Προς το περιεχόμενο

Επιδότηση ενοικίου 2019


vairass

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ακόμα κι αν είναι έτσι όπως τα λέει, που ας μας πει πού το είδε/άκουσε, μπορώ να ξαναλλάξω το μισθωτήριο, να το βγάλω εκπρόθεσμο, να πάρω τα 420€ και να δώσω τα 105€ του προστίμου στον ιδιοκτήτη;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 643
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
30 λεπτά πριν, phanispal είπε

Ημ. Έναρξης Μισθωτηρίου

01/02/2019

Επισημάνσεις Αίτησης

Βαρύτητα Περιγραφή  
0 Δεν δικαιούστε αναδρομικά το επίδομα από 01/01/2019 διότι δεν εντοπίστηκε ενεργό μισθωτήριο την συγκεκριμένη ημερομηνία  

Πώς φτάσαμε όμως στο ότι δε θα δοθούν ο Φλεβάρης και ο Μάρτης;

Ειπώθηκε κάτι επίσημα ή κάνουμε εικασίες τύπου «αφού είπαν ότι θα δώσουν πακέτο Γενάρη-Φλεβάρη-Μάρτη, αν δεν δικαιούσαι Γενάρη δεν παίρνεις τίποτα αφού το πακέτο δε σπάει»;

Ειπώθηκε σήμερα στην ΕΡΤ από ένα αρμόδιο, δεν θυμάμαι όνομα.

Το πιο ΑΣΦΑΛΕΣ, είναι 01/01 με πρόστιμο και πληρωθεί το 100€. Και ας είναι το επίδομα ακόμα και 70€

Επεξ/σία από GREGORYMO
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
42 λεπτά πριν, phanispal είπε

Πώς φτάσαμε όμως στο ότι δε θα δοθούν ο Φλεβάρης και ο Μάρτης;

Ειπώθηκε κάτι επίσημα ή κάνουμε εικασίες τύπου «αφού είπαν ότι θα δώσουν πακέτο Γενάρη-Φλεβάρη-Μάρτη, αν δεν δικαιούσαι Γενάρη δεν παίρνεις τίποτα αφού το πακέτο δε σπάει»; 

Τα αναδρομικά θα τα λάβουν όσοι είχαν ενεργό μισθωτήριο στις 01/01, και η περίπτωση που ανέφερε ο mezger είναι διαφορετική νομίζω, δεν είχε δηλωθεί καν στο σύστημα μισθωτήριο για αυτή την περίοδο άρα καλώς κόπηκαν όλα μαζί.

Στην δική μας περίπτωση όμως, και γω δεν καταλαβαίνω γιατί να κοπεί και ο Φλεβάρης αλλά και ο Μάρτης.
Δεν έχει λογική αυτό.
Άρα ίσως με την τροποποίηση που προτάθηκε να κάνουμε με έναρξη 01/02 ουσιαστικά "σβήνουμε" το προηγούμενο διάστημα;
Κανείς δεν φαίνεται να ξέρει και προσωπικά το τρενάρω όσο μπορώ για να ξεκαθαρίσει η κατάσταση πρώτα.

 

@GREGORYMO

Εγώ πάντως έχω διαβάσει για περιπτώσεις σαν του phanispal που έκαναν την τροποποιητική με 01/02 και όχι μόνο δεν έχασαν τα αναδρομικά αλλά τα πήραν όλα μαζί με τον Ιανουάριο μέσα.
Τώρα γιατί υπάρχουν αντικρουόμενα μηνύματα, δεν μπορώ να καταλάβω πως γίνεται.

Επεξ/σία από wallace9
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

εγω που το εχω 3 χρονια το συμβολαιο αλλα ληγει τον Ιουλιο, πρεπει να κανει ο σπιτονοικοκύρης τροποποιηση και να φαω προστιμο για να παρω τα αναδρομικα δλδ? γιατι αλλιως δεν μ αφηνει καν να κανω την αιτηση, η μηπως φταιει επειδη εχω γραψει οτι χρησιμοποιω ενα μερος του σπιτιου σαν χορο εργασιας... μπερδεμα μπερδεμα.

