Προς το περιεχόμενο

Αδύνατον να εγκαταστήσω linux σε νέο laptop...Τι κάνω λάθος;;;


Green Dragon

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Να πω και εγώ σαν εντελώς αρχάριος και πρωτάρης την γνώμη μου, είμαι από αυτούς που σπάνια να ζητήσουν βοήθεια προτιμώ να σκαλίζω μόνος μου και να ρίχνω πολύ διάβασμα και ψάξιμο. Μετά από άπειρες προσπάθειες, εγκαταστάσεις στον ίδιο ή σε διαφορετικό δίσκο, πολλές διανομές πειράγματα σε bios κλπ δεν κατάφερα ποτέ να κάνω dualboot δεν μου έβγαζε ποτέ επιλογή να διαλέξω αν θα κάνω boot Windows ή την εκάστοτε διανομή έπρεπε πάντα να μπαίνω στο bios και να επιλέγω. VM λοιπόν και ησύχασα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 41
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

6 ώρες πριν, vanni είπε

Να πω και εγώ σαν εντελώς αρχάριος και πρωτάρης την γνώμη μου, είμαι από αυτούς που σπάνια να ζητήσουν βοήθεια προτιμώ να σκαλίζω μόνος μου και να ρίχνω πολύ διάβασμα και ψάξιμο. Μετά από άπειρες προσπάθειες, εγκαταστάσεις στον ίδιο ή σε διαφορετικό δίσκο, πολλές διανομές πειράγματα σε bios κλπ δεν κατάφερα ποτέ να κάνω dualboot δεν μου έβγαζε ποτέ επιλογή να διαλέξω αν θα κάνω boot Windows ή την εκάστοτε διανομή έπρεπε πάντα να μπαίνω στο bios και να επιλέγω. VM λοιπόν και ησύχασα

Όπως τα περιγράφεις - ακριβώς όμως - τα ίδια τράβηξα και εγώ και ποτέ, με κανένα συνδυασμό δεν κατάφερα να κάνω το laptop dual boot.

Σε τι μηχάνημα έκανες τις προσπάθειες, τι hardware έχεις;  Εμένα είναι laptop με AMD ryzen 5 2500U και γραφικά vega 8.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτό έχω Lenovo (μου έβγαλε λίγο την παναγία μέχρι να βρω πως μπαίνεις στο bios, έχει αυτό το σπαστικό σύστημα με την τρύπα δίπλα στο βύσμα τροφοδοσίας) και το πρόβλημα ήταν πάντα το gnu grub δεν έλεγε με τίποτα να λειτουργήσει σωστά ή εγώ όπως είπα αρχάριος δεν κατάφερα να το κάνω λειτουργήσει σωστά.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Και εγώ Lenovo έχω Ideapad 330s-15ARR

Αλλά γιατί αναγκάζεσαι να χρησιμοποιείς το novo button, για να μπαίνεις στο bios ή στο boot menu??? Δεν λειτουργούν τα πλήκτρα F2 και F12 αντίστοιχα;;;

Επεξ/σία από Green Dragon
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όχι δεν λειτουργούν άσε έχει βγάλει κάποια που μπαίνουν με τα κουμπιά και κάποια με την τρύπα ίδια μοντέλα. Έβλεπα βιντεάκια και έμπαιναν με τα κουμπιά και έλεγα μα καλά τόσο άχρηστος;😂😂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, vanni είπε

όχι δεν λειτουργούν άσε έχει βγάλει κάποια που μπαίνουν με τα κουμπιά και κάποια με την τρύπα ίδια μοντέλα. Έβλεπα βιντεάκια και έμπαιναν με τα κουμπιά και έλεγα μα καλά τόσο άχρηστος;😂😂

Κάποια στιγμή πριν 2 μήνες, έβγαλε η Lenovo καινούργιο bios για το δικό μου. Έκανα την αναβάθμιση και σταμάτησαν να λειτουργούν τα πλήκτρα F2 και F12. Δεν μπορούσα να μπω στο bios παρά μόνο με το novo. Μετά από μία βδομάδα έβγαλαν καινούργιο που διόρθωνε το bug.

μήπως είναι και το δικό σου θέμα bios?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Green Dragon είπε

Κάποια στιγμή πριν 2 μήνες, έβγαλε η Lenovo καινούργιο bios για το δικό μου. Έκανα την αναβάθμιση και σταμάτησαν να λειτουργούν τα πλήκτρα F2 και F12. Δεν μπορούσα να μπω στο bios παρά μόνο με το novo. Μετά από μία βδομάδα έβγαλαν καινούργιο που διόρθωνε το bug.

μήπως είναι και το δικό σου θέμα bios?

Μπορεί δεν του έχω κάνει ποτέ update του bios θα το δοκιμάσω και θα σου πω

2 ώρες πριν, tsofras είπε

Boot με compatibility mode δοκίμασες?

όχι δεν έχω δοκιμάσει αν αφορά το dual boot πλέον δεν με ενδιαφέρει τα έχω όλα σε vm και δεν με πολύ απασχολεί.

28 λεπτά πριν, μπουρτζοβλαχος είπε

ορισμενα lenovo μοντελα μπαινεις με Fn+f2 η Fn+f12

ναι τα είχα δοκιμάσει αλλά καμία τύχη

 

Εδώ βέβαια οφείλω να πω μια ιδιαιτερότητα καθώς το dual boot προσπαθούσα και με ενδιέφερε μόνο σε διαφορετικούς δίσκους το κάθε OS και όχι και τα δύο στον ίδιο δίσκο. Έχω μόνο έναν εσωτερικό SSD 120GB για τα Windows και οτιδήποτε άλλο σε εξωτερικούς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κοίτα είμαι από αυτούς που πιστεύουν ότι το κάθε τι μπορεί να σου προσφέρει κάτι οπότε δεν διαλέγω πλευρές, έχω ένα macmini για το MacOs έχω το laptop με windows έχω 2 διανομές σε VM ένα iphone 6 και ένα Xiaomi redmi note 5 pro. από κάθε ένα κάτι μου αρέσει που είτε δεν το έχει το άλλο ή (εμένα τουλάχιστον ) μου φαίνεται περίπλοκο να γίνει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Ψάχνοντας έπεσα πάνω σε σχόλιο χρήστη (amazon.com) σχετικά με το HP gaming laptop ,εκεί ανέφερε το  Intel Management Engine (είδος λειτουργικού που τρέχει πριν το λειτουργικό και δε μπορεί να παρακαμφεί) το οποίο κλείδωνε τη μητρική στα windows 10 (με αντάλλαγμα φθηνής άδειας λειτουργικού ΟΕΜ) και δεν επέτρεπε την εγκατάσταση οποιουδήποτε άλλου λειτουργικού.

Υπάρχει και αντίστοιχο της AMD

https://libreboot.org/faq.html#amd

https://libreboot.org/faq.html#intelme

Απέτρεπε άλλους χρήστες να το αγοράσουν γιατί περιόριζε την ελευθερία του χρήστη σχετικά με το λειτουργικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...