Προς το περιεχόμενο

Canon EOS 4000 kit 18-55mm


dimpa16

Προτεινόμενες αναρτήσεις

9 λεπτά πριν, SeNNinhA είπε

Το ερωτηματικο ειναι ενα μια DSLR ειναι σωστη επιλογη ομως. Ναι ειναι οτι πιο φθηνο αλλα και ποιοτικο μαζι μπορεις να παρεις. Απο την αλλη ομως ο ογκος και το βαρος ειναι ανασταλτικος παραγοντας ειδικα για καποιον που δεν ειναι πορωμενος φωτογραφος.

Οι νέοι είναι παθιασμένοι και θέλουν το καλύτερο .

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 42
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Έχετε δίκιο σ`όλα. Η αλήθεια είναι οτι στην αρχή μπήκα αλλιώς και στην πορεία με προβληματίσατε ευχάριστα ,βάζοντάς με σε σωστότερο δρόμο. Δεν έχω πάρει ακόμα τελική απόφαση,αλλά σίγουρα λαμβάνω υπ`όψιν μου ότι λέτε. Σκέφτομαι και για mirrorless και για compact. Το μόνο που με προβληματίζει περισότερο,είναι η τιμή και αυτό όχι τόσο οτι δεν έχω να διαθέσω ένα ποσό,όσο το ότι φοβάμαι μην τελικά πάει χαμένο (για όλους τους παραπάνω και μη,λόγους που αναφέρετε). Μήπως θα ήταν καλύτερα να ξεκινήσει με κάτι πιο απλό και φτηνότερο και στην πορεία, αν δω οτι ενδιαφέρεται περισσότερο, να πάμε σε κάτι καλύτερο;; Σκέψεις μου!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, dimpa16 είπε

Έχετε δίκιο σ`όλα. Η αλήθεια είναι οτι στην αρχή μπήκα αλλιώς και στην πορεία με προβληματίσατε ευχάριστα ,βάζοντάς με σε σωστότερο δρόμο. Δεν έχω πάρει ακόμα τελική απόφαση,αλλά σίγουρα λαμβάνω υπ`όψιν μου ότι λέτε. Σκέφτομαι και για mirrorless και για compact. Το μόνο που με προβληματίζει περισότερο,είναι η τιμή και αυτό όχι τόσο οτι δεν έχω να διαθέσω ένα ποσό,όσο το ότι φοβάμαι μην τελικά πάει χαμένο (για όλους τους παραπάνω και μη,λόγους που αναφέρετε). Μήπως θα ήταν καλύτερα να ξεκινήσει με κάτι πιο απλό και φτηνότερο και στην πορεία, αν δω οτι ενδιαφέρεται περισσότερο, να πάμε σε κάτι καλύτερο;; Σκέψεις μου!!

Φθηνοτερο που να εχει νοημα να ασχοληθει καποιος με την φωτογραφια δεν υπαρχει. Με πιο απλο παλι απο την 4000D δεν αξιζει να ασχοληθεις μιας και μιλαμε πια για φωτο στο αυτοματο οποτε απλα κρατας το κινητο σου. Πιο μαζεμενο σε ογκο και σε βαρος θα ελεγα με την λογικη οτι θα μπορει να την εχει πιο συχνα μαζι της ωστε να προσπαθησει και να αγαπησει την φωτογραφια. Μια σχετικα μικρη και καλη μηχανη παλι ειναι παντα χρησιμη σε μια οικογενεια οποτε δεν θα ειναι και πεταμενα λεφτα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 ώρες πριν, Dr_73 είπε

Κατεβάζει και το 

https://rawtherapee.com/

και σιγά σιγά κάνει τα πάντα .

με το συγκεκριμενο προγραμμα μπορεις να αποθηκευσεις σε raw αρχειο ? η μονο σε jpg?  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω παλι πιστευω οτι ειδικα για κοπελα καλυτερα να δειτε κατι σε μια mirrorless που ειναι πιο ελαφριες. Cannon eos m100 η καποια sony. 

(Παρενθεση αλλα πιο rawtherapee που να μπλεκει... καλυτερα να της.. φερει ο θειος πειρατης το lightroom) 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, sakisaudi είπε

με το συγκεκριμενο προγραμμα μπορεις να αποθηκευσεις σε raw αρχειο ? η μονο σε jpg?  

