Προς το περιεχόμενο

Αγορά κάμερας (DSLR, Mirrorless) για βίντεο


THSSALONIKI

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δες και την Canon Μ100. Πολύ μικρή, με σπαστή οθόνη και dual pixel autofocus στο video. Απλά δε σου δίνει .mov αρχεία αλλά δε νομίζω να σε επηρρεάσει πολύ αυτό.

Πρέπει να έχει και σταθεροποίηση στο σώμα, σίγουρα πάντως με τον κιτ 15-45 φακό προσφέρει σταθεροποίηση.

Έχει μια ηλεκτρονική σταθεροποίηση στο βίντεο που φαίνεται να λειτουργεί καλά. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Οι  Canon σε 1080p νομιζω εχουν line skipping οποτε θα τις απεφευγα (ας με διορθωσει αν καποιος το εχει μελετησει παραπανω) και σε 4Κ σε βαζουν σε επιπλεον crop mode

Και εγω για αποκλειστικη χρηση βιντεο (οπως εγραψαν και αλλοι απο πανω μου) θα πηγαινα σε Panasonig G9 GH5 GH4 κλπ (ειδικα αυτα τα σωματα που εχουν IBIS+ καθαρο 1080 ή 4K)

Επεξ/σία από afterhours
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 26/12/2018 στις 7:22 ΜΜ, nickolas είπε

Δες και την Canon Μ100. Πολύ μικρή, με σπαστή οθόνη και dual pixel autofocus στο video. Απλά δε σου δίνει .mov αρχεία αλλά δε νομίζω να σε επηρρεάσει πολύ αυτό.

Πρέπει να έχει και σταθεροποίηση στο σώμα, σίγουρα πάντως με τον κιτ 15-45 φακό προσφέρει σταθεροποίηση.

Έχει μια ηλεκτρονική σταθεροποίηση στο βίντεο που φαίνεται να λειτουργεί καλά. 

Δεν μου φαίνεται πολύ καλή για εμένα (δεν έχει τόσα «κουμπιά» και δεν νομίζω να έχει τόσες δυνατότητες που θέλω)

 

Στις 27/12/2018 στις 2:52 ΜΜ, afterhours είπε

Οι  Canon σε 1080p νομιζω εχουν line skipping οποτε θα τις απεφευγα (ας με διορθωσει αν καποιος το εχει μελετησει παραπανω) και σε 4Κ σε βαζουν σε επιπλεον crop mode

Και εγω για αποκλειστικη χρηση βιντεο (οπως εγραψαν και αλλοι απο πανω μου) θα πηγαινα σε Panasonig G9 GH5 GH4 κλπ (ειδικα αυτα τα σωματα που εχουν IBIS+ καθαρο 1080 ή 4K)

Καλα ναι αυτές οι κάμερες που αναφέρεις είναι ΣΚΥ-ΛΙΑ αλλά πάνω από το ποσό που διαθέτω.... θέλω να δω βέβαια την καινούργια 90D της canon που θα βγει για να δω αν αξίζει (στα λεφτά της για το βίντεο και για την φωτογραφία και την εικόνα γενικώς)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, THSSALONIKI είπε

Δεν μου φαίνεται πολύ καλή για εμένα (δεν έχει τόσα «κουμπιά» και δεν νομίζω να έχει τόσες δυνατότητες που θέλω)

Καλα ναι αυτές οι κάμερες που αναφέρεις είναι ΣΚΥ-ΛΙΑ αλλά πάνω από το ποσό που διαθέτω.... θέλω να δω βέβαια την καινούργια 90D της canon που θα βγει για να δω αν αξίζει (στα λεφτά της για το βίντεο και για την φωτογραφία και την εικόνα γενικώς)

Η GH4 ειναι στο budget σου αλλα δεν εχει IBIS.

Οι GX8, GX9 ειναι και πιο χαμηλα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, SeNNinhA είπε

Η GH4 ειναι στο budget σου αλλα δεν εχει IBIS.

Οι GX8, GX9 ειναι και πιο χαμηλα.

