Προς το περιεχόμενο

Φωτόμετρο


LanatorsKate

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδιά καλησπέρα. Έχω θέμα με την φωτογραφική μου και δεν βρίσκω πουθενά κάποια λύση, οπότε πριν πάω σε κάποιον ειδικο είπα να γράψω και εδώ μήπως γνωρίζει κάποιος κάτι. Πριν κάποιο καιρό ενώ πήγα να βγάλω φωτογραφίες,  σε μια άσχετη στιγμή το φωτομετρο όπως βλέπετε και στη φωτογραφία κόλλησε εκεί (έχω την Nikon D3200). Όπου και να εστρεφα την κάμερα,  και σε δωμάτιο με άπλετο φως, η φωτογραφία θα έβγαινε εντελώς σκοτεινή με οποιεσδήποτε ρυθμίσεις. Το θέμα είναι ότι αυτό συμβαίνει μια στο τόσο και φτιάχνει πάλι μόνο του εντελώς ξαφνικά. Επίσης αυτό συμβαίνει στο manual, σε άλλα το φωτομετρο δούλευε κανονικά και έβγαιναν κανονικές φωτογραφίες. Εκανα επαναφορά τις ρυθμίσεις κτλ αλλά συμβαίνει το ίδιο συνεχώς. Μήπως γνωρίζει κανείς τι μπορεί να συμβαίνει; ευχαριστώ εκ των προτέρων! 

IMG_20181211_002700.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, LanatorsKate είπε

Παιδιά καλησπέρα. Έχω θέμα με την φωτογραφική μου και δεν βρίσκω πουθενά κάποια λύση, οπότε πριν πάω σε κάποιον ειδικο είπα να γράψω και εδώ μήπως γνωρίζει κάποιος κάτι. Πριν κάποιο καιρό ενώ πήγα να βγάλω φωτογραφίες,  σε μια άσχετη στιγμή το φωτομετρο όπως βλέπετε και στη φωτογραφία κόλλησε εκεί (έχω την Nikon D3200). Όπου και να εστρεφα την κάμερα,  και σε δωμάτιο με άπλετο φως, η φωτογραφία θα έβγαινε εντελώς σκοτεινή με οποιεσδήποτε ρυθμίσεις. Το θέμα είναι ότι αυτό συμβαίνει μια στο τόσο και φτιάχνει πάλι μόνο του εντελώς ξαφνικά. Επίσης αυτό συμβαίνει στο manual, σε άλλα το φωτομετρο δούλευε κανονικά και έβγαιναν κανονικές φωτογραφίες. Εκανα επαναφορά τις ρυθμίσεις κτλ αλλά συμβαίνει το ίδιο συνεχώς. Μήπως γνωρίζει κανείς τι μπορεί να συμβαίνει; ευχαριστώ εκ των προτέρων! 

IMG_20181211_002700.jpg

   Η αποτίμηση της έκθεσης που παίρνετε είναι λανθασμένη και όχι το φωτόμετρο ..... αν δεν έπεσε κάτω με τον φακό ..... εσείς γνωρίζετε ...... ελέγξτε και τις τρείς λειτουργίες αποτίμησης , spot κλπ ..... ρίξτε μια ματιά με την αφή σας μήπως κάποιο κουμπί πίσω είναι κολλημένο σαν σε πληκτρολόγιο υπολογιστή η τέλος πάντων ότι όλα λειτουργούν όπως πρέπει ...... αν έχετε την δυνατότητα δοκιμάστε και με άλλον φακό ...... αφαιρέστε την μπαταρία και ξαναβαλτε ....... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...