Προς το περιεχόμενο

Αδύνατον να εγκαταστήσω linux σε νέο laptop...Τι κάνω λάθος;;;


Green Dragon

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Για αρχαριο το Solus ειναι πολυ ωραιο και user friendly.
https://getsol.us/home/

Σε περιπτωση που δεν εχεις βγαλει ακόμη ακρη με καποιο άλλο.

Αν χρειαστέις οδηγίες πες μου. Το εχω εγκαταστήσει αρκετες φορές

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 41
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
54 λεπτά πριν, Hermeticus είπε

Για αρχαριο το Solus ειναι πολυ ωραιο και user friendly.
https://getsol.us/home/

Σε περιπτωση που δεν εχεις βγαλει ακόμη ακρη με καποιο άλλο.

Δεν έχω βρει άκρη με 2 διανομές που έχω δοκιμάσει σε usb Flash. Το Ubuntu 18.10 και manzaro. 

Το Ubuntu δεν φορτώνει καθόλου, ενώ το manzaro όταν πάει να φορτώσει μου βγάζει "grub resque" και μετά τίποτα. 

Δεν πιστεύω ότι είναι θέμα διανομής. 

Επεξ/σία από Green Dragon
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα Ubuntu δεν τα θελω, αλλα Manjaro που ειχα παει να τρέξω ειχα παρόμοι προβλημα. Εβλεπε το USB και μετα εβγαζε error οταν πηγαινες να μπεις στην εγκατασταση η στο Live user.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, chek2fire είπε

για δοκίμασε και το mint η και το kubuntu. Αλήθεια με ποιο πρόγραμμα δημιουργείς τα live cd?

Με το rufus...και εκεί που έχει επιλογή για σχέδιο διαμερισμού, ποιο είναι σωστό MBR ή GPT?

Ίσως εκεί να υπάρχει πρόβλημα. Θα δοκιμάσω το UNetbootin ή το Etcher.

Επεξ/σία από Green Dragon
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, Green Dragon είπε

Το Ubuntu δεν φορτώνει καθόλου, ενώ το manzaro όταν πάει να φορτώσει μου βγάζει "grub resque" και μετά τίποτα

Αυτο εδω ειναι σημαδι προβληματικου iso συνηθως. Εισαι σιγουρος οτι το καθε iso που δοκιμασες ειναι κατεβασμενο ολοκληρο και σωστο? Δεν υπαρχει και το wiki του insomnia πλεον που ειχε ενα αρθρο για το πως το τσεκαρεις.  Δες εδω, εκει που λεει για τα checksums
https://www.howtogeek.com/246332/how-to-verify-a-downloaded-linux-iso-file-wasnt-tampered-with/

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, chek2fire είπε

ναι δοκίμασε και άλλο πρόγραμμα για τα live usb και πες μας.

Δοκίμασα και το KUBUNTU με τον installer etcher και τίποτα  Τελικά το μόνο που κατάφερα να φθάσω στη φάση της live συνεδρίας και μετά της εγκατάστασης είναι το ΜΙΝΤ. Αλλά μετά στο dual boot, δεν ξεκίναγε από το MINT. Όταν του όριζα να κάνει boot από τα Windows έμπαινε κανονικά. Όταν όριζα το MINT  έπαιρνα μαύρη οθόνη.

8 ώρες πριν, jim_p είπε

Αυτο εδω ειναι σημαδι προβληματικου iso συνηθως. Εισαι σιγουρος οτι το καθε iso που δοκιμασες ειναι κατεβασμενο ολοκληρο και σωστο? Δεν υπαρχει και το wiki του insomnia πλεον που ειχε ενα αρθρο για το πως το τσεκαρεις.  Δες εδω, εκει που λεει για τα checksums
https://www.howtogeek.com/246332/how-to-verify-a-downloaded-linux-iso-file-wasnt-tampered-with/

Δεν πιστεύω ότι είναι αυτό ρε φίλε μου. Πέντε διανομές κατέβασα από τα sites τους μία και δύο φορές κάποιες από αυτές και όλες να είχαν πρόβλημα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το πιο πιθανο σεναριο ειναι να υπαρχει μπερδεμα στο σχεδιο διαμερισμου μεταξυ MBR και GPT.

