Προς το περιεχόμενο

Επιδότηση ενοικίου 2019


vairass

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 λεπτά πριν, chsam είπε

Η τελευταια που εκανε το 2018 και αφορα οικονομικο ετος 2017, δεν υπαρχει νεοτερη.Θα δεις στις δηλωσεις και θα επιλεξεις το 2018,αν εχει καπου πιο κατω ενα κουμπακι "τροποποιητικη" πατας κ κανεις διορθωση,αλλιως νομιζω μονο εφορια.

Παντως δες το γιατι κατι παιζει λαθος ή απλα δεν το εχεις δει.Ελεγξε το Ε1 τι και πόσο εχει δηλωσει.

Δεν μιλάμε για ποσο, αλλά για κάποιο ΤΕΚΜΗΡΙΟ !

ΥΓ. Ρωτώ ξανα, το σπίτι πόσα τετραγωνικά είναι ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 643
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 λεπτό πριν, GREGORYMO είπε

Δεν μιλάμε για ποσο, αλλά για κάποιο ΤΕΚΜΗΡΙΟ !

ΥΓ. Ρωτώ ξανα, το σπίτι πόσα τετραγωνικά είναι ?

Φιλε μου μιλαω για καποια ποσά που εχουν δηλωθει χωρις να το ξερει ο ανθρωπος, μπορει καταθεσεις,αγορες περιουσιακων,κτλ κτλ. Οσο και να ειναι το σπιτι αυτη η Διαφορά Αντικ.Δαπανων 4700 δεν δικαιολογειται για ανθρωπο μονο με ενοικιο.Δεν ξερω αν γνωριζεις απο φορολογικα (εμπειρικα μιλαω) αλλα η περιπτωση του ανθρωπου ειναι οτι η εφορια του "χρεωνει" τεκμαρτο 8500ευρω μειον το δηλωθεν εισοδημα 3700 βγαινει αυτη η διαφορά που ουσιαστικα δεν μπορει να δικαιολογησει η κοπελα εισοδηματικως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, GREGORYMO είπε

Το επίδομα, θα συνεχιστεί ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΩΣ επόμενης κυβέρνησης, διότι είναι επιταγή της ΤΡΟΙΚΑΣ ! Βέβαια, δεν υπάρχει λόγος να αντιδικησομε για αυτό! Η ΚΥΒΕΡΝΗΣΗ, ΠΡΟΕΚΛΟΓΙΚΑ, ΕΙΧΕ ΥΠΟΣΧΕΘΕΙ ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΑ, ΑΛΛΑ ΤΙΠΟΤΑ ΔΕΝ ΕΙΧΕ ΠΕΙ ΓΙΑ ΕΠΙΔΟΜΑ ΕΝΟΙΚΙΟΥ!!!

Βεβαίως, το επίδομα πρέπει να δίνει πιο ΔΙΚΑΙΟ !!!!! 

Σίγουρα, στην πορεία θα διωρθωθει και ΠΡΕΠΕΙ κάποια πράγματα!

Έχεις κάτι που αποδικνύει αυτό που λες? δώσε λινκ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προφανώς έχει περιουσιακά στοιχεία που δεν μπορεί να δικαιολογήσει. Τα τεκμήρια επίσης είναι μαχητά. Πχ σε φίλο μου είχαν βάλει τεκμήριο λόγω οχήματος χωρίς να έχει εισοδήματα (ήταν φαντάρος). Πήγε από τη ΔΟΥ και το "έσβησαν".

24 λεπτά πριν, GREGORYMO είπε

Το επίδομα, θα συνεχιστεί ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΩΣ επόμενης κυβέρνησης, διότι είναι επιταγή της ΤΡΟΙΚΑΣ ! Βέβαια, δεν υπάρχει λόγος να αντιδικησομε για αυτό! Η ΚΥΒΕΡΝΗΣΗ, ΠΡΟΕΚΛΟΓΙΚΑ, ΕΙΧΕ ΥΠΟΣΧΕΘΕΙ ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΑ, ΑΛΛΑ ΤΙΠΟΤΑ ΔΕΝ ΕΙΧΕ ΠΕΙ ΓΙΑ ΕΠΙΔΟΜΑ ΕΝΟΙΚΙΟΥ!!!

Βεβαίως, το επίδομα πρέπει να δίνει πιο ΔΙΚΑΙΟ !!!!! 

