Προς το περιεχόμενο

Canon EOS 4000 kit 18-55mm


dimpa16

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα και χρόνια πολλά σε όλους.

Θα ήθελα παρακαλώ μια βοήθεια για μια αγορά φωτογραφικής μηχανής Canon EOS 4000 kit 18-55mm.

Την μηχανή πρόκειται να την κάνω δώρο στην κόρη μου και θα ήθελα να μάθω αν είναι αξιόλογη σαν φωτογραφική,καθώς είναι η πρώτη της μηχανή και δείχνει ενδιαφέρον κατά τα λεγόμενά της,στην φωτογραφία.

Το κακό, βέβαια,είναι οτι πριν σχεδόν 1 μήνα,την έβρισκα στην τιμή των 250 ευρώ και τώρα λόγο γιορτών φτάνει τα 300.

Τι προτείνετε;

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Canon eos 4000d

 

 

Η μηχανή ωστόσο έχει πλαστική μοντούρα , με μία στραβή δηλαδή πάει ολόκληρη για πέταμα (γενικά είναι η πιο φθηνή dslr) . 

Οπότε αν πήγαινες σε μια d3500  θα ήταν πολύ καλύτερα και ... σίγουρα. 

 

 

Στα 299 ευρώ παίρνεις canon eos 700d , όχι ανώτερη της 4000d , αλλά έχει μεταλική μοντούρα !

 

 

Επεξ/σία από Dr_73
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά δε θα αλλάζει συνέχεια φακούς... με τον κιτ θα μείνει. 

Επισης αρχικά jpeg θα τραβάει όπου τα χρώματα στις Canon είναι πιο ευχάριστα. 

Δες το θέμα του Wi-fi και γενικά της συνδεσιμότητας. Τις φωτο η μικρή θα τις περνάει σε PC η θα κάνει επεξεργασία στο κινητό της;

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

42 λεπτά πριν, nickolas είπε

Καλά δε θα αλλάζει συνέχεια φακούς... με τον κιτ θα μείνει. 

Επισης αρχικά jpeg θα τραβάει όπου τα χρώματα στις Canon είναι πιο ευχάριστα. 

Δες το θέμα του Wi-fi και γενικά της συνδεσιμότητας. Τις φωτο η μικρή θα τις περνάει σε PC η θα κάνει επεξεργασία στο κινητό της;

Θα τις περνάει στο pc

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 λεπτά πριν, nickolas είπε

Καλά δε θα αλλάζει συνέχεια φακούς... με τον κιτ θα μείνει. 

Επισης αρχικά jpeg θα τραβάει όπου τα χρώματα στις Canon είναι πιο ευχάριστα. 

Δες το θέμα του Wi-fi και γενικά της συνδεσιμότητας. Τις φωτο η μικρή θα τις περνάει σε PC η θα κάνει επεξεργασία στο κινητό της;

    Όπως και να εξελιχθεί το ζήτημα γύρω από την αγορά κάποιας μηχανής, καλό είναι οι φωτογραφίες να είναι αποθηκευμένες σε κάποιο δίσκο. Τώρα για το ζήτημα της επεξεργασίας και εφόσον κάτι τέτοιο κρίνεται αναγκαίο, απαραίτητο κλπ, υπάρχουν εφαρμογές είτε σε περιβάλλον υπολογιστή είτε σε Android..... αξιόλογες...... 

   Για την μηχανή........ εφόσον η τιμή της δεν είναι αυτή που ήταν....... ΟΧΙ, σε απλά ελληνικά και το όχι δεν αφορά το ABS mount αλλά το σύνολο συγκριτικά με άλλες προτάσεις. 

   Καλές γιορτές, καλή επιτυχία στην επιλογή σας! 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Dr_73 είπε

Canon eos 4000d

Η μηχανή ωστόσο έχει πλαστική μοντούρα , με μία στραβή δηλαδή πάει ολόκληρη για πέταμα (γενικά είναι η πιο φθηνή dslr) . 

Οπότε αν πήγαινες σε μια d3500  θα ήταν πολύ καλύτερα και ... σίγουρα. 

Στα 299 ευρώ παίρνεις canon eos 700d , όχι ανώτερη της 4000d , αλλά έχει μεταλική μοντούρα !

