Προς το περιεχόμενο

Λειτουργία εστίασης και περιοχή AF


udroxoos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ήθελα να ρωτήσω τους φίλους φωτογράφους (και μη) ποια λειτουργία εστίασης και περιοχή AF προτιμάτε για την πλειοψηφία των λήψεων σας;

Δεν αναφέρομαι σε εξειδικευμένη φωτογράφιση όπως πορτρέτο πχ. όπου σημαδεύουμε με AF μονού σημείου στο μάτι, αλλά σε ποιες ρυθμίσεις σετάρετε τη μηχανή σας για γενική φωτογράφιση όπως street ή landscape photography.

Στην Nikon D3200 έχω τις εξής ρυθμίσεις:

Λειτουργία εστίασης:

estiasi.jpg.70e27d5bf4f9fda3d64ee3487ec4be65.jpg

Λειτουργία περιοχής AF:

1401121995_estiasiAF.jpg.0132be5933dd999309472185b38a14e4.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μέχρι στιγμής μόνο ενός σημείου χρησιμοποιώ είτε πορτραίτο, είτε τοπίο. AF-S  /  S. (single spot)

Επεξ/σία από stratigos24
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγω παιζω με το flexible spot...με το joystick το παω καθε φορα εκει που θελω να εστιασω το focus point... Για φωτομετρηση παντα matrix και καποιες συγκεκριμενες φορες spot οταν απαιτειται.Αν ειμαι σε f2.8 και πιο μικρο διαφραγμα παιζω με focus και recompose με το κεντρικο εστιακο σημειο.

Οταν τραβαω σπορ (οχι τοσο συχνα) παιζω με το focus lock expandable flexible spot...ειναι κατι σαν το 3D tracking που εχουν ακριβες Νικον D5 D500 κλπ

Για τη λειτουργια AF ειμαι παντα σε AF-C με bαck button focus ενεργοποιημενο.

Επεξ/σία από afterhours
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, afterhours είπε

Εγω παιζω με το flexible spot...με το joystick το παω καθε φορα εκει που θελω να εστιασω το focus point...

Δηλαδή πρώτα καδράρεις και μετά επιλέγεις σημείο εστίασης. Όταν έχεις χρόνο προφανώς γιατί διαφορετικά με μισό πάτημα-focus και recompose είναι νομίζω πιο άμεσο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...