Προς το περιεχόμενο

Επιδότηση ενοικίου 2019


vairass

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μόλις τώρα, GREGORYMO είπε

Το επίδομα ενοικίου είναι δουλειά της ΤΡΟΙΚΑΣ και θα ΜΕΙΝΕΙ, όποιος και να έρθει στην εξουσία και με όποιον συγκυβερνήσει !!!

λες ; Δεν ξερω μακαρι γιατι μας βλεπω δυσκολα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 643
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

9 ώρες πριν, Green Dragon είπε

Δεν μπορώ να καταλάβω πως λειτουργεί αυτή η πλατφόρμα. Είναι τελείως άσχετοι και ανίκανοι ρε γμτ. Τι να πω;;;;

Μπαίνω να κάνω τη δήλωση για την κόρη μου, που ενοικιάζει ένα μικρό διαμέρισμα και μένει μόνη της.

Τα συμπληρώνω όλα κανονικά.....αριθμός μισθωτηρίου συμβολαίου, αριθμός παροχής ηλεκτρικού ρεύματος, νοικοκυριό ενός ατόμου ....ότι τέλος πάντων ζητάει και βγάζει αυτόματα ότι έχει ετήσιο εισόδημα 8.750 ευρώ και ότι το αίτημα είναι απορριπτέο. 

Η τελευταία φορολογική της δήλωση έχει εισόδημα με βάση την βεβαίωση αποδοχών από την εταιρία ICAP, όπου εργάζεται 4.950 ευρώ. Δεν έχει αυτοκίνητο, ούτε άλλο περιουσιακό στοιχείο στο όνομά της.......Πως γίνεται αυτό;;;;

Μήπως είχε μπει ΤΑΜΕΙΟ ΑΝΕΡΓΕΙΑΣ ?

Προσμετράται στο εισόδημα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τροποποιητική για να αλλάξει η ημερομηνία μίσθωσης κάνω εγώ ή ο ιδιοκτήτης;

το συμβόλαιο μου λήγει 30/4, αν ανανεώσω μετά την λήξη μπορώ να κάνω αίτηση και να τα πάρω αναδρομικά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την κατάφερα και μου έβγαλε το εξής:

Αναφορά σε κείμενο

To ποσό των 140,00 € υπολογίζεται για την περίοδο 1/4/2019 - 30/9/2019

Η περίοδος καταβολής του επιδόματος είναι 1/4/2019 - 30/9/2019

Επειδή θα μετακομίσω κάπου το Μάιο - Ιούνιο, απ' ότι καταλαβαίνω από 1/10 θα κάνουμε εκ νέου αίτηση.

Φαντάζομαι η νέα αίτηση θα υπολογίζεται για την περίοδο 1/10 - 31/3.

Πότε όμως θα καταβληθεί το τελευταίο;

Εν τω μεταξύ μου έφαγε το Γενάρη λόγω νέου μισθωτηρίου από 1/2. Υπάρχει περίπτωση να διορθωθεί αυτό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, Tablet είπε

τροποποιητική για να αλλάξει η ημερομηνία μίσθωσης κάνω εγώ ή ο ιδιοκτήτης;

το συμβόλαιο μου λήγει 30/4, αν ανανεώσω μετά την λήξη μπορώ να κάνω αίτηση και να τα πάρω αναδρομικά;

1.Μονο ο ιδιοκτητης επεμβαινει/επεξεργαζεται το μισθωτηριο.

2.Δυστυχως κατι ξεκαθαρο δεν υπαρχει.Ειδικα αν μετα την ανανεωση ειναι διαφορετικος ο αριθμος μισθωτηριου σιγουρα δεν θα παρεις αναδρομικα.

7 λεπτά πριν, phanispal είπε

Εν τω μεταξύ μου έφαγε το Γενάρη λόγω νέου μισθωτηρίου από 1/2. Υπάρχει περίπτωση να διορθωθεί αυτό;

Οχι συμφωνα με αυτα που αναφερει και η ΚΥΑ.

