Προς το περιεχόμενο

Fujifim X100F


ADHD

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σκέφτομαι να παρω την συγκεκριμένη ως travel/everywhere κάμερα, η επαφή μου με τη φωτογραφία είναι μια Canon 500d την οποία έχω αρκετά χρόνια αλλά πλέον δείχνει την ηλικία της και είναι αρκετά βαρια/μεγαλη για αυτο που τη θέλω. Όπως εψαξα η συγκεκριμένη fuji θεωρείται απο τις top compact και αρκετά vfm, ο ανταγωνισμός (leica/sony) παιζει σε αρκετα υψηλότερα επίπεδα εκτος αν μου διαφεύγει κάτι.

Την εχει κανεις η καποιο προηγούμενο iteration? Κάποιος λογος να μην την προτιμήσω και να παω σε κάποια αλλη? Το budget ειναι ~1200ε και η χρήση street photography/landscapes/all around. Θέλω οσο πιο μικρο μέγεθος, όσο πιο διακριτική γίνεται(μπορει να ακούγεται περίεργο για καποιους αλλα θελω να πηγαινω παντου και να μη μοιάζω με παπαράτσι :P) με καλή απόδοση σε high ISO βραδινές λήψεις. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια χαρά είναι η συγκεκριμένη και τη βρίσκεις αρκετά κάτω από το budget σου. πχ. https://www.e-infin.com/eu/item/3250/fujifilm_x100f_digital_camera_(black)

Άλλη επιλογή είναι μια A7 II μαζί με έναν καλό prime φακό πχ. https://www.e-infin.com/eu/item/1906/sony_sonnar_t*_fe_35mm_f2.8_za_full-frame_e-mount_lens_sel35f28z

Αν ξέρεις πως αυτό θέλεις και δεν πρόκειται να αλλάζεις φακούς η fuji πάντως είναι άριστη επιλογή.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξερω οτι σιγουρα θελω portability τωρα για παραδειγμα αν υπηρχε μια πιο μικρή και προσιτη X-T3 στο budget μου μαλλον θα την προτιμουσα αν και δεν ειμαι σιγουρος οτι θελω να αλλαζω φακους γενικα, γνωριζω οτι οι καλοι κοστιζουν αρκετα και δεν ειμαι επαγγελματιας για να επενδυσω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Να ξεκινησουμε απο τα βασικα. Εαν τα 35mm (equivalent) σου κανουν ως εστιακή απόσταση για τα θεματα φωτογραφισής σου τοτε σαφως η Fuji ειναι μια καλή επιλογη. Προσωπικα βεβαια 1200€ για μηχανή με σταθερό φακο δεν θεωρω οτι εχει καποιο νοημα να δωσω εκτος απο συλλεκτικη αξια. 

Ενα μειονεκτημα επισης οτι δεν εχει καν image stabilization!

Θα προτιμουσα πολυ περισσοτερο μια αγορα της Lumix LX100ii. Μπορει να εχει μικροτερο αισθητηρα m4/3” αλλα εχει και πιο φωτεινο φακο (στο wide) αλλα κυριως εχει zoom αλλα και optical stabilization. Ειναι και πιο φθηνη.

Μια Lumix GX8 σεταρισμενη με τον Lumix 20/f1.8 (40mm equivalent) ειναι το ιδιο μαζεμενη, πιο φθηνη και σαφεστατα πιο vfm επιλογη με το εξαιρετικο μαλιστα πλεονεκτημα του dual IS/6axis stabilization καθως και της δυνατοτητας εναλλαγης φακων. Εννοειται σε αυτο το budget θα ηταν μια καλυτερη κατα την γνωμη μου επιλογη.

Επεξ/σία από SeNNinhA
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με 100 ευρώ λιγότερα , σε grey import, παίρνεις από τον ίδιο κατασκευαστή την x-t100 με τον κιτ 15-45 , ουσιαστικά δώρο και εξτρά  τον xf 23mm f/2 . 

Στα ίδια ακριβώς την x-t20 με τον  xf 23mm f/2 . 

