Προς το περιεχόμενο

Ποιo τραγούδι ακούτε τώρα;


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

On 23/07/2022 at 16:18, avocado2020 said:

Dali is master and commander, mastermind,master of gamers, pioneer trolling of universe

 

 

Εβαλα τις προάλλες ένα τραγούδι του Tom Waits που μιλάει γιά μεθύσια (το The piano has been drinking). Πεθαίνει κανείς στο γέλιο, που στην αρχή ο Τοm, πατάει μιά φάλτσα συγχορδία στο πιάνο 

Εβαλες κι΄εσύ τον Dali

Συνειρμικά, μου ήρθε το Drink to Me του McCartney που είναι γιά τον Πικάσσο. Στο τέλος, είναι όλοι φέσι. Χα χα!

Paul McCartney - Picasso's Last Words (Drink to Me) 1973

 

 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 27,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Millennium

    3559

  • TROIDX

    2494

  • booka

    1174

  • lovesucks

    926

 

Την Μαντώ δεν την ήξερα γενικά, αλλά φοβερή φωνή και στίχος

"δανεικά, τα πάντα είναι δανεικά και για όλα αναδρομικά

έρχεταιη ώρα που πληρώνουμε"

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 ώρες πριν, Coscas είπε

Εβαλα τις προάλλες ένα τραγούδι του Tom Waits που μιλάει γιά μεθύσια (το The piano has been drinking). Πεθαίνει κανείς στο γέλιο, που στην αρχή ο Τοm, πατάει μιά φάλτσα συγχορδία στο πιάνο 

Εβαλες κι΄εσύ τον Dali

Συνειρμικά, μου ήρθε το Drink to Me του McCartney που είναι γιά τον Πικάσσο. Στο τέλος, είναι όλοι φέσι. Χα χα!

Paul McCartney - Picasso's Last Words (Drink to Me) 1973

 

 

μουσικούς συνειρμούς σε συνδυασμό με ζωγραφική, άμα έχεις φαντασία....!!!!

θα αντιπαραθέσω και εγώ ένα μουσικό συνειρμό The Four Horsemen που αφηγείται την ιστορία της Αποκάλυψης του Ιωάννη.

Για να μην γράφω σεντόνια γιατί είμαι σίγουρος ότι γνωρίζεις το θέμα, παραθέτω ένα σύνδεσμο και μια ζωγραφιά...

 https://en.wikipedia.org/wiki/The_Four_Horsemen_(Aphrodite's_Child_song)

Apocalypse_vasnetsov.jpg.e00c93c4849757f21f0d0094e62d39d8.jpg

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 hours ago, avocado2020 said:

μουσικούς συνειρμούς σε συνδυασμό με ζωγραφική, άμα έχεις φαντασία....!!!!

Ε μα...Δεν θυμάσαι τι λέγανε τον Μάη του 1968; "Η Φαντασία στην Εξουσία"...Χα χα!!!

 

3 hours ago, avocado2020 said:

θα αντιπαραθέσω και εγώ ένα μουσικό συνειρμό The Four Horsemen που αφηγείται την ιστορία της Αποκάλυψης του Ιωάννη.

Για να μην γράφω σεντόνια γιατί είμαι σίγουρος ότι γνωρίζεις το θέμα, παραθέτω ένα σύνδεσμο και μια ζωγραφιά...

 https://en.wikipedia.org/wiki/The_Four_Horsemen_(Aphrodite's_Child_song)

Apocalypse_vasnetsov.jpg.e00c93c4849757f21f0d0094e62d39d8.jpg

Από πού σου ήρθε ο συνειρμός; Απ' αυτά που συζητάγαμε με τον Poulino;

Αστα...Εγώ να δείς κάτι σεντόνια που θα έγραφα γιά τα "μεταφυσικά". Μέχρι παρεξηγήσεως... γιατί δεν είναι όλα γιά όλους ;)

Το μόνο που θα σου πω, είναι ότι ψάχνω πλέον την συγχρονικότητα. Γιατί οι συμπτώσεις δεν λένε πλέον τπτ

Αριστούργημα το Four Horsemen του Βαγγέλη μας!

Και αφού πιάσαμε τους συνειρμούς, ας βάλω κι' εγώ ένα παραπλήσιο με 666άρια και Lennon

Εδώ να δείς γιά να αναλύσω, πόσες μέρες θα θέλω...χα χα!

