Προς το περιεχόμενο

Ποιo τραγούδι ακούτε τώρα;


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 27,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Millennium

    3559

  • TROIDX

    2494

  • booka

    1174

  • lovesucks

    926

7 ώρες πριν, avocado2020 είπε

το κυπελάκι το πήρες για τους love sculpture.😄 Λατρεία.

Να βάλω και το δικό μου, που διασκευή μεν, αλλά ανταγωνίζεται το πρωτότυπο. Aπό τα ωραιότερα τραγούδια που έχω ακούσει στη ζωή μου! Αναφέρεται σε αληθινό γεγονός. Οι στίχοι δε... Αριστούργημα!!!

 

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 hours ago, ariadnimusiclover said:

Εξαιρετικες επιλογες και μιας και μιλαμε για διασκευες μου ηρθε στο νου ενα τραγουδι το how I feel απο το μιουζικαλ The me nobady knows που αν και κοντρα στο ρεπερτοριο της η Donna Summer δινει ρεσιταλ ερμηνειας πραγματικα. Το τραγουδι ειναι απο αληθινα δυστυχως τραγικα συμβαντα αν ανοιξεις το βιντεο θα καταλαβεις τι εννοω θα μπορουσε να γινει και θεμα για τις καλυτερες διασκευες δεν το ανοιγεις? Εκτος κι αν υπαρχει..

 

 

Ε οχι Αριανα Γκραντε αυτο δεν "ακουμπιεται" που λεει και ο απλος πλιν μεν σαφως καλαισθητος...λαος ...και δεν τολμω να αναρτησω την εκτελεση ουσιαστικα και οχι μεταφορικα του τραγουδιου.. εδω με την αγαπημενη Donna Summer - Last dance

Συνχωνευει τις απαντησεις αν και ειναι αναφορα για κατι ξεχωριστο...τελος παντων..

Heath brothers the voice of the saxophone

Δεν με εκπλήσσει η Donna. Eίχα βάλει στο Ροκ 60's-70's (όπου παρεμπιπτόντως, σ' ευχαριστώ γιά τα αρκετά likes σήμερα :)),τραγούδια από τον 1ο της δίσκο το 1974, που ήταν rock και country rock

Εξαιρετικά και προτείνω να τα ακούσεις, αν δεν τα έχεις ακούσει

 

Aυτό που έβαλες της Donna, πολύ καλό. Διασκευή είναι; Δεν το είχα ακούσει. Λίγο που έψαξα, μόνο η Donna το τραγουδάει και πρέπει να είναι το original.

Ας βάλω άλλη μιά διασκευή που έκαναν οι 3 Dog Night σε ένα αριστούργημα, που τα τελευταία χρόνια, το άκουγα από νέες διαφημίσεις μέχρι νέες διασκευές

Αθάνατος Harry Nilsson!

Harry Nilsson- One (1968)

 

Ανοιξέ το εσύ. Κάθε "καθωσπρέπει" φόρουμ, έχει και ένα τέτοιο thread :lol:

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, JennyP είπε

το κυπελάκι το πήρες για τους love sculpture.😄 Λατρεία.

Να βάλω και το δικό μου, που διασκευή μεν, αλλά ανταγωνίζεται το πρωτότυπο. Aπό τα ωραιότερα τραγούδια που έχω ακούσει στη ζωή μου! Αναφέρεται σε αληθινό γεγονός. Οι στίχοι δε... Αριστούργημα!!!

 

Η μουσική δεν είναι μια απλή γραμμική ακολουθία από νότες. Τα μυαλά μας αντιλαμβάνονται μουσικά κομμάτια σε ένα επίπεδο πολύ υψηλότερο από αυτό. Κομματιάζουμε τις νότες σε φράσεις, τις φράσεις σε μελωδίες, τις μελωδίες σε μέρη και τα μέρη σε πλήρη έργα, μουσικές αλληλουχίες DNA

Όλα αυτά συμβαίνουν μέσα στο “μουσικό μας DNA” και είναι διαφορετικό σε κάθε άνθρωπο εξαρτάτε και από τον ψυχισμό την καλλιέργεια, προσωπικότητα κτλ.

Κάποιες “αλληλουχίες” από το περίφημο αυτό μουσικό DNA μπορεί να είναι κοινές μεταξύ κάποιων ανθρώπων (καλή ώρα) αν με πιάνεις.

Η μουσική είναι ένας πολύπλοκος μηχανισμός και όπως είπε και ο μέγιστος Vangelis η μουσική είναι το σύμπαν και το σύμπαν είναι μουσική.

Ευχαριστώ για τα κυπελάκια.

Cheers!

 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...