Προς το περιεχόμενο

Σομπα υγραεριου


cheaptech

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Απ'οτι φαινεται το προβλημα ειναι στον διακοπτη της σομπας (δοκιμασα κι'αλλον ρυθμιστη υγραεριου)

Σας ευχαριστω για την βοηθεια

Επεξ/σία από d0xakis
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 120
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • 9 μήνες μετά...

Καλησπερα. Εχω την κλασσικη υγραεριου σαν κ αυτες του θεματος κ ενω δουλευε κομπλε στην 3η μπουκαλα μετα απο μια ωρα λειτουργιας εσβησε. Δοκιμαζω να την αναψω παλι, αρπαζει η κεραμικη πλακα αλλα δεν κραταει την φλογιτσα οποτε σβηνει οταν αφηνω τον διακοπτη, καμια ιδεα η συμβουλη;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 χρόνια αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ!

- Ολα τα πρατηρια βενζινης γεμιζουν με υγραεριο;

- Εχουν καποια διαφορα οι φιαλες της coral gas σε σχεση με τις αλλες;

- Τι λειπει συνηθως, ως εξαρτημα απο αυτες τις θερμαστρες, για να λειτουργησουν; (καποιο σωληακι, λεω, δεν ξερω)

- Υπαρχει τροπος να βλεπω ποσο υγραεριο μενει στη μπουκαλα;

- Ειναι αλλες αυτες οι δεκαερες φιαλες, και αλλες αυτες που συνηθως ειχαν παλια(αλλα και σημερα) για μαγειρεμα σε γκαζι;

Επεξ/σία από mindreader
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 12/2/2023 στις 8:16 ΜΜ, mindreader είπε

ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ!

- Ολα τα πρατηρια βενζινης γεμιζουν με υγραεριο;

   νομιμα κανενα   απαγορεύεται

- Εχουν καποια διαφορα οι φιαλες της coral gas σε σχεση με τις αλλες;

 απο οτι λενε μυρίζουν πολύ λιγοτερο έως καθόλου  και εχουν καλυτερη ασφαλια

ειναι και πιο ακριβες

- Τι λειπει συνηθως, ως εξαρτημα απο αυτες τις θερμαστρες, για να λειτουργησουν; (καποιο σωληακι, λεω, δεν ξερω)

μερικες δεν περιλαμβάνουν λαστιχο και ρυθμιστη πιεσης

- Υπαρχει τροπος να βλεπω ποσο υγραεριο μενει στη μπουκαλα;

 ναι

- Ειναι αλλες αυτες οι δεκαερες φιαλες, και αλλες αυτες που συνηθως ειχαν παλια(αλλα και σημερα) για μαγειρεμα σε γκαζι;  

οι ιδιες ειναι

 

Επεξ/σία από rose from hell
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχετε παρατηρήσει κάποια μείωση στην ποσότητα αερίου ή είναι ιδέα μου;;

Η χρήση της σόμπα δεν έχει αλλάξει και μέχρι πρόσφατα μια κλασική φιάλη με έβγαζε 3 και κάτι βδομάδες περίπου.

Η τελευταία που πήρα κράτησε 2 βδομάδες και αυτό που μου έκανε εντύπωση είναι πως δεν έδωσε σημάδι οτι τελειώνει (Ο χαρακτηριστικός ήχους που κάνει, η φλόγα να πέφτει σιγα-σιγά κλπ) Απλά έκανε ένα 'σφύριγμα' για 5 δευτερόλεπτα και έσβησε.

Αυτή που έχω τώρα, άλλης εταιρείας, ξεκίνησε στις 13 μέρες να κάνει τον ήχο αλλά φλόγα κρατάει ακόμα, θεωρώ πως με το ζόρι θα κλείσω 3η εβδομάδα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου έχει τύχει κάποια φιάλη να κρατάει λιγότερο από άλλη. Η αλήθεια είναι ότι η σόμπα δε βρίσκεται καθημερινά σε λειτουργία τις ίδιες ώρες μιας και λόγω δουλειάς το ωράριο δεν είναι στάνταρ.