Πολύ  χρήσιμες οι πληροφορείες που δίνεις

1 λεπτό πριν, babisskg είπε

    Όπως και να εξελιχθεί το ζήτημα γύρω από την αγορά κάποιας μηχανής, καλό είναι οι φωτογραφίες να είναι αποθηκευμένες σε κάποιο δίσκο. Τώρα για το ζήτημα της επεξεργασίας και εφόσον κάτι τέτοιο κρίνεται αναγκαίο, απαραίτητο κλπ, υπάρχουν εφαρμογές είτε σε περιβάλλον υπολογιστή είτε σε Android..... αξιόλογες...... 

   Για την μηχανή........ εφόσον η τιμή της δεν είναι αυτή που ήταν....... ΟΧΙ, σε απλά ελληνικά και το όχι δεν αφορά το ABS mount αλλά το σύνολο συγκριτικά με άλλες προτάσεις. 

   Καλές γιορτές, καλή επιτυχία στην επιλογή σας! 

Ισως παρατείνω την αγορά της για αργότερα (μου τη σπάει που εκμεταλλεύονται τις γιορτές για αισχροκέρδια) που θα ξαναρίξουν τις τιμές,αν και το δώρο θα ήθελα να ήταν Χριστουγεννιάτικο. 

Καλές γιορτές και σε σένα φίλε μου και σ`ευχαριστώ.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, dimpa16 είπε

Θα τις περνάει στο pc

Φαντάζομαι ότι η κόρη σου, είναι αρκετά μεγαλύτερη από τη δικιά μου (8)  !

Σε αυτή την περίπτωση , εφόσον έχει και χρησιμοποιεί pc κατεβάζει ένα πρόγραμμα επεξεργασίας και τραβάει raw. Οπότε δεν ισχύει το παρακάτω :

 

 

59 λεπτά πριν, nickolas είπε

Επισης αρχικά jpeg θα τραβάει

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Dr_73 είπε

Φαντάζομαι ότι η κόρη σου, είναι αρκετά μεγαλύτερη από τη δικιά μου (8)  !

Σε αυτή την περίπτωση , εφόσον έχει και χρησιμοποιεί pc κατεβάζει ένα πρόγραμμα επεξεργασίας και τραβάει raw. Οπότε δεν ισχύει το παρακάτω :

16 είναι δεν έχει ιδέα απο φωτογραφία (εγώ ακόμα χειρότερα),παρά μόνο οτι τις αρέσει. Θέλω να τη βοηθήσω να κάνει κάτι που της αρέσει. Και το κακό είναι οτι δεν έχω ιδέα.Γι`αυτό και ρωτάω,μπας και πιαστώ από κάπου σαν αρχή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Dr_73 είπε

Κατεβάζει και το 

https://rawtherapee.com/

και σιγά σιγά κάνει τα πάντα .

Είσαι ωραίος. Όμως, πραγματικά, με έχεις προβληματίσει (με την καλή έννοια) στην αγορά της. Και το κακό είναι οτι θέλω να γίνει από Ελλάδα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αν δε θέλεις να ξεπεράσεις τα 250 την παίρνεις, αν ανεβαίνεις κανα 100αρικο υπάρχουν καλύτερες επιλογές.

Ίσως και με 50 ευρώ παραπάνω να προτιμούσα την 700d: https://www.skroutz.gr/s/7837414/Canon-EOS-700D-Kit-EF-18-55-DC-III.html ώστε έστω να έχει και μια σπαστή οθόνη και αφής που είναι και ελαφρώς μεγαλύτερη από της 4000 και πολύ καλύτερη σε θέμα ευκρίνειας.

Και το mount (όπως είπε παραπάνω και ο dr_73) της 700d δεν είναι πλαστικό σαν της 4000d. 

Έχει και βίντεο η 700d η 4000 νομίζω δεν έχει. Γενικά υπερέχει σε ευχρηστία η 700d.

Edit:

Νομίζω και το autofocus της 700d θα είναι πιο αξιόπιστο και πιο γρήγορο από της 4000d.

Προσωπικά, όσο το ψάχνω, δεν υπάρχει σύγκριση μεταξύ τους και ειδικά για μόλις 50 ευρώ διαφορά τώρα που έχουν βάλει όλοι την 700d στα 299 ευρώ.

