Προς το περιεχόμενο

Canon EOS 4000 kit 18-55mm


dimpa16

Προτεινόμενες αναρτήσεις

18 λεπτά πριν, Ablaoublas_542 είπε

Ισα ισα που επειδη ειναι για νεα κοπελα πρεπει να ειναι και λιγο διαστημοπλοιο να τα κανει αρχικα ολα η καμερα και ενα δαχτυλο στην οθονη αφης γιατι αλλιως την βλεπω να σκονιζεται. Το κοπελα παει πακετο με το νεα μην παρεξηγηθω..(εκτος αμα μιλουσαμε για αμαξια😂)

Βρε συ,μακάρι να μπορούσα και το enterprise,αλλά  μόνο χαρταετό μπορώ...

Να`σαι καλά πάντως,σέβομαι τη γνώμη σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 42
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

45 λεπτά πριν, babisskg είπε

     Φαντάσου να έπρεπε να διαλέξετε ανάμεσα σε Carrera 4S και Lancia Stratos........... πω πω πω πω....... 

Σε τοσο εξειδιξευμενα επιπεδα ο καθενας ξερει τι θελει και γιατι το θελει. Οταν ξεκινας ομως ολα ειναι θολα!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρε την πιο φθηνη που θα βρεις...  (αν και κανονακιας νομιζω οτι η 3500 της νικον ειναι καλυτερο εργαλειο στα παντα. αλλα βγαινεις απο το buget σου). Το κακο με την 4000 ειναι οτι αν της αρεσει η φωτογραφια θα παει στα σκουπιδια και αυτη και ο φακος. Δεν ειναι futureproof καθολου ο συνδιασμος. 

Στα τεχνικα, η 4000 φοραει αισθητηρα 10ετιας στα 18megapixel τον ειχαν 2 μηχανες μου και ειναι μια χαρα, η πλαστικη μοντουρα δεν την ενδιαφερει, αφου ακριβος(=βαρυς) φακος δεν θα κουμπωσει πανω.
Ο φακος ο 18-55 ειναι πραγματικα χαλια (δεν ειναι με σταθεροποιηση, και ειναι και παλαιοτερης γενιας)... Αλλα! ΑΝ της αρεσει το σπορ θα μαθει να τον δουλευει παρα τα μειονεκτηματα του και θα της βγει σε καλο μακροπροθεσμα.
Το βασικο ειναι οτι οι dslr ειναι κατι διαφορετικο απο τα κινητα. Πλεον οι μηχανες εχουν ενα υποτυπωδες wifi/blutooth αλλα δεν ειναι εργαλεια που instant θα ανεβασει την φωτο και θα παρει like. Οσο για την οθονη αφης που διαβασα πιο πανω, αν δεν ειναι ΑΚΡΙΒΗ η μηχανη το liveview ειναι για τα σκουπιδια σε dslr...
Σιγουρα θα χρειαστει να επενδυσετε σε μαθηματα (youtube is your friend), και προς θεου μη νομιζετε (οι γονεις) οτι δινοντας καποιο ποσο για αγορα εξοπλισμου θα φανει το αποτελεσμα αμεσως .

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, SeNNinhA είπε

Σε τοσο εξειδιξευμενα επιπεδα ο καθενας ξερει τι θελει και γιατι το θελει. Οταν ξεκινας ομως ολα ειναι θολα!

Συνήθως τα θες όλα, την Carrera 4S και μια Lancia Stratos και μια Ferrari 288 GTO και.... και...... και.... μέχρι το ζήτημα να φτάσει στο δια ταύτα, την τσέπη σου και ότι αυτή μπορεί να αντέξει. Κάτι παρόμοιο είχαν στο μυαλό τους αυτοί που σχεδίασαν την 4000D. Στην τσέπη είμαστε φτωχοί, όχι στο μυαλό....... 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, babisskg είπε

Συνήθως τα θες όλα, την Carrera 4S και μια Lancia Stratos και μια Ferrari 288 GTO και.... και...... και.... μέχρι το ζήτημα να φτάσει στο δια ταύτα, την τσέπη σου και ότι αυτή μπορεί να αντέξει. Κάτι παρόμοιο είχαν στο μυαλό τους αυτοί που σχεδίασαν την 4000D. Στην τσέπη είμαστε φτωχοί, όχι στο μυαλό....... 

Γι αυτο θα επαιρνα απλα την 700D αντι της 4000D εαν ηταν να παρω DSLR.

Εαν παλι η DSLR ειναι να μεινει λογω ογκου/βαρους στο συρταρι και την D850 να παρεις, τις ιδιες ΜΗ-ΦΩΤΟ δεν θα βγαλεις παλι!

Δεν εχει σημασια να βρεις την ultimate καλυτερη μηχανη αλλα την πιο ταιριαστη για εσενα μηχανη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το liveview της 750d που την έχει φίλος μου είναι πολύ καλό από όσο έχω δει και γενικά η canon έχουν καλύτερο και γρηγορότερο liveview από ότι οι αντίστοιχες nikon (από άλλες μάρκες dslr δεν έχω δει το liveview).