Παρ' όλα αυτά μετράω τις ώρες που είναι ανοιχτή μιας και πάντα χρησιμοποιώ τη μία φέτα...

Υπάρχει κάποιος τρόπος να ελέγχουμε ότι είναι όντως γεμισμένη φουλ η φιάλη;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οταν λεμε 10κιλη μπουκαλα υγραεριου, εννοουν 10 συνολικα με το βαρος της φιαλης, ή 10 καθαρα;

Μαλλον συνολικα πρεπει να ειναι, αρα το καθαρο βαρος του υγραεριου ισως να βγαινει γυρω στο 7κιλο; Αλλα διευκρινηστε αν ξερετε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

την παρασκευη που γεμισα την φιαλη σε πρατήριο καυσίμων  εβαλε μεσα 15 λιτρα

σε σχέση με την αγορασμενη πετρογκαζ   μυριζει υπερβολικα λιγοτερο  (αυτην που γεμισα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, rose from hell είπε

την παρασκευη που γεμισα την φιαλη σε πρατήριο καυσίμων  εβαλε μεσα 15 λιτρα

σε σχέση με την αγορασμενη πετρογκαζ   μυριζει υπερβολικα λιγοτερο  (αυτην που γεμισα)

15 λιτρα, σε αυτη που ονομαζουμε 10κιλη;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

37 λεπτά πριν, rose from hell είπε

την παρασκευη που γεμισα την φιαλη σε πρατήριο καυσίμων  εβαλε μεσα 15 λιτρα

σε σχέση με την αγορασμενη πετρογκαζ   μυριζει υπερβολικα λιγοτερο  (αυτην που γεμισα)

Ναι αλλα τωρα θυμηθηκα οτι συμφορουμιτης πιο πανω, ειπε οτι 'απαγορευεται' να γεμιζουν στα πρατηρια καυσιμων τετοιες φιαλες!

Και εγω στη γυρα οπου ρωτησα σε καμια...δεκαρια πρατηρια, κανεις δεν μου ειπε οτι γεμιζει.

Τελικα τι ισχυει;

Υπαρχουν και πρατηρια που γεμιζουν; Πως τα εντοπιζεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, mindreader είπε

Ναι αλλα τωρα θυμηθηκα οτι συμφορουμιτης πιο πανω, ειπε οτι 'απαγορευεται' να γεμιζουν στα πρατηρια καυσιμων τετοιες φιαλες!

Και εγω στη γυρα οπου ρωτησα σε καμια...δεκαρια πρατηρια, κανεις δεν μου ειπε οτι γεμιζει.

Τελικα τι ισχυει;

Υπαρχουν και πρατηρια που γεμιζουν; Πως τα εντοπιζεις;

Σε περίπτωση που γίνει έλεγχος από τις αρμόδιες αρχές,ο πρατηριούχος πληρώνει πρόστιμο 15000 ευρώ γιά κάθε φιάλη που γέμισε και ο ιδιώτης-πελάτης πάει αυτόφωρο

υπαρχουν πρατηρια που γεμιζουν παρανομα

δεν υπαρχει τροπος να τα εντοπισεις

εγω εχω αυτοκινητο με υγραεριο  , στο πρατηριο  που βαζω στο αυτοκινητο γεμισα και την φιαλη

Επεξ/σία από rose from hell
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω παραγγειλει και σομπα υγραεριου και εντος των ημερων, θα κανω την μικρη συναρμολογηση της και τοποθετηση φιαλης. Θελω να δω πως θα παει, απο θερμανση, αλλα κυριως και απο ...οικονομια.

Διαβαζω σε κριτικες στο skroutz, οτι για 3ωρη χρηση (πες απογευμα προς βραδυ), στη σκαλα 1, βγαζεις ακομη και 90 μερες! Αν ειναι ετσι, θα ειναι απο τις πιο επιτυχημενες επιλογες και αγορες, ειδικα στους καιρους που ζουμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...