Προς το περιεχόμενο

Γνωριμία με το φιλμ στα γεράματα


Cntrl+X

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, afterhours είπε

Αξιζει τρελα...εμενα μου πηρε γυρω στους 7 μηνες να σκαναρω ολες τις οικογενειακες φωτογραφιες..δυστυχως οι δικοι μου πεταξαν ολα τα αρνητικα και αρκεστηκα στο να σκαναρω τις εκτυπωσεις.

Με βαλατε στο τρυπακι να αγορασω scanner τωρα..!!!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 51
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, afterhours είπε

Σε βλεπω να αγοραζεις τον ακριβοτερο Epson Perfection :)

Για να σκαναρω φωτο 60 ετων και αρνητικα 15-40 ετων ταλαίωρημενα; Δεν βλεπω κανενα λογο. Η αναμνηση δεν βρισκεται στην ποιοτητα. Βρισκεται στην εικονα.

Μονο για ταχυτητα αξιζει καποιος ακριβος.

Επεξ/σία από SeNNinhA
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, SeNNinhA είπε

Με βαλατε στο τρυπακι να αγορασω scanner τωρα..!!!

Είχα παλιότερα HP, Canon, έχω δοκιμάσει Mikrotek αλλά με τον Epson V37 είδα το φως το αληθινό. Η αυτοματοποίηση της αποκατάστασης κιτρινισμένων φωτό είναι το κάτι άλλο. Η ποιότητα εικόνας φοβερή. Το software πολύ καλό.

Αν κάποιος μπορεί να διαθέσει χρόνο, μπορεί να κάνει χρωματική αποκατάσταση και με software όπως ο Gimp αλλά έχω καταλήξει ότι δε χρειάζεται παρά ελάχιστες φορές.

Επεξ/σία από Cntrl+X
Διορθώσεις
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, Cntrl+X είπε

Είχα παλιότερα HP, Canon, έχω δοκιμάσει Mikrotek αλλά με τον Epson V37 είδα το φως το αληθινό. Η αυτοματοποίηση της αποκατάστασης κιτρινισμένων φωτό είναι το κάτι άλλο. Η ποιότητα εικόνας φοβερή. Το software πολύ καλό.

Καποιοι σκανερ εχουν και την υπερυθρη λαμπα για να εντοπιζουν--> μειωνουν τους κοκκους σκονης και τα σκουπιδακια..συστημα ICE...Βεβαια δεν εχω ασχοληθει πολυ με το θεμα γιατι δεν ειχα ποτε αμιγως φωτογραφικο σκανερ.

Επεξ/σία από afterhours
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, afterhours είπε

Καποιοι σκανερ εχουν και την υπερυθρη λαμπα για να μειωνουν τους κοκκους σκονης και τα σκουπιδακια..συστημα ICE...Βεβαια δεν εχω ασχοληθει πολυ με το θεμα γιατι δεν ειχα ποτε αμιγως φωτογραφικο σκανερ.

Το κάνει αυτό ο Epson V37 με αλγόριθμο αν το επιλέξεις. Και την εποχή που τον πήρα έκανε κάτω από 100 ευρώ. Προσωπικά δε χρειάζομαι κάτι καλύτερο. Αξίζει ένας καλός scanner σε σχέση με τη φωτογράφιση των παλιών φωτογραφιών αν σε ενδιαφέρει η ποιότητα.

Επεξ/σία από Cntrl+X
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Λιγο ασχετο με το θεμα (αλλα επειδη μου χρειαζεται για πιο ευκολο σκαναρισμα) αν εχει καποιος θηκη strip holder που μπαινουν μεσα 35mm αρνητικα και δεν το χρειαζεται ας μου στειλει ενα μηνυμα.

Επεξ/σία από afterhours
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπήρχαν εργαστήρια (ίσως υπάρχουν ακόμη) που σκανάριζαν με πολύ ακριβά σκάνερ, με εντυπωσιακά αποτελέσματα. 

Και στο σκρουτζ, βλέπω μηχανήματα (ερασιτεχνικά) μέχρι 2500 ευρώ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Cntrl+X είπε

Ευχαριστώ πολύ! Σε αυτή τη φάση ήθελα να μάθω περισσότερα. Έβλεπα τα σχετικά με lomography, είδα τις Holga, βλέπω medium format και ψάρωσα. Αλλά διστάζω να μπλέξω με χρονοβόρες και  χωρο-βόρες διαδικασίες. Ώστε έχει και light leak αυτή η πλαστικουριά, ε; Πάντως για διακοσμητικό μια χαρά μου φαίνεται αυτό το μαραφέτι.

