Προς το περιεχόμενο

Στοιχειωμένος από Εικονοστοιχεία


udroxoos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Για ποιο λόγο περιορίζουν τις DSLR σε ότι αφορά στα megapixel;

Με ελάχιστες φωτεινές εξαιρέσεις όπως η Nikon D810, οι υπόλοιπες περιστρέφονται κατά κανόνα στα +-20mp.

Είμαι της γνώμης ότι το μέγεθος μετράει (των mp) ως προς την ποσότητα της πληροφορίας που μπορεί να δώσει.

Παραθέτω μια καλοκαιρινή φωτογραφία από κρουαζιέρα στο Άγιο Όρος. Κατεβάστε την για προβολή σε πλήρες μέγεθος 1:1

Είναι το raw αρχείο του Lumia 1020 41mp με μόνη επεξεργασία Αυτόματη διόρθωση στο ACR και Auto Tone στο Photoshop.

Φανταστείτε τώρα (όσοι δεν την έχουμε!!) πόση λεπτομέρεια θα προσφέρει η D810 σε συνδυασμό με κάποιον ζουμ φακό! :blink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, katbo είπε

Εγώ πάντως δεν θέλω να φαντάζομαι τι μέγεθος θα έχουν τα raw αρχεία της d810 και πόσους δίσκους θα χρειαζόμουν αν την είχα... 

Αυτός είναι ο μόνος λόγος που με φρενάρει και δεν την αγοράζω...  :P

Το raw της συγκεκριμένης φωτο που ανέβασα είναι 41.6 mb και συμπιεσμένο σε rar γίνεται 29.7 mb

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί ο τομέας των κλασικών φωτογραφικών είναι σαφώς λιγότερο ανταγωνιστικός αυτού των κινητών. 

Γιατί ο τζίρος τους σαν αγορά είναι πολύ μικρότερος. 

Γιατι είναι μια παραδοσιακή βιομηχανία και συγκριτικά με τα κινητά δυσκίνητη. 

Γιατι είναι εύκολο να φτιάξεις καλό prime φακό αλλά δύσκολο συγκριτικά να φτιάξεις καλό ζουμ φακό ...και η οξύτητα των κιτ ζουμ (τουλάχιστον APSC) είναι χαμηλή ειδικά για 40+ MP. 

 

Ενδεικτικα όταν μπήκε η Samsung στο χώρο πριν χρόνια έβγαλε μηχανές που σε κάποια χαρακτηριστικά τους ήταν αξεπέραστες μέχρι πρόσφατα (h265 video για παράδειγμα δεν υπήρχε μέχρι την κυκλοφορία του ΧΤ-3 αν δεν κάνω λάθος). 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, udroxoos είπε

Για ποιο λόγο περιορίζουν τις DSLR σε ότι αφορά στα megapixel;

Με ελάχιστες φωτεινές εξαιρέσεις όπως η Nikon D810, οι υπόλοιπες περιστρέφονται κατά κανόνα στα +-20mp.

Περιορίζουν τα επαγγελματικά κυρίως μοντέλα. Π.χ. D4 , D5. 

Οι εξαιρέσεις που λες, D810 , D850 , απευθύνονταν από την εταιρεία σε ενθουσιώδεις χομπίστες.

Και στην canon αντίστοιχα , η 1DX MK II , είναι 20mp , ενώ οι EOS 5D Mark IV και 5DS R έχουν περισσότερα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, nickolas είπε

Γιατί ο τομέας των κλασικών φωτογραφικών είναι σαφώς λιγότερο ανταγωνιστικός αυτού των κινητών.

Θα διαφωνήσω γιατί το pure view της Nokia που πρόσφερε 41 mp ξεκίνησε το 2012 με το Nokia 808 και σταμάτησε το 2013 με το Lumia 1020.

Από τότε ουδέποτε το ξανάδαμε και φέτος κάτι πάει να κάνει η Huawei.