Επεξ/σία από chsam
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αγαπητέ chsam,

πράγματι η κόρη μου μένει μόνη της ( μονοπρόσωπη=7000 ευρώ .

Το εισόδημά της στην τελευταία φορ. δήλωση είναι 3753 ευρώ. 

Στην πλατφόρμα είναι αυτόματα συμπληρωμένο το ποσό στα 8540 ευρώ.

Δεν έχει αυτοκίνητο,  ούτε άλλο περιουσιακό στοιχείο. Ούτε ταμείο ανεργίας είχε. 

Υ.Γ. Τώρα βρήκα το εκκαθαριστικό 

234309697_20190315_1232592.thumb.jpg.2dd0210842467b2e7b8c99ece18e87fa.jpg

Επεξ/σία από Green Dragon
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, Green Dragon είπε

Αγαπητέ chsam,

πράγματι η κόρη μου μένει μόνη της ( μονοπρόσωπη=7000 ευρώ .

Το εισόδημά της στην τελευταία φορ. δήλωση είναι 3753 ευρώ. 

Στην πλατφόρμα είναι αυτόματα συμπληρωμένο το ποσό στα 8540 ευρώ.

Δεν έχει αυτοκίνητο,  ούτε άλλο περιουσιακό στοιχείο. Ούτε ταμείο ανεργίας είχε. 

Υ.Γ. Τώρα βρήκα το εκκαθαριστικό 

234309697_20190315_1232592.thumb.jpg.2dd0210842467b2e7b8c99ece18e87fa.jpg

και οτι το ειπα κατι για τεκμηρια. τα τεκμηρια (αερας κοπανιστος)-τρελή εφεύρεση ειναι για να φαινεται εισοδημα είτε έχεις ή δεν έχεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, xxatziva είπε

και οτι το ειπα κατι για τεκμηρια. τα τεκμηρια (αερας κοπανιστος)-τρελή εφεύρεση ειναι για να φαινεται εισοδημα είτε έχεις ή δεν έχεις.

Δηλαδή, με πραγματικό εισόδημα 3753 ευρώ δεν δικαιούται επίδομα ενοικίου;;;....Μάλιστα ....

Τελικά ποιος θα το πάρει αυτό το επίδομα;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Green Dragon είπε

Αγαπητέ chsam,

πράγματι η κόρη μου μένει μόνη της ( μονοπρόσωπη=7000 ευρώ .

Το εισόδημά της στην τελευταία φορ. δήλωση είναι 3753 ευρώ. 

Στην πλατφόρμα είναι αυτόματα συμπληρωμένο το ποσό στα 8540 ευρώ.

Δεν έχει αυτοκίνητο,  ούτε άλλο περιουσιακό στοιχείο. Ούτε ταμείο ανεργίας είχε. 

Υ.Γ. Τώρα βρήκα το εκκαθαριστικό 

234309697_20190315_1232592.thumb.jpg.2dd0210842467b2e7b8c99ece18e87fa.jpg

Αν τεκμήριο είναι μόνο τα 3000€ συν σπίτι, το σπίτι βγαίνει 116 τετραγωνικά !

1 ώρα πριν, Green Dragon είπε

Αγαπητέ chsam,

πράγματι η κόρη μου μένει μόνη της ( μονοπρόσωπη=7000 ευρώ .

Το εισόδημά της στην τελευταία φορ. δήλωση είναι 3753 ευρώ. 

Στην πλατφόρμα είναι αυτόματα συμπληρωμένο το ποσό στα 8540 ευρώ.

Δεν έχει αυτοκίνητο,  ούτε άλλο περιουσιακό στοιχείο. Ούτε ταμείο ανεργίας είχε. 

Υ.Γ. Τώρα βρήκα το εκκαθαριστικό 

234309697_20190315_1232592.thumb.jpg.2dd0210842467b2e7b8c99ece18e87fa.jpg

Δεν είναι στην πλατφόρμα, είναι στην ΦΟΡΟΛΟΓΙΚΗ δήλωση και αν δεν ισχύει, έπρεπε να διωρθωθει!