Επεξ/σία από Metaksas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, wallace9 είπε

Εγώ πάντως έχω διαβάσει για περιπτώσεις σαν του phanispal που έκαναν την τροποποιητική με 01/02 και όχι μόνο δεν έχασαν τα αναδρομικά αλλά τα πήραν όλα μαζί με τον Ιανουάριο μέσα.
Τώρα γιατί υπάρχουν αντικρουόμενα μηνύματα, δεν μπορώ να καταλάβω πως γίνεται.

Μισό, ο λογιστής του ιδιοκτήτη έκανε νέο μισθωτήριο, ή τουλάχιστον έχει άλλο αριθμό δήλωσης.

Η τροποποιητική που λες δεν ξέρω αν είναι το ίδιο πράγμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, phanispal είπε

Μισό, ο λογιστής του ιδιοκτήτη έκανε νέο μισθωτήριο, ή τουλάχιστον έχει άλλο αριθμό δήλωσης.

Η τροποποιητική που λες δεν ξέρω αν είναι το ίδιο πράγμα.

Α νέο μισθωτήριο έκανες εσύ;
Είχα την εντύπωση πως είχε κάνει τροποιητική της υπάρχουσας με έναρξη 01/02...
Τότε δυστυχώς ναι μάλλον έχασες όλο το πακέτο.☹️

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφού μου είπε ο λογιστής του ότι δε γίνεται να έχει τον ίδιο αριθμό, θα έβγαινε εκπρόθεσμο αν άλλαζε την ημερομηνία και την έβαζε πριν από 1/2.

Αλλά ακόμα κι αν είναι έτσι, που το θεωρώ τραβηγμένο το σενάριο, τώρα γίνεται να αλλάξει ξανά και να το βγάλω εκπρόθεσμο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
21 λεπτά πριν, phanispal είπε

Αφού μου είπε ο λογιστής του ότι δε γίνεται να έχει τον ίδιο αριθμό, θα έβγαινε εκπρόθεσμο αν άλλαζε την ημερομηνία και την έβαζε πριν από 1/2.

Αλλά ακόμα κι αν είναι έτσι, που το θεωρώ τραβηγμένο το σενάριο, τώρα γίνεται να αλλάξει ξανά και να το βγάλω εκπρόθεσμο;

Από άλλη πηγή:

"σε μισθωτήριο που ήταν σε ισχύ μέχρι τον 6/2019 και του έβγαζε μνμ πως πρέπει να καλύπτεται μέχρι τον 9/2019 έκανα τροποποιητική μίσθωση με διάρκεια απο 1/2/2019-31/1/2020 και ο μισθωτής έκανε κανονικά την αίτηση με το έντυπο της έγκρισης να γράφει κανονικά Ημ. Έναρξης Δικαιώματος: 01/01/2019.
Δείτε τι γράφει το τελικό έντυπο της απόφασης έγκρισης."

 

Το να έχει ίδιο αριθμό δεν μας πειράζει, ίσα ίσα.
Υποθέτω πως έπρεπε να τροποποιήσει αυτό που είχες ήδη και απλώς να βάλει έναρξη 01/02 (δεν έχει πρόστιμο έτσι αυτό συζητάμε) και λήξη μετά τις 30/09.
Έτσι λογικά το σύστημα θα "θυμόταν" και την παλιά περίοδο.
Με το νέο μισθωτήριο από την αρχή δεν κατάφερε τίποτα, αφού τώρα έχεις 2 συμβόλαια.
Ένα που ήταν ενεργό για όλο το επίμαχο διάστημα του Γενάρη που το "ακύρωσες" με το νέο που ξεκινάει από Φλεβάρη αλλά δεν καλύπτει τις προϋποθέσεις των αναδρομικών.
Τώρα δεν ξέρω τι επιλογές έχεις.
Ψάξε να βρεις κάπου μήπως μπορείς να ενεργοποιήσεις ξανά το παλιό ή το καινούριο με τις κατάλληλες ημερομηνίες κι ας πληρώσεις πρόστιμο.

