Προς το περιεχόμενο

Επιδότηση ενοικίου 2019


vairass

Προτεινόμενες αναρτήσεις

33 λεπτά πριν, phanispal είπε

Μίλησα με το λογιστή του ιδιοκτήτη και μου είπε κι εκείνος ότι το νέο μισθωτήριο δε μπορεί να φαίνεται ότι ξεκινά πριν τις 01/02 γιατί διαφορετικά βγαίνει εκπρόθεσμο και θα φάει πρόστιμο 105€ ο ιδιοκτήτης.

Λέει όμως ότι εξακολουθεί να τρέχει το προηγούμενο μισθωτήριο.

Αλλά δεν ξέρω αν ισχύει αυτό που λέει ο skoulas, δηλαδή ότι για το Γενάρη θα πάρω το μακρύτερο.

Αλλά το νέο μισθωτήριο θα έχει άλλον αριθμό, οπότε στην αίτηση αναγκαστικά θα βάλω τον τελευταίο. Οπότε πώς θα φαίνεται ότι έμενα και το Γενάρη;

ΤΡΟΠΟΠΟΙΗΣΗ θα κάνει !!!!!!!!

Θα αλλάξει την 01-07 με πχ 31-12 και ούτε πρόστιμο ούτε τίποτα!

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 643
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

εμενα εκανε τροποποιηση αλλα : βαζοντας ημερομηνιες 01/07/2018 με 30/09/2019  τον εβγαζε εκπροθεσμο και θα ετρωγε προστιμο. Εβαλε λοιπον 01/07/2019 με 30/09/2019 τη δεχτηκε κανονικα , (θεωρησε οτι μεχρι τη 1η Ιουλιου εχω συμβολαιο, οιποτε η τροποποιητικη θα το επεκτεινε ως τελος Σεπτεμβρη). Εκανα αποδοχη εγω, βαζω το νεο αριθμο που «εδωσε» το ταξις αλλα και παλι εμφανιζεται το παλιο σφαλμα!! :(

edit: να φανταστω δεν γινεται να ακυρωθει η τροποποιηση ετσι; 😕

Επεξ/σία από panosno1com
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

49 λεπτά πριν, GREGORYMO είπε

ΤΡΟΠΟΠΟΙΗΣΗ θα κάνει !!!!!!!!

Θα αλλάξει την 01-07 με πχ 31-12 και ούτε πρόστιμο ούτε τίποτα!

Δεν ξέρω τι είναι αυτό που θα κάνει.

Ξέρω ότι μου είπε πως το νέο μισθωτήριο θα έχει άλλο αριθμό από αυτό που έχω τώρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, phanispal είπε

Δεν ξέρω τι είναι αυτό που θα κάνει.

Ξέρω ότι μου είπε πως το νέο μισθωτήριο θα έχει άλλο αριθμό από αυτό που έχω τώρα.

αυτο που συνεβη και σε εμενα δηλαδη...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

το γνωστό , Δεν βρέθηκαν συμβόλαια που να πληρούν τα κριτήρια (Διάστημα ελέγχου: 1/4/2019 - 30/9/2019)  , παρολο που ο ιδιοκτητης μού εκανε τροποποίηση ...

long story short του λεω βαλε απο περσι ως και τελη σεπτεμβρη να φανει οτι κανουμε επεκταση, λεει δε με αφηνει, με βγαζει εκπροθεσμο, να βαλω 01/07 με 30/09 αυτου του ετους; σε καλυπτει το υπαρχον εξαλλου μεχρι τοτε. λεω βαλε.. που να ξερα :P

εντιτ: δενε κανε νεο συμβολαιο, πατησε πανω στο πρασινο σταυρουδακι και επελεξε τροποποιηση. Εξαλλου στη τροποποιηση μονο το μισθωμα, και τη διαρκεια μπορεις να πειραξεις, ενω και εμενα μου το εμφανιζει ως τροποποιηση... επρεπε να βαλει 01/04 ως 30/09 ρε γμτ. Σκεφτηκε ομως ε αφου τον καλυπτει ως 01/07, να του βαλω +3 μηνες που θελει

