Προς το περιεχόμενο

Ποιό εξωτερικό φλας;


udroxoos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Απ' ότι κατάλαβα στο 50άρικο είναι αδύνατο να βρει κανείς ένα αρκετά δυνατό εξωτερικό φλας που απλά να συγχρονίζεται με Nikon δίχως να ενδιαφέρεται για περαιτέρω καλούδια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, stratigos24 είπε

Σωστό και αυτό. Το σκέφτηκα αλλιώς... αφού παίρνει 2 και θα είναι πιο εύκολο να έχω πάντα 2 εφεδρικές στην τσάντα από το να έχω 4.

Πόσο ''εύκολα'' τις τρώει και ποιές μπαταρίες; Σκέφτομαι για αρχή να το πάρω σκέτο και καμιά 24αρια τέτοιες μπαταρίες 😛 και στη συνέχεια έναν φορτιστή 4ων μπαταριών πχ: https://www.skroutz.gr/s/10162072/Panasonic-Eneloop-Pro-BQ-CC55-4x-AA-2500mAh.html

Δε θα με καλύψει σε εσωτερικό χώρο να βγάλω κανα πορτραίτο και να μην είμαι μόνιμα στο f2.8/iso 1000;

Με τί μπαταρίες το χρησιμοποιείς; 

@all ευχαριστώ για τις απαντήσεις!

"Πόσο εύκολα τρώει τις μπαταρίες"->

Είναι δύσκολη απάντηση, μιας κ ειδικά εάν δουλεύεις ttl δεν ξέρεις πόσο δύναμη βγάζει σε κάθε φλασια.

Αλλά ενδεικτικά στο nissin di622 που αναφέρει 230 φλασια με 1/1 γενικά μου βγάζει ~600 φωτογραφίες με ttl (με μπαταρίες *lada 2450mah από το Ikea)

Το θέμα είναι ότι λογικά αυτό που έχει μόνο 2 μπαταριες πέρα από την γρηγορότερη εκφόρτιση θα καθυστερει να "ετοιμαστεί" για τις επόμενες φλασιες.

Τώρα για τις μπαταριες/φορτιστες->

Εγώ χρησιμοποιώ μόνο επαναφορτιζόμενες, eneloop λευκές+ lada 2450.

Οι δεύτερες είναι καλύτερες και κοστίζουν ~8 ευρώ/τετράδα, επιπλεων υπάρχουν ενδείξεις πως οι συγκεκριμένες είναι rebranded eneloop black στην μισή τιμή.

Να δώσεις λίγη προσοχή στον φορτιστή που θα πάρεις, πέρα από τους χρόνους φόρτισης φρόντισε να είναι "smart", δηλαδή να κόβει την φόρτιση αυτόματα όταν γεμίσουν οι μπαταρίες κ τέλος καλό θα ήταν να έχει ξεχωριστό κανάλι για κάθε μία μπαταρια.

Όσο για τις συμβατικές, προσωπικά έχω να αγοράσω αρκετά χρόνια, αλλά από συζητήσεις με άλλους φωτογράφους πίνουν νερό στο όνομα τον varta (κόκκινων κ μπλε) που τις έχει κ το πλαίσιο σε καλουτσικη τιμή.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραίος.

Το tt350 αναφέρει 210 φλασιες με 1/1.

Τα νούμερα που αναφέρεις (600 φωτό με ttl) μου ακούγονται οκ, μένει να δούμε ότι συμβαίνουν και στην πράξη στο tt350.

O φορτιστής eneloop που έβαλα με λινκ πιο πάνω (που έρχεται με 4 μπαταρίες 2500mah), αναφέρεται ως smart. Θα ψάξω αν έχει ξεχωριστό κανάλι για κάθε μπαταρία (εκτός και αν είδες ότι δεν έχει) και θα ψάξω αν έχει και αργή φόρτιση γιατί διάβασα ότι η γρήγορη φόρτιση δεν κάνει καλό στις μπαταρίες (το λέω γιατί αναφέρεται ως quick charger αυτός).

Μέχρι να ψάξω τί φορτιστή και μπαταρίες να πάρω, λέω να το αγοράσω το φλας μαζί με varta που προτείνεις να τις δοκιμάσω. Τί διαφορά έχουν οι κόκκινες από τις μπλε; Βρίσκω τις μπλε (6αδα) στα 2.50 ευρώ και τις κόκκινες (4αδα) στα 2.50 ευρώ επίσης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

2 ώρες πριν, stratigos24 είπε

Ωραίος.

Το tt350 αναφέρει 210 φλασιες με 1/1.

Τα νούμερα που αναφέρεις (600 φωτό με ttl) μου ακούγονται οκ, μένει να δούμε ότι συμβαίνουν και στην πράξη στο tt350.

