Προς το περιεχόμενο

Χρήση linux από άσχετους χρήστες. (ένα κοινωνικό πείραμα)


dpolal

Προτεινόμενες αναρτήσεις

13 λεπτά πριν, adtakhs είπε

Για να τραβήξεις κόσμο στο Linux θες καλό γραφικό περιβάλλον.

Με Lubuntu απλά δεν ...  Είναι σαν να λες σε κάποιον σήμερα να αφήσει τα windows 10 και να στραφεί σε Wintows 2000 .......

Βάλε κανένα Peppermint αν θες κάτι ελαφρύ. Το έχω βάλει σε πολλούς και άρεσε .

Πολυ σωστος 

 

να συμπληρωσω επισης οτι δεν υπαρχει και κανενα θετικο σε αυτη την αλλαγη,στο συγκεκριμενο δειγμα .

Κανενας δεν νομιζω να ενδιαφερθηκε για την πληθωρα ΔΩΡΕΑΝ εφαρμογων που παρεχονται(χωρις  πιστευω να πληρωνουν οι περισσοτεροι εφαρμογες και στα windows) και κατα δευτερον συναντησαν ενα πολυ αργο συστημα,σε συγκριση με τους υπολογιστες που ηδη κατεχουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 30
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 λεπτά πριν, vasilllis είπε

Πολυ σωστος 

να συμπληρωσω επισης οτι δεν υπαρχει και κανενα θετικο σε αυτη την αλλαγη,στο συγκεκριμενο δειγμα .

Κανενας δεν νομιζω να ενδιαφερθηκε για την πληθωρα ΔΩΡΕΑΝ εφαρμογων που παρεχονται(χωρις  πιστευω να πληρωνουν οι περισσοτεροι εφαρμογες και στα windows) και κατα δευτερον συναντησαν ενα πολυ αργο συστημα,σε συγκριση με τους υπολογιστες που ηδη κατεχουν.

Κανονικά το κάθε πρώτο μάθημα θα έπρεπε να ήταν ...

Χρήση windows στο συγκεκριμένο μηχάνημα για να μην πω εγκατάσταση windows και οδηγών, προγραμμάτων ....  χρήση και υστέρηση ....

Μετά

Εγκατάσταση Linux διανομής από DVD-USB.

Εξερεύνηση δωρεάν εφαρμογών στο κέντρο λογισμικού. 

Αντιστοιχία εφαρμογών windows με αντίστιχες του linux.

Παραμετροποίηση όλου του user interface από τον χρήστη στα μέτρα του.

Δεν βρίσκω κανένα λόγο να στραφεί κανείς σε windows για γενική χρήση, όταν :

α) Με linux δεν χρειάζεται να ψάχνει οδηγούς.

β) Με linux μπορεί να αλλάζει διανομή όποτε θέλει.

γ) Δεν χρειάζεται antivirus.

δ) Μπορεί να εγκαταστήσει πληθώρα εφαρμογών που είναι πλήρεις και δωρεάν.

Προσωπικά όποτε έχω τέτοιους χρήστες που φέρνουν συστήματα για φορματ, τους περνάω linux λειτουργικό με το έτσι θέλω.

Διαφορετικά δεν ασχολούμαι.

Βάζω SM-PLAYER και VLC για τις ταινίες τους.

Βάζω Kaffeine για την TV - κάρτα τους.

Βάζω K3B για την εγγραφή CD-DVD.

Περνάω ένα GIMP .

Τους εγκαθιστώ και Viber, Chromium κ.λ.π.

Τους φτιάχνω και το thunderbird .

Ρίχνω και ένα teamviwer για τα δύσκολα .

και παράπονο δεν ακούω από κανέναν.

Λες και έκαναν κάτι παραπάνω στα win ?

 

Επεξ/σία από adtakhs
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 ώρες πριν, adtakhs είπε

Για να τραβήξεις κόσμο στο Linux θες καλό γραφικό περιβάλλον.

Με Lubuntu απλά δεν ...  Είναι σαν να λες σε κάποιον σήμερα να αφήσει τα windows 10 και να στραφεί σε Wintows 2000 .......

Βάλε κανένα Peppermint αν θες κάτι ελαφρύ. Το έχω βάλει σε πολλούς και άρεσε .

