Προς το περιεχόμενο

Επιδότηση ενοικίου 2019


vairass

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
28 λεπτά πριν, m3fisto είπε

Ρε παιδιά μπήκα και εγώ να κάνω αίτηση αλλά δεν εγκρίθηκε και δεν βρίσκω πως να το χειριστώ

4μελές νοικοκυριό (εγω-γυναίκα-ανηλικο-πεθερά) και εισόδημα νοικοκυριού 17600. 0 ακίνητη περιουσία και 20 τόκοι.

Έχω όμως το εξής θέμα με το/τα μισθωτήρια. Ο ιδιοκτήτης έχει συνιδιοκτησία με τη γυναίκα του 80/20 Και στο taxis εχω αποδεχτεί 2 μισθωτήρια με αξίες 160 και 40 ευρώ αντίστοιχα. (προφανώς δεν δίνω μόνο 200 ενοικιο αλλα καλώς ή κακώς είχα αποδεχτεί να δηλώνει λιγότερα)

Επειδή δέχεται μόνο ένα μισθωτήριο η αίτηση, φαίνεται λες και δίνω μονο 160 ευρώ ενοίκιο και

Σαν αιτία απόρριψης μου λέει 

Βαρύτητα Περιγραφή  
0 Το ποσό του μισθωτηρίου (160,70 €) υπολείπεται του δικαιούμενου (175 €). Το υπολογιζόμενο ποσό επιδότησης είναι (160,70 €).  
300 Το νοικοκυριό δεν πληροί τα εισοδηματικά κριτήρια

Αν καταλαβαίνω καλά από τους πίνακες για το νοικοικυριό μου το εισόδημα είναι οκ (<20000). Φταίει η μικρή δηλωμένη αξία του ενοικίου ή δεν διαβάζω καλά τους πίνακες και όντως δεν το δικαιούμαι λόγω εισοδήματος ? 

Ναι οκ είναι 4 μέλη(2,5)*70€=175€.
Έχει κάνει πατάτα ο λογιστής.
Ένα μισθωτήριο δηλώνεται και απλώς συμπληρώνεται το ποσοστό συνιδιοκτησίας του καθενός.
Μια απλή δήλωση δεν ξέρουν να συντάξουν και στο τέλος τρέχουμε εμείς.
Πρέπει να κάνεις καινούργιο, σωστό αυτή την φορά και για μένα να δηλώσεις το πραγματικό μίσθωμα.
Μην αφήνετε να σας εκμεταλλεύονται δήθεν προσφέροντας κάποια έκπτωση.

Τα έλεγα πριν μερικές σελίδες πίσω.
Με αφορμή την επιδότηση θα βγουν πολλές παρατυπίες στην επιφάνεια.
Και έχουν ήδη προνοήσει για αυτό.
Πχ. σύμφωνα με τα κριτήρια και την σύνθεση του νοικοκυριού δικαιούσαι 200€ αλλά το μισθωτήριο εμφανίζει 100€ ενοίκιο, ε θα λάβεις επιδότηση 100€ και όχι 200€.
Ή θα κάνετε "μάγκες" τους ιδιοκτήτες ή θα τα δηλώνετε όλα για να λάβετε επιδότηση.

Edit:
mezger ναι έχεις δίκιο για το όριο.
Είναι συντελεστής 2,5 (1+0,5+0,5+0,5)*7000€ που είναι η βάση.

Επεξ/σία από wallace9
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 643
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

6 λεπτά πριν, mezger είπε

Αυτό φταίει (δε γίνεται να πάρεις μεγαλύτερο ποσό από το μίσθωμα που δηλώνεται στο μισθωτήριο), έχει κάνει λάθος την υποβολή μισθωτηρίου ο ιδιοκτήτης.

Δεν θα έπρεπε να είναι 2 μισθωτήρια, έπρεπε να έχει κάνει 1 όπου θα αναφέρονται οι συνιδιοκτήτες με τα ποσοστά τους και το συνολικό ενοίκιο.

Επειδή για να το διορθώσει θα πρέπει να φτιάξει νέο μισθωτήριο, θα πρέπει να δηλώσει στο κατάλληλο πεδίο ότι αποτελεί συνέχεια προηγούμενου όπου θα βάλει τον αριθμό του ισχύοντος μισθωτηρίου. Αυτό αρκεί να το κάνει ένας από τους 2, όχι και οι 2, και ο άλλος συνιδιοκτήτης απλά να το αποδεχτεί.