Επεξ/σία από panosno1com
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

53 λεπτά πριν, panosno1com είπε

εμενα εκανε τροποποιηση αλλα : βαζοντας ημερομηνιες 01/07/2018 με 30/09/2019  τον εβγαζε εκπροθεσμο και θα ετρωγε προστιμο. Εβαλε λοιπον 01/07/2019 με 30/09/2019 τη δεχτηκε κανονικα , (θεωρησε οτι μεχρι τη 1η Ιουλιου εχω συμβολαιο, οιποτε η τροποποιητικη θα το επεκτεινε ως τελος Σεπτεμβρη). Εκανα αποδοχη εγω, βαζω το νεο αριθμο που «εδωσε» το ταξις αλλα και παλι εμφανιζεται το παλιο σφαλμα!! :(

edit: να φανταστω δεν γινεται να ακυρωθει η τροποποιηση ετσι; 😕

Μα πως να το παρει οταν ο νεος αριθμος αντιστοιχει σε μισθωτηριο 1/7/19-30/9/19;;;Συμφωνα με αυτα που λες βαζοντας τις ημερομηνιες αυτες εκανε νεο μισθωτηριο το οποιο δεν εχει ξεκινησει ακομα η ισχυ του, ενω το προηγουμενο αφου δεν ειναι στο taxis ειναι σαν να μην υπαρχει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλλον θέλει τουλάχιστον ένα εξάμηνο από την ημερομηνία υποβολής της αίτησης, η οποία φαίνεται να είναι 30/3, άρα θα πρέπει να υπάρχει να υπάρχει συμβόλαιο μεταξύ 1/4 - 30/9).

Με το λογιστή του ιδιοκτήτη είπαμε να το βάλει 1/2 - 30/9. Ποιος ξέρει αν θα είναι ΟΚ.

Μπαχαλέ ολέ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, chsam είπε

Μα πως να το παρει οταν ο νεος αριθμος αντιστοιχει σε μισθωτηριο 1/7/19-30/9/19;;;Συμφωνα με αυτα που λες βαζοντας τις ημερομηνιες αυτες εκανε νεο μισθωτηριο το οποιο δεν εχει ξεκινησει ακομα η ισχυ του, ενω το προηγουμενο αφου δεν ειναι στο taxis ειναι σαν να μην υπαρχει.

στο ταξις του δειχνει : 123456788 (τροποποιει το Α/Α 87654321) σταδιο υποβολης οριστικο , ειδος τροποποιητικη. Εχει και παλι πρασινο σταυρο και διπλα λεει λύση. Αμα πατησει λυση, θα μπορεσει να ξανακανει ιδια διαδικασια ή θα γινει χειροτερα? τα νουμερα ειναι προφανως τυχαια

εντιτ: στο προηγουμενο δειχνει  87654321 τροποποιηθηκε απο το Α/Α 12345678 αλλα δν εχει σταυρουδακι διπλα

Επεξ/σία από panosno1com
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, phanispal είπε

Μάλλον θέλει τουλάχιστον ένα εξάμηνο από την ημερομηνία υποβολής της αίτησης, η οποία φαίνεται να είναι 30/3, άρα θα πρέπει να υπάρχει να υπάρχει συμβόλαιο μεταξύ 1/4 - 30/9).

Με το λογιστή του ιδιοκτήτη είπαμε να το βάλει 1/2 - 30/9. Ποιος ξέρει αν θα είναι ΟΚ.

Μπαχαλέ ολέ.

Αυτο για το εξαμηνο απο την ημερομηνια αιτησης οντως το γραφει ξεκαθαρα στην ΚΥΑ. Για σενα ομως μπορει να βαλει απο 1/2 ενω σημερα εχουμε 13/3;δεν υπαρχει καποιο προβλημα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, chsam είπε

Για σενα ομως μπορει να βαλει απο 1/2 ενω σημερα εχουμε 13/3;δεν υπαρχει καποιο προβλημα;

Μου είπε ότι το νωρίτερο που μπορεί να βάλει χωρίς να επέλθει πρόστιμο, είναι 1/2.

Τώρα τι ισχύει, δεν ξέρω. Μάλλον μόνο οι λογιστές τα γνωρίζουν αυτά.

Αλλά και 14/3 να βάλει ως έναρξη, αν βάλει ως λήξη 30/9, λογικά είμαι κομπλέ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν εχεις περιθωριο ως το τελος του επομενου μηνα απο τον μηνα που γινεται η αιτηση?
απο σαιτ ααδε:

14. Ποιος είναι ο χρόνος υποβολής;

Η δήλωση υποβάλλεται μέχρι το τέλος του επομένου μήνα από την έναρξη της μίσθωσης ή την τροποποίηση της.