Σίγουρα, στην πορεία θα διωρθωθει και ΠΡΕΠΕΙ κάποια πράγματα!

Επειδή έχει αυξημένο πλεόνασμα κάνει κάποια κοινωνική πολιτική με τα λεφτά που περισσεύουν. Βέβαια αυτό δεν μπορεί να κρατήσει για πολύ καθώς θα συρρικνώνεται το ΑΕΠ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
46 λεπτά πριν, Ather είπε

Προφανώς έχει περιουσιακά στοιχεία που δεν μπορεί να δικαιολογήσει. Τα τεκμήρια επίσης είναι μαχητά. Πχ σε φίλο μου είχαν βάλει τεκμήριο λόγω οχήματος χωρίς να έχει εισοδήματα (ήταν φαντάρος). Πήγε από τη ΔΟΥ και το "έσβησαν".

Μολις το εψαξα φιλε μου, ηταν φανταρος γι'αυτο και μπορουσε να το κανει οπως και οι:οι επιδοτούμενοι άνεργοι, οι φαντάροι, αλλά και όσοι φορολογούμενοι νοσηλεύονται σε νοσοκομεία και κλινικές για μεγάλο διάστημα 

Επεξ/σία από chsam
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, Ather είπε

 

Επειδή έχει αυξημένο πλεόνασμα κάνει κάποια κοινωνική πολιτική με τα λεφτά που περισσεύουν. Βέβαια αυτό δεν μπορεί να κρατήσει για πολύ καθώς θα συρρικνώνεται το ΑΕΠ. 

Βεβαίως, τα ποσά μπορεί να ΜΕΙΩΘΟΥΝ,  αν δεν περισσεύουν λεφτά, αλλά ΔΕΝ θα καταργηθεί το επίδομα!

34 λεπτά πριν, armagedwnn είπε

Έχεις κάτι που αποδικνύει αυτό που λες? δώσε λινκ.

Να αποδεικνύει, ποιο από όλα ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, GREGORYMO είπε

Βεβαίως, τα ποσά μπορεί να ΜΕΙΩΘΟΥΝ,  αν δεν περισσεύουν λεφτά, αλλά ΔΕΝ θα καταργηθεί το επίδομα!

Να αποδεικνύει, ποιο από όλα ?

Ότι είναι εισητήριο της ΤΡΟΙΚΑΣ όπως λες.

Αρχικά και όρος του ΔΝΤ να ήταν (που δεν νομίζω), αυτό δεν σημαίνει ότι θα ισχύει. Δεν ξέρω τι ειδήσεις διαβάζεις αλλά ουδέποτε η ΤΡΟΙΚΑ δεν προσπάθησε να βελτιώσει τις συνθήκες διαβίωσης. Έναν αριθμό έβαζε στο τραπέζι και απαιτούσε να βρεθεί και οι κυβερνλησεις μας δεν έκαναν το πιο σωστό και δίκαιο κάθε φορά. Αλλά το ΔΝΤ δεν συγκινήθηκε ποτέ γι αυτό.

Τώρα αν αναφέρεσαι στα αντίμετρα. Θα σου πω ότι δεν υπήρξε και μείωση συντάξεων.

Τέλος πάντων δεν υπάρχει κανείς να σου εγγυηθεί ότι θα υπάρχει αυτό το επίδομα αύριο (ακόμη και αν ήταν ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ, απαίτηση της ΤΡΟΙΚΑΣ.).

Επεξ/σία από armagedwnn
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σας ευχαριστώ που αφιερώσατε τον χρόνο σας για το θέμα που έχω αναφέρει με την κόρη μου.

Μακάρι κάποιος από εσάς να είναι επαγγελματίας λογιστής ή φοροτεχνικός, ώστε να μπορούσε να το αναλάβει επαγγελματικά. Ας με ενημερώσει με p.m.

Στο συγκεκριμένο θέμα, η κόρη μου ενοικίασε το συγκεκριμένο διαμέρισμα την 1/1/2018 - οπότε και αναρτήθηκε το συμβόλαιο - και μένει από τότε στο διαμέρισμα, 60 τ.μ.

Το 2017 και εκεί ίσως είναι το θέμα ήταν σαν φιλοξενούμενη στο πατρικό της σπίτι. Αλλά αυτό μέχρι 31/12/2017.