Της 700d είναι χειρότερο από της 750d;

Προσωπικά, θα έπαιρνα στο κορίτσι μηχανή με viewfinder (μιας και οι mirrorless που προτάθηκαν δεν έχουν) γιατί άμα τελικά της αρέσει το όλο πράμα θα το ζητήσει θεωρώ στο μέλλον. Και ακόμα, έχω στο μυαλό μου πως ένας έφηβος, μια dslr θα την κουβαλάει μαζί του και δε θα την αφήνει στο συρτάρι, διοτί παθιάζονται, γουστάρουν, νοιώθουν ότι έχουν κάτι καλό στα χέρια τους με τον παραπάνω όγκο και ίσως είναι και κάτι που προσδίδει και ένα ''κύρος'' (και στον εαυτό τους αλλά και στο πώς το βλέπουν οι γύρω φίλοι/συνομίλικοι τους), πως κρατάνε κάτι πιο ''επαγγελματικό'' από ότι μια compact/mirrorless.

Φυσικά, τα παραπάνω είναι προσωπικές οπτικές και μου ήρθαν αυθόρμητα χωρίς πολύ σκέψη. Μπορεί η κοπέλα να έχει στο μυαλό της κάτι μικρότερο σε όγκο, οπότε θα πρέπει αμα είναι έκπληξη και δεν θες να της το χαλάσεις, να πάς καμια βόλτα γενικά σε μαγαζιά και ''τυχαία'' να δεις ένα σταντ με μηχανές (mirrorless και dslr) και μετά και καλά να πάτε να τις δείτε/τις κρατήσετε στα χέρια σας, για να δείτε πως είναι και τότε θα καταλάβεις τί της έκανε πιο καλά.

 

Επεξ/σία από stratigos24
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, afterhours είπε

Αν ειχα κορη 16 ετων προσωπικα θα της εκανα δωρο μια mirrorless με πληρεις επιλογες παραμετροποιησης. PASM

Είναι σωστή αυτή η σκέψη. Εγώ πάντως πήρα στις κόρες που είναι 16 μια D3400 και φαίνεται ότι έπιασε τόπο. Η μια από αυτές διαβάζει βιβλιογραφία για φωτογραφία, αλλάζει φακούς (αν και τη συμβούλεψα να ασχοληθεί μόνο με τον κιτ φακό καταρχήν),  και όχι μόνο δεν έχει πρόβλημα να κουβαλάει μαζί το "μπαούλο" αλλά της αρέσει κι όλας ακριβώς γι' αυτό.

1 ώρα πριν, stratigos24 είπε

Της 700d είναι χειρότερο από της 750d;

Περίπου τα ίδια από ότι είδα. Την πρώτη την έχει φίλος, τη δεύτερη ο αδερφός μου. Αλλά μου έκανε εντύπωση η μεγάλη διαφορά στην ποιότητα εικόνας που έχουν. Πολύ ανώτερη η 750D και δε το περίμενα. Η ποιότητα της 700D συχνά είναι τόσο χάλια που τη θεωρώ μη αποδεκτή αγορά για DSLR.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάτι παραπάνω θα ξέρεις μιας και έχεις φίλο που την έχει και την έχεις δει στην πράξη. Πάντως πολύ καλύτερες φωτό βλέπω γενικά με την 700d σε σχέση με τις 1300d, 4000d κλπ..

8 λεπτά πριν, Cntrl+X είπε

...και όχι μόνο δεν έχει πρόβλημα να κουβαλάει μαζί το "μπαούλο" αλλά της αρέσει κι όλας ακριβώς γι' αυτό.

 

'Eτσι το σκέφτομαι και εγώ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, dimpa16 είπε

Δεν έχω πάρει ακόμα τελική απόφαση,αλλά σίγουρα λαμβάνω υπ`όψιν μου ότι λέτε. Σκέφτομαι και για mirrorless και για compact

Μακρυά από την 4000D. Η κοπέλα θα θέλει να βλέπει στην οθόνη τι τράβηξε. Με την 4000D θα τις βλέπει σε μια μικροσκοπική οθόνη των 2,7". Η πλαστική μοντούρα δεν ξέρω τι μηχανικές αντοχές έχει αν θελήσει να βάλει κανένα βαρύτερο φακό. Επίσης συχνά την πωλούν με φακό χωρίς Image Stabilization (IS). Κρίμα να δώσεις έστω 250 ευρώ για να βγάζεις κουνημένες φωτογραφίες. Χαραμίζεται ακόμα και αυτός ο όχι τόσο σπουδαίος αισθητήρας. Προσωπικά θα προτιμούσα ακόμα και την Canon 1300D από αυτή.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Και όχι μόνο μικρή οθόνη αλλά και πολύ χαμηλής ανάλυσης.

Κάτι που μόλις διάβασα για την 700d είναι ότι έχει digic 5 ενώ η 1300d/4000d έχουν digic 4 και ακόμα (με επιφύλαξη), δεν έχει low pass filter (το ψάχνω ακόμα για το low pass).