O φορτιστής eneloop που έβαλα με λινκ πιο πάνω (που έρχεται με 4 μπαταρίες 2500mah), αναφέρεται ως smart. Θα ψάξω αν έχει ξεχωριστό κανάλι για κάθε μπαταρία (εκτός και αν είδες ότι δεν έχει) και θα ψάξω αν έχει και αργή φόρτιση γιατί διάβασα ότι η γρήγορη φόρτιση δεν κάνει καλό στις μπαταρίες (το λέω γιατί αναφέρεται ως quick charger αυτός).

Μέχρι να ψάξω τί φορτιστή και μπαταρίες να πάρω, λέω να το αγοράσω το φλας μαζί με varta που προτείνεις να τις δοκιμάσω. Τί διαφορά έχουν οι κόκκινες από τις μπλε; Βρίσκω τις μπλε (6αδα) στα 2.50 ευρώ και τις κόκκινες (4αδα) στα 2.50 ευρώ επίσης.

 

Εαν το θελεις για προσωπικη χρηση προχωρα το, εαν το θελεις για να βγαζεις δουλιτσα πηγαινε σε καποιο με 4 μπαταριες.

Για τους φορτιστες->

Προσωπικα εχω εναν bt-c2000(κανενα 40αρη απο ebay εαν θυμαμαι καλα) που εχει διαφορες λειτουργιες (αναζωγονηση, ξεχωριστα καναλια με δυνατοτητα να δωσεις οσα mamp θες στο καθενα -απο 200 εως 1000- ενδειξη mah και αλλα) και επιπλεων ειχα αλλο εναν "απλο" kodak που τον δουλευα μεχρι ενα σημειο και μετα τις εβαζα στον bt-c2000 μεχρι να φορτισουν εντελως.

 

Επειδη πουλησα το di622 μαζι με τον απλο φορτιστη και μια 4αδα μπαταριες το ψαχνω για να δω τι θα παρω ως αντικατασταση του.

Εχει το πλαισιο σε προσφορα εναν απλο "ταξιδιωτικο" varta με μια τετραδα μπαταριες στο 10ευρω που ισως τον παρω  και να συνεχισω να τον δουλευω οπως τον προηγουμενο.

Εναλλακτικα σκεφτομουν καποιο απο αυτους->varta  / varta2

Εαν δεν ειχα ηδη τον bt-c2000 θα πηγαινα καρφωτα στον varta 2 που κανει και discharge κοκ..

 

Τωρα βεβαια εγω δεν εχω αγορασει καθολου μπαταριες μιας χρησης την τελευταια 5ετια και πλεων υπαρχουν μερες που πρεπει να φορτισω και 3 τετραδες.H δικη σου χρηση πιθανων να ειναι διαφορετικη.

Αυτο που εχω να προτεινω ανεξαρτητως φορτιστη ειναι οι επομενες 4αδες σου να ειναι οι lada 2450 του ikea, στα ~8ευρω ειναι το απολυτο vfm.

 

*Αργη/γρηγορη φορτιση σε περιπτωση που μιλαμε για μπαταριες 2000+ mah κ μεχρι 800mah ταση, δεν εχει τοση πρακτικη σημασια.Παλια που ηταν μικροτερες ~1200, την ακουγανε με τασεις μεγαλυτερες των 400mah.

4 ώρες πριν, udroxoos είπε

Απ' ότι κατάλαβα στο 50άρικο είναι αδύνατο να βρει κανείς ένα αρκετά δυνατό εξωτερικό φλας που απλά να συγχρονίζεται με Nikon δίχως να ενδιαφέρεται για περαιτέρω καλούδια

 

Υπαρχουν 2->

Triopo 982 ii n

Neewer 750ii

 

Αυριο θα κανω μια βολτα απο την τοπικη αγορα να δω τι τιμες θα βρω, αλλα εαν μπορω να κοψω τιμολογιο απο το amazon.co.uk (τωρα το ψαχνω) μαλλων θα παραγγειλω μια 3αδα  *triopo και θα κλεισει η αναζητηση. 

*Εχω παρει δανεικο απο εναν φιλο που τα δουλευει επαγγελματικα και πινει νερο στο ονομα τους, εμενα δεν μου πολυγεμιζουν το ματι, οχι σε θεμα λειτουργιας, αλλα κατασκευης. Σαφεστατα 2 σκαλια κατω απο το παλιο μου το nissin.Απο την αλλη θελω να πειραματιστω αρκετα με off camera και εαν μου πεσει κανενα απο δαυτα σε καμια θαλασσα/γκρεμο δεν θα πολυστεναχωρηθω κιολας..