Aπό τους 8 Η/Υ που υπάρχουν πλέον διαθέσιμοι για αυτή τη δουλειά που περιγράφω στην αρχή του thread μόνο 3 διαθέτουν Mint Mate καθώς είναι τα παλιότερα μηχανήματα και είχαν καρττλάκι με άδεια για ΧΡ.
Παρόλο που διαθέτουν 2GB RAM και σχετικά γρήγορους 320ρηδες κλασσικούς sata δίσκους παρατηρώ ότι και πάλι ζορίζονται πολύ περισσότερο σε σχέση με το Lubuntu που έτρεχαν μέχρι πριν από λίγοι καιρό. (είναι παλιά Dual Core branded πισάκια)
Στους υπόλοιπους υπολογιστές μπήκαν win10 καθώς διέθεταν ήδη καρτελάκια με win7 serial ενώ έκανα και μία αναβάθμιση στη RAM τους καθώς κανιβάλισα άλλα πισί που αποσύρθηκαν.

Πριν από 3 εβδομάδες ξεκίνησε νέα φουρνιά φοιτητών και παρατηρώ ότι γενικά τα δουλεύουν τα 3 Mint pc χωρίς να μου έχουν κάνει παράπονα εκτός μόνο από λίγες παραξενιές του libre που λύθηκαν με κάποιες ρυθμίσεις που έπρεπε να κάνω.
Και πάλι βέβαια δεν είναι και η καλύτερη των εμπειριών να δουλεύεις με αυτά καθώς ένα lag το βλέπεις παντού διάχυτο αλλά τουλάχιστον το περιβάλλον εργασίας είναι πολύ όμορφο από ότι είχαν πριν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
27 λεπτά πριν, dpolal είπε

Aπό τους 8 Η/Υ που υπάρχουν πλέον διαθέσιμοι για αυτή τη δουλειά που περιγράφω στην αρχή του thread μόνο 3 διαθέτουν Mint Mate καθώς είναι τα παλιότερα μηχανήματα και είχαν καρττλάκι με άδεια για ΧΡ.
Παρόλο που διαθέτουν 2GB RAM και σχετικά γρήγορους 320ρηδες κλασσικούς sata δίσκους παρατηρώ ότι και πάλι ζορίζονται πολύ περισσότερο σε σχέση με το Lubuntu που έτρεχαν μέχρι πριν από λίγοι καιρό. (είναι παλιά Dual Core branded πισάκια)
Στους υπόλοιπους υπολογιστές μπήκαν win10 καθώς διέθεταν ήδη καρτελάκια με win7 serial ενώ έκανα και μία αναβάθμιση στη RAM τους καθώς κανιβάλισα άλλα πισί που αποσύρθηκαν.

Πριν από 3 εβδομάδες ξεκίνησε νέα φουρνιά φοιτητών και παρατηρώ ότι γενικά τα δουλεύουν τα 3 Mint pc χωρίς να μου έχουν κάνει παράπονα εκτός μόνο από λίγες παραξενιές του libre που λύθηκαν με κάποιες ρυθμίσεις που έπρεπε να κάνω.
Και πάλι βέβαια δεν είναι και η καλύτερη των εμπειριών να δουλεύεις με αυτά καθώς ένα lag το βλέπεις παντού διάχυτο αλλά τουλάχιστον το περιβάλλον εργασίας είναι πολύ όμορφο από ότι είχαν πριν.

 

Τι να σου πω.

Εγώ έχω βρει το peρpermint για αυτές τις δουλειές. Είναι ελαφρύ, πολύ ατμοσφαιρικό, το δοκίμασα σε πολλά φορητά με διπύρηνα , αλλά παντού έβαζα SSD.

 

 

Να φανταστείς σε φορητό με Conroe διπύρηνο , το οποίο έχει ATAPI για σκληρό, έβαλα αντάπτορα ATA-133 σε SATA για να μπει SSD στην θέση του DVD-RW και το φορητό ανταποκρινόταν καλύτερα από φορητό Ι3 τριετίας .

9-5-mm-SATA-2do-HDD-Hard-Drive-Caddy-ada

Δεν χρειάζεται υπερβολική ισχύς στα συστήματα. Οι περισσότεροι χρήστες αντιλαμβάνονται την αποκρισιμότητα σαν ταχύτητα.

Κατά περιόδους τρέχουν προσφορές 240άριδων SSD με 20€. Ίσως να έλυνες το πρόβλημα της αποκρισιμότητας με μια τέτοιου είδους προσθήκη.

 

Επεξ/σία από adtakhs
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 3/11/2019 στις 9:37 ΜΜ, adtakhs είπε

Κανονικά το κάθε πρώτο μάθημα θα έπρεπε να ήταν ...

