Προς το περιεχόμενο

Ποιo τραγούδι ακούτε τώρα;


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 27,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Millennium

    3559

  • TROIDX

    2494

  • booka

    1174

  • lovesucks

    926

On 26/11/2022 at 01:33, avocado2020 said:

Vangelis - See You Later (1980)

Ξέρω πόσο αγαπάς και εκτιμάς την Μουσική του Βαγγέλη και θα ήθελα να ξέρω αν γνωρίζεις ότι είχε γράψει την μουσική για την καταπληκτική και πρωτοποριακή ελληνική κωμωδία του 1966, 5000 ψέμματα

Σε σκηνοθεσία Γιώργου Κωνσταντίνου, θεωρώ ότι είναι ίσως η καλύτερη κωμωδία και θα έπρεπε να διδάσκεται σε σχολές σκηνοθεσίας. Τα πλάνα είναι υπέροχα. Το σενάριο ξεκαρδιστικό. Οι ερμηνείες του Κωνσταντίνου, αλλά και του (ημίθεου) Τζανετάκου και της Σαπφούς Νοταρά, ανυπέρβλητες

Εχω πάθει ζημιά με την ταινία και την έχω δεί δεκάδες φορές και δεν την χορταίνω (και θα την ξαναδώ)

Ακουγα και την μουσική και έλεγα..."πολύ καλή μουσική για ελληνικό έργο". Τελικά...ανακάλυψα ότι ήταν του Βαγγέλη

Ειδικά αυτό το ινστρουμένταλ μέλος στο 2:07. Κάνει κάτι "γυρίσματα" με τα ντράμς στο 2:30... που μoνο ο Βαγγέλης θα μπορούσε

Βαγγέλης Παπαθανασίου -  "5000 Ψέματα" (1966)

 

Διάβασα και τις προάλλες , μιά συνέντευξη του Quincy Jones, που έλεγε ότι ο Michael Jackson (του οποίου , έκανε πολλές παραγωγές στα 70's-80's), έκλεψε στο Billie Jean, το State of Independence του Βαγγέλη και του Jon Anderson (το λέει αυτό...ο παραγωγός του Billie Jean ε;)

Το είχε πεί και η Donna Summer ε;

Donna Summer - State of Independence (1982)

 

 

4 hours ago, Millennium said:

Fame - Irene Cara

Μας άφησε ε; Κρίμα...Πολύ νέα "έφυγε" :(

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Omega - Gyöngyhajú lány / Pearls in her hair 1969 (hungarian / english lyrics) από τον δεύτερο δίσκο τους 10000 lépés. To τραγούδι αυτό το διασκεύασαν οι Scorpions με τίτλο  "White Dove", καμιά σχέση με τους στίχους του πρωτότυπου 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Coscas είπε

Ξέρω πόσο αγαπάς και εκτιμάς την Μουσική του Βαγγέλη και θα ήθελα να ξέρω αν γνωρίζεις ότι είχε γράψει την μουσική για την καταπληκτική και πρωτοποριακή ελληνική κωμωδία του 1966, 5000 ψέμματα

Σε σκηνοθεσία Γιώργου Κωνσταντίνου, θεωρώ ότι είναι ίσως η καλύτερη κωμωδία και θα έπρεπε να διδάσκεται σε σχολές σκηνοθεσίας. Τα πλάνα είναι υπέροχα. Το σενάριο ξεκαρδιστικό. Οι ερμηνείες του Κωνσταντίνου, αλλά και του (ημίθεου) Τζανετάκου και της Σαπφούς Νοταρά, ανυπέρβλητες

Εχω πάθει ζημιά με την ταινία και την έχω δεί δεκάδες φορές και δεν την χορταίνω (και θα την ξαναδώ)

Ακουγα και την μουσική και έλεγα..."πολύ καλή μουσική για ελληνικό έργο". Τελικά...ανακάλυψα ότι ήταν του Βαγγέλη

Ειδικά αυτό το ινστρουμένταλ μέλος στο 2:07. Κάνει κάτι "γυρίσματα" με τα ντράμς στο 2:30... που μoνο ο Βαγγέλης θα μπορούσε

Βαγγέλης Παπαθανασίου -  "5000 Ψέματα" (1966)

 

 

 

Καλησπέρα...τον ακούω από τότε που άρχισα να ακούω μουσική, τον λατρεύω όχι μόνο για το σπουδαίο και παγκόσμιο μουσικό του έργο αλλά και για την σεμνότητα διακριτικότητα λεπτότητα
χωρίς καμιά έπαρση παρόλο της τεράστιας διεθνείς επιτυχίας.

Όχι δεν το ήξερα ότι έγραψε μουσική για την συγκεκριμένη ταινία, εκπλήσσομαι με το μουσικό σου αυτί που από το φτωχό αρμόνιο εκείνης της εποχής κατάλαβες ότι είναι μουσική του Βαγγέλη...εύγε για άλλη μια φορά στον Βαγγέλη άλλα και στα εκπαιδευμένα αυτιά σου.  

Επ αφορμή και για να τον τιμήσουμε για άλλη μια φορά ένα ακόμα μουσικό του έργο (Blade Runner Perfume Exótico) που προήχθη το 1983 για BAFTA και χρυσή σφαίρα ως καλύτερη πρωτότυπη μουσική.
Η παρτιτούρα διαβάζει τον φουτουρισμό της ταινίας με έναν συναισθηματικό ήχο που βασίζεται σε συνθεσάιζερ, "ντύνοντας" την κλασική ταινία Noir με νεοκλασικά μουσικά στοιχεία και την υφή από Μέση Ανατολή.
Σαξόφωνο του Dick Morrissey.

Απαγγελία απο Edward James Olmos
Más querida
más que cualquier otra cosa...
hasta que uno entiende bien...
Ah, esta vida
que vida tan más bella,
la cosa más bonita
que tengo en esta vida
es el amor
Amor por la vida
amor por otros
y amor por uno mismo
Amor

 

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...