Θεωρώ και τις 2 προτάσεις καλύτερες, με μεγαλύτερη μακροζωία και πολύ οικονομικότερη αναβάθμιση στο μέλλον . 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλες οι προτασεις για fuji και lumix

Να δωσω και εναλλακτικη προταση καποιο φτηνο μεταχειρισμενο mirrorless σονυ σωμα (apsc) με τον Sigma 19mm 2.8

Επεξ/σία από afterhours
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις, θα τσεκάρω όλες τις επιλογές, αυτό που με οδηγησε στην X100F ειναι:

  • Joystick σε σχέση με την X100T (νομιζω θα με βολεψει για quick focus).
  • Πολυ καλη αποδοση σε low light (αυτο αν δεν κανω λαθος κανει offset την απουσια image stabilization γιατι απλα μπορω να αυξησω το shutter speed και να εχω το ιδιο αποτέλεσμα)
  • Τα χρώματα της fuji μου φαινονται φοβερα και οτι εχω δει απο Acros μου αρεσε αρκετα για μια γρηγορη pic χωρις RAW+LR απαραιτητα.
  • Το design της ειδικα της silver ειναι απίστευτο, οκ θα πειτε οτι δεν μετραει αλλα δεν ξερω για εμένα είναι μια κατηγορία μονη της και selling point :P 
  • Προτιμώ fixed lens να πω την αλήθεια και δεν αλλάζω κάμερες συχνά, στην 500d πχ δεν μπηκα ποτε στον πειρασμό να αλλάξω φακό έμεινα με το βασικό kit 8 χρόνια.

Θα τσεκάρω οπωσδήποτε την Lumix LX100ii αλλα βλεπω λιγο στο dppreview συγκριτικά με x100f πολυ περισσότερο θόρυβο στο RAW και προτιμώ τα χρώματα της fuji, απο την αλλη βλεπω τη lumix αρκετά ελαφρύτερη και μικρότερη το οποίο είναι αρκετά σημαντικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 ώρες πριν, ADHD είπε

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις, θα τσεκάρω όλες τις επιλογές, αυτό που με οδηγησε στην X100F ειναι:

  • Joystick σε σχέση με την X100T (νομιζω θα με βολεψει για quick focus).
  • Πολυ καλη αποδοση σε low light (αυτο αν δεν κανω λαθος κανει offset την απουσια image stabilization γιατι απλα μπορω να αυξησω το shutter speed και να εχω το ιδιο αποτέλεσμα)
  • Τα χρώματα της fuji μου φαινονται φοβερα και οτι εχω δει απο Acros μου αρεσε αρκετα για μια γρηγορη pic χωρις RAW+LR απαραιτητα.
  • Το design της ειδικα της silver ειναι απίστευτο, οκ θα πειτε οτι δεν μετραει αλλα δεν ξερω για εμένα είναι μια κατηγορία μονη της και selling point :P 
  • Προτιμώ fixed lens να πω την αλήθεια και δεν αλλάζω κάμερες συχνά, στην 500d πχ δεν μπηκα ποτε στον πειρασμό να αλλάξω φακό έμεινα με το βασικό kit 8 χρόνια.

Θα τσεκάρω οπωσδήποτε την Lumix LX100ii αλλα βλεπω λιγο στο dppreview συγκριτικά με x100f πολυ περισσότερο θόρυβο στο RAW και προτιμώ τα χρώματα της fuji, απο την αλλη βλεπω τη lumix αρκετά ελαφρύτερη και μικρότερη το οποίο είναι αρκετά σημαντικό.

Μην πουμε ψεματα. Τα χρωματα και τα jpg της Fuji δεν θα βρεις αλλου. Ο X-Trans αισθητηρας εχει προβαδισμα εκει. Fact!

Joystick μπορει να εχει αλλα δεν εχει touch screen κατι που κανει το focus point selection πολυ πιο γρηγορο και ευχρηστο.

Δεν εχει τοσο μεγαλη διαφορα σε low light αποδοση σε συγκριση με τις αλλες ωστε να αντισταθμισει πληρως την ελειψη IS. Η LX100 εκτος απο IS στο wide εχει και f/1.8 αντι για f/2 ενω η GX8 με τον 20/f1.8 και το 6axus stabilization νομιζω οτι εχει το προβαδισμα σε βραδυνες στο χερι οπως οι street που σε ενδιαφερουν. Σε τριποδο σαφως ο μεγαλυτερος αισθητηρας της Fuji θα σου δωσει λιγοτερο θορυβο. 