Χρήση windows στο συγκεκριμένο μηχάνημα για να μην πω εγκατάσταση windows και οδηγών, προγραμμάτων ....  χρήση και υστέρηση ....

Μετά

Εγκατάσταση Linux διανομής από DVD-USB.

Εξερεύνηση δωρεάν εφαρμογών στο κέντρο λογισμικού. 

Αντιστοιχία εφαρμογών windows με αντίστιχες του linux.

Παραμετροποίηση όλου του user interface από τον χρήστη στα μέτρα του.

Δεν βρίσκω κανένα λόγο να στραφεί κανείς σε windows για γενική χρήση, όταν :

α) Με linux δεν χρειάζεται να ψάχνει οδηγούς.

β) Με linux μπορεί να αλλάζει διανομή όποτε θέλει.

γ) Δεν χρειάζεται antivirus.

δ) Μπορεί να εγκαταστήσει πληθώρα εφαρμογών που είναι πλήρεις και δωρεάν.

Προσωπικά όποτε έχω τέτοιους χρήστες που φέρνουν συστήματα για φορματ, τους περνάω linux λειτουργικό με το έτσι θέλω.

Διαφορετικά δεν ασχολούμαι.

Βάζω SM-PLAYER και VLC για τις ταινίες τους.

Βάζω Kaffeine για την TV - κάρτα τους.

Βάζω K3B για την εγγραφή CD-DVD.

Περνάω ένα GIMP .

Τους εγκαθιστώ και Viber, Chromium κ.λ.π.

Τους φτιάχνω και το thunderbird .

Ρίχνω και ένα teamviwer για τα δύσκολα .

και παράπονο δεν ακούω από κανέναν.

Λες και έκαναν κάτι παραπάνω στα win ?

Εκει θα καταλαβαιναν την διαφορα του ενος συστηματος απο το αλλο.

Ακομα και η εξερευνηση εφαρμογων για καποους χρηστες ειναι βουνο,θελει υπομονη να προσαρμοστουν.

Εφαμοργες αναβαθμισεις κλπ δεν υπαρχει το Linux.Απο την μικρη εμπειρια που εχω ,οτι δουλεψει την ημερα της εγκαταστασης θα δουλευει παντα.Τα υπολοιπα οσες ωρες και να φας δεν θα βγει ακρη.Κατι bleutooth dongle που ειχα,κατι καρτες tv κλπ δεν επαιξαν ποτε .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 3/11/2019 στις 9:37 ΜΜ, adtakhs είπε

τους περνάω linux λειτουργικό με το έτσι θέλω.

Ναι , κατι τετοιες αποψεις ειχε και ο Μουσολινι...ειδες στο ειπα ευγενικα :) Ελπιζω οι χρηστες σου να ειναι στο συγγενικο περιβαλλον...διοτι σε εταιρια τετοιες πρωτοβουλιες ειναι τουλαχιστον επικινδυνες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
24 λεπτά πριν, mphxths είπε

Ναι , κατι τετοιες αποψεις ειχε και ο Μουσολινι...ειδες στο ειπα ευγενικα :) Ελπιζω οι χρηστες σου να ειναι στο συγγενικο περιβαλλον...διοτι σε εταιρια τετοιες πρωτοβουλιες ειναι τουλαχιστον επικινδυνες...

 

Διάβασε τι γράφω παραπάνω. Ποιες εταιρίες ;

Εγώ σπαταλώ το χρόνο μου για να μαζέψω τα ψωφοwindows , χωρίς να κερδίζω κάτι. Και αυτό επαναλαμβάνεται κάθε τόσο. Μια ο ένας μια ο άλλος , στο τέλος σε τρελαίνουν.

Και για ποιο λόγο? Για να σερφάρουν στο νετ, να παίζουν κανένα στοίχημα, να ακούνε λίγη μουσική , να μπαίνουν σε youtube , να καταβάζουν καμιά ταινία και να συμπληρώνουν κανένα έγγραφο , καμιά συμπίεση, κανένα iso, κανένα pdf κ.λ.π....?

Σαν πολύ δεν είναι ?

Η μήπως νομίζεις πως τα συστήματα που αγοράζονται κατά κόρον καθημερινά κάνουν κάτι παραπάνω σε οικιακή χρήση ;

Επεξ/σία από adtakhs
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@adtakhs

Θα στο γραψω ακομα μια φορα. Το να παιρνεις πρωτοβουλια στο λειτουργικο του αλλου , οποιος και αν ειναι αυτος , εταιρια , ιδιωτης , συγγενης , φιλος , γκομενα , ειναι τουλαχιστον επικινδυνο.
Στην θεση σου εχω βρεθει , και σε επαγγελματικο επιπεδο και σε συγγενικο/φιλικο επιπεδο.Ο,τι λες τωρα το ελεγα εγω τοτε.Ημουν σε φαση "εγω ξερω καλυτερα απο σας τι ειναι καλο για εσας"...
Δεν αξιζει ο κοπος και ο χρονος και το σπασαρχιδισμα που θα πεσει μετα...