Το επίδομα που συζητάμε δεν αφορά το 2018 και το 2019;;;;

Δηλαδή με στοιχεία 2017, πάνε να δώσουν ένα επίδομα το 2019;;;; Δεν είναι γελοίο;;;

Επεξ/σία από Green Dragon
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ δεν έχω καταλάβει ακόμα γιατί δεν μπορεί να γίνει επέκταση των μισθωτηρίων που υπάρχουν ήδη, μέχρι το διάστημα που ζητάει το σύστημα.
Από κει προκύπτουν όλα τα προβλήματα.
Όλοι σπεύδουν να δηλώσουν ως έναρξη την 01/02 γιατί νωρίτερα θεωρείται "εκπρόθεσμη" και επιβάλλεται πρόστιμο 100€.
Είμαστε σίγουροι για κάτι τέτοιο;
Στο taxisnet δεν αναφέρει κάτι τέτοιο,  ερώτημα 17. Τι κάνουμε στην περίπτωση ανανέωσης (παράτασης) υπάρχουσας μίσθωσης;
http://www.gsis.gr/gsis/info/gsis_site/Help/FAQsPages/FAQs_misthwsewn.html

Δεν έχει νόημα η επεξεργασία της υπάρχουσας μίσθωσης εάν επιβάλλεται πρόστιμο για την παράταση της λήξης.
Κάποιος ειδικός λογιστής ας ενημερώσει εάν γνωρίζει κάτι παραπάνω. 

 

Στις 13/3/2019 στις 5:42 ΜΜ, GREGORYMO είπε

ΤΡΟΠΟΠΟΙΗΣΗ θα κάνει !!!!!!!!

Θα αλλάξει την 01-07 με πχ 31-12 και ούτε πρόστιμο ούτε τίποτα!

Αυτό είναι το λογικό να γίνει.
Να αλλάξει μόνον η ημερομηνία λήξης.
Παντού διαβάζω όμως ότι δεν είναι εφικτό χωρίς να επιβληθεί το πρόστιμο.
Ποια είναι η αλήθεια;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

41 λεπτά πριν, Green Dragon είπε

Σας ευχαριστώ που αφιερώσατε τον χρόνο σας για το θέμα που έχω αναφέρει με την κόρη μου.

Μακάρι κάποιος από εσάς να είναι επαγγελματίας λογιστής ή φοροτεχνικός, ώστε να μπορούσε να το αναλάβει επαγγελματικά. Ας με ενημερώσει με p.m.

Στο συγκεκριμένο θέμα, η κόρη μου ενοικίασε το συγκεκριμένο διαμέρισμα την 1/1/2018 - οπότε και αναρτήθηκε το συμβόλαιο - και μένει από τότε στο διαμέρισμα, 60 τ.μ.

Το 2017 και εκεί ίσως είναι το θέμα ήταν σαν φιλοξενούμενη στο πατρικό της σπίτι. Αλλά αυτό μέχρι 31/12/2017.

Το επίδομα που συζητάμε δεν αφορά το 2018 και το 2019;;;;

Δηλαδή με στοιχεία 2017, πάνε να δώσουν ένα επίδομα το 2019;;;; Δεν είναι γελοίο;;;

Μετράει η τρέχουσα σύνθεση του νοικοκυριού, αλλά τα εισοδήματα της τελευταίας δήλωσης.

Επομένως πολύ απλά: αν μπαινοντας για να συμπληρώσεις την αίτηση εμφανίζονται άτομα που δε θα έπρεπε να εμφανίζονται, ή πρέπει να προστεθούν άτομα που δεν εμφανίζονται, σταματάς και πας στο δήμο, όπου έχουν τη δυνατότητα να κάνουν τις απαραίτητες αλλαγές.

Όσον αφορά τη διάρκεια, απ'ότι φαίνεται (χωρίς να το έχω επιβεβαιώσει ακόμα ο ίδιος) δεν υπάρχει πρόβλημα με την ανανέωση από 1/2, γιατί το σύστημα βλέπει και το προηγούμενο (τροποποιηθέν) μισθωτήριο και δίνει τα αναδρομικά ανάλογα.

Δηλαδή αν υπήρχε μισθωτήριο ενεργό από 1/2/2018-1/2/2019 και γίνει ανανέωση(τροποποίηση δηλαδή) από 1/2/2019-30/9/2019, η επιδότηση θα δοθεί από 1/1/2019-30/9/2019.