We understand your paranoia

But we don't wanna play your game

You think you're cool and know what you're doing

666 is your name

John Lennon - Bring On The Lucie (Freda Peeple) 1973

 

 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστυχώς η ευτυχώς τον Γαλλικό Μάη του 68 δεν ήμουν γεννημένος, συμφωνώ με το υπονοούμενο ( Η Φαντασία στην Εξουσία).

Ο συνειρμός μου ήρθε γιατί απευθύνθηκες συγκεκριμένα σε έμενα με δικό σου συνειρμό και γιατί πιστεύουμε στον ίδιο μουσικό θεό....

 

 

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 22/7/2022 στις 6:46 ΜΜ, Coscas είπε

Είδες που σε όλο το τραγούδι, χτυπιέται ότι δεν θα ερωτευτεί, αλλά τελικά στο τέλος ερωτεύεται; Χα χα!   

Θα σου πρότεινα, αν δεν έχεις ήδη συνηθίσει αυτήν την εκτέλεση, να το ακούσεις από την εκτέλεση από το 1ο του LP (το Closing Time του 1973) και νομίζω θα το αγαπήσεις παντοτινά όπως κι΄εγώ

Αυτήν έχω και εγώ σε βινύλιο από μιά συλλογή του (το Anthology of Tom Waits) και μου φαίνεται πολύ πιό φρέσκια και αέρινη. Εχει προσθέσει και περισσότερα μουσικά όργανα και γενικά η παραγωγή είναι καλύτερη. Αυτή που έβαλες, είναι από το Early Years, Volume Two του 1993 και είναι ηχογράφηση του 1971. Νομίζω το τελειοποίησε το 1973 

Με διαφορά, το I Hope That I Don't Fall In Love, είναι το καλύτερό του τραγούδι γιά μένα. Είναι δύσκολος ο Tom (και πιό δύσκολη η "φωνή" του . Χα χα!)

Tom Waits - I Hope That I Don't Fall In Love With You(1973)

 

Το Anthology, έχει διαμαντάκια, μέσα. Το Jersey Girl, το San Diego Serenade, το αγαπημένο μου Martha, το Ol' '55 και γενικά είναι "στρωτό" LP γιά Tom Waits...χα χα!

Σου αφιερώνω τα Μartha και The Piano Has Been Drinking που πάντα έρριχνα πολύ γέλιο (μάλλον ο Tom ήταν πιό μεθυσμένος)

Tom Waits - Martha (1973)

 

Tom Waits - The Piano Has Been Drinking (Not Me) 1976

 

 

Κοίτα που, όλως τυχαίως, είχα πέσει στην δική μου εκδοχή και δεν φανταζόμουν (ούτε είχα ψάξει - κλασική Χάιντ) ότι είχε κυκλοφορήσει κι αλλιώς. Πραγματικά, αυτή η εκδοχή του είναι καλύτερη - κι εφεξής θα την προτιμώ. Ευχαριστώ που μου την έμαθες, όπως και για τις έξτρα αφιερώσεις (που εκεί μ' έπιασες διαβασμένη! 😁) Δεν είναι πολύ όμορφο τραγούδι; Νομίζω ότι το αγαπάς με το πρώτο άκουσμα. Βγάζει κάτι αθώο; γλυκό; αυθόρμητο; όλα αυτά μαζί; Ό,τι ακριβώς συμβαίνει όταν συναντάς κάποι@, και δεν γίνεται να μην σου γεννήσει περισσότερα/διαφορετικά συναισθήματα, τελικά. 

Επίσης, θα συμφωνήσω ότι είναι απ' τις δύσκολες φωνές. Τόσο που σου κάνει εντύπωση σε τέτοια, στρωτά τραγούδια, όπως πολύ ωραία το χαρακτήρισες. 

Με την σειρά μου, παραμένοντας στον Tom, σου αφιερώνω ένα που αγαπώ πολύ. To Jockey full of bourbon. 

Με συγχωρείς για την αργοπορημένη απάντηση, αλλά οι τελευταίες ημέρες ήταν πολύ έντονες και δεν είχα την διάθεση και το μυαλό. Και δεν ήθελα ν' απαντήσω μόνο και μόνο για να σου απαντήσω. 🙂

 

Επεξ/σία από Mrs. Hyde
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...