Προς το περιεχόμενο

Ποιo τραγούδι ακούτε τώρα;


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 27,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Millennium

    3559

  • TROIDX

    2494

  • booka

    1174

  • lovesucks

    926

4 ώρες πριν, AristidisZ είπε

 

Θα σε μαλωσω ...τα greek edition ειναι αλλου, παρ'ολα αυτα δεν μπορω να μη βαλω like για την Ελενιτσα

 

 

 

 

 

 

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 hours ago, explorerT said:

Simon & Garfunkel - Bridge Over Troubled Water

I'm on your side, oh, when times get rough

Like a bridge over troubled water

και μια ενδιαφέρουσα αφήγηση..

  Hide contents

 

 

Λέει οτι επηρεάστηκε από Bach ε;

Μεγάλο κεφάλαιο ο Paul και μεγάλη μου αδυναμία παλιά (ειδικά σε σόλο. Με Garfunkel, απλά κλασσικοί). Μπορώ να μιλάω γιά μέρες.

Αντε να δώσω κι΄ εγώ μιά πληροφορία. Το El Condor Pasa, είναι παραδοσιακό Περουβιανό του 1913

Το άκουσε ο Simon τo 1963  από τους Los Incas και το διασκεύασε το 1970

Los Incas - El condor pasa (1963)

 

Αντε και μιά 2η πληροφορία. Εχει παντρευτεί μιά πιτσιρίκα τότε (25 χρόνια διαφορά...χα χα!), που είχε κάνει πάταγο με έναν δίσκο της, ακριβώς την χρονιά που είχα ανοίξει το δισκάδικο. Το 1988. Ανάρπαστος γινόταν ο δίσκος της

Αυτό το τραγούδι άκουσε ο Paul, που είχε πάει να την ακούσει...και αλληλοερωτεύτηκαν

Spoiler

Brickell was performing "What I Am"[22] on NBC's Saturday Night Live on November 5, 1988, when she noticed Simon standing in front of the cameraman. "Even though I'd performed the song hundreds of times in clubs, he made me forget how the song went when I looked at him. We can show the kids the tape and say, 'Look, that's when we first laid eyes on each other.'" Brickell and Simon have three children: Adrian, Lulu, and Gabriel

 

Edie Brickell  - What I Am (1988)

 

 

Επεξ/σία από Coscas
  • Like 7
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Coscas είπε

Αντε να δώσω κι΄ εγώ μιά πληροφορία. Το El Condor Pasa, είναι παραδοσιακό Περουβιανό του 1913

Το άκουσε ο Simon τo 1963  από τους Los Incas και το διασκεύασε το 1970

Ενδιαφέροντα στοιχεία. Εγώ προσωπικά, το τραγούδι το άκουσα πρώτη φορά από τους Inti Illimani και εκ των υστέρων ανακάλυψα τη διασκευή των Simon and Garfunkel (ποτέ δεν υπήρξα οπαδός της μπάντας). 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...