Άρα κάτι άλλο συμβαίνει με τα πολλά megapixel.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, udroxoos είπε

Για ποιο λόγο περιορίζουν τις DSLR σε ότι αφορά στα megapixel;

Με ελάχιστες φωτεινές εξαιρέσεις όπως η Nikon D810, οι υπόλοιπες περιστρέφονται κατά κανόνα στα +-20mp.

Είμαι της γνώμης ότι το μέγεθος μετράει (των mp) ως προς την ποσότητα της πληροφορίας που μπορεί να δώσει.

Παραθέτω μια καλοκαιρινή φωτογραφία από κρουαζιέρα στο Άγιο Όρος. Κατεβάστε την για προβολή σε πλήρες μέγεθος 1:1

Είναι το raw αρχείο του Lumia 1020 41mp με μόνη επεξεργασία Αυτόματη διόρθωση στο ACR και Auto Tone στο Photoshop.

Φανταστείτε τώρα (όσοι δεν την έχουμε!!) πόση λεπτομέρεια θα προσφέρει η D810 σε συνδυασμό με κάποιον ζουμ φακό! :blink:

αυτό που αναφέρεις δεν είναι γνώμη αλλά δεδομένο σε ότι αφορά τα mpixels.

Αυτό που δεν είναι δεδομένο είναι ότι βελτιώνεται η ποιότητα της εικόνας σε συνάρτηση με τον όγκο της πληροφορίας.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Που ακριβως θα χρειαστεις τα 41mp? Σε τι μεγεθος εκτυπωσης; Και σε ποια ανάλυση εκτυπωσης.

Υπαρχουν μηχανες παντως που θα σε καλυψουν σε αυτο. Πιο προσφατη η Nikon Z7 με τα 45.7mp της.

Το προβλημα με τα πολλα mp ειναι οτι στην πραξη εκτος απο ελαχιστες περιπτωσεις ειναι αχρηστα ενω την ιδια στιγμη σου μειώνουν δραματικα την ποιοτητα των φωτο σου σε low light καταστασεις οπου το μεγεθος του καθε pixel μετραει. Λυση βεβαια σε αυτο ειναι το pixel binning αλλα εκει πας αναγκαστικα στο 1/4 της αναλυσης οποτε πας στα 10mp σε αυτη την περιπτωση.

Προσωπικα θα προτιμήσω σαφεστατα τα 20mp αναλυσης τα οποια ειναι πανω απο υπεραρκετα για ολες μου τις φωτογραφισεις ενω την ιδια στιγμη εχω πολυ καλυτερη low light αποδοση στις φωτο μου.

Το να κανεις τεραστια crop (αρα ψηφιακη μεγενθυση) στις φωτο σου δεν θα το επελεγα παρα μονο ως τελευταια λυση αναγκης. Ειναι πολλα τα θεματα που δημιουργει σε μια φωτογραφια απο την οποια εχεις απαιτησεις.

Απο την αλλη ελαχιστοι φακοι εχουν την δυνατοτητα τετοιας αναλυσης. Δεν εχει νοημα να φορας φακο που μπορει να σου αποδωσει 12mp σε αισθητηρα 45mp.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, SeNNinhA είπε

. Δεν εχει νοημα να φορας φακο που μπορει να σου αποδωσει 12mp σε αισθητηρα 45mp.

Κάπου στα 12mp νομίζω ,  ήταν και τα όριο των καλών φακών ζούμ της φιλμάτης εποχής . Σε μεγαλύτερες αναλύσεις, αρχίζουν να δείχνουν κάπως λίγοι .

Και είναι κρίμα , γιατί από ποιότητα κατασκευής και μακροβιότητα ήταν σε άλλο επίπεδο (αθάνατοι) . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, udroxoos είπε

Θα διαφωνήσω γιατί το pure view της Nokia που πρόσφερε 41 mp ξεκίνησε το 2012 με το Nokia 808 και σταμάτησε το 2013 με το Lumia 1020.