Θα στο κανω φραγκοδιφραγκα..δυο περιπτωσεις "πελατων"...

1.Εταιριες : Δεν παιρνεις πρωτοβουλια για χιλιαδες εκατομμυρια λογους.Περιεργο software που παιζει σε συγκεκριμενο λειτουργικο , περιεργα περιφερειακα , διαθεσιμες νομιμες αδειες , αδαεις χρηστες , domains , exchange servers και η λιστα ειναι ατελειωτη.
2.Ιδιωτες : Το 95% των ιδιωτων ειναι αδαεις χρηστες που εχουν συνηθισει στα windows.Μην σου πω εχουν συνηθισει στην συγκεκριμενη εκδοση των windows που ειχε το μηχανημα τους την στιγμη της αγορας του.Οταν βγηκαν τα 8/8.1/10 ξερεις τι κλαμα επεσε επειδη αλλαξαν μερικα μενου θεση και μερικα κουμπια χρωμα?
Ασε που αν εισαι υπαλληλος/τεχνικος σε εταιρια , απλα βαζεις ο,τι windows ειχε το μηχανημα , με την νομιμη αδεια του , και δεν παιρνεις πρωτοβουλιες ουτε με λινουξ ουτε με αλλες εκδοσεις με activations και λοιπα περιεργα...Oυτε καν ασχολεισαι να κανεις αναβαθμιση απο 7 σε 8 , σε 10 σε 11 και δεν ξερωγω τι.Δεν υπαρχει λογος να μπεις σε εξτρα κοπο που δεν θα πληρωθει ποτε και εχει μεγαλες πιθανοτητες να γαμηθει κατι.Ο,τι ειχε του βαζεις και τελος.

Με λιγα λογια , ασε τους εγωισμους του στυλ εγω ξερω καλυτερα , τα windows σας πεφτουν πολυ για αυτα που κανετε..παρτε ελευθερο λογισμικο/λειτουργικο και πειτε και ευχαριστω...Κανε την ζωη ευκολη για τους "πελατες" , οχι για σενα.Στην τελικη στησε τα windows/προγραμματα/drivers/κλπ , τραβα ενα backup/ghost/image/οτιδηποτε και αστους να του βγαλουνε τα ματια...Η επαναφορα θα γινει σε dt...

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 λεπτά πριν, mphxths είπε

@adtakhs

Θα στο γραψω ακομα μια φορα. Το να παιρνεις πρωτοβουλια στο λειτουργικο του αλλου , οποιος και αν ειναι αυτος , εταιρια , ιδιωτης , συγγενης , φιλος , γκομενα , ειναι τουλαχιστον επικινδυνο.
Στην θεση σου εχω βρεθει , και σε επαγγελματικο επιπεδο και σε συγγενικο/φιλικο επιπεδο.Ο,τι λες τωρα το ελεγα εγω τοτε.Ημουν σε φαση "εγω ξερω καλυτερα απο σας τι ειναι καλο για εσας"...
Δεν αξιζει ο κοπος και ο χρονος και το σπασαρχιδισμα που θα πεσει μετα...

Θα στο κανω φραγκοδιφραγκα..δυο περιπτωσεις "πελατων"...

1.Εταιριες : Δεν παιρνεις πρωτοβουλια για χιλιαδες εκατομμυρια λογους.Περιεργο software που παιζει σε συγκεκριμενο λειτουργικο , περιεργα περιφερειακα , διαθεσιμες νομιμες αδειες , αδαεις χρηστες , domains , exchange servers και η λιστα ειναι ατελειωτη.
2.Ιδιωτες : Το 95% των ιδιωτων ειναι αδαεις χρηστες που εχουν συνηθισει στα windows.Μην σου πω εχουν συνηθισει στην συγκεκριμενη εκδοση των windows που ειχε το μηχανημα τους την στιγμη της αγορας του.Οταν βγηκαν τα 8/8.1/10 ξερεις τι κλαμα επεσε επειδη αλλαξαν μερικα μενου θεση και μερικα κουμπια χρωμα?
Ασε που αν εισαι υπαλληλος/τεχνικος σε εταιρια , απλα βαζεις ο,τι windows ειχε το μηχανημα , με την νομιμη αδεια του , και δεν παιρνεις πρωτοβουλιες ουτε με λινουξ ουτε με αλλες εκδοσεις με activations και λοιπα περιεργα...Oυτε καν ασχολεισαι να κανεις αναβαθμιση απο 7 σε 8 , σε 10 σε 11 και δεν ξερωγω τι.Δεν υπαρχει λογος να μπεις σε εξτρα κοπο που δεν θα πληρωθει ποτε και εχει μεγαλες πιθανοτητες να γαμηθει κατι.Ο,τι ειχε του βαζεις και τελος.

