Προς το περιεχόμενο

Σε αναζήτηση Travel camera..Tz100..? Tz200..?


giantzeron

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Χρονια πολλα, 

λεω για δωρακι προς εμενα αυτη τη πρωτοχρονια να παρω μια travel camera. To budget ετσι οπως πηγε τελικα σε σχεση με τις απαιτησεις μου, ανεβηκε στα 650 :o ευρω....!

Εχω φαει τα forum σχετικα με τις αναγραφομενες στο τιτλο tz100 & tz200 για λογους φορητοτητας....αλλα σε αυτα τα λεφτα ισως εκανα πετρα τη καρδια μου και κοιτουσα κ παλι την παλια fz1000.

Δεν εχω αποκτησει ξεκαθαρη εικονα απο οσα εχω διαβασει για αυτο ζηταω και τη βοηθεια σας καθως η αρχικη μου σκεψη ηταν η φτηνη tz70 και προς εκπληξη μου καποιοι την συγκρινουν με τις τελευταιες portable super zoom ναυαρχιδες της panasonic.

Σιγουρα ο 1 inch αισθητηρας παιζει το ρολο του χωρις να σημαινει οτι προκειται να τραβαω σε χαμηλο φωτισμο, δεν με νοιαζει βασικα αυτο. Αλλωστε εχω στην κατοχη μου κ την τρομερη g7x mark ii απλα μου λειπει συχνα το zoom που δεν εχει..

Μπορειτε να βοηθησετε?

Σας ευχαριστω

 

 

Επεξ/σία από giantzeron
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα και χρόνια πολλά!

Έχω την TZ100 εδώ και ένα χρόνο περίπου, τις άλλες δεν τις έχω χρησιμοποιήσει. Έψαχνα κι εγώ μία compact με αισθητήρα μίας ίντσας για λόγους φορητότητας και μπορώ να πω ότι δεν έχω μετανιώσει καθόλου που διάλεξα μία compact και όχι μία mirrorless/DSLR. Ήταν η πρώτη κάμερα με manual ρυθμίσεις που αγόρασα καθώς πριν είχα μια παλιά απλή Ixus. Η ΤΖ100 μου φάνηκε πολύ απλή στην χρήση της και εξοικειώθηκα αρκετά γρήγορα μαζί της. Έχει πολλές ρυθμίσεις, ωραία χρώματα, αρκετά αξιόπιστο autofocus και ωραίο βίντεο. Το μόνο αρνητικό της είναι ότι είναι κάπως soft οι φωτογραφίες της.

Δείγματα από βίντεο με την ΤΖ100 μπορείς να δεις αυτό, αυτό και αυτό από συναυλίες. Δεν έχω επεξεργαστεί καθόλου τα βίντεο αυτά, τα ανέβασα ως είχαν στο youtube.

Φωτογραφίες μπορείς να δεις αυτές: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9. (και γενικά ότι έχω τραβήξει από τον Δεκέμβρη του 2017 και μετά). Τις φωτογραφίες αυτές τις έχω επεξεργαστεί λίγο και έχουν υποστεί συμπίεση από το Photoshop, ίσως όμως μπορούν να σου δώσουν μία γεύση από την κάμερα.

Αν θες να ρωτήσεις κάτι άλλο για την κάμερα πες μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σε ευχαριστω καθως εισαι ο μονος που απαντησε,

δε μπορω να πω οτι τα δειγματα φωτο με βοηθησαν αλλα εχω πολλες φορες ακουσει για τον φακο της tz100 και την μη οξυτητα του. 

Σε τι θα μπορουσα να παω με τουλαχιστον 10x οπτικο και καλο sharpness ( εκτος απο dslr )

 

???