Από τότε ουδέποτε το ξανάδαμε και φέτος κάτι πάει να κάνει η Huawei.

Άρα κάτι άλλο συμβαίνει με τα πολλά megapixel.

Τα συγκεκριμένα κινητά είχαν αλλαγές στο form factor τους. Αυτο (και το κόστος τους τότε) νομίζω ήταν ο λόγος που δεν ήταν τρομερά δημοφιλή. 

Πλεον πάμε σε κινητά που απλά έχουν μια μικρή προεξοχή για την κάμερα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 ώρες πριν, udroxoos είπε

Για ποιο λόγο περιορίζουν τις DSLR σε ότι αφορά στα megapixel;

Με ελάχιστες φωτεινές εξαιρέσεις όπως η Nikon D810, οι υπόλοιπες περιστρέφονται κατά κανόνα στα +-20mp.

Είμαι της γνώμης ότι το μέγεθος μετράει (των mp) ως προς την ποσότητα της πληροφορίας που μπορεί να δώσει.

Παραθέτω μια καλοκαιρινή φωτογραφία από κρουαζιέρα στο Άγιο Όρος. Κατεβάστε την για προβολή σε πλήρες μέγεθος 1:1

Είναι το raw αρχείο του Lumia 1020 41mp με μόνη επεξεργασία Αυτόματη διόρθωση στο ACR και Auto Tone στο Photoshop.

Φανταστείτε τώρα (όσοι δεν την έχουμε!!) πόση λεπτομέρεια θα προσφέρει η D810 σε συνδυασμό με κάποιον ζουμ φακό! :blink:

     Κατασκευαστικα είναι ακριβή διαδικασία, όμως σε τι ακριβώς αναφέρεσθε όταν μιλάτε για μέγεθος, μαζί με την καλησπέρα μου φυσικά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, babisskg είπε

     Κατασκευαστικα είναι ακριβή διαδικασία, όμως σε τι ακριβώς αναφέρεσθε όταν μιλάτε για μέγεθος, μαζί με την καλησπέρα μου φυσικά. 

Καλησπέρα Μπάμπη. Λανθασμένα έγραψα μέγεθος σκεπτόμενος αριθμό μεγαπίξελς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 ώρες πριν, SeNNinhA είπε

Που ακριβως θα χρειαστεις τα 41mp? Σε τι μεγεθος εκτυπωσης; Και σε ποια ανάλυση εκτυπωσης.

Θα τα χρειαστώ σε μια landscape φωτογραφία όπως αυτή που παρέθεσα. Δεν με ενδιαφέρει η εκτύπωση αλλά η λεπτομέρεια μιας φωτο σε προβολή της 100% στον υπολογιστή.

Σε ότι αφορά στην εκτύπωση για οικιακή χρήση, δεν χρειαζόμαστε άνω των 10MP κάμερες, άρα με αυτή τη λογική ας μείνουμε στάσιμοι στα 10MP λοιπόν.

9 ώρες πριν, SeNNinhA είπε

Υπαρχουν μηχανες παντως που θα σε καλυψουν σε αυτο. Πιο προσφατη η Nikon Z7 με τα 45.7mp της.

Αυτό θα το εκλάβω ως ανέκδοτο! Καλό!! :P

9 ώρες πριν, SeNNinhA είπε

Προσωπικα θα προτιμήσω σαφεστατα τα 20mp αναλυσης τα οποια ειναι πανω απο υπεραρκετα για ολες μου τις φωτογραφισεις ενω την ιδια στιγμη εχω πολυ καλυτερη low light αποδοση στις φωτο μου.

Αυτός ακριβώς είναι ο προβληματισμός μου. Γιατί δεν αυξάνεται ο αριθμός των μεγαπίξελ με παράλληλη βελτίωση της low light απόδοσης.

Αν και το κινητό μου μια χαρά τα πάει σε νυχτερινή λήψη με τρίποδο πάντα.