Με λιγα λογια , ασε τους εγωισμους του στυλ εγω ξερω καλυτερα , τα windows σας πεφτουν πολυ για αυτα που κανετε..παρτε ελευθερο λογισμικο/λειτουργικο και πειτε και ευχαριστω...Κανε την ζωη ευκολη για τους "πελατες" , οχι για σενα.Στην τελικη στησε τα windows/προγραμματα/drivers/κλπ , τραβα ενα backup/ghost/image/οτιδηποτε και αστους να του βγαλουνε τα ματια...Η επαναφορα θα γινει σε dt...

 

Εδώ είναι κάτι που δεν καταλαβαίνεις.

Τους κάνω την ζωή πιο εύκολη ....

Δεν έχει βρεθεί μέχρι τώρα κάποιος που να έχει παραπονεθεί .

Σε πολλές περιπτώσεις τους κάνω dual boot με windows.  Ξέρεις που καταλήγουν? Να τρέχουν linux μόνιμα .

Σου ξαναλέω πως δεν μιλάμε για εταιρίες. Δεν μιλάμε για χρήστες που έχουν πληρώσει μια άδεια για κάποιο εξεζητημένο πρόγραμμα - εφαρμογή.

Επίσης αρνείσαι να καταλάβεις πως τα περισσότερα συστήματα που πιάνω στα χέρια μου έχουν

- Σπασμένο λειτουργικό.

- Σπασμένο office

-Σπασμένες λοιπές εφαρμογές κάθε είδους.

===================================

Ξέρεις τι είναι για έναν τέτοιο χρήστη να μεταπηδήσει σε μια free πλατφόρμα που θα παίζουν όλα ομαλά, χωρίς να ψάχνει τι και πως ?

Τέλος δεν καταλαβαίνω αυτό που λες ... Ο χρήστης είχε ποτέ του την δυνατότητα να επιλέξει η να δει κάτι διαφορετικό από τα windows ?

Αυταρχικά του τα επέβαλε η Μ$ μέσω των OEMs.

Αλλά ας τα αφήσουμε όλα αυτά. Το σύστημα του κάθε ενός είναι δικό του και το κάνει ότι θέλει. Απλά εγώ αρνούμαι πλέον να μπω στην διαδικασία να κανω φορμάτ για να ξαναβάλω παράθυρα. Ας βρουν άλλον. Πολύ απλά και ταπεινά.

 

Επεξ/σία από adtakhs
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@adtakhs

Ακομα δεν μας εχεις πει την πελατεια σου , αρα θα υποθεσω συγγενεις / φιλοι κλπ.Επισης δεν μας εχεις πει ηλικιες.Μιλαμε για νεαρα ατομα που εχουν επαφη με την τεχνολογια-υπολογιστες-windows-linux? Ατομα προχωρημενης ηλικιας?Ποσα χρονια ενασχολησης με Η/Υ? Εγραψες μερικες φρασεις που δεν στεκουν.

