Προς το περιεχόμενο

Νέο μηχάνημα για Ubuntu 18.04LTS


Lside

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα,

Θέλω να στήσω ένα πολύ οικονομικό μηχάνημα για ubuntu. Οι λίστες με τα rdware copabilities βλέπω πως έχουν κυρίως λαπτοπ και έτοιμα desktop και δεν μπορώ να δω με σιγουριά ότι θα υποστηρίζεται το hardware που θέλω να πάρω.... https://certification.ubuntu.com/desktop/

Οι Ryzen γνωρίζετε αν υποστηρίζονται όπως επίσης και τα ενσωματωμένα γραφικά που έχουν? Συγκεκριμένα σκέφτομαι για τα παρακάτω:

  • CPU: AMD Ryzen 3 2200G Box
  • MOBO: Asrock A320M-HDV R3.0
  • RAM: G.Skill Value 8GB DDR4-2400MHz

Έχει κανείς άποψη αν θα bootarei το μηχάνημα ή αν θα έχω προβλήματα με drivers?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 31
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

επειδή είναι σχετικά καινούριος ο επεξεργαστής καλό είναι να έχεις όσο το δυνατόν πιο καινούριο kernel.

Αποφάσισε λοιπόν ποια έκδοση ubuntu θα βάλεις ( LTS ή όχι βασικά, η 18.10 λογικά δεν θα έχει θέμα) και δες με τι kernel έρχεται η έκδοση αυτή (τα λέει εδώ, το πακέτο είναι το linux: http://distrowatch.org/table.php?distribution=ubuntu )

Μετά μπορείς να googlάρεις αν υπάρχουν προβλήματα στην υποστήριξη του επεξεργαστή σου με τη συγκεκριμένη έκδοση ή όχι. Αν υπάρχουν προβλήματα ή πας σε παραπάνω έκδοση ubuntu, ή ψάχνεις να δεις πως μπορείς να εγκαταστήσεις πιο καινούριο kernel ή πας σε άλλη διανομή με πιο καινούριο kernel.

Επεξ/σία από pmav99
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισης μην ξεχναμε οτι στο ubuntu μπορεις να βαλεις κερνελς απο δω.Διαλεγεις εκδοση.Κατεβαζεις 4 deb.Εγκατασταση και ετοιμος.Σε VM που εχω περασει την εκδοση 19.04 , της εχω βαλει τον 4.20-rc5 kernel , και δεν υπαρχει κανενα προβλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έψαχνα να κάνω το ίδιο πριν λίγους μήνες για το PC της συζύγου. Πολλά θέματα αστάθειας ακόμη με τους 2200G/2400G. Δεν είναι μόνο η υποστήριξη από kernel, αλλά ακόμη και διαφορές σε motherboard ή motherboard BIOS μπορεί να οδηγούν σε διαφορετική συμπεριφορά. Από kernel 4.16 και μετά άρχισε να στρώνει κάπως η κατάσταση. btw, το 18.04 LTS έχει kernel 4.15 out-of-the-box.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

υπαρχουν πολλες αναφορες με προβληματα ασταθειας, γραφικων κλπ

Θα χρειαστεις kernel 4.17.xx και Mesa 18.1.x τουλαχιστον.

Αν εχεις χρονο και γνωσεις για να το παλεψεις τοτε κανε την αγορα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Κατάλαβα για 18.04LTS πάω σε intel. Θα έβαζα έναν FX (που έχω στο παρών σύστημά μου) αλλά δεν βρίσκω μητρικές με usb 3 και sata 3... Δεν έχω απαιτήσεις από την CPU απλά δεν θέλω να τα σκάσω στην ιντελ...

Έχει κανείς κάποια πρόταση για οικονομικό hardware δεν χρειάζομαι επεξεργαστική ισχύ ούτε γραφικά. Θέλω dual monitors, skype, internet, office,  VM, x2go κλπ

Επίσης μελλοντικά η 18.04 ποτέ δεν θα υποστηρίξει ryzen?

Επεξ/σία από Lside
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχετε γραψει στα @@ σας το ποστ μου που λεει ξεκαθαρα οτι ασχετως εκδοσης ubuntu μπορεις να βαλεις απο επισημο σαιτ του ubuntu οποια εκδοση κερνελ γουσταρει ο καθενας..μεχρι και 4.20.χ λεμε.

Απο κει και περα , γιατι κολλησατε ολοι σας με το 18.04?Υπαρχει και η 18.10 που ερχεται απο την μανα της με τον 4.18.χ. Μην μου αρχισετε περι lts και μαλακιες...αν ειναι δυνατον!

ΥΓ : Και χαρη σας κανω που γραφω για ubuntu , εγω ειμαι πλεον στις ανωτερες βαθμιδες του archlinux εδω και κατι ωρες :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, mphxths είπε

Εχετε γραψει στα @@ σας το ποστ μου που λεει ξεκαθαρα οτι ασχετως εκδοσης ubuntu μπορεις να βαλεις απο επισημο σαιτ του ubuntu οποια εκδοση κερνελ γουσταρει ο καθενας..μεχρι και 4.20.χ λεμε.