Θέλει προσοχή όμως γιατί αν με την αίτηση που έκανες παίρνεις τα αναδρομικά, αν δεν κάνει την καινούρια με ημερομηνία 1/1 και πρόστιμο υπάρχει περίπτωση να μην πάρεις αναδρομικά το πρώτο τρίμηνο (το λέω γιατί θα είναι αρκετά διαφορετικά τα μισθωτήρια, δεν είναι σίγουρο ότι θα αναγνωρίσει το σύστημα τη συνέχεια). Αν χάσεις τα αναδρομικά, έχεις μεγαλύτερη χασούρα από τα 15 ευρώ επί 9 μήνες (μέχρι να μπορέσεις να ξανακάνεις αίτηση δηλαδή, με διορθωμένο μισθωτήριο).

EDIT: γράψε λάθος για όλα τα παραπάνω - αν σου βγάζει μήνυμα ότι δεν πληρει τα εισοδηματικά κριτήρια, δεν πρόκειτε να εγκριθεί και δεν φταίει το μισθωτήριο. Έχεις κάνει συναίνεση για όλα τα μέλη? Αν ναι και δεν υπάρχει καμία άλλη επισήμανση, τότε δεν το δικαιούσαι, δεν έχει νόημα να κάνεις κάτι άλλο. Βασικά αν όντως έχεις εισόδημα 17600, είσαι off για λίγο (για 4 μέλη το όριο είναι 17500).

το 17500 απο που το βλέπεις? εγώ 20000 βλέπω στα σάιτ για 4 μέλη 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, m3fisto είπε

το 17500 απο που το βλέπεις? εγώ 20000 βλέπω στα σάιτ για 4 μέλη 

Είναι 7000 για το πρώτο και 3500 για κάθε επόμενο, ανεξαρτήτος status (ανήλικο/ενήλικο). Αν μετράω καλά 17500 βγαίνει. Όπως και ναχει διόρθωσε την κατάσταση με το μισθωτήριο γιατί μπορεί με την καινούρια δήλωση να είσαι μέσα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μολις προσεξα οτι στην αρχή της αίτησης αποδέχεσαι ότι 

γ) Δε μισθώνω μέρος κατοικίας

Εγώ προφανώς και φαίνεται οτι μισθώνω μέρος κατοικίας αφού μπορώ να υποβάλω μόνο ένα εκ των 2 μισθωτηρίων..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, m3fisto είπε

το 17500 απο που το βλέπεις? εγώ 20000 βλέπω στα σάιτ για 4 μέλη 

Η βάση ήταν αρχικά 8000€ και έπεσε τελευταία στιγμή στα 7000€.
Για αυτό κάποια site αναφέρουν 20000€.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην περίπτωση που δεν υπάρχει ηλεκτρονικό μισθωτήριο (τα ενοίκια δηλώνονται κανονικά και από τους δύο), τι επιλογές υπάρχουν και ποια είναι η καλύτερη; Νέο μισθωτήριο από 01/02 για να μην υπάρξει πρόστιμο; Ο ιδιοκτήτης είναι υποχρεωμένος να εκδώσει και ΠΕΑ ή  μπορεί να το παρακάμψει εφόσον το συμβόλαιο είναι πριν από το 2012;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Nek2000 είπε

Στην περίπτωση που δεν υπάρχει ηλεκτρονικό μισθωτήριο (τα ενοίκια δηλώνονται κανονικά και από τους δύο), τι επιλογές υπάρχουν και ποια είναι η καλύτερη; Νέο μισθωτήριο από 01/02 για να μην υπάρξει πρόστιμο; Ο ιδιοκτήτης είναι υποχρεωμένος να εκδώσει και ΠΕΑ ή  μπορεί να το παρακάμψει εφόσον το συμβόλαιο είναι πριν από το 2012;

Συμφέρει από 1/1 με πρόστιμο, σε κάθε άλλη περίπτωση επιδότηση δίνεται από 1/4.

