Προς το περιεχόμενο

Επιδότηση ενοικίου 2019


vairass

Προτεινόμενες αναρτήσεις

28 λεπτά πριν, phanispal είπε

Όχι, εννοώ 1/1/19 - 1/7/19.

Το θέμα είναι πώς θα βεβαιωθώ για το τι πρόκειται να γίνει, και αν προλαβαίνω να πω του λογιστή του ιδιοκτήτη να κάνει ξανά αλλαγή κι ας βγει εκπρόθεσμο.

Ε κάτι παίζει τότε με τις αλληλουχίες των προηγούμενων μισθωτηρίων που είχες.
Εάν γίνει πάντως η διαδικασία όπως αναφέρθηκε δεν θα έχεις πρόβλημα.

18 λεπτά πριν, johnmadgr είπε

Τι γινεται με το ρολοι της ΔΕΗ αν δεν το δηλωσουμε ως τον Δεκεμβριο στο ονομα μας? υπαρχουν κυρωσεις?

Για μετά τον Δεκέμβρη θα έχεις κυρώσεις.

11 λεπτά πριν, danis44 είπε

3) Ιούλιο 19 μέχρι Δεκέμβρη 19 (ΤΡΟΠΟΠΟΙΗΤΙΚΗ)

Ε λογικό.
Πιστεύω και 01/04 να έμπαινε δεν θα είχες πρόβλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 643
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

3 ώρες πριν, wallace9 είπε

Ε κάτι παίζει τότε με τις αλληλουχίες των προηγούμενων μισθωτηρίων που είχες.
Εάν γίνει πάντως η διαδικασία όπως αναφέρθηκε δεν θα έχεις πρόβλημα.

Για μετά τον Δεκέμβρη θα έχεις κυρώσεις.

Ε λογικό.
Πιστεύω και 01/04 να έμπαινε δεν θα είχες πρόβλημα.

τι ειδους κυρωσεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, phanispal είπε

Όχι, εννοώ 1/1/19 - 1/7/19.

Το θέμα είναι πώς θα βεβαιωθώ για το τι πρόκειται να γίνει, και αν προλαβαίνω να πω του λογιστή του ιδιοκτήτη να κάνει ξανά αλλαγή κι ας βγει εκπρόθεσμο.

Νομίζω ότι ή είσαι απλά άτυχος και έπεσες σε αστοχία του συστήματος ή συμβαίνει κάτι ιδιαιτερα περίεργο.

Αν γίνει αλλαγή στο μισθωτήριο και κάνεις ανάκληση της αίτησης, δεν υπάρχει καμία εγγύηση ότι θα μπορέσεις να υποβάλλεις νέα (δεν προκύπτει από την ΚΥΑ ή τις οδηγίες που έχουν δώσει μέχρι στιγμής).

Θα έλεγα να καλέσεις στην ηδίκα (11131) και να εξηγήσεις το πρόβλημα, ή καλύτερα στείλτους ένα mail με τα 2 μισθωτήρια και την πράξη έγκρισης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, johnmadgr είπε

τι ειδους κυρωσεις?

Να σταματήσεις να λαμβάνεις την επιδότηση.

1 ώρα πριν, mezger είπε

Νομίζω ότι ή είσαι απλά άτυχος και έπεσες σε αστοχία του συστήματος ή συμβαίνει κάτι ιδιαιτερα περίεργο.

Μάλλον το τρίτο.
Κάπου είχε πάρει το μάτι μου ότι αυτοί που πήγαν να δηλώσουν τα μισθωτήρια το Γενάρη πληροφορούμενοι την επερχόμενη επιδότηση είχαν διάφορα θέματα.
Το σύστημα δεν λάμβανε υπόψιν την περίοδο ισχύος του μισθωτηρίου αλλά την ημ/νια αποδοχής.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο 11131 πήρες;
Ρώτησες εάν μπορεί να ανακληθεί και να κάνεις ξανά νέα αίτηση, αφού διορθώσεις το μισθωτήριο;
Ακόμα και πρόστιμο εκπρόθεσμης να πληρώσεις σε συμφέρει για να λάβεις όλα τα αναδρομικά.
Εάν δεν βγάλεις άκρη με τον ιδιοκτήτη και τον λογιστή στείλε email στο [email protected]  μαζί με όλες τις λεπτομέρειες να σε κατευθύνουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αν  ξεπερνάει κάποιος τα εισοδηματικά κριτήρια, τον αφήνει το σύστημα να κάνει την αίτηση; Δε θέλω να  δοκιμάσω αν υπάρχει κάποιου είδους κύρωση μετά.