Αν όμως το αρχικό είχε λήξει (ήταν π.χ. από 1/8/2017-1/8/2018) και γίνει ανανέωση από 1/2, προφανώς θα δοθεί από 1/2 (ή από 1/4, εκεί παίζεται γιατί αν διαβάσουμε αυστηρά την ΚΥΑ, αναδρομικά για τους 3 πρώτους μήνες δίνονται ΜΟΝΟ αν υπήρχε ενεργό μισθωτηριο την 1/1, δεν αναφέρει τίποτα για αναδρομικά από ενδιάμεση ημερομηνία).

wallace9, κατά την τροποποίηση/ανανέωση ζητείται υποχρεωτικά ημερομηνία έναρξης, όχι μόνο λήξης, και αν είναι πριν από την 1/2 (δηλαδή πριν την αρχή του προηγούμενου μήνα) υποβάλλεται ως εκπρόθεσμη και έχει πρόστιμο. Και η ανανέωση δηλαδή είναι απο μόνη της μια νέα συμφωνία που αρχίζει από ορισμένη στιγμή. Αν βάλεις ημερομηνία έναρξης της τροποποίησης την ημερομηνία της αρχικής συμφωνίας, είναι σαν να λες ότι εξ'αρχής είχε συμφωνηθεί μεγαλύτερη διάρκεια και άρα είχε δηλωθεί λάθος η αρχική συμφωνία, την οποία διορθώνεις και η διόρθωση αυτή προφανώς είναι εκπρόθεσμη.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
26 λεπτά πριν, mezger είπε

wallace9, κατά την τροποποίηση/ανανέωση ζητείται υποχρεωτικά ημερομηνία έναρξης, όχι μόνο λήξης, και αν είναι πριν από την 1/2 (δηλαδή πριν την αρχή του προηγούμενου μήνα) υποβάλλεται ως εκπρόθεσμη και έχει πρόστιμο. Και η ανανέωση δηλαδή είναι απο μόνη της μια νέα συμφωνία που αρχίζει από ορισμένη στιγμή. Αν βάλεις ημερομηνία έναρξης της τροποποίησης την ημερομηνία της αρχικής συμφωνίας, είναι σαν να λες ότι εξ'αρχής είχε συμφωνηθεί μεγαλύτερη διάρκεια και άρα είχε δηλωθεί λάθος η αρχική συμφωνία, την οποία διορθώνεις και η διόρθωση αυτή προφανώς είναι εκπρόθεσμη.

Αυτό ακριβώς λέω, γιατί πρέπει να ζητείται ημερομηνία έναρξης αφού σκοπός μας είναι να παρατείνουμε την υπάρχουσα;
Διαφορετικά κάνουμε νέα από την αρχή, δεν έχει νόημα ουσιαστικά να μεταβάλλουμε την παλιά.
Άρα πρακτικά δεν γίνεται αυτό που πρότεινε παραπάνω ο @GREGORYMO και εξού και τα προβλήματα που έχουν ανακύψει.

Για αυτό που αναφέρεις παραπάνω (ότι δηλαδή "βλέπει" και "κρατάει" και την παλιά ημ/νια) είσαι σίγουρος όμως;
Έχω την εντύπωση ότι από την στιγμή που θα γίνει τροποποίηση και αναγκαστικά έναρξη από 01/02 θα "χαθεί" το προηγούμενο διάστημα της μίσθωσης.
Και μέχρι τώρα αυτή η άποψη φαίνεται να επικρατεί από αναφορές, όπως του @phanispal ότι χάνεται ο Ιανουάριος.

Επεξ/σία από wallace9
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, wallace9 είπε

Εγώ δεν έχω καταλάβει ακόμα γιατί δεν μπορεί να γίνει επέκταση των μισθωτηρίων που υπάρχουν ήδη, μέχρι το διάστημα που ζητάει το σύστημα.
Από κει προκύπτουν όλα τα προβλήματα.
Όλοι σπεύδουν να δηλώσουν ως έναρξη την 01/02 γιατί νωρίτερα θεωρείται "εκπρόθεσμη" και επιβάλλεται πρόστιμο 100€.
Είμαστε σίγουροι για κάτι τέτοιο;
Στο taxisnet δεν αναφέρει κάτι τέτοιο,  ερώτημα 17. Τι κάνουμε στην περίπτωση ανανέωσης (παράτασης) υπάρχουσας μίσθωσης;
http://www.gsis.gr/gsis/info/gsis_site/Help/FAQsPages/FAQs_misthwsewn.html

Δεν έχει νόημα η επεξεργασία της υπάρχουσας μίσθωσης εάν επιβάλλεται πρόστιμο για την παράταση της λήξης.
Κάποιος ειδικός λογιστής ας ενημερώσει εάν γνωρίζει κάτι παραπάνω. 