Εαν οπως ειπα η εστιακη της αποσταση σου ταιριαζει σε οσα φωτογραφιζεις τοτε σαφως ειναι πολυ αξιολογη μηχανη. Στο δικο μου στυλ παλι σε street photo τα 35mm μου ειναι εντελως αβολα τις περισσοτερες φορες. Αλλα αυτο το ξερεις εσυ μονο.

PS: Οι Lumix εχουν και μια λειτουργια που λεγεται post-focus οπου επιλεγεις το focus point μετα την ληψη. Στην πραξη βγαζουν και αποθηκευουν αυτοματα πολλες φωτο με διαφορετικα focus points (ασχετα με το τι εχεις επιλεξει αρχικα) αλλα εννοειται οτι λειτουργει σωστα σε στατικα θεματα.

 

Επεξ/σία από SeNNinhA
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Όσοι αρχίζουν να με μαθαίνουν , θα κατανοήσουν ότι δυσκολεύομαι να κρατηθώ και να μην το πω !!!!!      😎

Γνωρίζεις ότι στα ίδια χρήματα , παίρνεις dslr full frame και έναν 35άρη , με επιδόσεις σε τελείως άλλο επίπεδο , έτσι ;;;;

(ειδικά αν σε ενδιαφέρουν low light, high iso κτλ κτλ κτλ )

 

https://cameradecision.com/compare/Fujifilm-X100F-vs-Canon-EOS-6D

https://cameradecision.com/compare/Fujifilm-X100F-vs-Canon-EOS-6D-Mark-II

https://cameradecision.com/compare/Fujifilm-X100F-vs-Nikon-D610

 

Επεξ/σία από Dr_73
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Dr_73 είπε

Όσοι αρχίζουν να με μαθαίνουν , θα κατανοήσουν ότι δυσκολεύομαι να κρατηθώ και να μην το πω !!!!!      😎

Γνωρίζεις ότι στα ίδια χρήματα , παίρνεις dslr full frame και έναν 35άρη , με επιδόσεις σε τελείως άλλο επίπεδο , έτσι ;;;;

(ειδικά αν σε ενδιαφέρουν low light, high iso κτλ κτλ κτλ )

https://cameradecision.com/compare/Fujifilm-X100F-vs-Canon-EOS-6D

https://cameradecision.com/compare/Fujifilm-X100F-vs-Canon-EOS-6D-Mark-II

https://cameradecision.com/compare/Fujifilm-X100F-vs-Nikon-D610

😄😄😄🤣

Ειπα κι εγω. Αρρωστος ειναι και δεν ειπε κατι!!!

Αλλα οπως καταλαβαινεις δεν ειναι παντα η απολυτη ποιοτητα της φωτο που απασχολει τον κοσμο. Η φωτογραφια δεν ειναι pixel peeping που την εχουμε καταντησει. Ακομη θαυμαζουμε φιλματες φωτογραφησεις και μαλιστα οι καμερες εχουν και special mode για να βγαζει αυτον το κοκκο του ασπρομαυρου που εαν τον δουμε σε ψηφιακη σημερα θα αρχισουμε να σκουζουμε!

👋👋😎

Επεξ/σία από SeNNinhA
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 ώρες πριν, SeNNinhA είπε

😄😄😄🤣

Ειπα κι εγω. Αρρωστος ειναι και δεν ειπε κατι!!!

Αλλα οπως καταλαβαινεις δεν ειναι παντα η απολυτη ποιοτητα της φωτο που απασχολει τον κοσμο. Η φωτογραφια δεν ειναι pixel peeping που την εχουμε καταντησει. Ακομη θαυμαζουμε φιλματες φωτογραφησεις και μαλιστα οι καμερες εχουν και special mode για να βγαζει αυτον το κοκκο του ασπρομαυρου που εαν τον δουμε σε ψηφιακη σημερα θα αρχισουμε να σκουζουμε!

👋👋😎

Πολυ σωστος... καποιοι τους ενδιαφερει να ειναι μικρο το μεγεθος και οχι το απολυτο σε εικονα....καποιους οπως εμενα μου αρεσουν και  οι μεγαλες στιβαρες καμερες.. περι ορεξεως ...