ΥΓ. Πώς να μην ισχύει όμως αφού αυτό προκύπτει από αυτά που δήλωσε η ΙΔΙΑ στην δήλωση!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Green Dragon είπε

Αγαπητέ chsam,

πράγματι η κόρη μου μένει μόνη της ( μονοπρόσωπη=7000 ευρώ .

Το εισόδημά της στην τελευταία φορ. δήλωση είναι 3753 ευρώ. 

Στην πλατφόρμα είναι αυτόματα συμπληρωμένο το ποσό στα 8540 ευρώ.

Δεν έχει αυτοκίνητο,  ούτε άλλο περιουσιακό στοιχείο. Ούτε ταμείο ανεργίας είχε. 

Υ.Γ. Τώρα βρήκα το εκκαθαριστικό 

234309697_20190315_1232592.thumb.jpg.2dd0210842467b2e7b8c99ece18e87fa.jpg

Κατι δεν παει καλα.Ή εγινε καποιο λαθος απο την εφορια ή κατι δηλωσε η κορη  σου λαθος/παραπανω.Μηπως καποια αποκτηση περιουσιακου στοιχειου;μονο ενοικιο και μονοπροσωπο νοικοκυριο δεν δικαιολογει Προστ.Διαφ.Αντ.Δαπανων 4786 ευρω!!!!

Επεξ/σία από chsam
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, GREGORYMO είπε

Το επίδομα ενοικίου είναι δουλειά της ΤΡΟΙΚΑΣ και θα ΜΕΙΝΕΙ, όποιος και να έρθει στην εξουσία και με όποιον συγκυβερνήσει !!!

Της ΤΡΟΙΚΑΣ ε? Για πες μας που το βασίζεις αυτό.?

2 ώρες πριν, vairass είπε

λες ; Δεν ξερω μακαρι γιατι μας βλεπω δυσκολα..

Συμφορίτη πραγατικά ζητάς απαντήσεις που δεν μπορεί να σε βοηθήσει ούτε η ίδια η κυβέρνηση. Δεν μπορεί να σου εγγυηθεί κανένας ότι μετά το πέρας της κυβέρνησης θα συνεχιστεί αυτό το επίδομα. Σίγουρα σαν επίδομα είναι σωστό να υπάρχει και πολύ πιο σωστό από το κοινωνικό μέρισμα αλλά είναι προβληματικό. Δες την περίπτωση για την κόρη του που αναφέρεται παραπάνω.

Ας πούμε ότι εν έτη 2019 είσαι με βασικό μισθό στην Ελλάδα (1 άτομο) με βασικό μισθό δεν το δικαιούσαι σωστά.?

Άρα πες μου εσύ, υπάρχει περίπτωση αν δεν παίρνεις ούτε καν βασικό μισθό να μπορείς να νοικιάσεις σπίτι?

Καταλαβαίνεις ότι δεν γίνετε απλά, άρα το επίδομα θα παέι σε πολλούς που δηλώνουν ημιαπασχόληση και παίρνουν μαύρα (τυχαίο παράδειγμα).

Αυτό που θέλω να πω είναι ότι το σύστημα τους δεν φαίνεται και τόσο σωστά οργανωμένο, έτσι κι αλλιώς. Οπότε δεν μπορούμε να ξέρουμε αν θα συνεχίσει να ισχύει και αν θα έχει τους ίδιους όρους.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, armagedwnn είπε

Της ΤΡΟΙΚΑΣ ε? Για πες μας που το βασίζεις αυτό.?

