Προς το περιεχόμενο

Ποιo τραγούδι ακούτε τώρα;


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 27,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Millennium

    3559

  • TROIDX

    2494

  • booka

    1174

  • lovesucks

    926

Πω πω! Επεσα σε φλέβα χρυσού! Αλλα υπολόγιζα να βάλω στα 60's - 70's ...και άλλα βρήκα

Κάπου στο ΥΤ μου εμφανίστηκαν οι Freedom! Γκρούπ του Bobby Harrison που ήταν στους Procol Harum και στους Snafu (άλλη γκρουπάρα αυτοί!) 

Και τα τραγούδια, έρχονταν το ένα μετά το άλλο. Ούτε ξέρω τι να πρωτοβάλω στα 60's-70's...

Τι κομμάτι!!! Respect! Αυτό άκουγα τώρα

Α ρε αθάνατα 70's!

Freedom - Man Made Laws (1970)

 

 

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακούγοντας το παραπάνω τραγούδι των freedom, κάτι με παρακίνησε να αναρτήσω μια άλλη κομματάρα εποχής.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
28 minutes ago, Manthos79 said:

Ακούγοντας το παραπάνω τραγούδι των freedom, κάτι με παρακίνησε να αναρτήσω μια άλλη κομματάρα εποχής.

 

Φίλε μου...ξέρεις ποιό είναι το "κουφό"; Αυτό το κομμάτι, δεν το ξέρει ο πολύς κόσμος (εγώ δεν το ήξερα πριν λίγα λεπτά. Και δεν είμαι κανάς ...άσχετος...χα χα!)

Τα τελευταία 10-15 χρόνια, ψάχνω μόνο τα σπάνια των 60's - 70's και μόνο αυτά βάζω (μιάς και έχω βαρεθεί να ακούω τα ίδια και τα ίδια Classic Rock). Αν κάνεις μιά βόλτα από το thread: "Ροκ 60's-70's", θα το διαπιστώσεις

Βέβαια, οι Beatles, είναι η αδυναμία μου κι' ευχαριστώ που τους έβαλες

Εγώ...ακόμα να συνέλθω από τους Freedom και από το Man Made Laws!

Ακου άλλο ένα που δανείζεται νότες από το Let It Be

Freedom - Dream (1972)

 

Υ.Γ. Και ξέρεις γιατί σου ήρθε ο συνειρμός με τους Beatles; Το Man Made Laws, ξεκινάει με το riff του Helter Skelter

Επεξ/σία από Coscas
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

56 λεπτά πριν, Coscas είπε

Φίλε μου...ξέρεις ποιό είναι το "κουφό"; Αυτό το κομμάτι, δεν το ξέρει ο πολύς κόσμος (εγώ δεν το ήξερα πριν λίγα λεπτά. Και δεν είμαι κανάς ...άσχετος...χα χα!)

Τα τελευταία 10-15 χρόνια, ψάχνω μόνο τα σπάνια των 60's - 70's και μόνο αυτά βάζω (μιάς και έχω βαρεθεί να ακούω τα ίδια και τα ίδια Classic Rock). Αν κάνεις μιά βόλτα από το thread: "Ροκ 60's-70's", θα το διαπιστώσεις

Βέβαια, οι Beatles, είναι η αδυναμία μου κι' ευχαριστώ που τους έβαλες

Εγώ...ακόμα να συνέλθω από τους Freedom και από το Man Made Laws!

Ακου άλλο ένα που δανείζεται νότες από το Let It Be

Freedom - Dream (1972)

 

Υ.Γ. Και ξέρεις γιατί σου ήρθε ο συνειρμός με τους Beatles; Το Man Made Laws, ξεκινάει με το riff του Helter Skelter

Ω ναι βέβαια έχεις απόλυτο δίκιο το ακούω κι εγώ (ακούω και κάτι από το imagine επίσης) ! Άλλη κομματάρα και το Ηelter Skelter!

H επιρροή είναι ξεκάθαρη από τους Beatles  οι οποίοι από το 1964 και μετά άλλαξαν το ρου της ροκ μουσικής ιστορίας ίσως και από πιο νωρίς. Και μετά βέβαια οι pink floyd τα άλλαξαν όλα κανονικότατα.

Φυσικά και θα περάσω μια βόλτα από το θέμα των 60ς-70ς που είναι και δική μου μεγάλη αδυναμία.

Ας ακούσουμε και ένα άλλο από τους Beatles μιας και μας αρέσουν. Η μπασογραμμή φοβερή; Μου φτιάχνει πολύ το κέφι αυτό το τραγούδι.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...