Επεξ/σία από Ison_
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, wallace9 είπε

Στο 11131 πήρες;
Ρώτησες εάν μπορεί να ανακληθεί και να κάνεις ξανά νέα αίτηση, αφού διορθώσεις το μισθωτήριο;

Ναι, αυτό πήρα.

Ρώτησα και δεν ήξερε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, phanispal είπε

Ναι, αυτό πήρα.

Ρώτησα και δεν ήξερε.

Αυτό τουλάχιστον έπρεπε να το ήξερε!
Ξαναπάρε μία αργότερα μήπως πετύχεις κάποιον άλλο.
Αν και πιστεύω ότι γίνεται να την ακυρώσεις και να ξανακάνεις γιατί η πλατφόρμα θα παραμένει ανοιχτή για πάντα.

4 λεπτά πριν, Ison_ είπε

Αν  ξεπερνάει κάποιος τα εισοδηματικά κριτήρια, τον αφήνει το σύστημα να κάνει την αίτηση; Δε θέλω να  δοκιμάσω αν υπάρχει κάποιου είδους κύρωση μετά.

Προχώρα άφοβα, απλώς δεν θα εγκριθεί.
Αλλά αφού ξέρεις ότι ξεπερνάς τα όρια γιατί να το κάνεις, να σου φύγει η περιέργεια;😁

Όπως ένας γνωστός μου με το μέρισμα, που ούτε ο ίδιος ξέρει πόσα ακίνητα έχει.
Έκανε λοιπόν την αίτηση, απορρίφθηκε, έβγαλε το σύστημα μήνυμα ότι η ακίνητη περιουσία ξεπερνάει το όριο 180.002€ (η πραγματική μπορεί να ήταν και 300.000€) και έλεγε σε όλους ότι "οι αλήτες με έκοψαν για 2€"...😂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, wallace9 είπε

Αυτό τουλάχιστον έπρεπε να το ήξερε!
Ξαναπάρε μία αργότερα μήπως πετύχεις κάποιον άλλο.
Αν και πιστεύω ότι γίνεται να την ακυρώσεις και να ξανακάνεις γιατί η πλατφόρμα θα παραμένει ανοιχτή για πάντα.

Προχώρα άφοβα, απλώς δεν θα εγκριθεί.
Αλλά αφού ξέρεις ότι ξεπερνάς τα όρια γιατί να το κάνεις, να σου φύγει η περιέργεια;😁

Όπως ένας γνωστός μου με το μέρισμα, που ούτε ο ίδιος ξέρει πόσα ακίνητα έχει.
Έκανε λοιπόν την αίτηση, απορρίφθηκε, έβγαλε το σύστημα μήνυμα ότι η ακίνητη περιουσία ξεπερνάει το όριο 180.002€ (η πραγματική μπορεί να ήταν και 300.000€) και έλεγε σε όλους ότι "οι αλήτες με έκοψαν για 2€"...😂

 

Ξεπερνάω το εισοδηματικό για πολύ λίγο και δεν ξέρω αν τα όρια είναι για σειρά προτεραιότητας, σε φάση να πάρουν οι φτωχότεροι πρώτα και αν περισσέψει κάτι να πάρουν και οι επόμενοι ή είναι ένα ξερό όριο 7000 και τέλος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πριν λίγο επιβεβαίωσα ότι γίνεται κανονικά και άμεσα νέα αίτηση μετά από ανάκληση, οπότε phanispal αν δε βγάλεις άκρη (θα έλεγα να δοκιμάσεις και με email, υπάρχει περίπτωση να το ψάξουν λίγο παραπάνω) ίσως συμφέρει αυτό που λέει ο wallace9, να κάνει ο ιδιοκτήτης εκπρόθεσμο από 1/1 και να ξανακάνεις την αίτηση.

Βασικά ίσως έχει νόημα πρώτα να κάνεις ανάκληση και να ξανακάνεις την ίδια ακριβώς αίτηση, μήπως και...