Επεξ/σία από stratigos24
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Cntrl+X είπε

 Επίσης συχνά την πωλούν με φακό χωρίς Image Stabilization (IS). Κρίμα να δώσεις έστω 250 ευρώ για να βγάζεις κουνημένες φωτογραφίες. Χαραμίζεται ακόμα και αυτός ο όχι τόσο σπουδαίος αισθητήρας. 

Στα παραπάνω , έχεις μερικές υπερβολές και ασάφειες. Ο σταθεροποιητής , καλός είναι για σταθερά αντικείμενα (μόνο, όχι κινούμενα) , αλλά δεν σημαίνει ότι οι φακοί χωρίς αυτόν , είναι άχρηστοι . Ούτε ότι βγάζουν κουνημένες φωτογραφίες (πάντα) . Για κιτ φακό , όταν με 10-20 ευρώ παραπάνω  μπορείς να τον πάρεις με σταθεροποιητή, συμφωνώ , προτιμάς την εκδοχή με σταθεροποιητή. 

Για τον αισθητήρα της 4000d , προφανώς δεν είναι ο καλύτερος, αλλά εφόσον μιλάμε για dslr, apsc έστω,  είναι πολύ ανώτερος από κάθε αισθητήρα τηλεφώνου . Και αισθητήρα compact μηχανής . Και compact 1" . 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, Dr_73 είπε

Στα παραπάνω , έχεις μερικές υπερβολές και ασάφειες. Ο σταθεροποιητής , καλός είναι για σταθερά αντικείμενα (μόνο, όχι κινούμενα) , αλλά δεν σημαίνει ότι οι φακοί χωρίς αυτόν , είναι άχρηστοι . Ούτε ότι βγάζουν κουνημένες φωτογραφίες (πάντα) . Για κιτ φακό , όταν με 10-20 ευρώ παραπάνω  μπορείς να τον πάρεις με σταθεροποιητή, συμφωνώ , προτιμάς την εκδοχή με σταθεροποιητή. 

Για τον αισθητήρα της 4000d , προφανώς δεν είναι ο καλύτερος, αλλά εφόσον μιλάμε για dslr, apsc έστω,  είναι πολύ ανώτερος από κάθε αισθητήρα τηλεφώνου . Και αισθητήρα compact μηχανής . Και compact 1" . 

Υπάρχει κόσμος που έχει ανατραφεί μόνον με οπτική σταθεροποιηση...... LoL... δηλαδή ότι φωτογραφίες έχουν βγει από..... έως..... χωρίς ιματζ σταμπιλιζεισον..... πω πω πω..... χωρίς οτοφοκους......... χωρίς αναφορές σε μεγαπιξελ......... χωρίς οθόνες τριών και βάλε ιντσών, ανακλινομενες, τζουμ τριαλαριλαλο περιστρεφομενες..... όχι δεν έβγαιναν φωτογραφίες....... τέλος πάντων κάτι έβγαινε...... σας έχουν πάρει τα μυαλά με τα τεχνικά των συσκευών και σας έχουν στρέψει την προσοχή σε άλλη μα άλλη κατεύθυνση από το ζητούμενο...... 

Επεξ/σία από babisskg
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, Dr_73 είπε

Ο σταθεροποιητής , καλός είναι για σταθερά αντικείμενα (μόνο, όχι κινούμενα) , αλλά δεν σημαίνει ότι οι φακοί χωρίς αυτόν , είναι άχρηστοι

 

10 ώρες πριν, babisskg είπε

Υπάρχει κόσμος που έχει ανατραφεί μόνον με οπτική σταθεροποιηση...... LoL... δηλαδή ότι φωτογραφίες έχουν βγει από..... έως..... χωρίς ιματζ σταμπιλιζεισον..... πω πω πω..... χωρίς οτοφοκους......... χωρίς αναφορές σε μεγαπιξελ......... χωρίς οθόνες τριών και βάλε ιντσών, ανακλινομενες, τζουμ τριαλαριλαλο περιστρεφομενες..... όχι δεν έβγαιναν φωτογραφίες....... τέλος πάντων κάτι έβγαινε...... σας έχουν πάρει τα μυαλά με τα τεχνικά των συσκευών και σας έχουν στρέψει την προσοχή σε άλλη μα άλλη κατεύθυνση από το ζητούμενο...... 

Η οπτική σταθεροποίηση δεν υπάρχει επειδή ήταν αδύνατο να βγουν καλύτερες φωτογραφίες νωρίτερα. Αλλά επειδή αυξάνει τις πιθανότητες να βγει καλή η φωτογραφία σου υπό ορισμένες συνθήκες. Πόσο συχνά και υπό ποιές προϋποθέσεις; Εξαρτάται από το τι και πως φωτογραφίζεις. Εγώ δεν επιθυμώ την εξάρτηση από το τρίποδο αν και το χρησιμοποιώ πότε πότε. Η σταθεροποίηση με βοηθά σε αυτό ιδίως σε συνθήκες χαμηλού φωτισμού.

Κανένα τεχνικό χαρακτηριστικό από μόνο του δεν ισοδυναμεί με καλή φωτογραφία. Δεν εξισώνουμε άκριτα τη φωτογραφική τεχνολογία με τη φωτογραφική τέχνη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...