Προς το περιεχόμενο

Σομπα υγραεριου


cheaptech

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, papoys1 είπε

Όχι Γιάννη 10 κιλά βάζουν,το υγραέριο έχει ειδικό βάρος γύρω στα 570 γραμμάρια το λίτρο άρα για να βγουν 10 κιλά που το γράφουν και οι περισσότερες φιάλες με λευκούς ή μαύρους αριθμούς βάζουν 17 με 18 λίτρα.

Ναι και ηθελα να στο πω.. δεν καταλαβα αν μου ειπε για λιτρα ή κιλα..  Θυμαμαι που μου ειπε για 10-11 ανταλλαγη ενω αν γινόταν να μου τη γεμιζε θα εβαζε 18-19! Αρα μιλουσε για λιτρα!

Επεξ/σία από gia_nnis
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 120
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

2 λεπτά πριν, prefuse είπε

αυτή ειναι

https://www.skroutz.gr/s/10048011/Primo-NY-268-Κόκκινη.html

δεν έχω πρόβλημα με το άναμα (μαλλον αλλου ήθελες να το γράψεις), βασικά δεν την χρησιμοποιώ καν εγώ...

παντως άν έχετε να προτείνετε "καλύτερη" φιάλη (και υπάρχουν διαφορές απο την απλή που πήρα) παρακαλώ ενημερώστε με.

Δες το βιντεάκι και εσύ που ξέρεις μπορεί να κάνεις κάτι λάθος και να μην το ξέρεις.😊Μια χαρά είναι η σόμπα,άρα το πρόβλημα είναι είτε στον πνεύμονα είτε στο μίγμα.

Προσωπικά δεν έχω να σου προτείνω κάποια εγώ έχω μία άκρη και γεμίζω από πρατήριο το οποίο θεωρώ ότι είναι καλύτερο ποιοτικά επειδή παράγεται από διυλιστήριο για αυτοκίνητα άρα ελεγχόμενο. Με τις έτοιμες έχω ακούσει πολλά ακόμη ότι αεριτζήδες τις γεμίζουν σε αποθήκες με αμφιβόλου ποιότητας υγραέριο.

Θα σου πρότεινα να αγοράζεις έτοιμη από πρατήρια καυσίμων τα οποία πουλάνε έτοιμες σφραγισμένες φιάλες.Πηγαίνεις την άδεια παίρνεις γεμάτη.Πριν βρω την άκρη να τις γεμίζω από πρατήριο αγόραζα και εγώ.Θα δεις σε πολλά πρατήρια ακόμη και σε κάποια που δεν πουλάνε υγραέριο για αυτοκίνητα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, papoys1 είπε

Δες το βιντεάκι και εσύ που ξέρεις μπορεί να κάνεις κάτι λάθος και να μην το ξέρεις.😊Μια χαρά είναι η σόμπα,άρα το πρόβλημα είναι είτε στον πνεύμονα είτε στο μίγμα.

Προσωπικά δεν έχω να σου προτείνω κάποια εγώ έχω μία άκρη και γεμίζω από πρατήριο το οποίο θεωρώ ότι είναι καλύτερο ποιοτικά επειδή παράγεται από διυλιστήριο για αυτοκίνητα άρα ελεγχόμενο. Με τις έτοιμες έχω ακούσει πολλά ακόμη ότι αεριτζήδες τις γεμίζουν σε αποθήκες με αμφιβόλου ποιότητας υγραέριο.

Θα σου πρότεινα να αγοράζεις έτοιμη από πρατήρια καυσίμων τα οποία πουλάνε έτοιμες σφραγισμένες φιάλες.Πηγαίνεις την άδεια παίρνεις γεμάτη.Πριν βρω την άκρη να τις γεμίζω από πρατήριο αγόραζα και εγώ.Θα δεις σε πολλά πρατήρια ακόμη και σε κάποια που δεν πουλάνε υγραέριο για αυτοκίνητα.

Σε ευχαριστώ αλλα εχεις μπερδέψει τα ποστ..

δεν εχω κάποιο πρόβλημα εγω με την σόμπα ή με την χρήση της. Οπως ανέφερα δεν την χρησιμοποιώ καν εγω αλλα την έχουμε ως εφεδρική θέρμανση για ενα σπίτι airbnb. οπου έχει και ανιχνευτή υγραερίου και καπνού.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
22 λεπτά πριν, prefuse είπε

Σε ευχαριστώ αλλα εχεις μπερδέψει τα ποστ..