Για του λόγου το αληθές:

image.png.1ec001316df3de42662a6db979d76664.png

(η πρώτη ήταν οριστικοποιημένη και εγκεκριμένη και έγινε ανάκληση, η δεύτερη εγκεκριμένη κανονικά)

(Edit: δε φαίνεται, αλλά και οι 2 είχαν κανονικά τα αναδρομικά από 1/1)

Επεξ/σία από mezger
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Ison_ είπε

Ξεπερνάω το εισοδηματικό για πολύ λίγο και δεν ξέρω αν τα όρια είναι για σειρά προτεραιότητας, σε φάση να πάρουν οι φτωχότεροι πρώτα και αν περισσέψει κάτι να πάρουν και οι επόμενοι ή είναι ένα ξερό όριο 7000 και τέλος.

Χαχα καλό.😀
Όχι τα όρια είναι συγκεκριμένα και δεν αλλάζουν.
Απλώς δοκίμασε, εάν είσαι κοντά σε αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά μπήκα και εγώ να κάνω αίτηση αλλά δεν εγκρίθηκε και δεν βρίσκω πως να το χειριστώ

4μελές νοικοκυριό (εγω-γυναίκα-ανηλικο-πεθερά) και εισόδημα νοικοκυριού 17600. 0 ακίνητη περιουσία και 20 τόκοι.

Έχω όμως το εξής θέμα με το/τα μισθωτήρια. Ο ιδιοκτήτης έχει συνιδιοκτησία με τη γυναίκα του 80/20 Και στο taxis εχω αποδεχτεί 2 μισθωτήρια με αξίες 160 και 40 ευρώ αντίστοιχα. (προφανώς δεν δίνω μόνο 200 ενοικιο αλλα καλώς ή κακώς είχα αποδεχτεί να δηλώνει λιγότερα)

Επειδή δέχεται μόνο ένα μισθωτήριο η αίτηση, φαίνεται λες και δίνω μονο 160 ευρώ ενοίκιο και

Σαν αιτία απόρριψης μου λέει 

Βαρύτητα Περιγραφή  
0 Το ποσό του μισθωτηρίου (160,70 €) υπολείπεται του δικαιούμενου (175 €). Το υπολογιζόμενο ποσό επιδότησης είναι (160,70 €).  
300 Το νοικοκυριό δεν πληροί τα εισοδηματικά κριτήρια

 

Αν καταλαβαίνω καλά από τους πίνακες για το νοικοικυριό μου το εισόδημα είναι οκ (<20000). Φταίει η μικρή δηλωμένη αξία του ενοικίου ή δεν διαβάζω καλά τους πίνακες και όντως δεν το δικαιούμαι λόγω εισοδήματος ? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 λεπτά πριν, m3fisto είπε

Ρε παιδιά μπήκα και εγώ να κάνω αίτηση αλλά δεν εγκρίθηκε και δεν βρίσκω πως να το χειριστώ

4μελές νοικοκυριό (εγω-γυναίκα-ανηλικο-πεθερά) και εισόδημα νοικοκυριού 17600. 0 ακίνητη περιουσία και 20 τόκοι.

Έχω όμως το εξής θέμα με το/τα μισθωτήρια. Ο ιδιοκτήτης έχει συνιδιοκτησία με τη γυναίκα του 80/20 Και στο taxis εχω αποδεχτεί 2 μισθωτήρια με αξίες 160 και 40 ευρώ αντίστοιχα. (προφανώς δεν δίνω μόνο 200 ενοικιο αλλα καλώς ή κακώς είχα αποδεχτεί να δηλώνει λιγότερα)

Επειδή δέχεται μόνο ένα μισθωτήριο η αίτηση, φαίνεται λες και δίνω μονο 160 ευρώ ενοίκιο και

Σαν αιτία απόρριψης μου λέει 

Βαρύτητα Περιγραφή  
0 Το ποσό του μισθωτηρίου (160,70 €) υπολείπεται του δικαιούμενου (175 €). Το υπολογιζόμενο ποσό επιδότησης είναι (160,70 €).  
300 Το νοικοκυριό δεν πληροί τα εισοδηματικά κριτήρια

Αν καταλαβαίνω καλά από τους πίνακες για το νοικοικυριό μου το εισόδημα είναι οκ (<20000). Φταίει η μικρή δηλωμένη αξία του ενοικίου ή δεν διαβάζω καλά τους πίνακες και όντως δεν το δικαιούμαι λόγω εισοδήματος ? 

Αυτό φταίει (δε γίνεται να πάρεις μεγαλύτερο ποσό από το μίσθωμα που δηλώνεται στο μισθωτήριο), έχει κάνει λάθος την υποβολή μισθωτηρίου ο ιδιοκτήτης.

