Προς το περιεχόμενο

Ποιo τραγούδι ακούτε τώρα;


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 27,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Millennium

    3559

  • TROIDX

    2494

  • booka

    1174

  • lovesucks

    926

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 ώρες πριν, Coscas είπε

Την ήξερα μόνο από το κλασσικό Loving you, πού έχει αυτήν την εκπληκτική ψηλή νότα. Εντελώς χαρακτηριστική 

Minnie Riperton - Loving you (1974)

 

Οπως περίπου και η πρώην δασκάλα Anita Ward με το Ring My Bell

Οι χαρακτηριστικές ψηλές νότες τους, τις καθιέρωσαν και τις έκαναν διεθνώς αναγνωρίσιμες

Anita Ward - Ring My Bell (1979)

 

Τι μου θύμισες τώρα...στην ντισκοτέκ Barbarella το πρόγραμμα άνοιγε με το ring my  bell την πρόλαβα τέλη 87 και να οι καπνοί και να η ντισκομπαλα πανω κάτω ...αν και δήλωνα ροκού και όχι καρεκλού πήγα ψέματα να πω? χαχα

Η Μinnie Riperton είναι κολορατούρα σοπράνο με απίστευτες ευκολίες στην υψηλή τεσιτούρα είχε κάνει εκτός από κλασικό χορό και κλασικό τραγούδι.Η Anita Ward δεν έχει τις φωνητικές ικανότητες και την έκταση. Αυτά τον καιρό υπάρχει και ο φανταστικός Dimash που κάνει καριέρα και είναι μια κατηγορία από μόνος του. Επίσης υπήρχε και η Βetty Wright που στην υψηλή περιοχή έκανε παπάδες πραγματικά. H Minnie Riperton  υπήρξε μέλος στους Rotary  Connection φανταστικό γκουπ σοουλ ροκ δεκαετία 70ς

Επεξ/σία από ariadnimusiclover
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 minutes ago, ariadnimusiclover said:

Τι μου θύμισες τώρα...στην ντισκοτέκ Barbarella το πρόγραμμα άνοιγε με το ring my  bell την πρόλαβα τέλη 87 και να οι καπνοί και να η ντισκομπαλα πανω κάτω ...αν και δήλωνα ροκού και όχι καρεκλού πήγα ψέματα να πω? χαχα

Η Μinnie Riperton είναι κολορατούρα σοπράνο με απίστευτες ευκολίες στην υψηλή τεσιτούρα είχε κάνει εκτός από κλασικό χορό και κλασικό τραγούδι.Η Anita Ward δεν έχει τις φωνητικές ικανότητες και την έκταση. Αυτά τον καιρό υπάρχει και ο φανταστικός Dimash που κάνει καριέρα και είναι μια κατηγορία από μόνος του. Επίσης υπήρχε και η Βetty Wright που στην υψηλή περιοχή έκανε παπάδες πραγματικά. H Minnie Riperton  υπήρξε μέλος στους Rotary  Connection φανταστικό γκουπ σοουλ ροκ δεκαετία 70ς

 

Σίγουρα η Riperton, έχει πιό "ψιλή" φωνή. Απλά, θυμάμαι που τότε έλεγαν γιά την Ward, ότι το χαρακτηριστικό της ήταν, η συρτή ψιλή φωνούλα στο Ring My bell, που "έμενε" στο αυτί

Εγώ, πήγαινα τέλη 1980 μόνο στην ABC στην Πατησίων 

Χορεύαμε Brothers Johnson - Stomp, Enola gay, Could you be loved, Delegation, George Benson - Give Me the Night, Mandolay, Psycho killer, Whispers, Kool and the Gang, Earth Wind and Fire, SOS Band - Take Your Time, Stevie Wonder - Master Blaster,  Diana Ross - Upside down, τα πρώτα rap (Joe Bataan – Rap o Clap o και Kurtis Blow-The Breaks) και πολλά άλλα που έγιναν πασίγνωστα (αλλά ήταν και αρκετά αξιοπρεπή γιά χορευτικά)

Την Barbarella, την σνόμπαρα, καθώς την είχαν συνδυάσει με Ψάλτηδες και Γαρδέληδες. ΔΕΝ ήταν η γενιά μας αυτά. Μέσα 80's, προτιμούσα ντισκοτέκ στα νησιά

Τι μου θύμισες με Betty Wright! Αγόραζα πιό μικρός το Μοντέρνο Τραγούδι και είχε μία φωτό της και τους στίχους από ένα τραγούδι της, το Ooola la το 1976 (το έχω ακόμα το τεύχος, όπως και πολλά άλλα) . Δεν ξέρω γιατί, αλλά το όνομά της, μου είχε εντυπωθεί στην μνήμη και την ήξερα, χωρίς να έχω ακούσει πολλά τραγούδια της. Την είχα βάλει κιόλας την φωτό της σε ένα λεύκωμα με πολλούς rock/soul καλλιτέχνες (που κι΄αυτό το έχω ακόμα. Χα χα!)