Να πω ακόμα πως επειδή είμαι εξαρτημένος από την ψηφιακή τεχνολογία, αν δεν υπήρχε η δυνατότητα να σκανάρω μετά τις φωτό που θα έβγαζα με film ούτε καν θα άνοιγα το παρόν νήμα. Με τίποτα δε θα ήθελα να βλέπω μια ωραία φωτογραφία να την κατατρώει ο χρόνος. Εννοείται πως έχω σκανάρει - και αποκαταστήσει χρωματικά - ολόκληρο το οικογενειακό ψηφιακό αρχείο αλλά και αρχεία αγαπητών προσώπων. Η ιδέα ότι οι πολύτιμες αναμνήσεις τους καταστρέφονται σιγά σιγά με μελαγχολεί. Μιλάμε για χιλιάδες αρχεία εικόνας αλλά έχω αυτοματοποιήσει σε τέτοιο βαθμό τις διαδικασίες σάρωσης / βελτιστοποίησης / ταξινόμησης (με προγράμματα μαζικής μετονομασίας αρχείων όπως το GPRename σε linux ή το Bulk Renaming Utility στα windows) που δε μου παίρνει πολύ χρόνο.

Ας ξεκινήσω από κάπου...... όπως είπαν και οι συνομιλουντες, βάζεις μία φορά το ISO, όχι ότι δεν μπορείς να το παρακάμψεις, ότι γράφει το καρούλι, ότι ζήτησες να αγοράσεις εν πασει περιπτώσει, οπότε ξεχνάς το ISO και ασχολείσαι με τα υπόλοιπα όπως διάφραγμα και ταχύτητα κυρίως, για την εστίαση δεν χρειάζεται να πούμε κάτι διότι είναι διαδικασία πού θα εμπλακεις έτσι κι αλλιώς. Τώρα βέβαια σε μια τυπική βόλτα με συγκεκριμένες καιρικές συνθήκες, έως και μπορεί να ξεχάσεις διάφραγμα και ταχύτητα, πόσο θα μπορούσαν να διαφοροποιηθουν....... άρα στην ουσία σού μένει απλετος χρόνος για καδραρισμα! 

    Φυσικά μαζί με σκέψη διότι εδώ οι διαθέσιμες στάσεις είναι πολύ μα πολύ συγκεκριμένες, 24 αντε 36 και το δεύτερο δεν συνιστάται για λόγους ασφαλείας, ώστε να κλάψεις μόνο τις αδικοχαμενες 24 και όχι περισσότερες. 

   Αυτά θα ισχύσουν σε φουλ μανιουαλ μηχανή, όχι σε μεταγενεστερες κατασκευές, όπου υπάρχουν λειτουργίες αυτόματου, αναγνώριση ISO κλπ. 

  Σε όλες τις περιπτώσεις θα ανακαλύψεις ότι δύσκολα θα καταφέρεις να τραβήξεις 24 στάσεις...... διότι απλά θα είσαι πολύ πιο αυστηρός στις επιλογές σου και όχι από φόβο μην τελειώσει το φιλμ! 

   Η προσωπική μου εκτίμηση από την χρήση, είναι πως οι ψηφιακές μηχανές σου τρώνε πολύ περισσότερο χρόνο για διάφορες παραμετροποιησεις και ρυθμίσεις της στιγμής, μια φιλματη μηχανή αφήνει μεγαλύτερο περιθώριο για ν' αφιερωθεις στην ουσία, στη σύνθεση. 

  Το φιλμ σαν μηχανιστικη διαδικασία δεν έχει πολλές παραξενιές, όσο οι κατηγορίες των φιλματων μηχανών, αυτός ήταν και ο λόγος που αναφέρθηκα στις πλαστικές κατασκευές, όπου το φόρτωμα, η προώθηση αλλά και η επανατυλιξη του φιλμ έχουν αρκετά αρνητικά, τα οποία κάποιος που δεν γνωρίζει μπορεί να τον αποκαρδιωσουν γύρω από το ζήτημα. Σε ότι αφορά τις μηχανές, η προσωπική μου άποψη είναι πως μία Zenit, όχι όλα τα μοντέλα, η μία Canon Elan, όπως επίσης μια Nikon σειράς F και άλλες βέβαια είναι κατάλληλες και αρκετά οικονομικές επιλογές για όποιον θέλει να δουλέψει και με κάτι τέτοιο. 

