Προς το περιεχόμενο

Ποιo τραγούδι ακούτε τώρα;


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 27,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Millennium

    3559

  • TROIDX

    2494

  • booka

    1174

  • lovesucks

    926

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 hours ago, NovaLacertae said:

Με την ευκαιρία που ξεκίνησε η συζήτηση για τον (εξαιρετικό καλλιτέχνη και μεγάλη μου συμπάθεια) Al Stewart, θα βάλω αλλό ένα όχι και πολύ παιγμένο αλλά υπέροχο κομμάτι του, το  ''Broadway Hotel'' από το LP ''Year of the cat'',  του 1977.  

Al Stewart - Broadway Hotel 

Τι να λέμε γιά τον Al;...Καλλιτέχνης με το Κ κεφαλαίο. Πόσα τραγούδια! Τι στίχοι! Τι θεματουργίες! Τίμησε την Μουσική με την παρουσία του. Και μύησε κι' εμάς, ξεκινώντας να ακούμε το Year Of The Cat και να ανακαλύπτουμε και άλλα διαμάντια

Εμένα, ένα απ΄τα αγαπημένα μου, ήταν πάντα το επόμενο

Σαν να επηρεάστηκαν οι REM μου φαίνεται στην αρχή του τραγουδιού (0:25 - 0:41)

Al Stewart - Electric Los Angeles Sunset (1970)

 

Και πόσα άλλα...Το Almost Lucy! To Midas shadow! To Midnight Rocks! To Running Man!

Kαι πόσo χρόνο θέλει κανείς να ψάξει όλα του τα LP's και να βρεί διαμάντια...

Ευχαριστούμε Al!

19 hours ago, NovaLacertae said:

 Και που να ξέρω βρε ποιος είναι ο λογαρισμός σου στο ΥΤ και τι έχεις ανεβάσει; τα νύχια μου θα μυρίσω;  :P 

(Σημείωση:  Στην αρχή έβαλα εχθές το βράδυ στο ''καφενείο'' το ''On the Βorder'' που περιέχει την λέξη ΟΝ και μετά λέω ας βάλω αυτό εδώ στο ''ποιο τραγούδι ακούτε τωρα'')     

Αυτό είναι το δικό σου; για να μπω να κάνω σχόλιο και λάικ. Είναι το πιο παλιό που βρήκα στο ΥΤ.   

 

Ε ναί! Δεν είχα και αυτό το άβαταρ παλιότερα εδώ; Δυστυχώς, χάθηκαν κατι ωραίες συζητήσεις με απόγονους ξεριζωμένων Ελλήνων από την Ιωνία μας

Δεν είδα κανένα σχόλιο! :mad: (λές να έχει μπλοκάρει τα σχόλια το χαζογιουτούμπι; Τα κάνει αυτά, χωρίς εμείς να το έχουμε ενεργοποιήσει)  

Και κάτι που ακούω τώρα από τον Al. Aγαπημένο! 

Τι τραγούδια έβγαζε ο άτιμος!

AL STEWART - CAROL (1975)

 

 

Αυτήν την εισαγωγή, θα την ζήλευαν πολλά μεταγενέστερα hard rock και metal γκρούπς

Να έχεις τώρα το 1972 το Argus των Wishbone Ash και να έχεις και τον Αl (και εκατοντάδες άλλους) να γράφει τέτοια τραγούδια! Τι άλλο να θέλεις από την Μουσική;

Al Stewart - Night of the 4th of May (1972)

 

 

Επεξ/σία από Coscas
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...