Προς το περιεχόμενο

Σομπα υγραεριου


cheaptech

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, Ukforthemoment είπε

To ίδιο ακριβώς στόμιο είναι ...........

Και φυσικά τα ίδια ασφαλιστικά.

Ειναι το ίδιο ακριβώς στόμιο. Όσο για τα σφαλίστηκα ανήκουν στο βενζινάδικο και όχι σε ¨καθε φιάλη , είτε αυτή ειναι αυτοκινήτου είτε ιδιώτη , που γεμίζετε. Άρα...............

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 120
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
30 λεπτά πριν, Ukforthemoment είπε

Σπίθες,μπαμ,χαμός.

Για πες μερικα σεναρια για μπουμ?

ΥΓ. Το μπουμ δεν ειναι απο την φιαλη αλλα απο ατομα χωρις στοιχειωδη γνωση και συνειδηση!

Επεξ/σία από gia_nnis
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για πολλά πολλά χρόνια τα πρατήρια γέμιζαν κανονικά φιάλες όπως γέμιζαν τα αυτοκίνητα και κανένα ατύχημα δεν έγινε. Επειδή έχω αυτοκίνητο με υγραέριο την ίδια μάνικα βγάζει από το αυτοκίνητο , γεμίζει τη φιάλη και πληρώνω σούμα.Ότι μέτρα ασφάλειας λαμβάνονται για το αυτοκίνητο τα ίδια είναι και για τη φιάλη.Τα υπόλοιπα περί ασφάλειας είναι παραμύθια της Χαλιμάς και δικαιολογία να διατηρείται η μπίζνα.

Κάποιοι κατάφεραν να το σταματήσουν και να πληρώνουμε ένα χαράτσι από 60 έως 100% καπέλο .Όλο το παιχνίδι για αυτό γίνεται.Και από κουβέντες που κάνω έχω ακούσει ότι ένα μεγάλο ποσοστό από οικιακές φιάλες που πουλάνε μικρές επιχειρήσεις δεξιά αριστερά σε στενά σε υπόγεια  γεμίζονται σε παράνομα εργαστήρια και μάλιστα με χαμηλής ποιότητας υγραέριο γιατί τα  περιθώρια κέρδους είναι πολλά ειδικά αν χρησιμοποιούν και  βιομηχανικό υγραέριο το οποίο είναι ακόμη πιο φτηνό από τα πρατήρια.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

47 λεπτά πριν, papoys1 είπε

Για πολλά πολλά χρόνια τα πρατήρια γέμιζαν κανονικά φιάλες όπως γέμιζαν τα αυτοκίνητα και κανένα ατύχημα δεν έγινε. Επειδή έχω αυτοκίνητο με υγραέριο την ίδια μάνικα βγάζει από το αυτοκίνητο , γεμίζει τη φιάλη και πληρώνω σούμα.Ότι μέτρα ασφάλειας λαμβάνονται για το αυτοκίνητο τα ίδια είναι και για τη φιάλη.Τα υπόλοιπα περί ασφάλειας είναι παραμύθια της Χαλιμάς και δικαιολογία να διατηρείται η μπίζνα.

Κάποιοι κατάφεραν να το σταματήσουν και να πληρώνουμε ένα χαράτσι από 60 έως 100% καπέλο .Όλο το παιχνίδι για αυτό γίνεται.Και από κουβέντες που κάνω έχω ακούσει ότι ένα μεγάλο ποσοστό από οικιακές φιάλες που πουλάνε μικρές επιχειρήσεις δεξιά αριστερά σε στενά σε υπόγεια  γεμίζονται σε παράνομα εργαστήρια και μάλιστα με χαμηλής ποιότητας υγραέριο γιατί τα  περιθώρια κέρδους είναι πολλά ειδικά αν χρησιμοποιούν και  βιομηχανικό υγραέριο το οποίο είναι ακόμη πιο φτηνό από τα πρατήρια.

