Προς το περιεχόμενο

Σομπα υγραεριου


cheaptech

Προτεινόμενες αναρτήσεις

33 λεπτά πριν, mindreader είπε

Εχω παραγγειλει και σομπα υγραεριου και εντος των ημερων, θα κανω την μικρη συναρμολογηση της και τοποθετηση φιαλης. Θελω να δω πως θα παει, απο θερμανση, αλλα κυριως και απο ...οικονομια.

Διαβαζω σε κριτικες στο skroutz, οτι για 3ωρη χρηση (πες απογευμα προς βραδυ), στη σκαλα 1, βγαζεις ακομη και 90 μερες! Αν ειναι ετσι, θα ειναι απο τις πιο επιτυχημενες επιλογες και αγορες, ειδικα στους καιρους που ζουμε.

90 με 100 ώρες θα βγάλεις με μια φιάλη. Όχι 3 ώρες Χ 90 μέρες. 

Στη σκάλα 1

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 120
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

42 λεπτά πριν, mindreader είπε

Εχω παραγγειλει και σομπα υγραεριου και εντος των ημερων, θα κανω την μικρη συναρμολογηση της και τοποθετηση φιαλης. Θελω να δω πως θα παει, απο θερμανση, αλλα κυριως και απο ...οικονομια.

Διαβαζω σε κριτικες στο skroutz, οτι για 3ωρη χρηση (πες απογευμα προς βραδυ), στη σκαλα 1, βγαζεις ακομη και 90 μερες! Αν ειναι ετσι, θα ειναι απο τις πιο επιτυχημενες επιλογες και αγορες, ειδικα στους καιρους που ζουμε.

Καλό θα ήταν για να έχουμε ένα μέτρο σύγκρισης τι χώρο θέλεις να θερμάνεις, και πόση ζέστη αποσκοπείς.

Απλά για να σπάσει το κρύο ίσως και η 1η σκάλα να κάνει δουλειά. Απο εκεί και πέρα ξεχνάς οικονομία.

Είχα χρόνια σόμπα υγραερίου και για ένα σπίτι 65τμ το μόνο που κατάφερνε με 2η σκάλα και πολλές φορές και στο φούλ είναι να θερμάνει το διάδρομο και λίγο το σαλόνι. Τα δωμάτια ήταν παγάκια. Με τα παραπάνω δεδομένα που σου ανέφερα η φιάλη έβγαζε βαριά βαριά 3 μέρες.

Οι μόνες ώρες που δεν δούλευε ήταν οι βραδυνές.

Οπότε οι 90 μέρες που λένε παραπάνω στις κριτικές μάλλον φαντάζει όνειρο καλοκαιρινής νυχτός, ακόμα και με τις ώρες που αναφέρεις εσύ ότι θα καίς, που απο την ταπεινή μου άποψη θεωρώ ότι δεν θα δείς διαφορά στην θερμοκρασία.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, rose from hell είπε

90 με 100 ώρες θα βγάλεις με μια φιάλη. Όχι 3 ώρες Χ 90 μέρες. 

Στη σκάλα 1

 

Σωστα. Γυρω στις 30 μερες, μηνας. Ακουγεται πολυ καλο!

20 λεπτά πριν, piiii είπε

Καλό θα ήταν για να έχουμε ένα μέτρο σύγκρισης τι χώρο θέλεις να θερμάνεις, και πόση ζέστη αποσκοπείς.

Απλά για να σπάσει το κρύο ίσως και η 1η σκάλα να κάνει δουλειά. Απο εκεί και πέρα ξεχνάς οικονομία.

Είχα χρόνια σόμπα υγραερίου και για ένα σπίτι 65τμ το μόνο που κατάφερνε με 2η σκάλα και πολλές φορές και στο φούλ είναι να θερμάνει το διάδρομο και λίγο το σαλόνι. Τα δωμάτια ήταν παγάκια. Με τα παραπάνω δεδομένα που σου ανέφερα η φιάλη έβγαζε βαριά βαριά 3 μέρες.

Οι μόνες ώρες που δεν δούλευε ήταν οι βραδυνές.

Οπότε οι 90 μέρες που λένε παραπάνω στις κριτικές μάλλον φαντάζει όνειρο καλοκαιρινής νυχτός, ακόμα και με τις ώρες που αναφέρεις εσύ ότι θα καίς, που απο την ταπεινή μου άποψη θεωρώ ότι δεν θα δείς διαφορά στην θερμοκρασία.