   Για τις τύπου Holga, Smena κλπ θέματα στην ποιότητα κατασκευής αφήνουν αρκετά κενά, σκίσιμο του φιλμ από κακή προώθηση, ασάφεια αν το φιλμ έφτασε σωστά στην επόμενη στάση, σκάλωμα με αποτέλεσμα να μην μπορεί να επανατυλιχθει με ότι αυτό σημαίνει...... 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, babisskg είπε

Canon Elan

Αν εννοείτε την canon eos 100 , μοντέλο 1991, πρόκειται περί μεγάλου ναυαγίου . Αυτή νομίζω αναφερόταν ως elan σε κάποιες χώρες. Ήταν μεσαίας κατηγορίας slr , αρκετά ακριβότερη από την eos 1000 που ήταν το entry level μοντέλο . Την είχα αγοράσει τελειώνοντας το σχολείο , ως "ακριβή επιλογή" και σύγχρονο μοντέλο .

Μαζί με έναν 28-80 f/3.5 - 5.6  usm και ένα speedlite 430ez. 

Έκανε κάπου 350.000+ δρχ , ποσό που αν θυμάμαι καλά τότε, ήταν περίπου 3 μέσοι μισθοί δημοσίου υπαλλήλου (συμμαθητής είχε αγοράσει μτχ μοτοσυκλέτα με τα ίδια χρήματα). 

Την ίδια είχαν αγοράσει και κάμποσοι φίλοι ... αυτή που έζησε περισσότερο , έβγαλε κάπου 10 χρόνια ... οι πρώτες ψόφησαν στα 3-4 χρόνια. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

54 λεπτά πριν, Dr_73 είπε

Αν εννοείτε την canon eos 100 , μοντέλο 1991, πρόκειται περί μεγάλου ναυαγίου . Αυτή νομίζω αναφερόταν ως elan σε κάποιες χώρες. Ήταν μεσαίας κατηγορίας slr , αρκετά ακριβότερη από την eos 1000 που ήταν το entry level μοντέλο . Την είχα αγοράσει τελειώνοντας το σχολείο , ως "ακριβή επιλογή" και σύγχρονο μοντέλο .

Μαζί με έναν 28-80 f/3.5 - 5.6  usm και ένα speedlite 430ez. 

Έκανε κάπου 350.000+ δρχ , ποσό που αν θυμάμαι καλά τότε, ήταν περίπου 3 μέσοι μισθοί δημοσίου υπαλλήλου (συμμαθητής είχε αγοράσει μτχ μοτοσυκλέτα με τα ίδια χρήματα). 

Την ίδια είχαν αγοράσει και κάμποσοι φίλοι ... αυτή που έζησε περισσότερο , έβγαλε κάπου 10 χρόνια ... οι πρώτες ψόφησαν στα 3-4 χρόνια. 

Πρόκειται για την EOS 50! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια Nikon F100 την εδωσα εδω και χρονια σε ενα παλικαρι που ειχε ξεκινησει με την φωτογραφια. Μου εχουν μεινει βεβαια μια Nikon N90s, μια N8008s και κανα δυο αλλες με μερικους παλιοτερους φακους. Η αληθεια ειναι οτι πολλες φορες ειπα να  βγω να τραβηξω μερικα ασπρομαυρα καρούλια αλλα τελικα δεν... Ίσως τωρα στις γιορτες. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, SeNNinhA είπε

Μια Nikon F100 την εδωσα εδω και χρονια σε ενα παλικαρι που ειχε ξεκινησει με την φωτογραφια. Μου εχουν μεινει βεβαια μια Nikon N90s, μια N8008s και κανα δυο αλλες με μερικους παλιοτερους φακους. Η αληθεια ειναι οτι πολλες φορες ειπα να  βγω να τραβηξω μερικα ασπρομαυρα καρούλια αλλα τελικα δεν... Ίσως τωρα στις γιορτες. 

Ν90s! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
26 λεπτά πριν, babisskg είπε

Ν90s! 

Ναι, τι; Η F100 ηταν καλυτερη αλλα ειπα να πιασει τοπο σε χερια που θα την χρησιμοποιουσαν αντι να σκονιζεται. Κι αυτες τωρα τις εχει φαει το μαυρο σκοταδι. Εδω κοντευει να φαει και την D7000... Υπαρχει ακομη και η Nikon EM που πρωτοξεκινησα να φωτογραφιζω.

Επεξ/σία από SeNNinhA
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...