Επεξ/σία από wallace9
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, GREGORYMO είπε

Ειπώθηκε σήμερα στην ΕΡΤ από ένα αρμόδιο, δεν θυμάμαι όνομα.

Με αφορμή το μύνημα σου.

Σε δυο εκπομπές ασχολήθηκαν.
Δε ρίχνετε καμιά ματιά μήπως
έχουν απαντήσει σε κάτι που
σας ενδιαφέρει...

Απευθείας   51:43  
Για την Ελλάδα…  1:08:30

  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, phanispal είπε

Στο πρώτο δεν αναφέρεται κάτι συγκεκριμένο σχετικά με το κόψιμο όλου του τριμήνου και το δεύτερο δεν ανοίγει.

Στο δεύτερο μιλάει ένας φοροτεχνικός.
Δεύτερη προσπάθεια   Για την Ελλάδα…  1:08:30

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ από το πρώτο κράτησα το "η επέκταση της μίσθωσης, κανονικά, δεν έχει πρόστιμο".
Που όμως πρακτικά κανένας λογιστής δεν ξέρει πως γίνεται, και από κει ξεκινάνε τα προβλήματα...😁
Και από το δεύτερο "εάν το κάνουν με ημερομηνία Φεβρουαρίου δεν θα τίθεται θέμα προστίμου εκπρόθεσμης διόρθωσης μισθωτηρίου συμβολαίου,
θα χάσουν βεβαία τον Ιανουάριο ως επιδότηση αλλά θα κερδίσουν από κει και πέρα τους μήνες."

Που και αυτό καταρρίπτεται από αναφορές όπως αυτή που παρέθεσα παραπάνω.

Συμπέρασμα δεν βγαίνει με το αλαλούμ που επικρατεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
34 λεπτά πριν, wallace9 είπε

Εγώ από το πρώτο κράτησα το "η επέκταση της μίσθωσης, κανονικά, δεν έχει πρόστιμο".
Που όμως πρακτικά κανένας λογιστής δεν ξέρει πως γίνεται, και από κει ξεκινάνε τα προβλήματα...😁
Και από το δεύτερο "εάν το κάνουν με ημερομηνία Φεβρουαρίου δεν θα τίθεται θέμα προστίμου εκπρόθεσμης διόρθωσης μισθωτηρίου συμβολαίου,
θα χάσουν βεβαία τον Ιανουάριο ως επιδότηση αλλά θα κερδίσουν από κει και πέρα τους μήνες."

Που και αυτό καταρρίπτεται από αναφορές όπως αυτή που παρέθεσα παραπάνω.

Συμπέρασμα δεν βγαίνει με το αλαλούμ που επικρατεί.

ΕΠΕΚΤΑΣΗ, τι σημαίνει η λέξη ?

Επέκταση, καταλαβαινω μεταφερω-επεκτυνω την ΛΗΞΗ !!

Εχω, δηλαδή ένα μισθωτηριο που λήγει πχ 30-09 και το κάνω 31-12. 

Επεξ/σία από GREGORYMO
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
37 λεπτά πριν, GREGORYMO είπε

ΕΠΕΚΤΑΣΗ, τι σημαίνει η λέξη ?

Επέκταση, καταλαβαινω μεταφερω-επεκτυνω την ΛΗΞΗ !!

Εχω, δηλαδή ένα μισθωτηριο που λήγει πχ 30-09 και το κάνω 31-12. 

