Προς το περιεχόμενο

Σομπα υγραεριου


cheaptech

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, papoys1 είπε

Όχι δεν γίνεται τίποτε αν ξεβιδωθεί ακόμη και μέχρι τέρμα.Απλά στο τέλος θα σβήσει τελείως η φλόγα διότι κλείνει την παροχή αερίου.Εγώ έχω ένα που βιδώνει ή ξεβιδώνει με τα δάχτυλα και δεν θέλει κατσαβίδι και με βοηθάει πολύ επειδή γεμίζω φιάλες σε πρατήριο για καλύτερη τιμή.😊 Επειδή βάζω 22-23 λίτρα στην αρχή έχει μεγάλη πίεση και ενδεχομένως χρειαστεί να τη ρίξω το ξεβιδώνω λίγο και στο τέλος να αδειάσει όσο γίνει περισσότερο η φιάλη το βιδώνω σιγά σιγά.Με έχει βολέψει πολύ.Αν πάρεις καινούργιο ρυθμιστή πάρε τέτοιον.

Δειξε μου ενα "ρυθμιζόμενο" ρυθμιστή  που θεωρεις εσυ καλο να τον παραγγείλω αν θελεις. 

Επεξ/σία από elenigr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 120
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

12 λεπτά πριν, elenigr είπε

Δειξε μου ενα "ρυθμιζόμενο" ρυθμιστή  που θεωρεις εσυ καλο να τον παραγγείλω αν θελεις. 

Καταρχήν θα ζητήσεις και θα πάρεις  χαμηλής πίεσης.Οι σόμπες λειτουργούν κοντά στα 30 mbar λίγο κάτω λίγο πάνω.

Τον δικό μου δεν τον βλέπω πουθενά τον έχω χρόνια.Στο σκρουτζ όπως φαίνονται βλέπω αυτόν με 8,50 ευρώ και αυτόν με 4,5 ευρώ ίδιοι φαίνονται απλά ο πρώτος ξεκινάει από 22 bar ο δεύτερος από 29.Εγώ επειδή είμαι ηπειρώτης και έχω την οικονομία στο αίμα μου :D θα έπαιρνα το 2ο.

Δεν είμαι σίγουρος αν το καπελάκι ρυθμίζει απευθείας την πίεση με βίδωμα ξεβίδωμα ή βγαίνει και έχει από κάτω καμία βίδα όπως οι κοινοί.Αν αποφασίσεις για κάποιον καλύτερα πάρα πρώτα τηλέφωνο και ρώτησε αν ρυθμίζει όπως λέμε,γράψε μετά και εδώ να ξέρουμε και εμείς.😊

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, elenigr είπε

Δειξε μου ενα "ρυθμιζόμενο" ρυθμιστή  που θεωρεις εσυ καλο να τον παραγγείλω αν θελεις. 

Ο δικός μου ρυθμιστής με το περιστρεφόμενο από το χέρι καπελάκι που ρυθμίζεις την πίεση.Κάτι παρόμοιο να επιλέξεις.

IMG-0105.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, papoys1 είπε

Ο δικός μου ρυθμιστής με το περιστρεφόμενο από το χέρι καπελάκι που ρυθμίζεις την πίεση.Κάτι παρόμοιο να επιλέξεις.

IMG-0105.jpg

Αυτον πηρα.. σε κανα δυο μερες θα τον εχω, ανοίξαμε την μπουκαλα full sto μπαλκόνι για 5"" και μετα δούλεψε.. αρα ο αυτόματος δεν μπορει να διαχειριστεί σωστα την πιεση,ελπιζω με τον καινουριο να ειμαστε καλύτερα.. 

KLIK6.jpg

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

ρε παιδια εμενα βγαζι μια φλογα μπλε πανο απο το κεραμικο ειναι φισιολογικο αυτο ?

τιν εχω 7 χρονια εχω αλλαξη ριτθμιστι πιεσισ 2 φορεσ ολα αυτα τα χρονια

μιποσ τιν εχει παιξει το κεραμικο?

Επεξ/σία από maximos kriti
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...

