Προς το περιεχόμενο

Γνωριμία με το φιλμ στα γεράματα


Cntrl+X

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, Dr_73 είπε

Το δείγμα φαίνεται πολύ ωραίο , αλλά με τη φωτογραφική πρέπει να είναι χρονοβόρα η διαδικασία, σε σχέση με σκάνερ. 

Ναι ειναι πιο μπελαλιδικη δουλεια σε σχεση με flatbet film σκανερ... δυστυχως δεν εχω σκανερ που να σκαναρει αρνητικα 35mm και 120 μεσαιο φορμα

Εχω το απλο σκανερ για τη δουλεια φωτοτυπιες κλπ....

Επεξ/σία από afterhours
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Cntrl+X είπε

Για ποιό λόγο έχει κόστος το σκανάρισμα των αρνητικών; 

Αν τις δώσει σε κάποιον με επαγγελματικό σκάνερ, για σκανάρισμα. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το χρεωνουν εξτρα σαν υπηρεσια τα φωτογραφεια..τουλαχιστον σε ενα που ειχα ρωτησει μου ειχε ζητησει για εμφανιση και σκαναρισμα 5 ευρω C41 αρνητικο εγχρωμο 35mm

Eντωμεταξυ οταν τον ρωτησα τα σκαναρισμενα αρχεια τι αναλυση εχουν δεν ηξερε να μου απαντησει ..... ασχετο αυτο αλλα δεν μου αρεσε προσωπικα..Ουτως η αλλως δεν ειχα σκοπο να πληρωσω για σκαναρισμα.

Επεξ/σία από afterhours
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άρα για να συνοψίσουμε, ο scanner των αρνητικών είναι ουσιαστικά η απάντηση στο τι είδους οικιακό εργαστήριο χρειάζεται να στήσει κάποιος για να έχει τις φιλμάτες φωτογραφίες του στον υπολογιστή;

Ούτε σκοτεινός θάλαμος, ούτε φωτογραφείο ούτε τίποτα στην όλη διαδικασία, σωστά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ανεβαζω και αλλη μια φωτο απο homemade σκαναρισμα για τον @Dr_73

DSC00005.jpg.d56b124f7f3f42a1bc50f502a3a564e5.jpg

17 λεπτά πριν, Cntrl+X είπε

Άρα για να συνοψίσουμε, ο scanner των αρνητικών είναι ουσιαστικά η απάντηση στο τι είδους οικιακό εργαστήριο χρειάζεται να στήσει κάποιος για να έχει τις φιλμάτες φωτογραφίες του στον υπολογιστή;

Ούτε σκοτεινός θάλαμος, ούτε φωτογραφείο ούτε τίποτα στην όλη διαδικασία, σωστά;

Ο σκοτεινος θαλαμος ειναι κυριως απο οτι ξερω για να κανεις δικες σου φωτοχημικες εκτυπωσεις /μεγενθυσεις πανω σε φωτοευαισθητο χαρτι  (αυτη ειναι πραγματικη φωτοχημικη εκτυπωση οχι με μελανια οπως γινεται απο ψηφιακο αρχειο σε minilab)

Εμφανιση μπορεις να κανεις και χωρις σκοτεινο θαλαμο με paterson tank και ενα πραγμα σαν σακουλα μαυρη που βαζεις μεσα τα χερια σου για να βαλεις το φιλμ στο daylight εμφανιστη τανκ...μετα θες τα σταδια εμφανιστη-στοπ bath --και stabilize στερεωση

Επεξ/σία από afterhours
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Cntrl+X είπε

Άρα για να συνοψίσουμε, ο scanner των αρνητικών είναι ουσιαστικά η απάντηση στο τι είδους οικιακό εργαστήριο χρειάζεται να στήσει κάποιος για να έχει τις φιλμάτες φωτογραφίες του στον υπολογιστή;

Ούτε σκοτεινός θάλαμος, ούτε φωτογραφείο ούτε τίποτα στην όλη διαδικασία, σωστά;

Εαν τραβας ακομη με φιλμ χρειαζεσαι την εμφανιση του φιλμ πρωτα. Ή θα πας σε φωτογραφειο ή θα την κανεις μονος σου. 

Η ψηφιοποιηση του φιλμ σε δευτερη φαση μπορει να γινει απο το φωτογραφειο ή απο εσενα με ενα scanner.

Υπαρχουν μαλιστα ειδικα scanner μονο για σκαναρισμα film/slides/photo. Κοστιζουν απο 40€ και πανω. Με 100-150€ παιρνεις κατι πολυ βολικο και αξιολογο.