Αυτο το ειχα ακουσει και γω!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σημερινη ειδηση  και με εχει προβληματισει. Ημουν 2 μερες χωρις ρευμα (χανια) πριν 4 μερες, και σκεφτομουν εντονα την αγορα μιας σομπας. Συζηταγα μαλιστα με τη συζυγο,ποσο σιγουροι θα νοιωθαμε γιατι εδω γινονται συνεχεια τετοια σκηνικα, και της ελεγα οτι δεν εχω ακουσει ποτε ατυχημα με αυτες. Μαλιστα μεγαλωσα με μια τετοια που χρησιμοποιουσαν οι γονεις μου. Η συζυγος δεν ηθελε γιατι τις φοβαται.  Ξερω, αν τις προσεχεις, αν αλλαζεις φλατζακια συχνα, κτλ αλλα πχ δεν εχουν προστασια μετρησης οξυγονου πλεον ? Papoys1 πες τιποτα...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πριν απο λίγο καιρό αγόρασα απο το Leroy μια σόμπα υγραεριου blue belle. Το θεωρίας καλύτερο απο την κινεζική που είχε με 40€. Απο την αρχή όμως δουλεύει για μια ώρα και κάτι και μετά απλά σβήνει. Είχα απο το τροχόσπιτο μια φιάλη με προπάνιο , με την μαύρη ετικέτα , για να μην μυρίζει. Υπάρχει πιθανότητα να ειναι απο αυτό ? Να δοκιμάσω μια κανονική ή να την πάω πίσω ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 5/1/2020 στις 8:19 ΜΜ, papoys1 είπε

Για πολλά πολλά χρόνια τα πρατήρια γέμιζαν κανονικά φιάλες όπως γέμιζαν τα αυτοκίνητα και κανένα ατύχημα δεν έγινε. Επειδή έχω αυτοκίνητο με υγραέριο την ίδια μάνικα βγάζει από το αυτοκίνητο , γεμίζει τη φιάλη και πληρώνω σούμα.Ότι μέτρα ασφάλειας λαμβάνονται για το αυτοκίνητο τα ίδια είναι και για τη φιάλη.Τα υπόλοιπα περί ασφάλειας είναι παραμύθια της Χαλιμάς και δικαιολογία να διατηρείται η μπίζνα.

Κάποιοι κατάφεραν να το σταματήσουν και να πληρώνουμε ένα χαράτσι από 60 έως 100% καπέλο .Όλο το παιχνίδι για αυτό γίνεται.Και από κουβέντες που κάνω έχω ακούσει ότι ένα μεγάλο ποσοστό από οικιακές φιάλες που πουλάνε μικρές επιχειρήσεις δεξιά αριστερά σε στενά σε υπόγεια  γεμίζονται σε παράνομα εργαστήρια και μάλιστα με χαμηλής ποιότητας υγραέριο γιατί τα  περιθώρια κέρδους είναι πολλά ειδικά αν χρησιμοποιούν και  βιομηχανικό υγραέριο το οποίο είναι ακόμη πιο φτηνό από τα πρατήρια.

Καλησπέρα, άκουσα ειδικός ? ;)

Σήμερα με την αλλαγή φιάλης η σόμπα δεν ανάβει πλέον.. 

Μικρή φλόγα στον πιλότο με αρκετή πίεση (κάνει θόρυβο) χάλασε ξαφνικά ο αυτόματος η παίζει να είναι και ακατάλληλη μπουκάλα (σφραγισμένη) 

Ευχαριστώ. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 10/1/2020 στις 10:27 ΠΜ, Curtis76 είπε