Κανένα πρόγραμμα επεξεργασίας raw, δεν τροποποιεί τα raw. Φτιάχνει jpg εικόνα , αλλά μπορούν (όλα και το raw therapee) να σώσουν τις ρυθμίσεις που έχεις διαλέξει σε ένα μικρό δικό τους αρχείο , για κάθε εικόνα χωριστά. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Dr_73 είπε

Οι νέοι είναι παθιασμένοι και θέλουν το καλύτερο .

Το ερωτηματικο ειναι ενα μια DSLR ειναι σωστη επιλογη ομως. Ναι ειναι οτι πιο φθηνο αλλα και ποιοτικο μαζι μπορεις να παρεις. Απο την αλλη ομως ο ογκος και το βαρος ειναι ανασταλτικος παραγοντας ειδικα για καποιον που δεν ειναι πορωμενος φωτογραφος.

Ενταξει με το βαρος δεν υπαρχει προβλημα αν πηγαινεις σε διαφορα μερη με το αυτοκινητο ολα χαλαρα κουβαλας και τριποδα ανετα....Εγω εχω αγορασει και mirrorless οταν θελω την full φορητοτητα....Mε τον κιτ φακο ειναι τοσο μικρη οπως οι παλιες point shoot compact

Mε την μεγαλη καμερα εχω παρει ενα σουπερ sling shot λουρι για το λαιμο πλαγιαστα την βαζω και τραβαω με τις ωρες χωρις να με ποναει ο λαιμος/πλατη.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
38 λεπτά πριν, afterhours είπε

Ενταξει με το βαρος δεν υπαρχει προβλημα αν πηγαινεις σε διαφορα μερη με το αυτοκινητο ολα χαλαρα κουβαλας και τριποδα ανετα....Εγω εχω αγορασει και mirrorless οταν θελω την full φορητοτητα....Mε τον κιτ φακο ειναι τοσο μικρη οπως οι παλιες point shoot compact

Mε την μεγαλη καμερα εχω παρει ενα σουπερ sling shot λουρι για το λαιμο πλαγιαστα την βαζω και τραβαω με τις ωρες χωρις να με ποναει ο λαιμος/πλατη.

Μιλαμε για μικρο κοριτσι 16 ετων που δεν ειμαστε σιγουροι οτι της αρεσει πραγματικα η φωτογραφία!

Επεξ/σία από SeNNinhA
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σωστη παρατηρηση... αυτο που εγραψα ηταν πιο γενικολογο..Αν ειχα κορη 16 ετων προσωπικα θα της εκανα δωρο μια mirrorless με πληρεις επιλογες παραμετροποιησης. PASM κλπ....Να εχει και touch γιατι ολα τα παιδια ειναι με τη μουρη στο κινητο δυστυχως ολη μερα και θα της φανει πιο φιλικη η καμερα .

Επεξ/σία από afterhours
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

sony a5100 ,400e και αντίο κόσμε.

Ακόμα και να μην ασχοληθεί με τη φωτογραφία θα τους μείνει μια αξιόλογη ελαφριά μηχανή.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

53 λεπτά πριν, babisskg είπε

     Εεεεεεεεεε, μια φωτογραφική δώρο για το παιδί θέλει......... δε θέλει ν' αγοράσει διαστημόπλοιο........... 

Ισα ισα που επειδη ειναι για νεα κοπελα πρεπει να ειναι και λιγο διαστημοπλοιο να τα κανει αρχικα ολα η καμερα και ενα δαχτυλο στην οθονη αφης γιατι αλλιως την βλεπω να σκονιζεται. Το κοπελα παει πακετο με το νεα μην παρεξηγηθω..(εκτος αμα μιλουσαμε για αμαξια😂)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Ablaoublas_542 είπε

Ισα ισα που επειδη ειναι για νεα κοπελα πρεπει να ειναι και λιγο διαστημοπλοιο να τα κανει αρχικα ολα η καμερα και ενα δαχτυλο στην οθονη αφης γιατι αλλιως την βλεπω να σκονιζεται. Το κοπελα παει πακετο με το νεα μην παρεξηγηθω..(εκτος αμα μιλουσαμε για αμαξια😂)

     Φαντάσου να έπρεπε να διαλέξετε ανάμεσα σε Carrera 4S και Lancia Stratos........... πω πω πω πω....... 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...