Αυτό είναι το λογικό να γίνει.
Να αλλάξει μόνον η ημερομηνία λήξης.
Παντού διαβάζω όμως ότι δεν είναι εφικτό χωρίς να επιβληθεί το πρόστιμο.
Ποια είναι η αλήθεια;

ΕΠΕΚΤΑΣΗ της λήξης γίνεται χωρίς πρόστιμο!!!!!

Η ΕΝΑΡΞΗ ενοικίασης έχει χρονικό περιορισμο και είχα ΠΑΝΤΑ! Δεν μπορεις να δηλώνεις ΟΠΟΤΕ θες την ενοικίαση ενός σπιτιού! Πχ ενοικίαση Ιανουάριο, είχες περιθώριο ΕΩΣ 28-02!

1 ώρα πριν, wallace9 είπε

Εγώ δεν έχω καταλάβει ακόμα γιατί δεν μπορεί να γίνει επέκταση των μισθωτηρίων που υπάρχουν ήδη, μέχρι το διάστημα που ζητάει το σύστημα.
Από κει προκύπτουν όλα τα προβλήματα.
Όλοι σπεύδουν να δηλώσουν ως έναρξη την 01/02 γιατί νωρίτερα θεωρείται "εκπρόθεσμη" και επιβάλλεται πρόστιμο 100€.
Είμαστε σίγουροι για κάτι τέτοιο;
Στο taxisnet δεν αναφέρει κάτι τέτοιο,  ερώτημα 17. Τι κάνουμε στην περίπτωση ανανέωσης (παράτασης) υπάρχουσας μίσθωσης;
http://www.gsis.gr/gsis/info/gsis_site/Help/FAQsPages/FAQs_misthwsewn.html

Δεν έχει νόημα η επεξεργασία της υπάρχουσας μίσθωσης εάν επιβάλλεται πρόστιμο για την παράταση της λήξης.
Κάποιος ειδικός λογιστής ας ενημερώσει εάν γνωρίζει κάτι παραπάνω. 

Αυτό είναι το λογικό να γίνει.
Να αλλάξει μόνον η ημερομηνία λήξης.
Παντού διαβάζω όμως ότι δεν είναι εφικτό χωρίς να επιβληθεί το πρόστιμο.
Ποια είναι η αλήθεια;

Φίλε vallace9, το μισθωτηριο σου έληξε η πότε λήγει ? Περιλαμβάνει τον Ιανουάριο η ΟΧΙ ?

2 ώρες πριν, Green Dragon είπε

Σας ευχαριστώ που αφιερώσατε τον χρόνο σας για το θέμα που έχω αναφέρει με την κόρη μου.

Μακάρι κάποιος από εσάς να είναι επαγγελματίας λογιστής ή φοροτεχνικός, ώστε να μπορούσε να το αναλάβει επαγγελματικά. Ας με ενημερώσει με p.m.

Στο συγκεκριμένο θέμα, η κόρη μου ενοικίασε το συγκεκριμένο διαμέρισμα την 1/1/2018 - οπότε και αναρτήθηκε το συμβόλαιο - και μένει από τότε στο διαμέρισμα, 60 τ.μ.

Το 2017 και εκεί ίσως είναι το θέμα ήταν σαν φιλοξενούμενη στο πατρικό της σπίτι. Αλλά αυτό μέχρι 31/12/2017.

Το επίδομα που συζητάμε δεν αφορά το 2018 και το 2019;;;;

Δηλαδή με στοιχεία 2017, πάνε να δώσουν ένα επίδομα το 2019;;;; Δεν είναι γελοίο;;;

Φίλε, δεν είμαι λογιστής, αλλά αφού τελικά ήταν ΦΙΛΟΞΕΝΟΥΜΕΝΗ το 2017 και δεν είχε αυτοκίνητο η κάτι άλλο, το ΤΕΚΜΑΡΤΟ είναι ΜΟΝΟ τα 3000€, τα οποία ΔΕΝ προστίθενται, βέβαια, στα 3753.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
42 λεπτά πριν, GREGORYMO είπε

ΕΠΕΚΤΑΣΗ της λήξης γίνεται χωρίς πρόστιμο!!!!!

