Προς το περιεχόμενο

Χαλασμενη θυρα σκληρου. Ωρα για linux?


Alex-V

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Λοιπον. Μου εφερε ενα παλικαρι ενα hp compaq 6710b στο οποιο, χωρις να ξερω πως το καταφερε, διελυσε την θυρα της μητρικης που κουμπωνει ο σκληρος, με αποτελεσμα να θελει μητρικη. Εψαξα να του βρω εδω ελλαδα, αλλα δεν.

Σκεφτηκα μιας και ο σκληρος του ηταν full bad sectors, να του περασω μια διανομη linux εγκατεστημενη σε φλασακι και να παιζει με αυτο. Το θελει μονο για καμια ταινια.

 Αλλα, δεν ξερω τι ταχυτητες θα πιανει με το φλασακι, σε συγκριση με τον σκληρο. Τι λετε εσεις? Και αν συμφωνειτε, υπαρχει κανενας οδηγος να περασω την διανομη στο φλασακι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Aν είναι usb 2.0  θα ψιλοείναι τα ζώα μου αργά θα παίζει όμως , με usb 3.0 τα πράγματα ήταν ανθρώπινα μια φορά που δοκίμασα

Διανομή σε φλασάκι έχω περάσει (κυρίως ubuntu-ειδή) με τον ίδιο τρόπο που κάνεις  εγκατάσταση σε κανονικό σκληρό δίσκο....

Επεξ/σία από nik0laus
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, nik0laus είπε

Aν είναι usb 2.0  θα είναι τα ζώα μου αργά , με usb 3.0 τα πράγματα ήταν ανθρώπινα μια φορά που δοκίμασα

Διανομή σε φλασάκι έχω περάσει (κυρίως ubuntu-ειδή) με τον ίδιο τρόπο που κάνεις  εγκατάσταση σε κανονικό σκληρό δίσκο....

usb 2.0 ειναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια δοκιμή θα σε πείσει   :D

Θα δουλέψει.... Αν είναι για τη χρήση που λες ....  Ρίχτου κανα Peppermint ,LXLE  και λοιπές διανομές με Lxde ή Xfce

Εγώ έχω ένα στικάκι με  μόνιμο Mint xfce  για δουλειές on the fly καθώς δε βολεύομαι  με τα τάμπλετ , τα κινητά και τα διάφορα απλικέισο μιας και είμαι λίγο παλιό μοντέλο :D :D :D 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, nik0laus είπε

Μια δοκιμή θα σε πείσει   :D

Θα δουλέψει.... Αν είναι για τη χρήση που λες ....  Ρίχτου κανα Peppermint ,LXLE  και λοιπές διανομές με Lxde ή Xfce

Εγώ έχω ένα στικάκι με  μόνιμο Mint xfce  για δουλειές on the fly καθώς δε βολεύομαι  με τα τάμπλετ , τα κινητά και τα διάφορα απλικέισο μιας και είμαι λίγο παλιό μοντέλο :D :D :D 

χαχαχα. θα δοκιμασω λιγο lubuntu να δω ετσι απο περιεργεια πως θα πηγαινει μηπως και του το σωσουμε. :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν έχει dvd μπορείς να το αφαιρέσεις να του βάλεις https://www.skroutz.gr/c/906/aksesouar-sklhrwn-diskoi.html?keyphrase=hdd+caddy

και ένα νέο σκληρό--ssd.

