Προς το περιεχόμενο

Γνωριμία με το φιλμ στα γεράματα


Cntrl+X

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τους δεινόσαυρους της παρέας που έχουν μάθει τη φωτογραφία από την εποχή του film αλλά και όσους νεότερους έχουν ψαχτεί παραπάνω με το θέμα θα ήθελα να ρωτήσω:

1) Τι φάση είναι αυτές οι κάμερες Lomography τύπου Holga; Διαβάζω για κόστη κάτω των 50 ευρώ σε medium format. Διάβασα κάπου πως το medium format στο film δεν είναι όλη η επιφάνεια 6x4,5cm αλλά η τελική φωτογραφία γίνεται crop από μια τέτοια επιφάνεια. Αν το έχω καταλάβει λάθος διορθώστε με.

2) Η κάμερα αυτή είναι πάμφτηνη. Σημαίνει αυτό πως θα πρέπει να περιμένει κανείς χειρότερη ποιότητα εικόνας από μια ακριβότερη φιλμάτη μηχανή; Καταλαβαίνω πως η παράμετρος φακός εδώ πρέπει να είναι καθοριστική σε σχέση με μια ακριβή μηχανή. Είναι όμως μόνο αυτό που έχει σημασία; Το φιλμ είναι φιλμ. Για ένα δεδομένο φακό και ένα δεδομένο φιλμ υπάρχουν άλλοι παράγοντες που είναι σημαντικοί για το τελικό αποτέλεσμα ανάμεσα σε μια φτηνή και μια ακριβή φιλμάτη κάμερα;

3) Την εποχή του φιλμ η φωτογραφία με απωθούσε. Ήσουν εξαρτημένος από το αδιάκριτο μάτι του φωτογράφου που θα αναλάμβανε να τελειώσει τη δουλειά και να εμφανίσει τις φωτογραφίες. Δε φρόντισα να μάθω απολύτως τίποτα και έτσι τώρα θέλω να ρωτήσω κάτι που ίσως είναι χαζό: Υπάρχει τρόπος να εμφανίσει ο ίδιος ο χρήστης τις φωτογραφίες του; Τι σημαίνει αυτό από πλευράς χρόνου, χώρου και κόστους; Απαιτείται κάποιου είδους οικιακό εργαστήριο;

4) Τα films φαίνεται πως έχουν μεγάλη διακύμανση στις τιμές. Πως διαλέγω film;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σχετικά με το (4). Οι διακυμάνσεις στις τιμές, εξαρτώνται από το αν το φιλμ είναι αρνητικό ή θετικό (για slides). Τα θετικά είναι αρκετά .ακριβότερα. Επίσης από το αν είναι έγχρωμο ή μαυρόασπρο . Τα μαυρόασπρα τις τελευταίες δεκαετίες πουλούσαν ΄λιγότερα, κατά συνέπεια το φθηνότερο μαυρόασπρο είναι ακριβότερο από τα φθηνότερα έγχρωμα. Έπειτα η ευαισθησία σε asa . Στην ψηφιακή σε κάθε φωτογραφία μπορείς και αλλάζεις iso , ενώ κάθε καρούλι φίλμ , έχει μία δεδομένη . Όσο πιο ευαίσθητο , τόσο ακριβότερο (με εξαίρεση κάποια φιλμ<100 asa , που είναι πανάκριβα, πχ. 50 ή 25, θεωρούνται ειδικής χρήσης). Και τέλος η μάρκα, οι μικρότεροι κατασκευαστές, είναι ακριβότεροι από την kodak .  Οι παράγοντες που ανέφερα, συνδιάζονται για την τελική διαμόρφωση τιμής !