1.Δεν κανεις την ζωη τους πιο ευκολη οταν τους πας σε αλλο λειτουργικο.Ειδικα οταν τους πας σε λινουξ.Οσο φιλικη διανομη και να τους βαλεις , οσο και να μοιαζουν με τα windows.Δεν ειναι windows.Δεν θα δουλευουν οπως στα windows.Στο πρωτο προγραμμα/παιχνιδι που θα κατεβασουν θα καταλαβουν τι γινεται...Ξαναλεω ομως δεν ξερω το target group της πελατειας σου.
Nαι αν ασχολουνται μονο με εναν browser και ενα skype δεν θα παρουν πρεφα την αλλαγη...αλλα μολις πανε να κανουν ενα βημα παραπερα..αντε γεια..
2.Το οτι δεν σου εχει παραπονεθει κανεις δεν μου λεει κατι , ειλικρινα.Μπορει να μην δουλευει κατι και να μην το εχει καταλαβει ή να μην θελει να σε ενοχλησει ή να μην καταλαβαινει τι συμβαινει...Μπορει και ολα να λειτουργουν σωστα...δεν αποκλειεται τιποτα.
3.Σπασμενο λειτουργικο/office/λοιπες εφαρμογες δεν σημαινει αυτοματως οτι δεν θα λειτουργουν ομαλα.Και οτι η μονη περιπτωση που θα ζησει το αμερικανικο ονειρο ο χρηστης ειναι να παει σε λινουξ.Πιο πολυ μου κανει οτι δεν θες την μανουρα , βρες τα προγραμματα απο τον θειο , βρες πως δουλευουν τα activations , μερικα ειναι και περιπλοκα στην εγκατασταση..ωωωωχ αδελφε πολλη φασαρια για τον μαλακα που τι κανει ?σερφαρει και παιζει farmville..γαμησε τον..βαλτου λινουξ και πουλα του το φιλοσοφικο παραμυθι οτι ολα ειναι πιο ομορφα στην γη του free software....

Το οτι στο dual boot τελικα προτιμησανε να δουλευουν μονο λινουξ παλι δεν λεει κατι..μπορει να βαριουνται στις επιλογες να πατησουν το βελακι να πανε να μπουταρουν στα windows..και απλα μπουταρει η default επιλογη..το λινουξ :)

Επεξ/σία από mphxths
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Θα σας παρακαλέσω τι όποιες διαφορές σας όχι εδώ.
Το παρόν νήμα κρατήθηκε «καθαρό» σχεδόν ένα χρόνο τώρα και δεν θέλω να καταλήξει άλλη μια win vs linux φάση.

Από εκεί και μετά καλό είναι να ξεκαθαρίσω μερικά πράματα διότι μερικοί μάλλον χάσατε λίγο το νόημα.

Το παρόν νήμα ΔΕΝ αφορά HOME USERS που θα δοκιμάσουν ένα distro στο πισί του σπιτιού τους.

Το παρόν νήμα αφορά συγκεκριμένη ηλικιακή ομάδα, νέων ατόμων 20-25 ετών, που έχουν ήδη κάποια γνώση περί χρήσης Η/Υ και οι οποίοι καλούνται σε συγκεκριμένο χώρο, για συγκεκριμένο χρονικό διάστημα να εκτελέσουν συγκεκριμένες εργασίες χρησιμοποιώντας συγκεκριμένα εργαλεία.

Και ναί, αυτό μοιάζει περισσότερο με την χρήση Η/Υ σε χώρο εργασίας / δημόσιο / whateva αλλά σίγουρα όχι home use.
Και φυσικά εννοείτε ότι το πλαίσιο αυτό είναι πολύ ποιό χαλαρό αφού όλα γίνονται σε εθελοντική βάση και υπάρχει μία ελευθερία να χρησιμοποιοήσουν τα social media, να τσεκάρουν τα emails τους ή να ακούσουν ένα τραγούδι στο youtube ή γενικά να ψαχτούν λίγο στον χρόνο που διαθέτουν.
Άρα, το να μάθουν τις διαφορές μεταξύ λειτουργικών συστημάτων και πώς να εκτελούν στο linux όλες τις ημερήσιες διαδικασίες που κάνουν στο σπίτι τους ΔΕΝ ήταν ποτέ το ζητούμενο.

Αυτό που με ενδιέφερε πρωτίστως είναι να μπορέσω να κάνω εγώ την δουλειά μου καθώς χρήματα για πισί και λειτουργικά ΔΕΝ υπήρχαν, άρα έπρεπε να προσαρμοστώ με κάποιον τρόπο.
Και φυσικά η παραδοχή είναι πως το διαθέσιμο H/W είναι δυστυχώς παλιό και εστιασμένο σε office use, όπως είναι και στις περισσότερες εταιρείες άλλωστε, οπότε δεν μπορούσαμε να έχουμε eye candy περιβάλλον εργασίας και η εμπειρίας χρήσης ήταν το λιγότερο δύσκολη.

Στην πορεία ήταν που σκέφτηκα να καταγράψω τις αντιδράσεις και τις απόψεις νέων ανθρώπων που καλούνται να χρησιμοποιήσουν ένα εργαλείο λίγο διαφορετικό από ότι έχουν συνηθίσει μέχρι τώρα.
Από εκεί και πέρα, η διαδικασία που περιγράφηκε παραπάνω εκτελείται ανελλιπώς εδώ και 6 χρόνια οπότε κάποια συμπεράσματα έχουν εξαχθεί και αναλυθεί.(διαβάστε το πρώτο Post)

Δεν είχα σκοπό να προσυλητίσω κανέναν στο Linux, ούτε να τους αποκαλύψω καμμιά παγκόσμια συνωμοσία.

