Προς το περιεχόμενο

Ποιo τραγούδι ακούτε τώρα;


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα και καλό μήνα.

Έχω πάθει εμμονή με της εξής εκτέλεση σε παλιότερο κομμάτι του Moby:

Moby - 'Extreme Ways (Reprise Version)' (Official Music Video)

Spoiler

Ψάχνω να βρω πώς βάζετε κατευθείαν το βίντεο εδώ με τον κώδικα, αλλά δεν τα καταφέρνω.. 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 27,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Millennium

    3559

  • TROIDX

    2494

  • booka

    1174

  • lovesucks

    926

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 hours ago, grandp said:

Χρόνια πολλά στο Coolio που έχει γενέθλια σήμερα και μας χάρισε αυτή τη τεράστια επιτυχία!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Σάμπλ του Pastime Paradise της "θεότητας" Stevie Wonder του 1976 δεν ήταν δαύτο;

Σόρρυ, αλλά η σύγκριση είναι καταλυτική

Stevie Wonder - Pastime Paradise (1976)

 

 

9 hours ago, panther_512 said:

Οι ίδιοι που έγραφαν στα 60's έως 80's/90's είναι τούτοι;

....Δλδ...είναι ανώτερο του Chuck Berry και του Johnny B. Goode; Xα χα! Του Satisfaction των Stones; Α χα χα! Του A Day In the Life των Beatles;;;;;;; Εδώ σταματώ, γιατί έχω πέσει κάτω από τα γέλια. Θέλω να μάθω τι "πίνουν " τα άτομα στο Rolling Stone. Μάλλον ληγμένα από τα 60's...α χα χα!

Και έλεος!

Επεξ/σία από Coscas
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 ώρες πριν, Coscas είπε

Σάμπλ του Pastime Paradise της "θεότητας" Stevie Wonder του 1976 δεν ήταν δαύτο;

Σόρρυ, αλλά η σύγκριση είναι καταλυτική

Stevie Wonder - Pastime Paradise (1976)

 

 

Οι ίδιοι που έγραφαν στα 60's έως 80's/90's είναι τούτοι;

....Δλδ...είναι ανώτερο του Chuck Berry και του Johnny B. Goode; Xα χα! Του Satisfaction των Stones; Α χα χα! Του A Day In the Life των Beatles;;;;;;; Εδώ σταματώ, γιατί έχω πέσει κάτω από τα γέλια. Θέλω να μάθω τι "πίνουν " τα άτομα στο Rolling Stone. Μάλλον ληγμένα από τα 60's...α χα χα!

Και έλεος!

Πράγματι είναι σάμπλ του μοναδικού Pastime Paradise , σε καμία περίπτωση δεν έγινε σύγκριση.

Αυτό δε σημαίνει όμως πώς όταν ακούμε ένα κομμάτι με σάμπλ από ένα άλλο, που έχει σωστή παραγωγή, μας αρέσει και πλέον έχει γίνει κλασσικό, πρέπει να το απορρίπτουμε .

Άλλωστε η μουσική από κάπου ξεκίνησε και πολλές φορές ρυθμοί ή μέρη μουσικών κομματιών επαναλαμβάνονται  .

Σημασία έχει αν το τελικό αποτέλεσμα είναι καλό, μας αρέσει και κρατάει στο χρόνο.

Το Gangsta's Paradise είναι κατά τη γνώμη μου ένα από αυτά.

Η μουσική πάντα θα εξελίσσεται και θα πρέπει να την ακολουθούμε όταν μας δίνει κάτι καλό, με λατρεία βέβαια για ότι καλό  μας έχει προσφέρει μέχρι τώρα .

Επεξ/σία από grandp
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, Coscas είπε

Οι ίδιοι που έγραφαν στα 60's έως 80's/90's είναι τούτοι;

....Δλδ...είναι ανώτερο του Chuck Berry και του Johnny B. Goode; Xα χα! Του Satisfaction των Stones; Α χα χα! Του A Day In the Life των Beatles;;;;;;; Εδώ σταματώ, γιατί έχω πέσει κάτω από τα γέλια. Θέλω να μάθω τι "πίνουν " τα άτομα στο Rolling Stone. Μάλλον ληγμένα από τα 60's...α χα χα!

Και έλεος!

H λίστα ανανεώθηκε το 2021, για πρώτη φορά μετά από 17 χρόνια που είχαν φτιάξει την πρώτη. Λένε ότι για τη δημιουργία της νέας λίστας 500 best songs of all time, ζήτησαν από περισσότερες από 250 προσωπικότητες της μουσικής να δώσει ο καθένας τους το δικό του τόπ 50.

Και μετά συγχνώνευσαν τα αποτελέσματα.

Υποθέτω ότι για να βγεί το τραγούδι της Robin Νο.20, το τραγούδι κολλησε στο μυαλό πολλών από αυτούς :-)

Πλάι- πλάι με το Imagine του Lenon στο νούμερο 19. Νομίζω έχουν την ίδια βαρύτητα.

Σήμερα ξεκινήσαμε την ημέρα μας παρέα με:

 

 

  • Like 3
  • Thanks 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...