Συμφορίτη πραγατικά ζητάς απαντήσεις που δεν μπορεί να σε βοηθήσει ούτε η ίδια η κυβέρνηση. Δεν μπορεί να σου εγγυηθεί κανένας ότι μετά το πέρας της κυβέρνησης θα συνεχιστεί αυτό το επίδομα. Σίγουρα σαν επίδομα είναι σωστό να υπάρχει και πολύ πιο σωστό από το κοινωνικό μέρισμα αλλά είναι προβληματικό. Δες την περίπτωση για την κόρη του που αναφέρεται παραπάνω.

Ας πούμε ότι εν έτη 2019 είσαι με βασικό μισθό στην Ελλάδα (1 άτομο) με βασικό μισθό δεν το δικαιούσαι σωστά.?

Άρα πες μου εσύ, υπάρχει περίπτωση αν δεν παίρνεις ούτε καν βασικό μισθό να μπορείς να νοικιάσεις σπίτι?

Καταλαβαίνεις ότι δεν γίνετε απλά, άρα το επίδομα θα παέι σε πολλούς που δηλώνουν ημιαπασχόληση και παίρνουν μαύρα (τυχαίο παράδειγμα).

Αυτό που θέλω να πω είναι ότι το σύστημα τους δεν φαίνεται και τόσο σωστά οργανωμένο, έτσι κι αλλιώς. Οπότε δεν μπορούμε να ξέρουμε αν θα συνεχίσει να ισχύει και αν θα έχει τους ίδιους όρους.

Το επίδομα, θα συνεχιστεί ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΩΣ επόμενης κυβέρνησης, διότι είναι επιταγή της ΤΡΟΙΚΑΣ ! Βέβαια, δεν υπάρχει λόγος να αντιδικησομε για αυτό! Η ΚΥΒΕΡΝΗΣΗ, ΠΡΟΕΚΛΟΓΙΚΑ, ΕΙΧΕ ΥΠΟΣΧΕΘΕΙ ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΑ, ΑΛΛΑ ΤΙΠΟΤΑ ΔΕΝ ΕΙΧΕ ΠΕΙ ΓΙΑ ΕΠΙΔΟΜΑ ΕΝΟΙΚΙΟΥ!!!

Βεβαίως, το επίδομα πρέπει να δίνει πιο ΔΙΚΑΙΟ !!!!! 

Σίγουρα, στην πορεία θα διωρθωθει και ΠΡΕΠΕΙ κάποια πράγματα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, chsam είπε

Κατι δεν παει καλα.Ή εγινε καποιο λαθος απο την εφορια ή κατι δηλωσε η κορη  σου λαθος/παραπανω.Μηπως καποια αποκτηση περιουσιακου στοιχειου;μονο ενοικιο και μονοπροσωπο νοικοκυριο δεν δικαιολογει Προστ.Διαφ.Αντ.Δαπανων 4786!!!!

Τώρα μιλάμε για δήλωση που αφορά το 2017, έτσι;

Θα το δω. Αν κάπου έχει γίνει λάθος, μπορεί να γίνει διόρθωση- τροποποίηση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Green Dragon είπε

Τώρα μιλάμε για δήλωση που αφορά το 2017, έτσι;

Θα το δω. Αν κάπου έχει γίνει λάθος, μπορεί να γίνει διόρθωση- τροποποίηση;

Βεβαίως, και ΓΙΝΕΤΑΙ !

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Green Dragon είπε

Τώρα μιλάμε για δήλωση που αφορά το 2017, έτσι;

Θα το δω. Αν κάπου έχει γίνει λάθος, μπορεί να γίνει διόρθωση- τροποποίηση;

Η τελευταια που εκανε το 2018 και αφορα οικονομικο ετος 2017, δεν υπαρχει νεοτερη.Θα δεις στις δηλωσεις και θα επιλεξεις το 2018,αν εχει καπου πιο κατω ενα κουμπακι "τροποποιητικη" πατας κ κανεις διορθωση,αλλιως νομιζω μονο εφορια.

Παντως δες το γιατι κατι παιζει λαθος ή απλα δεν το εχεις δει.Ελεγξε το Ε1 τι και πόσο εχει δηλωσει.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...