Επεξ/σία από dpolal
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, dpolal είπε

Θα σας παρακαλέσω τι όποιες διαφορές σας όχι εδώ.
Το παρόν νήμα κρατήθηκε «καθαρό» σχεδόν ένα χρόνο τώρα και δεν θέλω να καταλήξει άλλη μια win vs linux φάση.

Από εκεί και μετά καλό είναι να ξεκαθαρίσω μερικά πράματα διότι μερικοί μάλλον χάσατε λίγο το νόημα.

Το παρόν νήμα ΔΕΝ αφορά HOME USERS που θα δοκιμάσουν ένα distro στο πισί του σπιτιού τους.

Το παρόν νήμα αφορά συγκεκριμένη ηλικιακή ομάδα, νέων ατόμων 20-25 ετών, που έχουν ήδη κάποια γνώση περί χρήσης Η/Υ και οι οποίοι καλούνται σε συγκεκριμένο χώρο, για συγκεκριμένο χρονικό διάστημα να εκτελέσουν συγκεκριμένες εργασίες χρησιμοποιώντας συγκεκριμένα εργαλεία.

Και ναί, αυτό μοιάζει περισσότερο με την χρήση Η/Υ σε χώρο εργασίας / δημόσιο / whateva αλλά σίγουρα όχι home use.
Και φυσικά εννοείτε ότι το πλαίσιο αυτό είναι πολύ ποιό χαλαρό αφού όλα γίνονται σε εθελοντική βάση και υπάρχει μία ελευθερία να χρησιμοποιοήσουν τα social media, να τσεκάρουν τα emails τους ή να ακούσουν ένα τραγούδι στο youtube ή γενικά να ψαχτούν λίγο στον χρόνο που διαθέτουν.
Άρα, το να μάθουν τις διαφορές μεταξύ λειτουργικών συστημάτων και πώς να εκτελούν στο linux όλες τις ημερήσιες διαδικασίες που κάνουν στο σπίτι τους ΔΕΝ ήταν ποτέ το ζητούμενο.

Αυτό που με ενδιέφερε πρωτίστως είναι να μπορέσω να κάνω εγώ την δουλειά μου καθώς χρήματα για πισί και λειτουργικά ΔΕΝ υπήρχαν, άρα έπρεπε να προσαρμοστώ με κάποιον τρόπο.
Και φυσικά η παραδοχή είναι πως το διαθέσιμο H/W είναι δυστυχώς παλιό και εστιασμένο σε office use, όπως είναι και στις περισσότερες εταιρείες άλλωστε, οπότε δεν μπορούσαμε να έχουμε eye candy περιβάλλον εργασίας και η εμπειρίας χρήσης ήταν το λιγότερο δύσκολη.

Στην πορεία ήταν που σκέφτηκα να καταγράψω τις αντιδράσεις και τις απόψεις νέων ανθρώπων που καλούνται να χρησιμοποιήσουν ένα εργαλείο λίγο διαφορετικό από ότι έχουν συνηθίσει μέχρι τώρα.
Από εκεί και πέρα, η διαδικασία που περιγράφηκε παραπάνω εκτελείται ανελλιπώς εδώ και 6 χρόνια οπότε κάποια συμπεράσματα έχουν εξαχθεί και αναλυθεί.(διαβάστε το πρώτο Post)

Δεν είχα σκοπό να προσυλητίσω κανέναν στο Linux, ούτε να τους αποκαλύψω καμμιά παγκόσμια συνωμοσία.

Πες μας τι ακριβώς τους βάζεις να κάνουν στα συστήματα, γιατί ίσως προσωπικά να μην κατάλαβα καλά τι σκοπό έχει όλη αυτή η κίνηση; Οχι για εσένα, αλλά για τους χρήστες.

Επεξ/σία από adtakhs
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, adtakhs είπε

Πες μας τι ακριβώς τους βάζεις να κάνουν στα συστήματα, γιατί ίσως προσωπικά να μην κατάλαβα καλά τι σκοπό έχει όλη αυτή η κίνηση; Οχι για εσένα, αλλά για τους χρήστες.