 

Όλα τα παραπάνω , για φιλμ 35mm , τα μεγάλα φορμάτ , είναι άλλη περίπτωση. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, Cntrl+X είπε

Τους δεινόσαυρους της παρέας που έχουν μάθει τη φωτογραφία από την εποχή του film αλλά και όσους νεότερους έχουν ψαχτεί παραπάνω με το θέμα θα ήθελα να ρωτήσω:

1) Τι φάση είναι αυτές οι κάμερες Lomography τύπου Holga; Διαβάζω για κόστη κάτω των 50 ευρώ σε medium format. Διάβασα κάπου πως το medium format στο film δεν είναι όλη η επιφάνεια 6x4,5cm αλλά η τελική φωτογραφία γίνεται crop από μια τέτοια επιφάνεια. Αν το έχω καταλάβει λάθος διορθώστε με.

2) Η κάμερα αυτή είναι πάμφτηνη. Σημαίνει αυτό πως θα πρέπει να περιμένει κανείς χειρότερη ποιότητα εικόνας από μια ακριβότερη φιλμάτη μηχανή; Καταλαβαίνω πως η παράμετρος φακός εδώ πρέπει να είναι καθοριστική σε σχέση με μια ακριβή μηχανή. Είναι όμως μόνο αυτό που έχει σημασία; Το φιλμ είναι φιλμ. Για ένα δεδομένο φακό και ένα δεδομένο φιλμ υπάρχουν άλλοι παράγοντες που είναι σημαντικοί για το τελικό αποτέλεσμα ανάμεσα σε μια φτηνή και μια ακριβή φιλμάτη κάμερα;

3) Την εποχή του φιλμ η φωτογραφία με απωθούσε. Ήσουν εξαρτημένος από το αδιάκριτο μάτι του φωτογράφου που θα αναλάμβανε να τελειώσει τη δουλειά και να εμφανίσει τις φωτογραφίες. Δε φρόντισα να μάθω απολύτως τίποτα και έτσι τώρα θέλω να ρωτήσω κάτι που ίσως είναι χαζό: Υπάρχει τρόπος να εμφανίσει ο ίδιος ο χρήστης τις φωτογραφίες του; Τι σημαίνει αυτό από πλευράς χρόνου, χώρου και κόστους; Απαιτείται κάποιου είδους οικιακό εργαστήριο;

4) Τα films φαίνεται πως έχουν μεγάλη διακύμανση στις τιμές. Πως διαλέγω film;

  Καλώς ορίσατε......... LoL...... ευχαρίστως σου στέλνω μία, μεταξύ τριών τουλάχιστον ώστε να μην χρειαστεί να μπλέξεις με αγορές κλπ , εν είδει δανεισμού, αρκεί να αναλάβεις το κόστος μεταφοράς μπρος πίσω , άσε τις Holga κατά μέρος, θα μπλέξεις με light leaks και εσωτερικές αντανακλασεις στα πλαστικά...... θα γράψω αργότερα...... 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω ενα σετ φακων που δινουν αποτελεσμα τυπου Lomography για την Nikon 1 που εχω. Εχει καποιο αρχικο ενδιαφερον αλλα δεν θα καθομουν να ασχοληθω περισσοτερο. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, babisskg είπε

  Καλώς ορίσατε......... LoL...... ευχαρίστως σου στέλνω μία, μεταξύ τριών τουλάχιστον ώστε να μην χρειαστεί να μπλέξεις με αγορές κλπ , εν είδει δανεισμού, αρκεί να αναλάβεις το κόστος μεταφοράς μπρος πίσω , άσε τις Holga κατά μέρος, θα μπλέξεις με light leaks και εσωτερικές αντανακλασεις στα πλαστικά...... θα γράψω αργότερα...... 

Ευχαριστώ πολύ! Σε αυτή τη φάση ήθελα να μάθω περισσότερα. Έβλεπα τα σχετικά με lomography, είδα τις Holga, βλέπω medium format και ψάρωσα. Αλλά διστάζω να μπλέξω με χρονοβόρες και  χωρο-βόρες διαδικασίες. Ώστε έχει και light leak αυτή η πλαστικουριά, ε; Πάντως για διακοσμητικό μια χαρά μου φαίνεται αυτό το μαραφέτι.

