Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα me elementary os


wannabechef

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Προσπαθώ να εγκαταστήσω elemetary os στο laptop παράλληλα με windows 10 και ενώ έχω κάνει όλη τη διαδικασία όπως έχω διαβάσει κάτι πάει λάθος.

Όταν κάνω boot απ'το usb με πετάει σε μια μαύρη οθόνη και επιλέγω Installation αλλά μου βγάζει την εξής οθόνη μετά.

Κάπου πήρε το μάτι μου ότι υπάρχει ασυμβατότητα μεταξύ elos και ryzen 3 2200? Πως μπορώ να κάνω την εγκατάσταση?

 

Επεξ/σία από wannabechef
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ισως θελει καμμια παραμετρο για να μπουταρει σωστα. Κανα acpi=off ή acpi=noacpi .Πως και που βαζεις παραμετρους , γοογλαρε το.
Απο την αλλη δεν ξερω τι βρισκετε ολοι σας στο elementary.Ubuntu με φορτωμενο themes/icons κλπ ειναι.Ασε που εχει παλιες εκδοσεις σε διαφορα πακετα οπως απο ο,τι βλεπω κερνελ (4.15).
Aν ειχε κανα νεοτερο μπορει και να μην ειχε προβληματα με ryzen.

Τεσπα , γουστα ειναι αυτα να μου πεις.Απλα δοκιμασε και αλλες διανομες , με νεοτερο κερνελ μπας και τα πραγματα ειναι πιο απλα εκει.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Και εγώ ταλαιπωρήθηκα αρκετά με διάφορες διανομές που δεν μπορούσαν να φορτώσουν ούτε το live session με ryzen 5 2500U

Τελικά κατάφερα να εγκαταστήσω Ubuntu 18.10 με Kernel 4.18, που τώρα έχω αναβαθμίσει σε 4.20 και πάει σφαίρα.

Πάντως για να μπεις την πρώτη φορά θα χρειαστεί να προσθέσεις στο grub την λέξη "noapic"

Επεξ/σία από Green Dragon
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...