Δεν θα έπρεπε να είναι 2 μισθωτήρια, έπρεπε να έχει κάνει 1 όπου θα αναφέρονται οι συνιδιοκτήτες με τα ποσοστά τους και το συνολικό ενοίκιο.

Επειδή για να το διορθώσει θα πρέπει να φτιάξει νέο μισθωτήριο, θα πρέπει να δηλώσει στο κατάλληλο πεδίο ότι αποτελεί συνέχεια προηγούμενου όπου θα βάλει τον αριθμό του ισχύοντος μισθωτηρίου. Αυτό αρκεί να το κάνει ένας από τους 2, όχι και οι 2, και ο άλλος συνιδιοκτήτης απλά να το αποδεχτεί.

Θέλει προσοχή όμως γιατί αν με την αίτηση που έκανες παίρνεις τα αναδρομικά, αν δεν κάνει την καινούρια με ημερομηνία 1/1 και πρόστιμο υπάρχει περίπτωση να μην πάρεις αναδρομικά το πρώτο τρίμηνο (το λέω γιατί θα είναι αρκετά διαφορετικά τα μισθωτήρια, δεν είναι σίγουρο ότι θα αναγνωρίσει το σύστημα τη συνέχεια). Αν χάσεις τα αναδρομικά, έχεις μεγαλύτερη χασούρα από τα 15 ευρώ επί 9 μήνες (μέχρι να μπορέσεις να ξανακάνεις αίτηση δηλαδή, με διορθωμένο μισθωτήριο).

 

EDIT: γράψε λάθος για όλα τα παραπάνω - αν σου βγάζει μήνυμα ότι δεν πληρει τα εισοδηματικά κριτήρια, δεν πρόκειτε να εγκριθεί και δεν φταίει το μισθωτήριο. Έχεις κάνει συναίνεση για όλα τα μέλη? Αν ναι και δεν υπάρχει καμία άλλη επισήμανση, τότε δεν το δικαιούσαι, δεν έχει νόημα να κάνεις κάτι άλλο. Βασικά αν όντως έχεις εισόδημα 17600, είσαι off για λίγο (για 4 μέλη το όριο είναι 17500).

Επεξ/σία από mezger
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, mezger είπε

Αυτό φταίει (δε γίνεται να πάρεις μεγαλύτερο ποσό από το μίσθωμα που δηλώνεται στο μισθωτήριο), έχει κάνει λάθος την υποβολή μισθωτηρίου ο ιδιοκτήτης.

Δεν θα έπρεπε να είναι 2 μισθωτήρια, έπρεπε να έχει κάνει 1 όπου θα αναφέρονται οι συνιδιοκτήτες με τα ποσοστά τους και το συνολικό ενοίκιο.

Επειδή για να το διορθώσει θα πρέπει να φτιάξει νέο μισθωτήριο, θα πρέπει να δηλώσει στο κατάλληλο πεδίο ότι αποτελεί συνέχεια προηγούμενου όπου θα βάλει τον αριθμό του ισχύοντος μισθωτηρίου. Αυτό αρκεί να το κάνει ένας από τους 2, όχι και οι 2, και ο άλλος συνιδιοκτήτης απλά να το αποδεχτεί.

Θέλει προσοχή όμως γιατί αν με την αίτηση που έκανες παίρνεις τα αναδρομικά, αν δεν κάνει την καινούρια με ημερομηνία 1/1 και πρόστιμο υπάρχει περίπτωση να μην πάρεις αναδρομικά το πρώτο τρίμηνο (το λέω γιατί θα είναι αρκετά διαφορετικά τα μισθωτήρια, δεν είναι σίγουρο ότι θα αναγνωρίσει το σύστημα τη συνέχεια). Αν χάσεις τα αναδρομικά, έχεις μεγαλύτερη χασούρα από τα 15 ευρώ επί 9 μήνες (μέχρι να μπορέσεις να ξανακάνεις αίτηση δηλαδή, με διορθωμένο μισθωτήριο).

Για να το δυσκολέψω...

ο ιδιοκτήτης που έχει το 80% πέθανε τον Γενάρη, άρα ούτως η άλλως μάλλον πρέπει να γίνει διόρθωση πάνω στο μισθωτήριο . Φαντάζομαι ότι πλέον η γυναίκα του έχει το 100% αυτό όμως δεν αντανακλάται σε κάποιο από τα ενεργά μισθωτήρια...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...