Προς το περιεχόμενο

Νέο μηχάνημα για Ubuntu 18.04LTS


Lside

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Με την ASRock δεν είχα κανένα θέμα, μου την είχε προτείνει ο adtakis και έχω μείνει πολύ ευχαριστημένος. Απλά θεωρώ ότι αυτή την εποχή, ξεπεράστηκε από τα b450 μοντέλα τα οποία είναι και πιο future proof.

Κάτι χαζά κολλήματα μου έκανε με τον 4.14 kernel στο 16.04, σε idle φρήζαρε και έτρωγε reboot, αλλά τελικά λύθηκε με αναβάθμιση του πυρήνα και κάτι ειδικές παραμέτρους κατά το boot. Δεν νομίζω να το συναντήσεις δηλαδή, τώρα πια άσε που μάλλον ήταν εγγενές σφάλμα στους 1600 και 1700.

Βέβαια δεν μπορώ να σε βοηθήσω παραπάνω, γιατί έχω Nvidia κάρτα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 31
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Στις 9/12/2018 στις 1:51 ΠΜ, mechpanos είπε

Με την ASRock δεν είχα κανένα θέμα, μου την είχε προτείνει ο adtakis και έχω μείνει πολύ ευχαριστημένος. Απλά θεωρώ ότι αυτή την εποχή, ξεπεράστηκε από τα b450 μοντέλα τα οποία είναι και πιο future proof.

Κάτι χαζά κολλήματα μου έκανε με τον 4.14 kernel στο 16.04, σε idle φρήζαρε και έτρωγε reboot, αλλά τελικά λύθηκε με αναβάθμιση του πυρήνα και κάτι ειδικές παραμέτρους κατά το boot. Δεν νομίζω να το συναντήσεις δηλαδή, τώρα πια άσε που μάλλον ήταν εγγενές σφάλμα στους 1600 και 1700.

Βέβαια δεν μπορώ να σε βοηθήσω παραπάνω, γιατί έχω Nvidia κάρτα...

Οι Ryzen έχουν την ικανότητα για πάρα πολύ χαμηλή κατανάλωση σε idle κατάσταση, που πολλά τροφοδοτικά δεν μπορούσαν να ανταπεξέλθουν - "καταλάβουν" πως πρέπει να τροφοδοτήσουν.

Λύθηκε αυτό, μη αφήνοντας τον πυρήνα να πέσει σε τέτοια νάρκη ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...