σημερινη ειδηση  και με εχει προβληματισει. Ημουν 2 μερες χωρις ρευμα (χανια) πριν 4 μερες, και σκεφτομουν εντονα την αγορα μιας σομπας. Συζηταγα μαλιστα με τη συζυγο,ποσο σιγουροι θα νοιωθαμε γιατι εδω γινονται συνεχεια τετοια σκηνικα, και της ελεγα οτι δεν εχω ακουσει ποτε ατυχημα με αυτες. Μαλιστα μεγαλωσα με μια τετοια που χρησιμοποιουσαν οι γονεις μου. Η συζυγος δεν ηθελε γιατι τις φοβαται.  Ξερω, αν τις προσεχεις, αν αλλαζεις φλατζακια συχνα, κτλ αλλα πχ δεν εχουν προστασια μετρησης οξυγονου πλεον ? Papoys1 πες τιποτα...

Δεν ειχαν ποτε μετρητη ογυγονου(καποιες ειχανασφαλιστικο αν εσβηνε η σομπα να κλεινει αυτοματα η παροχη(με την πτωση της θερμοκρασιας σε ενα διμεταλλικο).Κατα τα αλλο τιποτα αλλο.Μπορεις οομως να βαλεις οτι ασφαλιστικο εξτρα θελεις.

Στις 11/1/2020 στις 4:36 ΜΜ, akisdom είπε

Πριν απο λίγο καιρό αγόρασα απο το Leroy μια σόμπα υγραεριου blue belle. Το θεωρίας καλύτερο απο την κινεζική που είχε με 40€. Απο την αρχή όμως δουλεύει για μια ώρα και κάτι και μετά απλά σβήνει. Είχα απο το τροχόσπιτο μια φιάλη με προπάνιο , με την μαύρη ετικέτα , για να μην μυρίζει. Υπάρχει πιθανότητα να ειναι απο αυτό ? Να δοκιμάσω μια κανονική ή να την πάω πίσω ?

Μπορει.Δοκιμασε μια φιαλη και μετα επιστροφη.

41 λεπτά πριν, elenigr είπε

Καλησπέρα, άκουσα ειδικός ? ;)

Σήμερα με την αλλαγή φιάλης η σόμπα δεν ανάβει πλέον.. 

Μικρή φλόγα στον πιλότο με αρκετή πίεση (κάνει θόρυβο) χάλασε ξαφνικά ο αυτόματος η παίζει να είναι και ακατάλληλη μπουκάλα (σφραγισμένη) 

Ευχαριστώ. 

μπορει .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 ώρες πριν, elenigr είπε

Καλησπέρα, άκουσα ειδικός ? ;)

Σήμερα με την αλλαγή φιάλης η σόμπα δεν ανάβει πλέον.. 

Μικρή φλόγα στον πιλότο με αρκετή πίεση (κάνει θόρυβο) χάλασε ξαφνικά ο αυτόματος η παίζει να είναι και ακατάλληλη μπουκάλα (σφραγισμένη) 

Ευχαριστώ. 

Πολλές φορές το κάνει και η δική μου.Ενδεχομένως δυσλειτουργεί ο ρυθμιστής υγραερίου και αφήνει αέριο με μεγάλη δύναμη,ή το μίγμα έχει μεγαλύτερη ποσότητα προπανίου και δημιουργεί φλογίτσα με μεγαλύτερη ένταση.

Κάνε ένα κόλπο που κάνω και  εγώ και συνήθως μετά από 1-2 ανάμματα πιάνει.Αφού την ανάψεις κράτα με το ένα χέρι πατημένο το διακόπτη της σόμπας και με το άλλο στραγγάλισε σιγά - σιγά το αέριο από τη φιάλη μέχρι να δεις τη φλογίτσα να χαμηλώνει να μειώνεται η έντασή της και ο θόρυβος και να εφάπτεται στο μαρκουτσάκι από το οποίο ανάβει.Μόλις γίνει αυτό είσαι έτοιμος κράτα 5-10 δευτερόλεπτα ακόμη το διακόπτη της σόμπας και άφησέ τον.