Καλησπερα, εχω μια σομπα υγραεριου η οποια στο 99% των προσπαθειων μου να την αναψω σβηνει οταν αφηνω την ροδελα. Οσο την παταω αναβει κανονικα η φλογα και η μεσαια φετα και δεν δυσκολευεται να αναψει (οσο ειναι πατημενο). Η σομπα εχει αγοραστει το 2014 και εχει δουλεψει σχετικα λιγο. Τις 3 φορες που εχω καταφερει να την αναψω κανονικα δουλεψε απροβληματιστα. Εχει κανεις καποια ιδεα για την αντιμετωπιση του προβληματος μου?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, d0xakis είπε

Καλησπερα, εχω μια σομπα υγραεριου η οποια στο 99% των προσπαθειων μου να την αναψω σβηνει οταν αφηνω την ροδελα. Οσο την παταω αναβει κανονικα η φλογα και η μεσαια φετα και δεν δυσκολευεται να αναψει (οσο ειναι πατημενο). Η σομπα εχει αγοραστει το 2014 και εχει δουλεψει σχετικα λιγο. Τις 3 φορες που εχω καταφερει να την αναψω κανονικα δουλεψε απροβληματιστα. Εχει κανεις καποια ιδεα για την αντιμετωπιση του προβληματος μου?

Αρχικά βάζεις τον επάνω διακόπτη τέρμα δεξιά όχι στη θέση 1 αλλά στο start και εκεί αφού ανάψεις το κρατάς για 10-20 δευτερόλεπτα και μετά αφήνεις.

Αν το βάζεις στη θέση 1 ή 2 να ανάψει δύσκολο να κρατήσει τη φλόγα.Δες και εδώ ένα βιντεάκι που έχω ανεβάσει σχετικά με το άναμμα.Έχει και ένα τιπ προς το τέλος αν και πάλι δεν κρατάει τη φλόγα και σβήνει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην θεση 1-2 δεν πατιεται ο διακοπτης τοσο ωστε να μπορω να το αναψω απο εκει. Την διαδικασια την ακολουθω οπως στο βιντεο αλλα την στιγμη που αφηνω τον διακοπτη μετα απο 20 δευτερολεπτα (στην θεση start) η φλογα σβηνει. Δοκιμασα να κλεισω λιγο την μπουκαλα αλλα δεν ειδα διαφορα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, d0xakis είπε

Στην θεση 1-2 δεν πατιεται ο διακοπτης τοσο ωστε να μπορω να το αναψω απο εκει. Την διαδικασια την ακολουθω οπως στο βιντεο αλλα την στιγμη που αφηνω τον διακοπτη μετα απο 20 δευτερολεπτα (στην θεση start) η φλογα σβηνει. Δοκιμασα να κλεισω λιγο την μπουκαλα αλλα δεν ειδα διαφορα. 

Μήπως το υγραέριο στη φιάλη σου είναι πολύ λίγο δεν έχει πίεση και αφού ανάψει για λίγο σβήνει;;;;; Τη φιάλη πότε τη γέμισες;;;;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιθανολογω πως δεν ειναι αυτο το θεμα διοτι ακομα και 5 λεπτα αν το κρατησω πατημενο δεν σβηνει. Επισης καποιες φορες που αναψε κανονικα αναψαν και οι υπολοιπες πλακες κανονικα δηχως προβλημα. Αλλα σχεδον ολες τις φορες σβηνει. Πιστευω οτι φταιει ο διακοπτης ή ο ρυθμιστης. Η φιαλη υπηρχε στο σπιτι, δεν ειναι γεματη αλλα εχει μεσα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, d0xakis είπε

Πιθανολογω πως δεν ειναι αυτο το θεμα διοτι ακομα και 5 λεπτα αν το κρατησω πατημενο δεν σβηνει. Επισης καποιες φορες που αναψε κανονικα αναψαν και οι υπολοιπες πλακες κανονικα δηχως προβλημα. Αλλα σχεδον ολες τις φορες σβηνει. Πιστευω οτι φταιει ο διακοπτης ή ο ρυθμιστης. Η φιαλη υπηρχε στο σπιτι, δεν ειναι γεματη αλλα εχει μεσα.

Εάν ο ρυθμιστής σου έχει από την μία πλευρά καπακάκι σαν το μαύρο της φωτογραφίας βγάλτο ξεβιδώνοντας και θα δεις μία πλαστική συνήθως βίδα σαν την άσπρη. Βίδωσε (προσοχή όχι ξεβίδωσε) 1 ή 2 στροφούλες αυτή τη βίδα και δοκίμασε.Βιδώνοντας αυτοί οι ρυθμιστές δημιουργούν μεγαλύτερη πίεση προς τη φλόγα.

Αν και εκεί δεν γίνει τίποτε και η φιάλη έχει κανονικά αέριο τότε ενδεχομένως το πρόβλημα να είναι στο ρυθμιστή της σόμπας.

IMG-0600-horz.jpg

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...