Προς το περιεχόμενο

Βοήθεια με 3D printer


flinstoner

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημερα στο φορουμ!ενδιαφερομαι να αγορασω εναν εκτυπωτη 3D diy, ωστε να τον φτιαξω μονος μου! Μπορεί κάποιος να με κατατοπίσει σχετικα με σελιδες για να αγορασω και γενικα να μου προτεινει καποιους εκτυπωτες?Ευχαριστω προκαταβολικα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο διαβαζω αυτη την στιγμη!αλλα εχει πολυ πραμα και κατι θα χασω σιγουρα.Ασε που πααρα πολλα ειναι πολυ ειδικα για καποιον που δεν εχει καν 3Δ πριντερ.Γ αυτο εφτιαξα θεμα ωστε να με κατατοπισει καποιος σχετικα γρηγορα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 13/12/2018 στις 8:27 ΠΜ, flinstoner είπε

Καλημερα στο φορουμ!ενδιαφερομαι να αγορασω εναν εκτυπωτη 3D diy, ωστε να τον φτιαξω μονος μου! Μπορεί κάποιος να με κατατοπίσει σχετικα με σελιδες για να αγορασω και γενικα να μου προτεινει καποιους εκτυπωτες?Ευχαριστω προκαταβολικα!

Εχω φτιάξει μόνος μου 3δ εκτυπωτή(p3steel toolson variety) διαβάζοντας πολλές ώρες στο ιντερνετ και παραγγελνοντας υλικά από όλες τις άκρες της γης

με πολλές δυσκολίες και έχω να σου επισημάνω τα εξής:

- μέχρι να αποκτήσεις εμπειρία δεν θα ξέρεις ποια ηλεκτρονικά είναι καλύτερα και ποια χειρότερα. Πχ τα μοτεράκια είναι μια λίγκα από μόνη της,

και δεν είναι φτηνά για να πεις θα αγοράσω άλλα δεν έγινε τίποτα.

- θα χρειαστεί κάποιος άλλος να σου τυπώσει κάποια κομμάτια... και μπορεί να στα τυπώσει χάλια. Αμα είσαι νέος στο άθλημα δεν θα το καταλάβεις

μέχρι την στιγμή που θα συναρμολογήσεις τον εκτυπωτή σου. Την πάτησα άσχημα με μια τρύπα κοντά στο μετρο πανεπιστημίου καθώς τα κομμάτια ήταν κάπως

αλλιωμένα δεν είχαν σωστή στοίχιση.

- θα χρειαστείς βασικές γνώσεις ηλεκτρονικών και ηλεκτρικών αλλιώς κινδυνεύει η ζωή σου. Κάποια καλώδια του εκτυπωτή έχουν μέσα πολλα αμπερ, και παντα

υπαρχει κίνδυνος πυρκαγιάς απο χρήση φτηνών κινέζικων.

 

Σε συμφέρει να παρς σε μια έτοιμη λύση και να μάθεις πανω σε αυτόν σιγά σιγά πράγματα πιστεύω κάνοντας αναβαθμίσεις, έχοντας ενα μηχάνημα παραγωγικό παρά να φας άπειρες ώρες

για να καταφέρεις να συναρμολογήσεις έναν που δεν ξέρεις τι δυσκολίες θα βρεις μέχρι να τα καταφέρεις.

 

Κάποια στιγμή είδα τον cetus3D που χρησιμοποιεί linear rails και από όσα έχω δει έχει ωραία αποτελέσματα.

Κάνει διαφορά στην συνέπεια και ακρίβεια εκτυπώσεων, τυπώνει όμως μόνο PLA πλαστικό νομίζω.

 

Καλή τύχη στην αναζήτηση σου.

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...