Αν δεν πετύχει άνοιξε ένα μαύρο καπακάκι από το ρυθμιστή υγραερίου που βρίσκεται στη φιάλη και ξεβίδωσε όπως το λέω, όχι βίδωσε, μία βίδα με ίσια εγκοπή που θα δεις εκεί μέσα 1 ή 2 στροφές μέχρι να διπιστώσεις ότι όταν ανάβεις η φλογίτσα ανάβει ήσυχα και ακουμπάει στο μαρκουτσάκι. Αν και πάλι αποτύχει είσαι για καινούργιο ρυθμιστή πίεσης 6-7 ευρώ κάνει πάρε έναν.Θα κοιτάξω αν μπορέσω να ανεβάσω και ένα βιντεάκι.

Στις 10/1/2020 στις 10:27 ΠΜ, Curtis76 είπε

σημερινη ειδηση  και με εχει προβληματισει. Ημουν 2 μερες χωρις ρευμα (χανια) πριν 4 μερες, και σκεφτομουν εντονα την αγορα μιας σομπας. Συζηταγα μαλιστα με τη συζυγο,ποσο σιγουροι θα νοιωθαμε γιατι εδω γινονται συνεχεια τετοια σκηνικα, και της ελεγα οτι δεν εχω ακουσει ποτε ατυχημα με αυτες. Μαλιστα μεγαλωσα με μια τετοια που χρησιμοποιουσαν οι γονεις μου. Η συζυγος δεν ηθελε γιατι τις φοβαται.  Ξερω, αν τις προσεχεις, αν αλλαζεις φλατζακια συχνα, κτλ αλλα πχ δεν εχουν προστασια μετρησης οξυγονου πλεον ? Papoys1 πες τιποτα...

Κατ'αρχήν κρίμα για τους ανθρώπους και μακάρι να βρεθούν κάποιοι να βοηθήσουν τα τρία παιδιά τους ειδικά τα δύο που είναι και ανήλικα.

Ναι έχουν ασφαλιστικό και αν από κάποιο βίαιο τρόπο σβήσει η φλογίτσα σταματά την παροχή αερίου εκτός και είχαν κάποιο απαρχαιωμένο μοντέλο που δεν είχε αυτή τη λειτουργία.Εάν ήμουν εμπειρογνώμονας δύο πράγματα θα κοίταζα.

Σε μία περίπτωση μπορεί να συνεχίσει να βγάζει έστω και λίγο.Αν σβήσει η φλογίτσα όταν τελειώσει το αέριο στη φιάλη.Το έχω ξαναγράψει ότι αυτές οι σόμπες δεν μπορούν να κάψουν και τα 18 λίτρα που περιέχουν και πάντα μένει μέσα 1,5 με 2 λίτρα τα οποία καρπώνονται αυτοί που τις γεμίζουν.Αυτό έστω και ελάχιστο θα συνεχίσει να βγαίνει στην ατμόσφαιρα.Για αυτό προσωπικά ποτέ δεν την αφήνω αναμμένη αν πέσω για ύπνο.Κλείσιμο από τη φιάλη γιατί αλλιώς για ασφάλεια δεν σβήνουν.

Δεύτερο θα κοίταζα μήπως γέμισαν τις φιάλες όχι με υγραέριο αλλά ενδεχομένως με σκέτο Βιομηχανικό προπάνιο π.χ. στο οποίο δεν είχε προστεθεί αυτή η άσχημη μυρωδιά την οποία πρέπει να κοιμάσαι σαν πεθαμένος για να μην πάρει είδηση τη διαρροή.