Ή αν θέλει μπορεί να δοκιμάσει το ukuu

27 λεπτά πριν, mphxths είπε

ΥΓ : Και χαρη σας κανω που γραφω για ubuntu , εγω ειμαι πλεον στις ανωτερες βαθμιδες του archlinux εδω και κατι ωρες :)

Και εσύ δικιά μας 🤩 ;;; Πες μου πότε μπορείς να ετοιμάσω την τελετή μύησης όπου θα εγκαταστήσεις arch με δεμένα μάτια σε πληκτρολόγιο με σύστημα Μπράιγ και στη συνέχεια θα κάψεις και καμιά 10αριά stickακια και CDs με ubuntu 🤣

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έχω τον ίδιο επεξεργαστή σε ένα 24/7 σύστημα με ubuntu 16.04 και τρέχει με τους απλούς driver χωρίς κανέναν πρόβλημα. Στην ουσία το έχω το σύστημα σαν server αλλά όποτε έχει χρειαστεί μπαίνω κανονικά και στο περιβάλλον εργασίας. Νομίζω από 18.04 και μετά τρέχουν και τα γραφικά του μια χαρά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 ώρες πριν, chek2fire είπε

έχω τον ίδιο επεξεργαστή σε ένα 24/7 σύστημα με ubuntu 16.04 και τρέχει με τους απλούς driver χωρίς κανέναν πρόβλημα. Στην ουσία το έχω το σύστημα σαν server αλλά όποτε έχει χρειαστεί μπαίνω κανονικά και στο περιβάλλον εργασίας. Νομίζω από 18.04 και μετά τρέχουν και τα γραφικά του μια χαρά. 

Ποσταρε αν θες κατι που να αποδεικνυει οτι η gpu του τρεχει με driver της προκοπης και οχι με τον vesa (lspci -k) ή οτι εχει 3d acceleration (glxinfo | grep direct) ή εστω ενα dmesg που να μην λεει κατι τετοιο

https://www.phoronix.com/scan.php?page=article&item=ryzen5-2400g-vega11&num=1

Επεξ/σία από jim_p
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρέει...ρέι...Η AMD έχει δώσει ανοικτούς τους οδηγούς, και έχει μια χαρά υποστήριξη από ότι λέγεται. Τώρα, δεν υπάρχει φυσικά κανένα θέμα να χρησιμοποιηθεί η 18.10 η οποία είναι σταθερότατη και με τον τελευταίο κερνελ, δεν κατάλαβα για ποιο λόγο κόλλησαν μερικοί στην 18.04 ΑΝ και όπως σωστά ειπώθηκε, 30 λεπτά υπόθεση είναι να περάσει κανείς και ξεχωριστό πακέτο kernel (εγώ προσωπικά, χρησιμοποιώ τον liquorix για να καλύτερο responsiveness).

Εγώ πάνω στο hardware έχω να κάνω 2 προτάσεις, 1ον δεν έχεις κανέναν μα κανέναν λόγο να επιλέξεις το Α320 chipset, κυκλοφορούν καλύτερες μητρικές πολύ οικονομικές και θα έλεγα να πάρεις της 2ης γενιάς με B450 chipset που δεν είναι ιδιαίτερα πιο ακριβά,   πχ https://www.skroutz.gr/s/15598886/Asrock-B450M-Pro4.html.

Κερδίζεις σε καλύτερη υποστήριξη και μελλοντικά αν αποφασίσεις να πετάξεις τον 2200g και να βάλεις οτιδήποτε άλλο (από  2700 μέχρι οτιδήποτε έχει βγει σε AM4 τότε!!!), εδώ είσαι!
+ τα έξτρα καλούδια που έχει απάνω!

Επίσης, για τις μνήμες μην πας σε 2400, βάλε όσο μεγαλύτερου χρονισμού βρεις, αντέχει η τσέπη σου και σηκώνει το σύστημά σου, παίζει σημαντικό ρόλο στην εξυπηρέτηση των αναγκών των γραφικών να είναι γρήγορες οι μνήμες!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, jim_p είπε

Ποσταρε αν θες κατι που να αποδεικνυει οτι η gpu του τρεχει με driver της προκοπης και οχι με τον vesa (lspci -k) ή οτι εχει 3d acceleration (glxinfo | grep direct) ή εστω ενα dmesg που να μην λεει κατι τετοιο

https://www.phoronix.com/scan.php?page=article&item=ryzen5-2400g-vega11&num=1

αυτό έγραψα ότι τρέχει με τους vesa

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Vesa = απουσια 3d acceleration, απουσια video acceleration, απουσια υποστηριξης αναλυσεων 16:9, απουσια powersaving και καναδυο ακομα που δεν θυμαμαι = καλυτερα να εβαζα windows :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...