Επειδη κανενας μας δεν εχει μαντικες ικανοτητες θα ηταν καλο να δωσεις οσο το δυνατον περισσοτερες πληροφοριες σχετικα με την διαμορφοση του σκληρου δισκου.

Μπες στο LinuxMint Live και δες αν μπορεις να δωσεις το αποτελεσμα της εντολης

sudo parted -l

Το πιο πιθανο ειναι ο δισκος με τα Παραθυρα να ειναι διαμορφωμενος σε GPT.

Αν ναι τοτε το στικακι οταν πας να μπουταρεις πρεπει στο BIOS να το βλεπει σαν UEFI: USB XXXX

Εννοειται οτι πιο πριν στο Rufus εχεις διαλεξει την επιλογη GTP

Aν γινουν ολα τα παραπανω σωστα τοτε στον σκληρο πρεπει με το GParted να φταξεις ενα παρτισιον /boot/efi οπως λεει εδω

Αναφορά σε κείμενο

Creating an EFI System Partition

If you are manually partitioning your disk in the Ubuntu installer, you need to make sure you have an EFI System Partition (ESP) set up. This partition holds EFI-mode boot loaders and related files.

  • If your disk already contains an ESP (eg if your computer had Windows 8 preinstalled), it can be used for Ubuntu too. Do not format it. It is strongly recommended to have only 1 ESP per disk.

  • An ESP can be created via a recent version of GParted (the Gparted version included in the 12.04 disk is OK), and must have the following attributes:

    • Mount point: /boot/efi (remark: no need to set this mount point when using the manual partitioning, the Ubuntu installer will detect it automatically)

    • Size: minimum 100Mib. 200MiB recommended.

    • Type: FAT32

    • Other: needs a "boot" flag.

διαφορετικα δεν κανει εγκατασταση με ΤΙΠΟΤΑ!

https://help.ubuntu.com/community/UEFI#Set_up_the_firmware_in_UEFI_or_BIOS.2FCSM.2FLegacy_mode

πιστευω να βοηθησα καπως και να μην σε μπερδεψα χειροτερα...

Screenshot_2018-12-09 UEFI - Community Help Wiki.png

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, gakos1112 είπε

το πιο πιθανο σεναριο ειναι να υπαρχει μπερδεμα στο σχεδιο διαμερισμου μεταξυ MBR και GPT.

Επειδη κανενας μας δεν εχει μαντικες ικανοτητες θα ηταν καλο να δωσεις οσο το δυνατον περισσοτερες πληροφοριες σχετικα με την διαμορφοση του σκληρου δισκου.

Μπες στο LinuxMint Live και δες αν μπορεις να δωσεις το αποτελεσμα της εντολης


sudo parted -l

Το πιο πιθανο ειναι ο δισκος με τα Παραθυρα να ειναι διαμορφωμενος σε GPT.

Αν ναι τοτε το στικακι οταν πας να μπουταρεις πρεπει στο BIOS να το βλεπει σαν UEFI: USB XXXX

Εννοειται οτι πιο πριν στο Rufus εχεις διαλεξει την επιλογη GTP

Aν γινουν ολα τα παραπανω σωστα τοτε στον σκληρο πρεπει με το GParted να φταξεις ενα παρτισιον /boot/efi οπως λεει εδω

διαφορετικα δεν κανει εγκατασταση με ΤΙΠΟΤΑ!

https://help.ubuntu.com/community/UEFI#Set_up_the_firmware_in_UEFI_or_BIOS.2FCSM.2FLegacy_mode

πιστευω να βοηθησα καπως και να μην σε μπερδεψα χειροτερα...

Screenshot_2018-12-09 UEFI - Community Help Wiki.png

Έχω έναν μόνο δίσκο, ο οποίος είναι NVMe και είναι διαμορφωμένος σε GPT. Είναι ο C:\ και σε αυτόν κάνω συρρίκνωση κατά 25gb για να βάλω το Linux. 