Mε linux mint xfce πάντως που έχω live για μερικά laptop δεν είναι τα ζώα μου αργά. Ικανοποιητικά θα έλεγα και σίγουρα πιο γρήγορα απο μηχανικό παλιό δίσκο στις 5400rpm.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Λοιπον.πρωτα απολα σας ευχαριστω. Τωρα. Εκανα εγκατασταση σε φλασακι lubuntu 16.04. Μπαινει, αλλα ρε μαγκες, το boot time χρονομετρησα ειναι στα 3-4 λεπτα μεχρι να μπει στην επιφανεια! Το φλασακι ειναι ενα sandisk ultra flair 16gb. Να δοκιμασω αλλο? Tuxpower καλη πατεντα ναι εχει dvddrive. Jim δεν ξερω αν θα τον βολεψει το librelec. Στανταρ θα θελει να μπει και λιγο γουγλι να διαβαζει

Επεξ/σία από Alex-V
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, Alex-V είπε

Λοιπον.πρωτα απολα σας ευχαριστω. Τωρα. Εκανα εγκατασταση σε φλασακι lubuntu 16.04. Μπαινει, αλλα ρε μαγκες, το boot time χρονομετρησα ειναι στα 3-4 λεπτα μεχρι να μπει στην επιφανεια! Το φλασακι ειναι ενα sandisk ultra flair 16gb. Να δοκιμασω αλλο? Tuxpower καλη πατεντα ναι εχει dvddrive. Jim δεν ξερω αν θα τον βολεψει το librelec. Στανταρ θα θελει να μπει και λιγο γουγλι να διαβαζει

Είναι τελείως σάπιο το λαπτοπ. Έχω το ίδιο στικ και χρησιμοποιούσα άνετα Ubuntu, Deepin και Elementary. Σε usb 2 port. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Οποτε, παμε για hhd caddy και κουμπωνουμε ssd στην θηκη του dvd drive

2 λεπτά πριν, Bourdoulas είπε

Είναι τελείως σάπιο το λαπτοπ. Έχω το ίδιο στικ και χρησιμοποιούσα άνετα Ubuntu, Deepin και Elementary. Σε usb 2 port. 

 

Επεξ/σία από Alex-V
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εχουμε προβλημα. Το dvd drive του λαπτοπ η θυρα του ειναι ide..και το caddy συνδεεται με sata μητρικη. Τα νευρα μου χαχα εκτος αν εχει και ide ανταπτορα στην συσκευασια

Επεξ/σία από Alex-V
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, Alex-V είπε

Εχουμε προβλημα. Το dvd drive του λαπτοπ η θυρα του ειναι ide..και το caddy συνδεεται με sata μητρικη. Τα νευρα μου χαχα εκτος αν εχει και ide ανταπτορα στην συσκευασια

Αυτό είναι πρόβλημα. Χρειάζεσαι κάτι τέτοιο

Δεν έχω χρησιμοποιήσει ποτέ όμως και δεν ξέρω κατά πόσο λειτουργεί απρόσκοπτα. 

Επίσης δεν μπορεί να το εφαρμόσεις μαζί με το hdd caddy. Οπότε ο δίσκος θα είναι χύμα. 

Επεξ/σία από Bourdoulas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

7 ώρες πριν, Alex-V είπε

Εχουμε προβλημα. Το dvd drive του λαπτοπ η θυρα του ειναι ide..και το caddy συνδεεται με sata μητρικη. Τα νευρα μου χαχα εκτος αν εχει και ide ανταπτορα στην συσκευασια

Υπάρχει caddy  που είναι για μητρική IDE και δέχεται δίσκους SATA   , χρειάζεσαι σαν   αυτό

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σε αντίστοιχη περίπτωση βάλαμε τον δίσκο ( μικρο ssd ) σε usb κουτάκι

και εγινε εκει εγκατασταση του λειτουργικου

ψαξιμο με τις ρυθμισεις για ram drive και φορτωμα του λειτουργικου στην μνημη (αρκει να εχεις πανω απο 2gb)

και ρυθμιση να γινετε οσο λιγοτερο χρηση του swap

πετσοκομα εννοείται οτι περιττό απο services κτλ κτλ

αυτη η λυση μια χαρα επαιξε και εχει πολυ καλυτερη συμπεριφορα και σταθεροτητα απο τα usb flash drives

που ακομα και να ειναι γρηγορα δεν αντεχουν τα πολλαπλα read/writes

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...