Ξαναδιάβασε το πρώτο post του νήματος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οσο ομορφο γραφικο περιβαλλον και να βαλεις, στην τελικη θα πρεπει να χρησιμοποιουν το libre office αντι για την αγαπημενη τους εκδοση του MS Office (που πλεον ειναι και διαφορετικη για καθε ομαδα χρηστων).

Αυτο πιστευω ειναι που κανει τη διαφορα. Ειδικα οταν μιλαμε για καποιον που φτιαχνει powerpoint η δουλευει σοβαρα το excel, οσο και να ονειρευονται καποιοι, δυστυχως και η δικη μου εμπειρια με αρκετους power users του office (σιγουρα οχι εγω) ειναι οτι προτιμουνε το MS Office

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 5/11/2019 στις 1:13 ΠΜ, mphxths είπε

@adtakhs

Ακομα δεν μας εχεις πει την πελατεια σου , αρα θα υποθεσω συγγενεις / φιλοι κλπ.Επισης δεν μας εχεις πει ηλικιες.Μιλαμε για νεαρα ατομα που εχουν επαφη με την τεχνολογια-υπολογιστες-windows-linux? Ατομα προχωρημενης ηλικιας?Ποσα χρονια ενασχολησης με Η/Υ? Εγραψες μερικες φρασεις που δεν στεκουν.

1.Δεν κανεις την ζωη τους πιο ευκολη οταν τους πας σε αλλο λειτουργικο.Ειδικα οταν τους πας σε λινουξ.Οσο φιλικη διανομη και να τους βαλεις , οσο και να μοιαζουν με τα windows.Δεν ειναι windows.Δεν θα δουλευουν οπως στα windows.Στο πρωτο προγραμμα/παιχνιδι που θα κατεβασουν θα καταλαβουν τι γινεται...Ξαναλεω ομως δεν ξερω το target group της πελατειας σου.
Nαι αν ασχολουνται μονο με εναν browser και ενα skype δεν θα παρουν πρεφα την αλλαγη...αλλα μολις πανε να κανουν ενα βημα παραπερα..αντε γεια..
2.Το οτι δεν σου εχει παραπονεθει κανεις δεν μου λεει κατι , ειλικρινα.Μπορει να μην δουλευει κατι και να μην το εχει καταλαβει ή να μην θελει να σε ενοχλησει ή να μην καταλαβαινει τι συμβαινει...Μπορει και ολα να λειτουργουν σωστα...δεν αποκλειεται τιποτα.
3.Σπασμενο λειτουργικο/office/λοιπες εφαρμογες δεν σημαινει αυτοματως οτι δεν θα λειτουργουν ομαλα.Και οτι η μονη περιπτωση που θα ζησει το αμερικανικο ονειρο ο χρηστης ειναι να παει σε λινουξ.Πιο πολυ μου κανει οτι δεν θες την μανουρα , βρες τα προγραμματα απο τον θειο , βρες πως δουλευουν τα activations , μερικα ειναι και περιπλοκα στην εγκατασταση..ωωωωχ αδελφε πολλη φασαρια για τον μαλακα που τι κανει ?σερφαρει και παιζει farmville..γαμησε τον..βαλτου λινουξ και πουλα του το φιλοσοφικο παραμυθι οτι ολα ειναι πιο ομορφα στην γη του free software....

Το οτι στο dual boot τελικα προτιμησανε να δουλευουν μονο λινουξ παλι δεν λεει κατι..μπορει να βαριουνται στις επιλογες να πατησουν το βελακι να πανε να μπουταρουν στα windows..και απλα μπουταρει η default επιλογη..το λινουξ :)

Δεν θέλω χαλάσω το θέμα του Ts , για αυτό και θα σου απαντήσω επιγραμματικά. 

Οι χρήστες είναι γνωστοί, φίλοι, οικογένεια αλλά και άτομα που στο παρελθόν έχω στήσει κάποια συστήματα.Είναι όλων των ηλικιών. Από 8 ετών έως 75 ... Linux βάζω σε συστήματα γενικής χρήσης. Δεν έχω δεν κάποιο πρόβλημα σε κανέναν. 

Στον 75-χρονο ενδεικτικά το σύστημα ήταν θέαση και καταγραφή δορυφορικών καναλιών μέσω κάρτας δορυφορικής (kaffeine) , ταινίες, μουσική, σύνδεση σε High end σύστημα ηχειων κ.λ.π. Αποτέλεσμα, ανώτερη και απροβληματιστη λειτουργία σε σχέση με το Dvb Viewer στα win. Ευκολότερος χειρισμός για τον χρήστη.

Επεξ/σία από adtakhs
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...