Αυτό που προτείνει και η ΗΔΙΚΑ στο FAQ, "παράταση".
Ή διαφορετικά ανανέωση υπάρχουσας μίσθωσης.
Εμένα μου φαίνεται εξαιρετικά απίθανο να μην γίνεται και να πρέπει να προβαίνουμε σε "αλχημείες".

Επεξ/σία από wallace9
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η ΚΥΑ αναφέρει έναν γενικό κανόνα, και μια εξαίρεση.

Ο γενικός κανόνας είναι ότι δίνεται επίδομα από τον επόμενο μήνα της αίτησης, και η εξαίρεση είναι ότι εάν υπάρχει μισθωτήριο ενεργό από 1/1 συγκεκριμένα, δίνονται αναδρομικά οι μήνες Ιανουάριος, Φεβρουάριος, Μάρτιος. Δεν υπάρχει καμία άλλη περίπτωση-είτε παίρνεις από τον επόμενο μήνα, είτε παίρνεις και το πρώτο τρίμηνο πακέτο. Όπως είπα, το διαπίστωσα και ο ίδιος.

Από κει και πέρα, εάν υπάρχει μισθωτήριο που ήταν ενεργό την 1/1 αλλά λήγει πριν την 30/9, υπάρχουν 2 τρόποι ανανέωσης:

1)Τροποποίηση μισθωτηρίου. Το νέο μισθωτήριο παίρνει νέο αριθμό, αλλά αναφέρει κάτω από τον τίτλο ότι "Τροποποιεί το μισθωτήριο ΧΧΧΧΧ".

2)Νέο μισθωτήριο με επιλεγμένη τη "συνέχεια προηγούμενου μισθωτηρίου". Είναι επιλογή που υπάρχει κατά τη δημιουργία και μπορείς να αναφέρεις μέσα τον αριθμό του προηγούμενου για να φαίνεται ποιο ανανεώνεται. Χρησιμοποιείται μόνο στις περιπτώσεις όπου τροποποιείται κάποιο πεδίο που δεν αλλάζει με τον προηγούμενο τρόπο (π.χ. αριθμός παροχής). 

Και στις 2 περιπτώσεις είναι trivial να δει το σύστημα αυτόματα ποιο μισθωτήριο τροποποιείται και να δει αν συνδυαστικά ισχύει η μίσθωση συνεχόμενα από 1/1/-30/9. Άρα δεν πιστεύω να υπάρχει κανένα πρόβλημα στην είσπραξη των αναδρομικών σ'αυτήν την περίπτωση. Η μόνη περίπτωση που είδα να αναφέρεται πρόβλημα είναι αν το τροποποιητικό δεν περιλαμβάνει όλη την περίοδο 1/4-30/9, αν δηλαδή έληγε το μισθωτήριο 30/4 και γίνει ανανέωση 1/5-30/9, παθαίνει κοκομπλόκο και δεν δέχεται το μισθωτήριο (παρόλο που συνδυαστικά υπάρχει συνέχεια της μίσθωσης).

Κάποιες αναφορές για προβλήματα πιστεύω ότι πηγάζουν και από λάθος ανάγνωση της πράξης έγκρισης. Η πράξη αναφέρει στο τέλος ότι πρώτος μήνας επιδότησης είναι ο 4/2019, αλλά το αν θα πάρεις η όχι αναδρομικά φαίνεται στην αρχή της πράξης όπου αναφέρεις την ημερομηνία έναρξης δικαιώματος. Θεωρώ ότι πολλοί μπορεί να είδαν κάτω κάτω τον απρίλιο και νομίζουν ότι έχασαν τα αναδρομικά, και δεν είδαν ότι επάνω γράφει 1/1.

phanispal, για να καταλάβω λίγο καλύτερα: το μισθωτήριο που έχεις τώρα είναι τροποποιητικό (αναφέρει ότι είναι τροποποίηση του τάδε ή συνέχεια του τάδε)? Αν ναι, το προηγούμενο ποιες ημερομηνίες κάλυπτε?

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...