Προς το περιεχόμενο

Ποιo τραγούδι ακούτε τώρα;


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 27,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Millennium

    3559

  • TROIDX

    2494

  • booka

    1174

  • lovesucks

    926

23 hours ago, Sibyl said:

Πολύ καλά τα λες:shifty::shifty::shifty:

Πάρε κι ένα τραγούδι της αγαπημένης σου!

Kate Bush - "Lake Tahoe" 

 

Και κάποια στιγμή πρέπει να μιλήσουμε και για την "αφανή" Robin Ward (Jackie Ward). Τόσο για την ανώνυμη συνεισφορά της στα τραγούδια του "The Partridge Family" όσο και σε πολλούς επιτυχημένους δίσκους σημαντικών καλλιτεχνών.

Πολλά ευχαριστώ γιά την Kate (αν και την προτιμώ μέχρι και το Hounds of Love)

Η Jackie, ήταν στο γκρούπ του Ron Hicklin (τους Ron Hicklin Singers). Είχαν συμμετοχή σε δεκάδες κλασσικές επιτυχίες

Δεν θα πρέπει να μας εκπλήσσει, το τεράστιο μέγεθος καλλιτεχνών, που ο Daviδ είχε ως μουσικούς. Εχω αναφερθεί πολλάκις σ' αυτούς. Απλά, θα αναφέρω, μερικά ακόμα ονόματα από τα δεκάδες, που θα καταπλήξουν 

Και αυτοί, μόνο στο LP "Rock Me Baby"
 

Spoiler

Hal Blaine (born Harold Simon Belsky; February 5, 1929 – March 11, 2019) was an American drummer and session musician,[1] thought to be among the most recorded studio drummers in the music industry, claiming over 35,000 sessions[1] and 6,000 singles. His drumming is featured on 150 US top 10 hits, 40 of which went to number one.

James Beck Gordon (born July 14, 1945)[2] is an American musician, songwriter, and convicted felon. Gordon was a popular session drummer in the late 1960s and 1970s and was the drummer in the blues rock supergroup Derek and the Dominos.

Joseph Osborn (August 28, 1937 – December 14, 2018[1]) was an American bass guitar player. His playing can be heard on records by such well-known groups as the Mamas & the Papas, the Association, the Grass Roots[6] and the 5th Dimension. Osborn can be heard on Simon & Garfunkel's "Bridge over Troubled Water" and the 5th Dimension's version of "Aquarius/Let the Sunshine In". A song featuring prominently mixed bass in melodic counterpoint to acoustic guitars is the 1972 hit single "Ventura Highway" by the group America. He also played on several Johnny Rivers records.

Mike Melvoin (May 10, 1937 – February 22, 2012) was an American jazz pianist, composer, and arranger. He served as chairman and president of The Recording Academy and worked as a prolific studio musician, recording with Frank Sinatra, John Lennon, The Jackson 5, Natalie Cole, and The Beach Boys.

Larry Eugene Carlton (born March 2, 1948)[1] is an American guitarist who built his career as a studio musician in the 1970s and 1980s for acts such as Steely Dan and Joni Mitchell.

Thomas Wright Scott (born May 19, 1948)[1] is an American saxophonist, composer, and arranger. He was a member of The Blues Brothers

 

 

22 hours ago, NovaLacertae said:

Εεεεε, αφού μας θύμισες Bob Marley και Third World...  ας ποστάρω δύο κορυφαία κομμάτια τους...

Bob Marley & The Wailers - Could You Be Loved 

Third World - Try Jah Love   

War - The World Is a Ghetto    (αυτούς τους θυμήθηκα από μόνος μου :D )

 

Δεν περίμενα τπτ λιγότερο απο εσένα ;)

Και τα 3 LP's, τα έχω σε βινύλια. 

Ειδικά, τους Third World και το You've Got the Power, το έχω ζήσει καλοκαίρια με reggae. Εχει κομματάρες μέσα και το Try Jah Love, απλά ΥΜΝΟΣ! Δεν ξεπερνιέται

Αφιερώνω άλλον έναν ΥΜΝΟ απο κεί μέσα. Εξαιρετικοί στίχοι και φοβερή κλιμάκωση της Μουσικής στο τέλος. Φυσαρμόνικα ο... Stevie Wonder...(του οποίου είναι και σύνθεση το Try Jah Love) 

Third world - Before you make your move (melt with everyone) 1983

 

Και άλλο ένα τους, που είναι μαζί με τους Steel Pulse στο Drug Squad που έβαλα, από την συλλογή Reggae Blood Tracks που έχω. Τρομερή συλλογή! Ολα διαμάντια της reggae και ιστορικά κομμάτια

THIRD WORLD - 96 DEGREES IN THE SHADE (1977)

 

Οσο γιά τους War και το all time classic, World Is a Ghetto, μην ξεχνάμε και το επόμενο. 

Διδαχή γιά τους νεώτερους

War - The Cisco kid (1972)

 

 

  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μες στην πολλή σκοτούρα μου γιατί, γιατί να σ αγαπήσω...!                                                                                                                         

 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 29/07/2022 at 11:33, grandp said:

 

Αφιέρωμα στον JJ Cale όλος ο δίσκος (να τα λέμε αυτά)

Τι να πρωταφιερώσεις στον JJ Cale;...Το άτομο έχει άπειρα αριστουργήματα

Λείπουν τα Travelin' Light, Cocaine, After Midnight, Call the Coctor, Anyway the Wind Blows, The Woman That Got Away, Super Blue, Hey Baby, Hold On, I'm A Gypsy Man, Thirteen Days, I'll Make Love to You Anytime, Don't Cry Sister, Friday, Carry On, Wish I Had Not Said That, Mama Don't, Love Has Been Gone, If You Leave Her, Cloudy Day, Downtown L.A...Σταματάω γιατί κουράστηκα (κι΄εσείς να τα διαβάζετε)

Το άτομο ήταν Τιτάνας και η αιτία που ο Clapton ξαναήρθε στα "πράγματα" με το Cocaine (του το χρώσταγε το αφιέρωμα του JJ Cale)

Η αιτία που οι Dire Straits, έκαναν επιτυχία

Και να σκεφτείτε, ότι το άτομο, έπαιζε Μουσική σε μία χορδή και ήταν αυτοδίδακτος (ό,τι δλδ κάναμε οι άσχετοι με την 1η μας κιθάρα)

Αυτός, το εξέλιξε σε μαγεία. Εμείς, μείναμε ...στην 1η χορδή...χα χα!

Τιμής ένεκεν (αν και η λατρεία μου, είναι το Travelin' Light και άλλα δεκάδες)

JJ Cale - Call the Doctor (1972)

 

 

  • Like 1
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τον τελευταίο μήνα, συνεχώς όταν είμαι στο αμάξι με την κόρη μου:

 

Πρακτικά αδύνατο πλέον να το βγάλω από το μυαλό μου.

Fun fact: No.20 best song of all time according to Rolling Stone

Επεξ/σία από panther_512
  • Like 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...