Το USB flash το έχω κάνει διαμόρφωση άλλοτε σε MBR και στις τελευταίες προσπάθειες σε GPT. Τα υπόλοιπα τα αφήνω να τα κάνει ο installer στην επιλογή "εγκατάσταση σε σύστημα που υπάρχουν Win" ή κάπως έτσι. Δεν έχω την εμπειρία να κάνω το partitioning manually. Θα δοκιμάσω τον οδηγό που μου δίνεις. 

Μια λύση που σκέφτομαι, επειδή το Laptop παίρνει έναν ακόμη δίσκο, να πάρω ένα φτηνό ssd 120gb του 20άρικου και εκεί να εγκαταστήσω το MINT μάλλον, που μου άρεσε κιόλας, οπότε δεν θα έχω πρόβλημα στην εγκατάσταση και το Dual boot. Αυτό το σενάριο είναι εφικτό; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
42 λεπτά πριν, Green Dragon είπε

Μια λύση που σκέφτομαι, επειδή το Laptop παίρνει έναν ακόμη δίσκο, να πάρω ένα φτηνό ssd 120gb του 20άρικου και εκεί να εγκαταστήσω το MINT μάλλον, που μου άρεσε κιόλας, οπότε δεν θα έχω πρόβλημα στην εγκατάσταση και το Dual boot. Αυτό το σενάριο είναι εφικτό; 

Εχεις λυσσαξει για dual boot ε?Το vmware/vbox το γραψες στα @@ σου ε? ουτε που το προσπαθησες ε? :)

Ναι θα παιξει αυτη η λυση , απλα λιγη προσοχη στους bootloaders , δηλ οταν βαλεις το μιντ στο 2ο δισκο , να βαλεις τον bootloader στον ιδιο τον δισκο , να τσεκαρει οτι υπαρχει και αλλο λειτουργικο και στο bios να εκκινει αυτος ο δισκος.Αν βαρεθεις απλα φορμαρεις τον δισκο και βαζεις στο bios να μπουταρει ο nvme του οποιου ο bootloader δεν θα χει πειραχτει..θεωρητικα...

Επεξ/σία από mphxths
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κανε κατι αλλο. Κρατα τα iso που κατεβασες και δοκιμασε τα ενα ενα σε ενα virtualbox να δεις αν οντως εκκινουν εκει. Και ο ελεγχος που λεω παραπανω ειναι επιτακτικος για καθε ειδους iso που θες να εισαι σιγουρος οτι ειναι λειτουργικο. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, mphxths είπε

Εχεις λυσσαξει για dual boot ε?Το vmware/vbox το γραψες στα @@ σου ε? ουτε που το προσπαθησες ε? :)

 Χαχα... Όχι ρε συ δεν το έγραψα καθόλου. Το δοκίμασα για λίγο και μετά νόμισα ότι μπορούσα να πάω σε κανονική εγκατάσταση. 

16 λεπτά πριν, mphxths είπε

Ναι θα παιξεις αυτη η λυση , απλα λιγη προσοχη στους bootloaders , δηλ οταν βαλεις το μιντ στο 2ο δισκο , να βαλεις τον bootloader στον ιδιο τον δισκο , να τσεκαρει οτι υπαρχει και αλλο λειτουργικο και στο bios να εκκινει αυτος ο δισκος.Αν βαρεθεις απλα φορμαρεις τον δισκο και βαζεις στο bios να μπουταρει ο nvme του οποιου ο bootloader δεν θα χει πειραχτει..θεωρητικα...

Θα δοκιμάσω τον οδηγό που έδωσε ο gakos παραπάνω και αν αποτυχω θα πάω στον δεύτερο δίσκο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα παιδιά! Μέχρι τώρα όσες προσπάθειες έκανα κυρίως με Ubuntu 18.10 και Mint 19 και 19.1 να τα εγκαταστήσω  είτε στον C:/ που έχω τα Win 10 ( M2 NVME ) ή στον D:/ που είναι SSd άδειος, δεν έφεραν κανένα αποτέλεσμα: Παρά τις οδηγίες που μου δώσατε και τα βοηθητικά που γράψατε.