δεν εχω κάποιο πρόβλημα εγω με την σόμπα ή με την χρήση της. Οπως ανέφερα δεν την χρησιμοποιώ καν εγω αλλα την έχουμε ως εφεδρική θέρμανση για ενα σπίτι airbnb. οπου έχει και ανιχνευτή υγραερίου και καπνού.

Παππούς είμαι καμιά φορά κάνω και λάθη αλλά η πλάκα είναι ότι αργώ να το καταλάβω.:lol: Πάντως σε θέματα σόμπας υγραερίου είμαι εξπέρ.😃

Επεξ/σία από papoys1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, gia_nnis είπε

Να υποθεσω 17ε η ανταλλαγη? Σε τετοιες φιαλες η εταιρια βαζει 10λ. Δηλαδη σε παει το λιτρο 1.7ε!!!

Οι θερμοπομποι αποδιδουν σχετικα γρηγορα με ωραια ζεστη αλλα αν θες να εχεις καλη ζεστη δηλαδη 22-23β θα σε φανε τα ρευματα! Γενικα σε ρευμα μονο κλιμα!

Η σομπα υγραεριο ειναι καλη αλλο μονο σε μεγαλους χωρους γιατι σε μικρους μυριζει..  Επισης εχει την ιδιοτητα να ανεβαζει την υγρασια..

 το ειδικο βαρος του προπανιου ειναι 0,507 αρα 13,5 κιλα (που περιεχει η οικιακη φιαλη)/0,507 = 26,62λιτρα

αντιστοιχα στο βουτανιο ειναι 0,583 οποτε 13,5/0,583 = 23,15 λιτρα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 2/1/2020 στις 3:33 ΜΜ, papoys1 είπε

Φιάλη έτοιμη πήρες με 17 λίτρα ή τη γέμισες σε πρατήριο;;;;;;Αν είναι καινούργια ανάβεις με αυτόν τον τρόπο που είναι ο σωστός ή διαφορετικά.

Τι σόμπα έχεις αρχαία;;;;;;;;; Όλες οι σόμπες υγραερίου που κυκλοφορούν τώρα σβήνουν μόνο αν κλείσεις τη φιάλη.Από το διακόπτη πάνω στη σόμπα δεν κλείνουν,αν έχεις παλιά φρόντισε να την αλλάξεις.

Στις σφραγισμένες φιάλες βάζουν γύρω στα 17,5 λίτρα υγραέριο και πωλούνται από 17 έως 20 ευρώ. άρα κόστος γύρω στο 1 με 1,10 ευρώ το λίτρο.

Απαγορεύεται αλλά αν βρεις άκρη γεμίζεις από πρατήριο με 65 έως 75 λεπτά το λίτρο άρα πολύ πιο οικονομικό.

Έχω την παλιά με οριζόντια κεραμική εστία και το διακόπτη κάτω αριστερά δεν είναι καταλυτική

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 2/1/2020 στις 9:38 ΜΜ, mihalisss είπε

 το ειδικο βαρος του προπανιου ειναι 0,507 αρα 13,5 κιλα (που περιεχει η οικιακη φιαλη)/0,507 = 26,62λιτρα

αντιστοιχα στο βουτανιο ειναι 0,583 οποτε 13,5/0,583 = 23,15 λιτρα

Όπως τα λες αλλά η αναλογία που βάζουν στις φιάλες όσο και στα αυτοκίνητα  είναι 80% βουτάνιο 20% προπάνιο με μικρές διαφορές χειμώνα καλοκαίρι για αυτό μιλάμε για 550-560 γραμμάρια περίπου στο λίτρο.

Στίς φιάλες βάζουν 10 κιλά άρα περίπου στα 18 λίτρα.Πρέπει όμως να λάβουμε υπόψη ότι στις φιάλες παραμένει πάντα ποσότητα μέσα 1,5 με 2 λίτρα γιατί δεν είναι δυνατό ως αέρια μορφή να αδειάσει τελείως,το οποίο οι εταιρείες με ειδικό μηχάνημα το αδειάζουν το ρίχνουν στην δεξαμενή τους και στη συνέχεια αφού κάνουν τον απαραίτητο έλεγχο και συντήρηση της φιάλης την ζυγίζουν άδεια και τη γεμίζουν με 10 κιλά.Άρα στην ουσία από τα 18 λίτρα καταναλώνουμε 16 με 16,5.

