επίδομα.

ΠΡΟΣΟΧΗ: Οι ημερομηνίες έναρξης και λήξης που θα δηλωθούν στην τροποποιητική δήλωση μίσθωσης ακινήτου θα πρέπει να καλύπτουν το εξάμηνο διάστημα για το οποίο θα εγκριθεί η αίτηση. Ενδεικτικά, για μισθωτήριο που λήγει στις 30/6/2019, και η αίτηση υποβάλλεται τον Μάρτιο, στην τροποποιητική δήλωση δεν μπορεί η ημερομηνία έναρξης να είναι μετά την 1/4/2019.

Εφόσον δεν προκύπτει κενό διάστημα χωρίς ηλεκτρονικό μισθωτήριο για το διάστημα από 1/1/2019 έως 30/3/2019, ο δικαιούχος θα λάβει και το αναδρομικό ποσό για τους μήνες αυτούς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, wallace9 είπε

Εφόσον δεν προκύπτει κενό διάστημα χωρίς ηλεκτρονικό μισθωτήριο για το διάστημα από 1/1/2019 έως 30/3/2019, ο δικαιούχος θα λάβει και το αναδρομικό ποσό για τους μήνες αυτούς.

Πώς (δεν) προκύπτει το κενό διάστημα όμως;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, phanispal είπε

Πώς (δεν) προκύπτει το κενό διάστημα όμως;

Είπαμε, έχοντας το αρχικό + το τροποποιημένο.
Για τις αιτήσεις που θα γίνουν τον Μάρτιο, το τροποποιημένο πρέπει να έχει λήξη τουλάχιστον 30/09 και έναρξη μέχρι 01/04 (το να δηλώσεις 01/03 είτε 01/02 για να γλιτώσεις το πρόστιμο δεν έχει διαφορά).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι, εννοώ πώς γίνεται να συνδεθεί το προηγούμενο μισθωτήριο (στην περίπτωσή μου το 1/1-1/7) με εκείνο που δηλώνω στην αίτηση, ώστε να φαίνεται ότι μένω και το Γενάρη και ότι δεν υπάρχει κενό διάστημα.

Και ρωτάω επειδή βγήκε νέα ΚΥΑ, μπας και έχει αλλάξει κάτι σε σχέση με πριν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καινούριο φρούτο σήμερα:

image.png.8a64e1631c48c83ac4ab1bd3e05f4a06.png

Προφανώς το αλλάξανε και δίνει και επιμεριστικά αναδρομικά για Φεβρουάριο-Μάρτιο (ή Μάρτιο) μόνο, οπότε δεν ισχύει ότι συμφέρει πάντα η τροποποίηση με πρόστιμο από 1/1.

Και η πλάκα είναι ότι η αίτηση που είχα δει τις προάλλες με μισθωτήριο από 1/2 εμφανίζει ακόμα στην πράξη έγκρισης ημερομηνία έναρξης δικαιώματος την 1/4. Όποιος δεν το πάρει χαμπάρι δηλαδή για να ξανακάνει αίτηση μπορεί να χάσει ένα δίμηνο, γιατί έτσι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...