Σχετικα με αυτο που εγραψες... το τελευταιο καιρο τραβαω με φιλματη FF και Ektar 100...μπορω να πω οτι διασκεδαζω αρκετα :)

Επεξ/σία από afterhours
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, afterhours είπε

φιλματη FF και Ektar 100...

Τι εννοείς φιλμάτη ff ; Εννοείς με φιλμ 35mm ;;;;

Επεξ/σία από Dr_73
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, SeNNinhA είπε

Μην πουμε ψεματα. Τα χρωματα και τα jpg της Fuji δεν θα βρεις αλλου. Ο X-Trans αισθητηρας εχει προβαδισμα εκει. Fact!

Joystick μπορει να εχει αλλα δεν εχει touch screen κατι που κανει το focus point selection πολυ πιο γρηγορο και ευχρηστο.

Δεν εχει τοσο μεγαλη διαφορα σε low light αποδοση σε συγκριση με τις αλλες ωστε να αντισταθμισει πληρως την ελειψη IS. Η LX100 εκτος απο IS στο wide εχει και f/1.8 αντι για f/2 ενω η GX8 με τον 20/f1.8 και το 6axus stabilization νομιζω οτι εχει το προβαδισμα σε βραδυνες στο χερι οπως οι street που σε ενδιαφερουν. Σε τριποδο σαφως ο μεγαλυτερος αισθητηρας της Fuji θα σου δωσει λιγοτερο θορυβο. 

Εαν οπως ειπα η εστιακη της αποσταση σου ταιριαζει σε οσα φωτογραφιζεις τοτε σαφως ειναι πολυ αξιολογη μηχανη. Στο δικο μου στυλ παλι σε street photo τα 35mm μου ειναι εντελως αβολα τις περισσοτερες φορες. Αλλα αυτο το ξερεις εσυ μονο.

PS: Οι Lumix εχουν και μια λειτουργια που λεγεται post-focus οπου επιλεγεις το focus point μετα την ληψη. Στην πραξη βγαζουν και αποθηκευουν αυτοματα πολλες φωτο με διαφορετικα focus points (ασχετα με το τι εχεις επιλεξει αρχικα) αλλα εννοειται οτι λειτουργει σωστα σε στατικα θεματα.

Τα 35mm δεν μου ειναι και οτι πιο βολικο να πω την αλήθεια, οτι τραβαω στην Canon κατα μεγάλο ποσοστό σε 21-24mm ειναι αλλα νομιζω θα την παλέψω. Απο την αλλη η GX 8 ειναι αρκετα πιο μεγάλη δυστυχως.. :P 

16 ώρες πριν, Dr_73 είπε

Όσοι αρχίζουν να με μαθαίνουν , θα κατανοήσουν ότι δυσκολεύομαι να κρατηθώ και να μην το πω !!!!!      😎

Γνωρίζεις ότι στα ίδια χρήματα , παίρνεις dslr full frame και έναν 35άρη , με επιδόσεις σε τελείως άλλο επίπεδο , έτσι ;;;;

(ειδικά αν σε ενδιαφέρουν low light, high iso κτλ κτλ κτλ )

https://cameradecision.com/compare/Fujifilm-X100F-vs-Canon-EOS-6D

https://cameradecision.com/compare/Fujifilm-X100F-vs-Canon-EOS-6D-Mark-II

https://cameradecision.com/compare/Fujifilm-X100F-vs-Nikon-D610

Ναι, απλα μου ειναι εξαιρετικά σημαντικο να είναι μια point n shoot compact για αυτο κοιταω και τη lumix που ανεφερε ο φιλος, οσο πιο μικρη τοσο το καλυτερο. Αν ηταν να παρω full frame dslr/mirrorless κλπ θα ανέβαζα και το budget. Αλλα μιλαμε για αλλη κατηγορια εντελως. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν σε ενδιαφέρει το m4/3 στα 833 ευρώ με μεταφορικά απο εδώ την pen-f , ε τους prime φακούς της olympus θα έχεις πολύ καλα αποτελέσματα και είναι και αρκετά μικροί φακοί , επίσης η κάμερα έχει πολύ καλά features όπως hightres mode που δίνει 50mp raw files μιάς και έγραψες και για Landscape πιο πάνω οτι ενδιαφέρεσαι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...