Edit2:

Δεν είναι τυχαίο που η μια βγήκε το 2013 και κάνει τώρα 300 ευρώ και η άλλη βγήκε το 2018 και δίνεται ήδη στα 250...

Επεξ/σία από stratigos24
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, dimpa16 είπε

Την Canon EOS 4000D την έχει ο ΚΩΤΣΟΒΟΛΟΣ στα 249 ευρώ

https://www.kotsovolos.gr/site/imaging/digital-cameras/dslr/191933-canon-eos-4000d-18-55dc

Τι να κάνω τώρα ..... ;;;;;;;;;

Αν η 700d έχει πενήντα ευρώ διαφορά τότε ναι, προσωπικά σε τέτοια κατηγορία δεν θα το πολυσκοτιζα το ζήτημα αλλά θα έβαζα μπροστά το πορτοφόλι μου σαν κύριο κριτήριο, τα τυχόν σκαμπανεβασματα σε ότι αφορά την επιλογή θα καταλήξουν σε κολοκυθιά....... 

   Αυτό που θα πλήρωνα όμως επιπλέον είναι κάποια έξτρα εγγύηση έως και τεσσάρων ετών!!!  ώστε να διασφαλισω ότι θα πάρω πίσω τα χρήματα μου σε περίπτωση αστοχίας υλικού. Το μοντέλο μέχρι τότε θα έχει βγει από την κυκλοφορία, οπότε θα μού επιστρέψουν το ποσό στο ακέραιο, αφού δεν θα υπάρχει πλέον συσκευή για αντικατάσταση!!! 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πραγματικα μπαινουμε στον κοπο να συγκρινουμε την 700D με την 4000D??? Γιατι? Επειδη και μονο η 4000D ειναι πιο καινουργια?

Κλασεις ανωτερη η 700D. Θα την επαιρνα με κλειστα τα ματια σε σχεση με την 4000D που δεν με ψηνει ουτε για την χαμηλη τιμη της.

Το ερωτηματικο ειναι ενα μια DSLR ειναι σωστη επιλογη ομως. Ναι ειναι οτι πιο φθηνο αλλα και ποιοτικο μαζι μπορεις να παρεις. Απο την αλλη ομως ο ογκος και το βαρος ειναι ανασταλτικος παραγοντας ειδικα για καποιον που δεν ειναι πορωμενος φωτογραφος. Φοβαμαι μηπως μολις φυγει ο μεγαλος ενθουσιασμος μεινει μεσα στο ντουλαπι. Μηπως η επιλογη μιας μικροτερης και ελαφρυτερης mirrorless ειναι πιο λογικη επιλογη σε βαθος χρόνου?

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, stratigos24 είπε

Αν δε θέλεις να ξεπεράσεις τα 250 την παίρνεις, αν ανεβαίνεις κανα 100αρικο υπάρχουν καλύτερες επιλογές.

Ίσως και με 50 ευρώ παραπάνω να προτιμούσα την 700d: https://www.skroutz.gr/s/7837414/Canon-EOS-700D-Kit-EF-18-55-DC-III.html ώστε έστω να έχει και μια σπαστή οθόνη και αφής που είναι και ελαφρώς μεγαλύτερη από της 4000 και πολύ καλύτερη σε θέμα ευκρίνειας.

Και το mount (όπως είπε παραπάνω και ο dr_73) της 700d δεν είναι πλαστικό σαν της 4000d. 

Έχει και βίντεο η 700d η 4000 νομίζω δεν έχει. Γενικά υπερέχει σε ευχρηστία η 700d.

Edit:

Νομίζω και το autofocus της 700d θα είναι πιο αξιόπιστο και πιο γρήγορο από της 4000d.

Προσωπικά, όσο το ψάχνω, δεν υπάρχει σύγκριση μεταξύ τους και ειδικά για μόλις 50 ευρώ διαφορά τώρα που έχουν βάλει όλοι την 700d στα 299 ευρώ.

Edit2:

Δεν είναι τυχαίο που η μια βγήκε το 2013 και κάνει τώρα 300 ευρώ και η άλλη βγήκε το 2018 και δίνεται ήδη στα 250...

γενικα συμφωνω σε οσα εγραψες, με μονη διορθωση οτι η 4000D εχει video.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...