Προς το περιεχόμενο

Ο Υπολογιστής μου ΔΕΝ αναγνωρίζει τους υπότιτλους της ταινίας που έχω κατεβάσει


sea-marine

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σε όλους!

Έχω  Linux mint στον υπολογιστή ενώ πριν είχα windows7.

Όταν είχα windows7, κατέβασα μια ταινία με τους υπότιτλους της.Τότε όμως τους υπότιτλους τους αναγνώριζε κανονικά.

Τώρα που έχω linux mint, δεν τους αναγνωρίζει και ανοίγω το αρχείο των υπότιτλων κι αντί να είναι ελληνικοί, είναι αλαμπουρνέζικοι.

Τι μπορώ να κάνω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ανάλογα με τον player που χρησιμοποιείς, (για παράδειγμα smplayer οπως εγώ) η ρύθμιση είναι: options/preferenses/subtitles και στο default subtitle encoding να είναι επιλεγμένα τα ελληνικά ( modern greek iso-mplampla ).

ακόμα και σε άλλο player η λογική είναι ίδια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

VLC έχω αλλά δεν τους εμφανίζει το VLC μόνο αλαμπουρνέζικους...ανοίγω το αρχείο των υπότιτλων και πάλι αλαμπουρνέζικους τους εμφανίζει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βαλε εναν σοβαρο text editor, πχ geany, ανοιξε τους υποτιτλους απο εκει, μετετρεψε τους σε utf8 ή iso-8859-7, αποθηκευσε τους και μετα ανοιξε τους με οποιον player θες. Καλο ειναι να βαλεις και τον player σου να τους βλεπει σε iso-8859-7.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλύτερα είναι να προτιμάς για κωδικοποίηση το windows-1253 αντί του iso-8859-7 που ανέφεραν οι προλαλήσαντες για να μην έχεις θέμα με το άλφα τονούμενο (Ά).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μόλις τώρα διαπίστωσα ότι μόνο όταν ανοίγω το αρχείο υποτίτλων με το Geany, οι υπότιτλοι είναι ελληνικοί.

Άμα το ανοίξω με το πρόγραμμα που έχει το linux  mint, πάλι αλαμπουρνέζικοι είναι οι υπότιτλοι  παρόλο που άλλαξα την κωδικοποίηση όπως μου είπατε. Επίσης έβαλα την ταινία στο στικάκι μου και τους υπότιτλους μαζί και έβαλα το στικάκι στην τηλεόραση και η τηλεόραση πάλι τους έδειχνε αλαμπουρνέζικους...τι να κάνω?

Επεξ/σία από sea-marine
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...