Να πω ακόμα πως επειδή είμαι εξαρτημένος από την ψηφιακή τεχνολογία, αν δεν υπήρχε η δυνατότητα να σκανάρω μετά τις φωτό που θα έβγαζα με film ούτε καν θα άνοιγα το παρόν νήμα. Με τίποτα δε θα ήθελα να βλέπω μια ωραία φωτογραφία να την κατατρώει ο χρόνος. Εννοείται πως έχω σκανάρει - και αποκαταστήσει χρωματικά - ολόκληρο το οικογενειακό ψηφιακό αρχείο αλλά και αρχεία αγαπητών προσώπων. Η ιδέα ότι οι πολύτιμες αναμνήσεις τους καταστρέφονται σιγά σιγά με μελαγχολεί. Μιλάμε για χιλιάδες αρχεία εικόνας αλλά έχω αυτοματοποιήσει σε τέτοιο βαθμό τις διαδικασίες σάρωσης / βελτιστοποίησης / ταξινόμησης (με προγράμματα μαζικής μετονομασίας αρχείων όπως το GPRename σε linux ή το Bulk Renaming Utility στα windows) που δε μου παίρνει πολύ χρόνο.

Επεξ/σία από Cntrl+X
Προσθήκες
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η εμφανιση ασπρομαυρου φιλμ ειναι κατι που μπορεις να κανεις και στο σπιτι παντως. Δεν ειναι δυσκολο ουτε ιδιαιτερα μπελαλιδικο. Υπαρχουν και ετοιμα κιτακια.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, Dr_73 είπε

Σκανάρεις φιλμ μόνος σου ;;

Όχι, μόνο τις τελικές φωτογραφίες. Θα έμπαινα σε αυτή τη διαδικασία και ξέρω ότι υπάρχουν καλοί scanners αλλά δεν είχαμε αρνητικά στο σπίτι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 λεπτά πριν, Dr_73 είπε

Σκανάρεις φιλμ μόνος σου ;;

Εγω τις σκαναρω μονος μου (τα αρνητικα)

Εμφανιση κοστος μονο με 1.5 ευρω στο συνοικιακο φωτογραφειο ( c41 color negative)

Επεξ/σία από afterhours
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, Dr_73 είπε

Με τι ; Για βάλε κανένα δείγμα . 

Με την ψηφιακη μου+τριποδι.Φακοι:  καποιες φορες  με τον Ταμρον macro 1:1 90mm F2.8 και καποιες φορες σκαναρω με τον Helios 58mm@ F8. Αναλογα τα κεφια....

Ενα δειγμα με Κοdak Colorplus 200

 

DSC00005.jpg.eb3499d7a74bc9fb24c7ca1fc78af29c.jpg

 

Επεξ/σία από afterhours
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, afterhours είπε

Εγω τις σκαναρω μονος μου (τα αρνητικα)

Εμφανιση κοστος μονο με 1.5 ευρω στο συνοικιακο φωτογραφειο ( c41 color negative)

Για ποιό λόγο έχει κόστος το σκανάρισμα των αρνητικών; Εννοείς ότι χρειάζεται στη συνέχεια και η συνδρομή του φωτογραφείου;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν χρειαζεται να τις σκαναρεις και να επωμιστεις κοστος... μπορεις να του πεις οτι απλα θες μονο εμφανιση και εκτυπωση

Εγω ζηταω μονο εμφανιση και τιποτε αλλο.

Επεξ/σία από afterhours
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, afterhours είπε

Δεν χρειαζεται να τις σκαναρεις και να επωμιστεις κοστος... μπορεις να του πεις οτι απλα θες μονο εκτυπωση

Σε έχασα κάπου. Τι είναι αυτό που κοστίζει στο σκανάρισμα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...