9 ώρες πριν, SeNNinhA είπε

Το να κανεις τεραστια crop (αρα ψηφιακη μεγενθυση) στις φωτο σου δεν θα το επελεγα παρα μονο ως τελευταια λυση αναγκης.

Κάνοντας crop μιας φωτοπγραφίας 41MP σε προβολή 100% δεν είναι ψηφιακή μεγέθυνση. Digital zoom είναι όταν ξεπερνάς τις φυσικές διαστάσεις ενός αρχείου και "τεντώνεις" τα πίξελ.

 

9 ώρες πριν, SeNNinhA είπε

Απο την αλλη ελαχιστοι φακοι εχουν την δυνατοτητα τετοιας αναλυσης. Δεν εχει νοημα να φορας φακο που μπορει να σου αποδωσει 12mp σε αισθητηρα 45mp.

Αυτό είναι όντως πρόβλημα...

Επεξ/σία από udroxoos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, udroxoos είπε

Καλησπέρα Μπάμπη. Λανθασμένα έγραψα μέγεθος σκεπτόμενος αριθμό μεγαπίξελς.

   Δεν το κατάλαβα είναι η αλήθεια, μη μπορώντας να κάνω υποθέσεις ρώτησα..... πιστεύω να γνωρίζετε ότι ο αισθητήρας δεν έχει μεγαπιξελ πάρα φωτοδιοδους, μονόχρωμες, καπακωμενες με χρωματιστό φίλτρο..... θα επανέλθω διότι το θέμα που ρίξατε είναι άκρως ενδιαφέρον..... θα βρω χρόνο το Σαββατοκύριακο...... καλό βράδυ.... για λίγο όμως να πω ότι το ζήτημα με τα μεγαπιξελ είναι πιασαρικο εμπορικά..... προσδίδει κύρος να λες ότι η μηχανή σου έχει τόσα μεγαπιξελ κι' ας μην έχει ιδέα ότι στην ουσία έχει το ένα τρίτο αυτού του αριθμού μιας και έχει να κάνει με τρία βασικά χρώματα..... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, babisskg είπε

   Δεν το κατάλαβα είναι η αλήθεια, μη μπορώντας να κάνω υποθέσεις ρώτησα..... πιστεύω να γνωρίζετε ότι ο αισθητήρας δεν έχει μεγαπιξελ πάρα φωτοδιοδους, μονόχρωμες, καπακωμενες με χρωματιστό φίλτρο..... θα επανέλθω διότι το θέμα που ρίξατε είναι άκρως ενδιαφέρον..... θα βρω χρόνο το Σαββατοκύριακο...... καλό βράδυ.... για λίγο όμως να πω ότι το ζήτημα με τα μεγαπιξελ είναι πιασαρικο εμπορικά..... προσδίδει κύρος να λες ότι η μηχανή σου έχει τόσα μεγαπιξελ κι' ας μην έχει ιδέα ότι στην ουσία έχει το ένα τρίτο αυτού του αριθμού μιας και έχει να κάνει με τρία βασικά χρώματα..... 

Δεν συμφωνω με αυτο, αφενος γιατι δεν ειναι ολες οι καμερες με φιλτρο bayer που ειναι το rgb φιλτρο που λες(βλεπε foveon) και αφετερου γιατι δεν σου δινει ενας bayer αισθητηρας το ενα τριτο των μεγκαπιξελ. Και εξηγω: Παρολο που παιρνει αυτουσια πληροφορια μονο για το ενα απο τα τρια χρωματα καθε photosite σε εναν αισθητηρα με bayer pattern μετα γινεται το demosaicing κατα το οποιο με interpolation(με εξελιγμενους αλγοριθμους) του αποδιδεται πληροφορια και στα αλλα δυο καναλια με βαση την πληροφορια των γειτονικων photosite. Ελπιζω να βγαζω νοημα! 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...