Σε βλέπω ενημερωμένη-ο; στα παλιά sοul. Ξες ε; Υπάρχει νήμα γιά τέτοια   

Και μιάς και το ανέφερα...

Betty Wright - Ooola la (1975)

 

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
56 λεπτά πριν, Coscas είπε

 

Σίγουρα η Riperton, έχει πιό "ψιλή" φωνή. Απλά, θυμάμαι που τότε έλεγαν γιά την Ward, ότι το χαρακτηριστικό της ήταν, η συρτή ψιλή φωνούλα στο Ring My bell, που "έμενε" στο αυτί

Εγώ, πήγαινα τέλη 1980 μόνο στην ABC στην Πατησίων 

Χορεύαμε Brothers Johnson - Stomp, Enola gay, Could you be loved, Delegation, George Benson - Give Me the Night, Mandolay, Psycho killer, Whispers, Kool and the Gang, Earth Wind and Fire, SOS Band - Take Your Time, Stevie Wonder - Master Blaster,  Diana Ross - Upside down, τα πρώτα rap (Joe Bataan – Rap o Clap o και Kurtis Blow-The Breaks) και πολλά άλλα που έγιναν πασίγνωστα (αλλά ήταν και αρκετά αξιοπρεπή γιά χορευτικά)

Την Barbarella, την σνόμπαρα, καθώς την είχαν συνδυάσει με Ψάλτηδες και Γαρδέληδες. ΔΕΝ ήταν η γενιά μας αυτά. Μέσα 80's, προτιμούσα ντισκοτέκ στα νησιά

Τι μου θύμισες με Betty Wright! Αγόραζα πιό μικρός το Μοντέρνο Τραγούδι και είχε μία φωτό της και τους στίχους από ένα τραγούδι της, το Ooola la το 1976 (το έχω ακόμα το τεύχος, όπως και πολλά άλλα) . Δεν ξέρω γιατί, αλλά το όνομά της, μου είχε εντυπωθεί στην μνήμη και την ήξερα, χωρίς να έχω ακούσει πολλά τραγούδια της. Την είχα βάλει κιόλας την φωτό της σε ένα λεύκωμα με πολλούς rock/soul καλλιτέχνες (που κι΄αυτό το έχω ακόμα. Χα χα!)

Σε βλέπω ενημερωμένη-ο; στα παλιά sοul. Ξες ε; Υπάρχει νήμα γιά τέτοια   

Και μιάς και το ανέφερα...

Betty Wright - Ooola la (1975)

 

βλεπω εισαι κι εσυ συλλεκτης...ανεφερες τον Joe Bataan που τον λατρευω οπως το mujer mia., my opera.Ειχαμε ανταλλαξει πριν 4 με 5 χρονια μηνυματα μπας και ερχοταν στην Ελλαδα αλλα που....Εψαξα για  soul θεμα αλλα δεν βρηκα κατι νομιζω οτι χρειαζομαι....a little help from my friends ευχαριστω για την ενημερωση θα παω να"postaro" 😁

Joe Cocker-with a little help from my friends

Επεξ/σία από ariadnimusiclover
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 minutes ago, ariadnimusiclover said:

βλεπω εισαι κι εσυ συλλεκτης...ανεφερες τον Joe Bataan που τον λατρευω οπως το mujer mia., my opera.Ειχαμε ανταλλαξει πριν 4 με 5 χρονια μηνυματα μπας και ερχοταν στην Ελλαδα αλλα που....Εψαξα για  soul θεμα αλλα δεν βρηκα κατι νομιζω οτι χρειαζομαι....a little help from my friends

Joe Cocker-with a little help from my friends

Α μπα! Ποτέ δεν ήμουν συλλέκτης. Αντιθέτως...είχα συλλέκτες πελάτες στο δισκάδικό μου. Εκεί, είδα να γυαλίζει το μάτι τους...κι' έκοψα λάσπη. Χα χα!

Φαντάσου τώρα την γνώμη του Bataan γιά την σύγχρονη ραπ. Το άτομο, ήταν από τους πρώτους που έγραψε ραπ κι' έγινε σουξέ

Τι εννοείς; Δεν βρίσκεις το thread; Πάτα πάνω στο Soul 60's - 70's και θα σου ανοίξει

Είδες που σε βοήθησα; :)

The Spinners - I'll Be Around (1973)

 

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...