Και κάτι άλλο.Αν έχετε τέτοια σόμπα και σας μυρίζει ενώ την έχετε αναμμένη μην ανοίγετε παράθυρα και πόρτες.Σβήστε την Κάτι έχετε κάνει λάθος.Εμένα ειλικρινά ποτέ μα ποτέ δεν μυρίζει.Αν μύριζε θα έψαχνα να δω τι φταίει όπως έγινε μία φορά και μύριζε γιατί είχε ελάχιστη διαρροή από τη φιάλη επειδή έλειπα άλλαξε φιάλη η σύζυγος και δεν είχε αλλάξει φλάντζα.Πάντα αλλάζω και χρησιμοποιώ χάρτινη 10 λεπτά κάνει .

 

Στις 11/1/2020 στις 4:36 ΜΜ, akisdom είπε

Πριν απο λίγο καιρό αγόρασα απο το Leroy μια σόμπα υγραεριου blue belle. Το θεωρίας καλύτερο απο την κινεζική που είχε με 40€. Απο την αρχή όμως δουλεύει για μια ώρα και κάτι και μετά απλά σβήνει. Είχα απο το τροχόσπιτο μια φιάλη με προπάνιο , με την μαύρη ετικέτα , για να μην μυρίζει. Υπάρχει πιθανότητα να ειναι απο αυτό ? Να δοκιμάσω μια κανονική ή να την πάω πίσω ?

Το λάθος που κάνουμε οι περισσότεροι πιστεύοντας μαρκετίστικα κόλπα.Όλες Κινέζικες είναι απλά της βάζουν μία επωνυμία τους φτιάχνουν λίγο μόστρα και τις πουλάνε στη διπλή ή στην τριπλή τιμή.Για μένα κακώς χρησιμοποιείς σκέτο προπάνιο μέσα στο σπίτι ειδικά χωρίς την πρόσθετη άσχημη μυρωδιά (ενδεχομένως από αυτό να πήγαν οι δύο που αναφέραμε παραπάνω γιατί δεν πήραν είδηση τη διαρροή) .Να βάλεις υγραέριο και αν με αυτό κάνει τα ίδια η σόμπα είναι προβληματική να την πας πίσω και να πάρεις μία Κινέζικη με 40 ευρώ.:D

Υπάρχει και το ενδεχόμενο η σόμπα να σε προστάτευσε.Το προπάνιο από όσα έχω ακούσει έχει μεγαλύτερη πίεση για αυτό θέλει ρυθμιστή υψηλής πίεσης και όχι χαμηλής που έχουν οι σόμπες υγραερίου.Έτσι έσβηνε ενδεχομένως γιατί δεν μπορούσε να διαχειριστεί την πίεση και στην ουσία σε προστάτευσε.

Άντε σεμινάριο έκανα σήμερα.:P

Επεξ/σία από papoys1
  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ολα τα έκανα, οταν στραγγαλιζω την φιαλη οσο και απαλα σβήνει.. 

Σαν να εχει ΜΟΝΟ προπάνιο η μπουκάλα. Το κολπο με τον ρυθμιστή το ήξερα το έμαθα για να μην σβήνει ο πιλότος με "μύγας πέταγμα".. 

Ζηταω αλλη μπουκάλα και εναν ρυθμιστή να βρουμε τι ειναι λοιπόν.. Thanks any way. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, elenigr είπε

Ολα τα έκανα, οταν στραγγαλιζω την φιαλη οσο και απαλα σβήνει.. 

Σαν να εχει ΜΟΝΟ προπάνιο η μπουκάλα. Το κολπο με τον ρυθμιστή το ήξερα το έμαθα για να μην σβήνει ο πιλότος με "μύγας πέταγμα".. 

Ζηταω αλλη μπουκάλα και εναν ρυθμιστή να βρουμε τι ειναι λοιπόν.. Thanks any way. 

Ελένη αυτό λέω.Μήπως βίδωσες υπερβολικά τη βίδα στο ρυθμιστή με αποτέλεσμα η φλογίτσα στον πιλότο να ανάβει με μεγάλη ένταση και βουητό;;;;; Για αυτό είπα ξεβίδωσε τη βίδα στο ρυθμιστή μέχρι η φλογίτσα να ρίξει την έντασή της και να προσγειωθεί κυριολεκτικά στο μικρό μαρκουτσάκι από το οποίο βγαίνει το αέριο και τη συντηρεί να είναι ήρεμη και να μην έχει βοή..Εάν σβήσει αυτή σβήνει και η σόμπα γιατί σταματά η παροχή υγραερίου.