Μετά την εγκατάσταση εμφανίζεται ο Linux grub που μου δίνει 4 επιλογές: 1. Εκκίνηση ( Ubuntu ή Mint )….2. Εκκίνηση ( Ubuntu ή Mint  ) σε combatibiliyty mode ή advanced options....3. Windows boot manager και 4. setup menu.    Οι δύο πρώτες οδηγούν στο μαύρο και το πουθενά. Η τρίτη στα Windows 10 κανονικά και η τέταρτη στο bios setup.

Τώρα παίζω με το virtual box για να εξοικειωθώ με το Linux και για να μην χαλάσω το χατήρι του φίλου μου του Mphxth που είναι οξύθυμος και μου τα έχει χώσει ούκ ολίγες φορές....χαχα...με το δίκιο του!

Στο virtual box to ubuntu 18.10 είναι υποδειγματικό.....ξεκινάει το live session, κάνει κανονικά εγκατάσταση στον εικονικό δίσκο και όταν τελειώνει επανεκκινεί κανονικά και μπορείς να πειραματιστείς.

1286364887_ubuntu1.PNG.5a18298071a452a5300856eadd8c6566.PNG

Ενώ το mint φορτώνει το live και μόλις πας να δώσει install βγάζει κάτι χιόνια  και κρίμα γιατι είναι αυτό που μου αρέσει πολύ....

Mint.PNG.cc8d32f369bbc31f8588bc9af569f4e1.PNG

Άρα δεν προχωράει...……….

Τελικά μετά από φρέσκια download ( και ίσως πιο σωστή ), πέρασε το installation, εγκαταστάθηκε στον εικονικό δίσκο και έκανε και επανεκκίνηση και είναι super

116861207_Mint19.1.PNG.2d214d22cfdeddeb114c134710bae0d5.PNG

Συνεπώς έχω δύο πολύ όμορφες και εύκολες διανομές στον απλό χρήστη και είμαι καλυμμένος στο virtual box.

Και τώρα θα σας δώσω μία εικόνα των δύο δίσκων που  έχει το laptop, για να μου πείτε  1. σε

ποιόν είναι προτιμότερο να εγκαταστήσω το Linux για dual boot και 2. πως είναι προτιμότερο να προετοιμάσω τους δίσκους  για όταν θα είμαι πιο έτοιμος.

1805716357_.PNG.d2baa2db5b521d429d56a6088c1376a6.PNG

Ο Disc O είναι κενός SSD

ο Disc 1 είναι Μ2 NVME και έχει τα win 10.        Συγγνώμη για το σεντόνι και ευχαριστώ για τον χρόνο και τη διάθεση για βοήθεια.

 

 

Επεξ/σία από Green Dragon
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Είχα το ίδιο πρόβλημα με ένα media pc. Το πρόβλημα ήταν οι drivers της VGA. Τι μπορείς να κάνεις όμως αφού για να τους βάλεις, πρέπει να εγκατασταθεί...;

Λοιπόν, για κάποιο περίεργο λόγο, το ίδιο πρόλημα έχουν κι άλλες διανομές που δοκίμασα (Mint, Debian, Elementary, Ubuntu, openSuse, Fedora) και ενεργοποιούν σαν πρώτη επιλογή στην οθόνη, την εξωτερική.

Δοκίμασε εκεί που βλέπεις μαύρη οθόνη να συνδέσεις μία στη δεύτερη έξοδο του laptop (hdmi? vga? dp? dvi?) και να δεις μήπως δουλέψει έτσι.

Επίσης, εγώ για να καταφέρω να προχωρήσω με την εγκατάσταση, είχα επιλέξει στο Mint το Compatibility mode κατά το install.

Επεξ/σία από Zaytsev
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...