Η ΕΝΑΡΞΗ ενοικίασης έχει χρονικό περιορισμο και είχα ΠΑΝΤΑ! Δεν μπορεις να δηλώνεις ΟΠΟΤΕ θες την ενοικίαση ενός σπιτιού! Πχ ενοικίαση Ιανουάριο, είχες περιθώριο ΕΩΣ 28-02!

Φίλε vallace9, το μισθωτηριο σου έληξε η πότε λήγει ? Περιλαμβάνει τον Ιανουάριο η ΟΧΙ ?

Μαζί σου. Αλλά πως γίνεται αυτό;
Και γω αυτό πιστεύω, μιας και δεν αναφέρεται κάτι στο taxisnet και δεν έχει λογική να προσφέρεται αυτή η δυνατότητα της τροποποίησης υπάρχουσας μαζί με το πρόστιμο.
Φυσικά και περιλαμβάνει τον Ιανουάριο.
Δεν έχει λήξει, θα λήξει πριν τις 30/9 που θέλει το σύστημα (στις 31/08 συγκεκριμένα).

 

Πρακτικά τώρα, για ενεργά μισθωτήρια που λήγουν πριν τις 30/09 και μένουν έξω αυτή την στιγμή, τι κάνουμε;
Τροποποίηση (πράσινο +) του υπάρχοντος με ποιες ημερομηνίες;
1. Να μπει ως έναρξη η ημ/νια της αρχικής μίσθωσης και λήξη τουλάχιστον 30/09 ή και αργότερα.
Εμένα αυτή η επιλογή μου φαίνεται ως πιο ορθή, αλλά λέγεται ότι έτσι επιβάλλεται πρόστιμο ως εκπρόθεσμη.
Μήπως το πρόστιμο σε αυτή την περίπτωση είναι απλώς "εικονικό" ή εσφαλμένο μήνυμα του συστήματος;
2. Να μπει αναγκαστικά ως έναρξη 01/02 και λήξη τουλάχιστον 30/09 ή και αργότερα.
Αυτή η επιλογή μου φαίνεται λάθος καθώς είναι σαν να αναιρούμε το μισθωτήριο που έχουμε σε ισχύ και το ακυρώνουμε με ένα άλλο.
Ναι έτσι δεν θα επιβληθεί πρόστιμο στον ιδιοκτήτη και θα εγκριθεί η αίτηση, αλλά λογικά θα χάσουμε τον Ιανουάριο ως επιδότηση.

Δεν ξέρω απλώς εκφράζω τους προβληματισμούς μου, που απ ότι φαίνεται ούτε οι λογιστές μπορούν να απαντήσουν ξεκάθαρα.

Επεξ/σία από wallace9
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Green Dragon είπε

Σας ευχαριστώ που αφιερώσατε τον χρόνο σας για το θέμα που έχω αναφέρει με την κόρη μου.

Μακάρι κάποιος από εσάς να είναι επαγγελματίας λογιστής ή φοροτεχνικός, ώστε να μπορούσε να το αναλάβει επαγγελματικά. Ας με ενημερώσει με p.m.

Στο συγκεκριμένο θέμα, η κόρη μου ενοικίασε το συγκεκριμένο διαμέρισμα την 1/1/2018 - οπότε και αναρτήθηκε το συμβόλαιο - και μένει από τότε στο διαμέρισμα, 60 τ.μ.

Το 2017 και εκεί ίσως είναι το θέμα ήταν σαν φιλοξενούμενη στο πατρικό της σπίτι. Αλλά αυτό μέχρι 31/12/2017.

Το επίδομα που συζητάμε δεν αφορά το 2018 και το 2019;;;;

Δηλαδή με στοιχεία 2017, πάνε να δώσουν ένα επίδομα το 2019;;;; Δεν είναι γελοίο;;;

Δυστυχως εφοσον υπαρχουν διαθεσιμες μονο οι δηλωσεις του 2018 (δηλαδη αφορουν το διαστημα 1/1/2017-31/12/2017), αυτες παιρνονται υποψη.Οταν δηλαδη εμενε μαζι σου η κορη σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...