Για αυτό λέω ότι όποιος έχει καμιά άκρη σε πρατήριο να γεμίζει από εκεί διότι ότι βάζει αυτό καταναλώνει επειδή στο πρατήριο δεν αδειάζει η φιάλη.Αλλά στο πρατήριο ποτέ δεν τη γεμίζουμε μέχρι τέρμα αλλά περίπου 21 λίτρα και 2 που έχουν μείνει μέσα 23,διότι πάντα πρέπει να γεμίζουμε μέχρι το 80% όπως και στα αυτοκίνητα για την ασφάλειά μας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, papoys1 είπε

Όπως τα λες αλλά η αναλογία που βάζουν στις φιάλες όσο και στα αυτοκίνητα  είναι 80% βουτάνιο 20% προπάνιο με μικρές διαφορές χειμώνα καλοκαίρι για αυτό μιλάμε για 550-560 γραμμάρια περίπου στο λίτρο.

Στίς φιάλες βάζουν 10 κιλά άρα περίπου στα 18 λίτρα.Πρέπει όμως να λάβουμε υπόψη ότι στις φιάλες παραμένει πάντα ποσότητα μέσα 1,5 με 2 λίτρα γιατί δεν είναι δυνατό ως αέρια μορφή να αδειάσει τελείως,το οποίο οι εταιρείες με ειδικό μηχάνημα το αδειάζουν το ρίχνουν στην δεξαμενή τους και στη συνέχεια αφού κάνουν τον απαραίτητο έλεγχο και συντήρηση της φιάλης την ζυγίζουν άδεια και τη γεμίζουν με 10 κιλά.Άρα στην ουσία από τα 18 λίτρα καταναλώνουμε 16 με 16,5.

Για αυτό λέω ότι όποιος έχει καμιά άκρη σε πρατήριο να γεμίζει από εκεί διότι ότι βάζει αυτό καταναλώνει επειδή στο πρατήριο δεν αδειάζει η φιάλη.Αλλά στο πρατήριο ποτέ δεν τη γεμίζουμε μέχρι τέρμα αλλά περίπου 21 λίτρα και 2 που έχουν μείνει μέσα 23,διότι πάντα πρέπει να γεμίζουμε μέχρι το 80% όπως και στα αυτοκίνητα για την ασφάλειά μας.

ειναι παρανομο  να σου γεμισει το πρατηριο. μαλιστα ειχε γινει και ντορος πριν κανα δυο χρονια μεγαλος. Εγω προσωπικα αν ημουν βενζινας δεν θα το εκανα....

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, mihalisss είπε

ειναι παρανομο  να σου γεμισει το πρατηριο. μαλιστα ειχε γινει και ντορος πριν κανα δυο χρονια μεγαλος. Εγω προσωπικα αν ημουν βενζινας δεν θα το εκανα....

Ενω με περισσοτερα ευρω και λιγοτερα λιτρα ειναι νομιμο!!!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, gia_nnis είπε

Ενω με περισσοτερα ευρω και λιγοτερα λιτρα ειναι νομιμο!!!

ΤΟ ζήτημα είναι θέλεις ειδική άδεια  και εγκαταστάσεις για να γεμίζεις φιάλες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Ukforthemoment είπε

ΤΟ ζήτημα είναι θέλεις ειδική άδεια  και εγκαταστάσεις για να γεμίζεις φιάλες.

Συμφεροντα... Χρημα!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Ukforthemoment είπε

Σπίθες,μπαμ,χαμός.

Ακριβώς η ίδια σειρά ειναι και στα αυτοκίνητα , γιατί να τα γεμίζουν λοιπόν σε βενζινάδικο και όχι σε ελεγχόμενο περιβάλλον ???

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, akisdom είπε

Ακριβώς η ίδια σειρά ειναι και στα αυτοκίνητα , γιατί να τα γεμίζουν λοιπόν σε βενζινάδικο και όχι σε ελεγχόμενο περιβάλλον ???

To ίδιο ακριβώς στόμιο είναι ...........

Και φυσικά τα ίδια ασφαλιστικά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παιδιά, είναι παράνομο 100% το γέμισμα μπουκάλας. 

Εύχομαι να μην γίνει ποτέ τίποτα, αλλά αν γίνει, αντε γειά τα πάντα γύρω. 😑

Ελπίζω οσοι κάνετε γέμισμα, να μην το προτείνετε και σε άλλους 😑😒

Επεξ/σία από stelios18120
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...