Ενα μεγαλο δωματιο θελω να ζεστανω, περιπου 12-15 τμ, οπου βρισκομαι τις περισσοτερες απογευματινες ωρες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, mindreader είπε

Σωστα. Γυρω στις 30 μερες, μηνας. Ακουγεται πολυ καλο!

Ενα μεγαλο δωματιο θελω να ζεστανω, περιπου 12-15 τμ, οπου βρισκομαι τις περισσοτερες απογευματινες ωρες.

Με αυτές τις συνθήκες αν έχεις και ψιλοκλειστή πόρτα στο δωμάτιο για να μην φεύγει η ζέστη μπορείς υποθέτω να παίξεις και με την 1η σκάλα μπάλα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To μονο καλό με την φιάλη είναι ότι ελέγχεις την κατανάλωση,τελείωσε;Θες 20€ (τυχαίο νούμερο ) για νέα φιάλη ,δεν περιμένεις τον λογαριασμό μετά απο 2 μήνες .

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Ukforthemoment είπε

To μονο καλό με την φιάλη είναι ότι ελέγχεις την κατανάλωση,τελείωσε;Θες 20€ (τυχαίο νούμερο ) για νέα φιάλη ,δεν περιμένεις τον λογαριασμό μετά απο 2 μήνες .

Με το ίδιο το σκεπτικό κινήθηκα και εγώ και έκανα μετατροπή τον καυστήρα απο φυσικό αέριο σε υγραέριο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, Maurikycli είπε

^ Τι συμπαίρανες;

Αν αναφέρεσαι σε μένα, η αλήθεια είναι ότι δεν έχω κριτήριο σύγκρισης κατα μία ένοια καθώς ξέρω ότι η τιμή του φυσικού αερίου πρέπει να είναι παραπάνω απο την προηγούμενη χρονιά.

Παρόλα αυτά ο Γενάρης π.χ που ήταν ένας μέτριος σχετικά μήνας όσον αφορά το κρύο χρειάστηκα περίπου 160 ευρώ φιάλες σε αξία. 2 25αρες και 2 15αρες.

Δεν θεωρώ ότι είναι πολλά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Χτες, εγινε για πρωτη φορα χρηση, της νεας σομπας υγραεριου.

Δυστυχως οχι ομως με τον τροπο, που νομιζω οτι θα επρεπε.

Το προβλημα, κατ'εμε τουλαχιστον: οπως ανακαλυψαμε, η μη 'σωστη' επιλογη της coral gas prime...θεματα συμβατοτητας....

Δεν ειπα οτι ειμαι γνωστης. Και λαθη κανω. Γι'αυτο διαβαζω εδω, ρωτω (καποιοι μαγκες ειρωνευονται), και τελωσπαντων προχωρω σε οτι ειναι να κανω.

Αφου τρομαξα να βρω καπου που να φερνουν coral gas prime, σε συνοικιακο σουπερ μαρκετ που εκανε κι αυτη τη δουλεια οπως ειπα και πιο πανω, πηρα μια φιαλη, την 'αγορασα' (και ως 'εγγυηση' για την φιαλη), για να μπορω να την εχω παντα προς αλλαγη και στην κατοχη μου, και να πληρωνω μονο αντικατασταση-γεμισμα.

Ελα ομως που δεν ηταν η 'σωστη', η 'πρεπουσα' για την σομπα μου! Που να ξερα κι εγω περι ολων αυτων των συνδεσμολογιων, βαλβιδες, μετρητες κλπ. Μην τα πολυλογω, αφου εστησα τη σομπα, πηγα να συνδεσω τη φιαλη. Να κοιταζω απο δω, να κοιταζω απο κει, τι στην ευχη, μια ρημαδα συνδεση ειναι, ποσο δυσκολο παιζει να ναι! Στο τελος καλεσα το παιδι απο το σουπερ μαρκετ, ηρθε καποια στιγμη, για να διαπιστωσουμε κι οι δυο, οτι η εν λογω φιαλη coral gas prime, δεν συνδεεται με το συγκεκριμενο μετρητη της σομπας! Ουτε εγω ηξερα να ζητησω κατι αλλο, ουτε αυτος με ρωτησε οταν πηγα αγορασω, ουτε δεν θυμαμαι να διαβασα καπου στο skroutz οτι η εν λογω σομπα, για να δεχτει τις coral gas prime, θελει αλλαγη στο σωληνακι της...

