Προς το περιεχόμενο

Η αυτοάμυνα και οι πρώτες βοήθειες ως υποχρεωτικά σχολικά μαθήματα


ludan01

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Η πρόληψη της ενδοσχολικής βίας απαιτεί σχολικές μονάδες οι οποίες αυτορρυθμίζονται με γνώμονα την προστασία της ανθρώπινης ακεραιότητας.

Επεξ/σία από ludan01
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό είναι κάποια είδηση?

Απαντώντας στον τίτλο, νομίζω ότι θα ήταν πολύ ωφέλιμο να υπήρχε μάθημα πρώτων βοηθειών (όχι ότι θα διδασκόταν σωστά όπως και όλα τα άλλα μαθήματα, αλλά αυτό είναι άλλη κουβέντα).

Για την αυτοάμυνα τώρα, για ποιο λόγο? Πολύ χαζό μου φαίνεται και σαν ιδέα είναι μάλλον κακό γιατί εγώ το βλέπω σαν παραδοχή του κράτους ότι δεν θέλει να μειώσει την εγκληματικότητα και καταφεύγει σε αυτό. Εκτός αν ο σκοπός είναι το μπούλινγκ που εκεί η αυτοάμυνα δεν πιστεύω ότι λειτουργεί γενικά.

Την φράση μέσα στο ποστ που είπες δεν την κατάλαβα

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα πρώτα που πρέπει να μαθαίνουν τα παιδιά είναι η υγιεινή, οι τρόποι καλής συμπεριφοράς, η Αγωγή του πολίτη και η σωστή και λογική σκέψη

  • Like 10
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Kostasspil είπε

Πρωτες βοηθειες σεξουαλικη διαπαιδαγώγηση ειναι must. Στο λυκειο και οδηγικη συμπεριφορα.

Πολλά μπορούν και πρέπει να γίνουν. Ας έχουμε πρώτα δασκάλους πραγματικούς που να τους σέβονται οι μαθητές και οι γονείς τους και μετά τα υπόλοιπα.

  • Like 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

38 λεπτά πριν, zio10 είπε

Πολλά μπορούν και πρέπει να γίνουν. Ας έχουμε πρώτα δασκάλους πραγματικούς που να τους σέβονται οι μαθητές και οι γονείς τους και μετά τα υπόλοιπα.

Βαλε και να εχουμε δασκαλους/καθηγητες γενικα, βαλε και κτιρια και αιθουσες με λιγοτερους απο 30 μαθητες.

Ας λυσουμε πρωτα αυτα τα προβληματα και μετα κοιταμε και το προγραμμα σπουδων.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

44 λεπτά πριν, zio10 είπε

Πολλά μπορούν και πρέπει να γίνουν. Ας έχουμε πρώτα δασκάλους πραγματικούς που να τους σέβονται οι μαθητές και οι γονείς τους και μετά τα υπόλοιπα.

Στα λύκεια πλέον δε γίνεται καθόλου μάθημα. 

Τα παιδιά περνάνε τις τάξεις χωρίς καν να διαβάζουν. 

Απλά πάνε κι έρχονται σαν βόλτα 

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, adi32 είπε

Στα λύκεια πλέον δε γίνεται καθόλου μάθημα. 

Τα παιδιά περνάνε τις τάξεις χωρίς καν να διαβάζουν. 

Απλά πάνε κι έρχονται σαν βόλτα

Ναι δυστυχως υπαρχει και αυτο, σε καποια ΓΕΛ (πολλα ή λιγα δεν ξερω) απλα "βρεχει" βαθμους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, tsioulak είπε

Ναι δυστυχως υπαρχει και αυτο, σε καποια ΓΕΛ (πολλα ή λιγα δεν ξερω) απλα "βρεχει" βαθμους.

κι αυτοι θα μπαινουν πανεπιστημια χωρις εξετασεις?

 

καταλαβα... πτυχιο ελληνικου πανεπιστημιου, αξια ανεκτιμητη συντομα κοντα σας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, fredd0 είπε

κι αυτοι θα μπαινουν πανεπιστημια χωρις εξετασεις?

καταλαβα... πτυχιο ελληνικου πανεπιστημιου, αξια ανεκτιμητη συντομα κοντα σας.

Ας μπαίνουν χωρίς εξετάσεις όπου θέλουν. Αλλά αν πχ δεν περάσει κάποιος τουλάχιστον τα μισά μαθήματα στην εξεταστική διαγραφή. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, zio10 είπε

Ας μπαίνουν χωρίς εξετάσεις όπου θέλουν. Αλλά αν πχ δεν περάσει κάποιος τουλάχιστον τα μισά μαθήματα στην εξεταστική διαγραφή. 

Κι εγώ αυτής της άποψης είμαι. Οι πανελλαδικές είναι ίσως ο μοναδικός αδιάβλητος θεσμός που έχει απομείνει σε αυτή τη χώρα, αλλά δεν καθορίζουν το επίπεδο σπουδών των πανεπιστημίων και ίσως τελικά σπρώχνουν γονείς και μαθητές στην παραπαιδεία. Σε τελική ανάλυση, τι να τον κάνεις τον αριστούχο μαθητή όταν δεν έχει αναπτύξει κριτική σκέψη; Επίσης, υπάρχουν μαθητές που στο σχολείο έχουν μέτριες έως κακές επιδόσεις λόγω έλλειψης ενδιαφέροντος, και περνούν σε σχολές στις οποίες εξελίσσονται σε πολύ αξιόλογους φοιτητές. Το θέμα, κατά τη γνώμη μου, είναι να μπορέσει το παιδί να βρει την κλίση του, ουσιαστικά να ανακαλύψει τον εαυτό του, κάτι που σήμερα, με την πίεση που υπάρχει, είναι σχεδόν ανέφικτο. Θα μπορούσε το πρώτο ακαδημαϊκό έτος να είναι προπαρασκευαστικό και να θέτουν τα πανεπιστήμια έναν αριθμό μαθημάτων που θα πρέπει να περάσει ο φοιτητής στην εξεταστική του. Αλλιώς διαγραφή.

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...