Πολλα απο τα flatbed scanners (απο πολυ παλια μαλιστα) εχουν και ειδικο εξαρτημα για σκαναρισμα film/slides. Αλλα και παλι καπου εκει κυμαινεται η τιμη τους (100-150€).

Film scanners

https://www.skroutz.gr/c/64/scanners/f/5262/Film.html

https://petapixel.com/2017/04/20/5-best-film-scanners-200/

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, SeNNinhA είπε

Εαν τραβας ακομη με φιλμ χρειαζεσαι την εμφανιση του φιλμ πρωτα. Ή θα πας σε φωτογραφειο ή θα την κανεις μονος σου. 

Η ψηφιοποιηση του φιλμ σε δευτερη φαση μπορει να γινει απο το φωτογραφειο ή απο εσενα με ενα scanner.

Σημαντικό αυτό. Αν είναι να μην αποφύγω το φωτογραφείο δε βλέπω πολύ νόημα να πάρω και scanner αρνητικών.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντως στη φωτογραφικη λεσχη που ανηκω ειχαμε κανει μαθημα εμφανιση/μεγεθυνση απο ηδη εμφανισμενο 35αρι φιλμ  πανω σε φωτογραφικο χαρτι νομιζω 13χ18 δεν θυμαμαι μεγεθος....με την κοκκινη λαμπα και τα σχετικα οπως θα εχετε δει σε ντοκιμαντερ η ταινιες...ωραια εμπειρια αλλα μου φαινεται οτι ειναι αρκετα μπελαλιδικη δουλεια...πρεπει να το εχεις μερακι. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, SeNNinhA είπε

Με τετοιο τροπο σκαναρω και εγω τα αρνητικα (παρομοια φιλοσοφια)....ειχα διαβασει ενα παρομοιο αρθρο σε αλλο site και ετσι ξεκινησα να ασχολουμαι με το φιλμ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, Cntrl+X είπε

Σημαντικό αυτό. Αν είναι να μην αποφύγω το φωτογραφείο δε βλέπω πολύ νόημα να πάρω και scanner αρνητικών.

Εαν σου σκαναρει το φωτογραφειο τα αρνητικα θα σου χρεωσει την διαδικασια. Με τα νεα τους μηχανηματα ειναι πανευκολο και δεν τους τρωει χρονο βεβαια αλλα θα πρεπει και αυτοι να πληρωθουν καπως!

Την εμφανιση δεν την γλυτωνεις. Ή οπως ειπα μπορεις να την κανεις εσυ με κιτακια. Οχι οτι θα σου ερθει φθηνοτερα βεβαια...

Σε ασπρομαυρο φιλμ οπου ειναι σαφεστατα πιο ευκολη και φθηνη διαδικασια μπορεις να εκτυπωσεις και τις φωτο σου. Εχει ενδιαφερον. Εκανα παλιοτερα αλλα οχι πια.

Επεξ/σία από SeNNinhA
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, afterhours είπε

Ανεβαζω και αλλη μια φωτο απο homemade σκαναρισμα για τον Dr_73

DSC00005.jpg.d56b124f7f3f42a1bc50f502a3a564e5.jpg

Ομορφιές! Μονή Προυσού! Ήμουν κι εγώ εκεί:

Moni Prousou.png

Επεξ/σία από Cntrl+X
Διορθώσεις
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλα που μου το θυμησατε. Εχω να σκαναρω πολλες φωτο και αρνητικα. Καποια στιγμη θα πρεπει να το συνεχισω. Το κακο ειναι οτι για το scanner που ειχα δεν παιζουν ουτε drivers ουτε connections πχια!!! Ειναι με parallel συνδεση!!! Δεν αξιζει ο κοπος να βρω ανταπτορες...

Επεξ/σία από SeNNinhA
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, SeNNinhA είπε

Με τα νεα τους μηχανηματα ειναι πανευκολο και δεν τους τρωει χρονο βεβαια αλλα θα πρεπει και αυτοι να πληρωθουν καπως!

Το σέβομαι, δεν είναι εκεί το θέμα μου. Απλά θεωρώ τη φωτογραφία, ειδικά όταν απεικονίζονται πρόσωπα ιδιωτική υπόθεση. Ή εν πάσει περιπτώσει νοιώθω άβολα να τις χειρίζεται ένας ξένος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, SeNNinhA είπε

Καλα που μου το θυμησατε. Εχω να σκαναρω πολλες φωτο και αρνητικα. Καποια στιγμη θα πρεπει να το συνεχισω.

Αξιζει τρελα...εμενα μου πηρε γυρω στους 7 μηνες να σκαναρω ολες τις οικογενειακες φωτογραφιες..δυστυχως οι δικοι μου πεταξαν ολα τα αρνητικα και αρκεστηκα στο να σκαναρω τις εκτυπωσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...