Επεξ/σία από giantzeron
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

https://www.e-infin.com/eu/item/3638/sony_cyber-shot_dsc-rx100_vi_digital_camera_mark_mk_6_rx100m6

Αυτό είναι αυτό που θέλεις, και ίσως να μπορεί να αντικαταστήσει και την g7x σου.... Θα χάσεις βέβαια 1+ στοπ από το φακό και τα jpeg της Canon. 

https://www.dpreview.com/articles/4579350611/sony-cyber-shot-dsc-rx100-m6-vs-panasonic-lumix-dc-zs200-tz200-vs-dmc-zs100-tz100-best-for-travel?slide=10

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, nickolas είπε

https://www.e-infin.com/eu/item/3638/sony_cyber-shot_dsc-rx100_vi_digital_camera_mark_mk_6_rx100m6

Αυτό είναι αυτό που θέλεις, και ίσως να μπορεί να αντικαταστήσει και την g7x σου.... Θα χάσεις βέβαια 1+ στοπ από το φακό και τα jpeg της Canon. 

https://www.dpreview.com/articles/4579350611/sony-cyber-shot-dsc-rx100-m6-vs-panasonic-lumix-dc-zs200-tz200-vs-dmc-zs100-tz100-best-for-travel?slide=10

Συμφωνω! Την εχω ηδη δει...αλλα ειπα να μην πουλησω και το σπιτι μου για να τραβαω καμμια φωτο που κ που οταν ειμαι εξω :P :P :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 30/12/2018 στις 6:08 ΜΜ, giantzeron είπε

Χρονια πολλα, 

λεω για δωρακι προς εμενα αυτη τη πρωτοχρονια να παρω μια travel camera. To budget ετσι οπως πηγε τελικα σε σχεση με τις απαιτησεις μου, ανεβηκε στα 650 :o ευρω....!

Εχω φαει τα forum σχετικα με τις αναγραφομενες στο τιτλο tz100 & tz200 για λογους φορητοτητας....αλλα σε αυτα τα λεφτα ισως εκανα πετρα τη καρδια μου και κοιτουσα κ παλι την παλια fz1000.

Δεν εχω αποκτησει ξεκαθαρη εικονα απο οσα εχω διαβασει για αυτο ζηταω και τη βοηθεια σας καθως η αρχικη μου σκεψη ηταν η φτηνη tz70 και προς εκπληξη μου καποιοι την συγκρινουν με τις τελευταιες portable super zoom ναυαρχιδες της panasonic.

Σιγουρα ο 1 inch αισθητηρας παιζει το ρολο του χωρις να σημαινει οτι προκειται να τραβαω σε χαμηλο φωτισμο, δεν με νοιαζει βασικα αυτο. Αλλωστε εχω στην κατοχη μου κ την τρομερη g7x mark ii απλα μου λειπει συχνα το zoom που δεν εχει..

Μπορειτε να βοηθησετε?

Σας ευχαριστω

Από τη στιγμή που έχεις την Canon G7X mk2 και δεν σε ενδιαφέρει τόσο η ποιότητα σε χαμηλό φωτισμό αλλά το υψηλό ζουμ κοιτά μια φωτογραφική με υψηλό ζουμ και μικρότερο σενσορα, όπως π.χ. Panasonic ΤΖ90, FZ300, Sony HX99. Πιστεύω ότι σε καλό φως θα είναι μια χαρά.

https://www.dpreview.com/products/search/cameras#criterias=SpecsCoreParams%2CSpecsEffectivePixels%2CSpecsViewfinderType%2CSpecsLCDNew%2CSpecsTouchScreen%2CSpecsZoomWide%2CSpecsZoomTele&paramSpecsCoreParamsBodyType=UltraCompact%2CCompact%2CLargeSensorCompact%2CSLRLikeCompact&paramSpecsEffectivePixelsMin=12&paramSpecsViewfinderType=Electronic&paramSpecsLCDNew=Articulated%2CTilting&paramSpecsTouchScreen=Yes&paramSpecsZoomWide=28-&paramSpecsZoomTele=500%2B

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...