Δρομολογησα να μου κανει αλλαγη σε αυτο 'μετρητη'-με μανομετρο στο σωληνακι της σομπας, ωστε να δεχεται coral gas prime, ενα κλικ και κουμπωνει, χωρις βιδωμα, το εχει κανει πολλες φορες μου εχει πει.

Για να αντιμετωπιστει το 'κρυο' ομως, το παιδι εφερε μια ....κανονικη φιαλη υγραεριου, δηλαδη, οχι coral gas prime.

Να μαστε λοιπον... και γιατι ηθελα (ελπιζω να βγει καλη!) μια coral gas prime, γιατι παντου διαβαζα στο skroutz και στο insomnia οτι και πιο ασφαλης ειναι, αλλα και δεν...μυριζει!

Λοιπον, πρωτη χρηση σομπας, με....αναγκαστικα, κλασικη φιαλη υγραεριου.

Περι οικονομιας δεν μπορω να πω, αλλα βασιζομαι σε οτι λετε ολοι, και γι'αυτο αγοραστηκε εξαλλου. Θα καταγραφω παντως ποσες ωρες την καιω, να δω ποσες ωρες θα μου βγαλει ωσπου να τελειωσει.

Τα θετικα: ναι, εβγαζε καλη ζεστη! Και γενικως, ζεσταινει το χωρο και γρηγορα! Πολυ καλα!

Περι οικονομιας, τα ειπαμε....λογικα θα ειναι μια χαρα....

Τα αρνητικα; Μυρωδια! Αν ηταν λιγη, θα το προσπερναγα. Ηταν αρκετη ομως, για καποιους ισως να ηταν μεχρι και εντονη! Εννοειτει αφησα την πορτα του δωματιου καπως μισανοιχτη να αναπνεει ο χωρος... Εφταιγε η πρωτη χρηση της σομπας; ή -δεν ξερω με ποιο τροπο, η φιαλη; το υγραεριο, το ιδιο δεν ειναι παντου; Δεν ξερω. Θα ανεχτω τωρα αυτη τη φιαλη για βδομαδες, μεχρι να τελειωσει, και μετα θα ερθει το παιδι να κανει την μετατροπη στον μετρητη στη σομπα, να δεχεται της coral gas prime.

Αυτα.

Ζεστη, αλλα με μυρωδια.

Ελπιζω με coral gas prime, αλλα θα αργησω να το δω(σε κανα μηνα), να ειναι ζεστη, διχως ενοχλητικη μυρωδια.

Επεξ/σία από mindreader
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Koιτάζω το https://www.coralgas.gr/products/φιάλη-prime/ ,εκτός ότι δείχνει ότι έχει άλλη σύνδεση δεν λεει κάπου ότι δεν έχει μυρωδιά το αέριο.

Η μυρωδιά νομίζω αφορά την σόμπα,θυμάμαι οι καταλυτικές να μην μυρίζουν παρά ελάχιστα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για φιάλες και σύνδεση δες video στο youtube με πολλούς, τι φιάλες αγοράζουν και πως τις συνδέουν. 

Η σόμπα δεν μυρίζει, χρειάζεται τρόπος για το αναμα ώστε να μην μυρίζει μετά. Να κάνεις έλεγχο με σαπούνι μήπως έχει γίνει διαρροή στην φλάντζα. Με κάθε αλλαγή φιάλης αλλάζεις και φλάντζα. 

Οικονομία θα έχεις μόνο στην πρώτη σκάλα που αμφιβάλλω αν επαρκεί ακόμα και σε 10-15τμ για σπίτι χωρίς θέρμανση, θες 2η η 3η σκάλα στην μέγιστη ισχύ. Αν ανοίγεις την πόρτα θα παγώνει το δωμάτιο. 

Η σόμπα υγραερίου είναι καλή λύση επικουρικης θέρμανσης. Επίσης γεμίζει με υγρασία τον χώρο με αρνητικές επιπτώσεις, χρειάζεσαι και αφυγραντηρα στον χώρο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Ukforthemoment είπε

Koιτάζω το https://www.coralgas.gr/products/φιάλη-prime/ ,εκτός ότι δείχνει ότι έχει άλλη σύνδεση δεν λεει κάπου ότι δεν έχει μυρωδιά το αέριο.