Επεξ/σία από papoys1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, papoys1 είπε

Ελένη αυτό λέω.Μήπως βίδωσες υπερβολικά τη βίδα στο ρυθμιστή με αποτέλεσμα η φλογίτσα στον πιλότο να ανάβει με μεγάλη ένταση και βουητό;;;;; Για αυτό είπα ξεβίδωσε τη βίδα στο ρυθμιστή μέχρι η φλογίτσα να ρίξει την έντασή της και να προσγειωθεί κυριολεκτικά στο μικρό μαρκουτσάκι από το οποίο βγαίνει το αέριο και τη συντηρεί να είναι ήρεμη και να μην έχει βοή..Εάν σβήσει αυτή σβήνει και η σόμπα γιατί σταματά η παροχή υγραερίου.

δοκιμασα ολη την διαδρομή αυτης της βιδας, απ'οτι μου εχουν πει αν ξεβιδωθεί εντελώς χαλάει ο ρυθμιστής ισχύει ?

Το θεμα ειναι οτι η φλογα παραμένει κοντή και πολυ μπλε,σαν να μην αναμιγνύει καθόλου οξυγόνο.. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, elenigr είπε

δοκιμασα ολη την διαδρομή αυτης της βιδας, απ'οτι μου εχουν πει αν ξεβιδωθεί εντελώς χαλάει ο ρυθμιστής ισχύει ?

Το θεμα ειναι οτι η φλογα παραμένει κοντή και πολυ μπλε,σαν να μην αναμιγνύει καθόλου οξυγόνο.. 

Όχι δεν γίνεται τίποτε αν ξεβιδωθεί ακόμη και μέχρι τέρμα.Απλά στο τέλος θα σβήσει τελείως η φλόγα διότι κλείνει την παροχή αερίου.Εγώ έχω ένα που βιδώνει ή ξεβιδώνει με τα δάχτυλα και δεν θέλει κατσαβίδι και με βοηθάει πολύ επειδή γεμίζω φιάλες σε πρατήριο για καλύτερη τιμή.😊 Επειδή βάζω 22-23 λίτρα στην αρχή έχει μεγάλη πίεση και ενδεχομένως χρειαστεί να τη ρίξω το ξεβιδώνω λίγο και στο τέλος να αδειάσει όσο γίνει περισσότερο η φιάλη το βιδώνω σιγά σιγά.Με έχει βολέψει πολύ.Αν πάρεις καινούργιο ρυθμιστή πάρε τέτοιον.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, papoys1 είπε

Όχι δεν γίνεται τίποτε αν ξεβιδωθεί ακόμη και μέχρι τέρμα.Απλά στο τέλος θα σβήσει τελείως η φλόγα διότι κλείνει την παροχή αερίου.Εγώ έχω ένα που βιδώνει ή ξεβιδώνει με τα δάχτυλα και δεν θέλει κατσαβίδι και με βοηθάει πολύ επειδή γεμίζω φιάλες σε πρατήριο για καλύτερη τιμή.😊 Επειδή βάζω 22-23 λίτρα στην αρχή έχει μεγάλη πίεση και ενδεχομένως χρειαστεί να τη ρίξω το ξεβιδώνω λίγο και στο τέλος να αδειάσει όσο γίνει περισσότερο η φιάλη το βιδώνω σιγά σιγά.Με έχει βολέψει πολύ.Αν πάρεις καινούργιο ρυθμιστή πάρε τέτοιον.

To είχα σκοπό.. ;)  Ευχαριστώ κ πάλι. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...