ΠΕΑ δεν χρειάζεται εφόσον είναι ανανέωση και δεν έχει αλλάξει ο μισθωτής - απλά αναφέρει κατά την υποβολή το παλαιό συμβόλαιο με τον αριθμό πρωτοκόλλου κατάθεσης στη ΔΟΥ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω που μιλησα με τον δικο μου τον λογιστη , επειδη ειμαι η περιπτωση που ειμαι σε ενοικιο τα τελευταια 6 χρονια και το συμβολαιο μου εληγε στις 30/6/2019 , η λογιστρια του ιδιοκτητη εκανε τροποποιηση(ετσι το λενε) απο 1/2/2019 εως 1/2/2021 με αποτελεσμα να χανω σιγουρα τον Ιανουαριο. Ασχετα αν καναμε ανανεωση , το συστημα τους δε το βλεπει αυτο . Αυτα απο μενα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, vag.patrick είπε

Εγω που μιλησα με τον δικο μου τον λογιστη , επειδη ειμαι η περιπτωση που ειμαι σε ενοικιο τα τελευταια 6 χρονια και το συμβολαιο μου εληγε στις 30/6/2019 , η λογιστρια του ιδιοκτητη εκανε τροποποιηση(ετσι το λενε) απο 1/2/2019 εως 1/2/2021 με αποτελεσμα να χανω σιγουρα τον Ιανουαριο. Ασχετα αν καναμε ανανεωση , το συστημα τους δε το βλεπει αυτο . Αυτα απο μενα.

Κάτι άλλο θα παίζει και στην δική σου περίπτωση.
Κανονικά έπρεπε να πάρεις τα αναδρομικά εφόσον έγινε τροποποίηση και υπήρχε ενεργό μισθωτήριο πριν τις 01/01/2019.
Εάν λες ότι έχασες το Γενάρη πιθανώς να έχασες και όλα τα αναδρομικά μαζί.
Έλεγξε να δεις σίγουρα από πότε ξεκινάει η Ημερομηνία έναρξης δικαιώματος.
Αυτό το έχει στο pdf νομίζω, όταν πας να εκτυπώσεις την απόφαση της αίτησης.
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, wallace9 είπε

Κάτι άλλο θα παίζει και στην δική σου περίπτωση.
Κανονικά έπρεπε να πάρεις τα αναδρομικά εφόσον έγινε τροποποίηση και υπήρχε ενεργό μισθωτήριο πριν τις 01/01/2019.
Εάν λες ότι έχασες το Γενάρη πιθανώς να έχασες και όλα τα αναδρομικά μαζί.
Έλεγξε να δεις σίγουρα από πότε ξεκινάει η Ημερομηνία έναρξης δικαιώματος.
Αυτό το έχει στο pdf νομίζω, όταν πας να εκτυπώσεις την απόφαση της αίτησης.
 

Τηναιτηση την εκανε ο λογιστης.... Το Pdf της αποφασης το βρισκω απο καπου εγω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, vag.patrick είπε

Τηναιτηση την εκανε ο λογιστης.... Το Pdf της αποφασης το βρισκω απο καπου εγω?

Κράτα μικρό καλάθι τότε σε ότι ακούς...
Μπές εδώ με τους κωδικούς απο to taxisnet για να βρείς την αίτηση:
https://www.epidomastegasis.gr/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

2 λεπτά πριν, wallace9 είπε

Κράτα μικρό καλάθι τότε σε ότι ακούς...
Μπές εδώ με τους κωδικούς απο to taxisnet για να βρείς την αίτηση:
https://www.epidomastegasis.gr/

Την βρηκα.... Την κατεβασα και λεει οτι δικαιουμαι τα αναδρομικα απο 1/1/19 γιατι υπαρχει ενεργο συμβολαιο. Αλλα μονο αυτο κατι αλλο δεν γραφει. Ειναι σε μορφη pdf η αιτηση η αποθηκευμενη.. Αυτο δεν εννοουσες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Άρα δεν έχασες τίποτα.
Εάν έχεις Ημερομηνία έναρξης δικαιώματος 01/01/2019 θα τα πάρεις κανονικά τα αναδρομικά.
Και με αυτή την ευκαιρία καιρός να αλλάξεις και λογιστή...

Επεξ/σία από wallace9
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, mezger είπε

Είναι 7000 για το πρώτο και 3500 για κάθε επόμενο, ανεξαρτήτος status (ανήλικο/ενήλικο). Αν μετράω καλά 17500 βγαίνει. Όπως και ναχει διόρθωσε την κατάσταση με το μισθωτήριο γιατί μπορεί με την καινούρια δήλωση να είσαι μέσα.

εχεις δίκιο. 17500 είναι το όριο για την περίπτωσή μου εφόσον είναι 7Κ για μονοπρόσωπο και 3.5Κ για καθε ενα επιπλέον μέλος. Χάρηκα αρχικά επειδή στα σάιτ είδα 20Κ. Κρίμα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...