Παραδείγματα κατανόησης:

Ημερομηνία έναρξης μίσθωσης 1 Απριλίου: το ιδιωτικό συμφωνητικό πρέπει να υποβληθεί έως την 31η Μαΐου.

Ημερομηνία έναρξης μίσθωσης 30 Απριλίου: το ιδιωτικό συμφωνητικό πρέπει να υποβληθεί έως την 31η Μαΐου.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, panosno1com είπε

στο ταξις του δειχνει : 123456788 (τροποποιει το Α/Α 87654321) σταδιο υποβολης οριστικο , ειδος τροποποιητικη. Εχει και παλι πρασινο σταυρο και διπλα λεει λύση. Αμα πατησει λυση, θα μπορεσει να ξανακανει ιδια διαδικασια ή θα γινει χειροτερα? τα νουμερα ειναι προφανως τυχαια

εντιτ: στο προηγουμενο δειχνει  87654321 τροποποιηθηκε απο το Α/Α 12345678 αλλα δν εχει σταυρουδακι διπλα

Δεν ειμαι ιδοκτητης οποτε δεν μπορω να σου πω κατι με σιγουρια.Πιθανον αφου υπαρχει το σταυρουδακι να μπορει να κανει οτι θελει αφου δεν μπλεκονται οι ημερομηνιες.Αλλα απ'οτι μου λες το προηγουμενο δεν εχει σταυρουδακι που υποθετω οτι σημαινει οτι δεν εχει ισχυ.Εκτος κ αν με την λυση ενεργοποιηθει το παλιο.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, chsam είπε

Δεν ειμαι ιδοκτητης οποτε δεν μπορω να σου πω κατι με σιγουρια.Πιθανον αφου υπαρχει το σταυρουδακι να μπορει να κανει οτι θελει αφου δεν μπλεκονται οι ημερομηνιες.Αλλα απ'οτι μου λες το προηγουμενο δεν εχει σταυρουδακι που υποθετω οτι σημαινει οτι δεν εχει ισχυ.Εκτος κ αν με την λυση ενεργοποιηθει το παλιο.

θα ενοχλησω και τον οικογενειακο λογιστη αυριο απογευμα :P ευχαριστω για το ενδιαφερον!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, phanispal είπε

Μου είπε ότι το νωρίτερο που μπορεί να βάλει χωρίς να επέλθει πρόστιμο, είναι 1/2.

Τώρα τι ισχύει, δεν ξέρω. Μάλλον μόνο οι λογιστές τα γνωρίζουν αυτά.

Αλλά και 14/3 να βάλει ως έναρξη, αν βάλει ως λήξη 30/9, λογικά είμαι κομπλέ.

Εφοσον δεν εχεις αλλο σε ισχυ, θα το παρεις απλα αναλογως την εναρξη θα χασεις καποιους μηνες.Συμφωνα παντα με το τι φαινεται τωρα, γιατι μπορει τις επομενες μερες κ βλεπωντας τα προβληματα να αλλαξει κατι.

 

6 λεπτά πριν, panosno1com είπε

δεν εχεις περιθωριο ως το τελος του επομενου μηνα απο τον μηνα που γινεται η αιτηση?
απο σαιτ ααδε:

14. Ποιος είναι ο χρόνος υποβολής;

Η δήλωση υποβάλλεται μέχρι το τέλος του επομένου μήνα από την έναρξη της μίσθωσης ή την τροποποίηση της.


Παραδείγματα κατανόησης:

Ημερομηνία έναρξης μίσθωσης 1 Απριλίου: το ιδιωτικό συμφωνητικό πρέπει να υποβληθεί έως την 31η Μαΐου.

Ημερομηνία έναρξης μίσθωσης 30 Απριλίου: το ιδιωτικό συμφωνητικό πρέπει να υποβληθεί έως την 31η Μαΐου.

Αν αναφερεσαι σε αυτο που ειπα για εξαμηνο, στην ΚΥΑ λεει οτι πρεπει να υπαρχει μισθωτηριο ενεργο τουλαχιστον για το διαστημα 31/3 μεχρι 30/9.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...