Η μυρωδιά νομίζω αφορά την σόμπα,θυμάμαι οι καταλυτικές να μην μυρίζουν παρά ελάχιστα.

Σημερα, με 2η μερα χρησης, νομιζω μου μυριζε λιγοτερο. Να μυριζει αραγε το 'καμενο' οξυγονο; Δεν ξερω να σας πω τι μυριζει. Αλλα σιγουρα δεν ειμαι ο πρωτος που αντιμετωπιζει το θεμα 'μυρωδια'. Τωρα το τι ειναι και απο που προερχεται, το συζηταμε. Να ειναι οτι ειναι καινουρια η σομπα; Τα υλικα που πρωτοδουλευονται;

2 ώρες πριν, Basilhs23___ είπε

Για φιάλες και σύνδεση δες video στο youtube με πολλούς, τι φιάλες αγοράζουν και πως τις συνδέουν. 

Η σόμπα δεν μυρίζει, χρειάζεται τρόπος για το αναμα ώστε να μην μυρίζει μετά. Να κάνεις έλεγχο με σαπούνι μήπως έχει γίνει διαρροή στην φλάντζα. Με κάθε αλλαγή φιάλης αλλάζεις και φλάντζα. 

Οικονομία θα έχεις μόνο στην πρώτη σκάλα που αμφιβάλλω αν επαρκεί ακόμα και σε 10-15τμ για σπίτι χωρίς θέρμανση, θες 2η η 3η σκάλα στην μέγιστη ισχύ. Αν ανοίγεις την πόρτα θα παγώνει το δωμάτιο. 

Η σόμπα υγραερίου είναι καλή λύση επικουρικης θέρμανσης. Επίσης γεμίζει με υγρασία τον χώρο με αρνητικές επιπτώσεις, χρειάζεσαι και αφυγραντηρα στον χώρο. 

Φλαντζα τι εννοεις;

Γιατι γεμιζει με υγρασια το χωρο;

Κι ομως, με τη μια σκαλα, το δωματιο ζεσταθηκε επαρκως! Και μαλιστα ζεσταθηκε καλα. Γιατι το λεω; Γιατι και που την εκλεισα τη σομπα μετα απο δυωρη χρηση, ανετοτατα ηταν καλη η θερμοκρασια στο δωματιο για 2 ωρες ακομη...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, mindreader είπε

Σημερα, με 2η μερα χρησης, νομιζω μου μυριζε λιγοτερο. Να μυριζει αραγε το 'καμενο' οξυγονο; Δεν ξερω να σας πω τι μυριζει. Αλλα σιγουρα δεν ειμαι ο πρωτος που αντιμετωπιζει το θεμα 'μυρωδια'. Τωρα το τι ειναι και απο που προερχεται, το συζηταμε. Να ειναι οτι ειναι καινουρια η σομπα; Τα υλικα που πρωτοδουλευονται;

Φλαντζα τι εννοεις;

Γιατι γεμιζει με υγρασια το χωρο;

Κι ομως, με τη μια σκαλα, το δωματιο ζεσταθηκε επαρκως! Και μαλιστα ζεσταθηκε καλα. Γιατι το λεω; Γιατι και που την εκλεισα τη σομπα μετα απο δυωρη χρηση, ανετοτατα ηταν καλη η θερμοκρασια στο δωματιο για 2 ωρες ακομη...

Η φλάντζα είναι σαν μια μεμβράνη η οποία τοποθετείται ανάμεσα στον σωλήνα σύνδεσης της σομπας και της φιάλης ώστε να μην υπάρχουν διαρροές αερίου. Η φλάντζα φθείρεται οπότε αρκετοί συστήνουν προληπτικό άλλαγμα. 

Αν ζεστάθηκε με την πρώτη σκάλα και κρατάει καλή θερμοκρασία για 2 ώρες σημαίνει ότι υπάρχει καλή μόνωση και θα κάνεις οικονομια. Σε εμένα μόλις κλείσουν κλιματιστικα η θερμοπομπο είναι θέμα κάποιων λεπτών να παγώσει ο χώρος. 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Ειμαι καταευχαριστημενος απο τη σομπα υγραεριου. Εννοω οχι απλως απο τη συγκεκριμενη σομπα, απο την ολη διαδικασια, θερμανσης με υγραεριο.

Απο τις καλυτερες αποφασεις που πηρα ποτε! Αξιζει με τα χιλια!!!!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...