Με τον φακό βγαίνει 1.500€ (είναι και MFT 4/3 sensor και δεν έχω φακούς ούτε adaptorες... :’( )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, THSSALONIKI είπε

Με τον φακό βγαίνει 1.500€ (είναι και MFT 4/3 sensor και δεν έχω φακούς ούτε adaptorες... :’( )

Νομιζα οτι το budget ηταν 1.000€ για σωμα μονο και δεν ανεφερες οτι εχεις φακους απο καποιο αλλο συστημα. Τι ισχυει;

Αλλιως πας και στις GX8, GX9 ή ακομη και στην GX80

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, SeNNinhA είπε

Νομιζα οτι το budget ηταν 1.000€ για σωμα μονο και δεν ανεφερες οτι εχεις φακους απο καποιο αλλο συστημα. Τι ισχυει;

Αλλιως πας και στις GX8, GX9 ή ακομη και στην GX80

GX80 μακράν ότι ποιο VFM Υπάρχει ... (για video πάντα ..) ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και η a6300 μαζι με τον 16-50, τουλαχιστον τωρα που παιζει στα 700€ απο το amazon δεν ειναι ασχημη περιπτωση και για video και για φωτογραφια. Με τα αλλα 300€ παιρνεις ακομα ενα φακο η καποια βασικα αξεσουαρ, ακομα και ενα gimbal για mirrorless, π.χ. crane m.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα και καλή χρονιά να έχουμε!!
Το ερώτημα τίθεται ως εξής : 1) Sony a6300 + 18-55 mm OIS new 
η
2) Sony a6500 body only μεταχειρισμενη σε καλή κατάσταση.
Οι τιμές περίπου ίδιες ( 100 ευρώ πιο ακριβή η α6500 )
Τι γνώμη έχετε;;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εαν αντεχεις οικονομικα η Α6500 εχει το μεγαλο αβανταζ της επιπλεον σταθεροποιησης στο σωμα της μηχανης. Κερασακι στην τουρτα και η touch screen οθονη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, aenaos15 είπε

Καλημέρα και καλή χρονιά να έχουμε!!
Το ερώτημα τίθεται ως εξής : 1) Sony a6300 + 18-55 mm OIS new 
η
2) Sony a6500 body only μεταχειρισμενη σε καλή κατάσταση.
Οι τιμές περίπου ίδιες ( 100 ευρώ πιο ακριβή η α6500 )
Τι γνώμη έχετε;;;;

Την α6500 body την εχει το e-infin στα 850€ + τα μεταφορικα, δεν υπαρχει λογος να πληρωσεις τα ιδια και περισσοτερα για μεταχειρισμενη.

Αντιστοιχα εχει την α6300 body στα 550€ + τα μεταφορικα.

Οποτε καπου εκει στα 300€ ειναι το extra ποσο που πρεπει να πληρωσεις για την α6500.

Αν εχεις σκοπο να αγορασεις τους 1.4 φακους της sigma (16-30-56) ισως να αξιζει να επενδυσεις στην a6500 ωστε να εχεις και σταθεροποιηση στο video, αλλα και χαμηλοτερες ταχυτητες handheld στην φωτογραφια. Αν παιξεις με τους sony, εχουν ολοι oss και μαλιστα αρκετα καλο, οποτε ισως και να ειναι περιττο εκει το ibis.

Ενα αλλο που υπερτερει κατα πολυ η a6500 ειναι το τεραστιο buffer, αν σε ενδιαφερει υψηλοτερου επιπεδου ''αθλητικη φωτογραφια'' τα 21 raw της sony a6300 θα σου πεσουν μαλλον λιγα, ενω η α6500 φτανει τα 100.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σας ευχαριστω πολυ για την αμεσοτητα των απαντησεων σας , η αληθεια ειναι  οτι το μπατζετ μου ειναι  περιορισμενο αρκετα. Αν θα επιλεξω την 6500 μαλλον θα περιμενω λιγο για να προχωρησω και  σε αγορα φακου. 

Razor333 πηρα το θαρρος και  σου εστειλα πμ σχετικα με την αγορα απο το  site που αναφερεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η πιο vfm λύση για βίντεο είναι η Fz2000, ούτε που πλησιάζουν οι άλλες σε αυτό το μπάτζετ, αν συνυπολογίσεις φακό. 

https://www.skroutz.gr/s/10327149/Panasonic-DMC-FZ2000.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...