 

Επεξ/σία από @topos
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, stratigos24 είπε

Δε θα με καλύψει σε εσωτερικό χώρο να βγάλω κανα πορτραίτο και να μην είμαι μόνιμα στο f2.8/iso 1000;

Με guide number 36, τοτε με 2.8 διαφραγμα, μπορεις να το στησεις στα 10 μετρα (και παραπανω) αποσταση και να εχεις επαρκη φωτισμο ακομα και για iso 100. Με ενα μικρο softbox-ακι η εναν ανακλαστηρα νομιζω θα βγαλεις πολυ καλη δουλεια. Ειδικα αν δωσεις καποια στιγνη και το 50αρικο για τις ραδιοσυχνοτητες ωστε να το χρησιμοποιεις off-camera θα ανεβεις λεβελ!!!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, @topos είπε

 

Εχει το πλαισιο σε προσφορα εναν απλο "ταξιδιωτικο" varta με μια τετραδα μπαταριες στο 10ευρω που ισως τον παρω  και να συνεχισω να τον δουλευω οπως τον προηγουμενο.

Εναλλακτικα σκεφτομουν καποιο απο αυτους->varta  / varta2

 

Ετυχε και περνουσα απο το πλαισιο σημερα και ειπα να τσιμπησω το μικρο varta -μου αρεσε το form factor- , ταμπελακι 10.90 παω στο ταμειο και μου λενε 15.90.Ειχαν μπερδεψει τα ταμπελακια στις σειρες τουλαχιστων ενα 3μηνο -τουλαχιστων εγω τοτε το χα πρωτοδει-.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, stratigos24 είπε

Έτοιμος παιδιά, ευχαριστω!

A852C903-732A-4D6A-A5A5-AF4654B5EF18.jpeg

Καλοριζικα!

Απο ποιο καταστημα το πηρες?

Επεξ/σία από @topos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, stratigos24 είπε

Έτοιμος παιδιά, ευχαριστω!

A852C903-732A-4D6A-A5A5-AF4654B5EF18.jpeg

Μεγιές! Μετά από δοκιμές περιμένω σχόλια σου γιατί με ενδιαφέρει και μένα αυτό. Είναι πιο μαζεμένο σε σύγκριση με τα καλά μεν, γκουμούτσες δε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιας και έγινα Jedi...

Πιάνοντας τη μηχανή μου ένας φίλος προχθές (το godox tt350 ήταν ενεργό πάνω στη μηχανή) πάτησε καταλάθος για 1 δευτερόλεπτο το PV button και τότε το flash έκανε σαν φωτόσπαθο από το starwars 🤣, φώτισε συνεχόμενα με πολύ μικρές αυξομειώσεις έντασης. Κατάλαβε τί πάτησε ο φίλος, το έβγαλε το χέρι του και τέλος.

Σήμερα το έπαθε πάλι ο φίλος που ήρθε σπίτι και έβγαλε 2-3 φωτό και έτσι έκατσα να το ψάξω λίγο παραπάνω. Έπεσα πάνω σε αυτό: 

e5: Modeling Flash

If ''On'' is selected when the camera is used with an optional flash unit that supports the Nikon Creative Lighting system, a modeling flash will be emitted when the camera Pv button is pressed. No modeling flash is emitted if ''Off'' is selected. 

Έτσι λοιπόν απενεργοποίησα τη ρύθμιση από το μενού και πλέον δεν το κάνει.

Η ερώτηση είναι η εξής:

Έτσι πρέπει να κάνει το flash όταν πατιέται το Pv button ή δεν υποστηρίζεται κάποια λειτουργία από το flash μου για το σύστημα CLS της Νikon;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ψάχνοντας λίγο βρήκα και τα παρακάτω:

http://www.digital-photography.com/nikon-d7000-guide/h-00-custom-setting-menu/m-e4-modeling-flash/

Και από manual της d500: https://books.google.gr/books?id=JhXnDQAAQBAJ&pg=PT467&lpg=PT467&dq=e5+nikon+modeling+flash&source=bl&ots=EWNyL331Gm&sig=9_O0Occ6ZrNiEZrqsK1rI5ENbDs&hl=el&sa=X&ved=2ahUKEwihhbm6wNrfAhVH3iwKHWCABHM4ChDoATAAegQIBBAB#v=onepage&q=e5 nikon modeling flash&f=false

Στο λινκ της d500 λέει επίσης στο τέλος:

11111111.png.00fbdf11224243635c13e018fd8e3c48.png

 

Αλλού είδα επίσης:

''Remember, the depth-of-field button only provides a short-duration flash (unlike a true modeling light, which stays on), so you need to pay attention when it fires''

 

και: 

https://www.flickr.com/groups/18181418@N00/discuss/72157603999877616/?fbclid=IwAR2jFmryADlXqZIsFZdM5b4-JC2iye6LldmESmEGeWJPvzeTamJycqu-EHQ

 

Το θέμα είναι... κάνει καλό ή όχι στο φλας αυτό;;

Edit: Επιτέλους το βρήκα σε βίντεο. Δειτε το εδώ στο 0:45.. 

 

Το δοκίμασα και με το φλας της μηχανής και το κάνει και με εκείνο. Όποτε λειτουργία είναι και δουλεύει έτσι (άσχετα που μάλλον δε θα το χρησιμοποιήσω για σιγουριά μην πάθει τίποτα το φλας 😛 .

Επεξ/σία από stratigos24
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...