Προς το περιεχόμενο

Αγορά


Teodomer

Προτεινόμενες αναρτήσεις

DSLR ή Mirrorless 

Canon ή Nikon 

Είμαι κάτοχος μιας compact της Canon και ενος κινητού xiaomi note 5, λέω να "αναβαθμιστω". Ως αρχάριος δεν ξέρω που να καταλήξω. Οι φωτογραφίες που βγάζω είναι Street, τοπία, πορτρέτα αλλά προσπαθώ να προωθήσω κ χώρους ενός ξενοδοχείου.

Ανοιχτό μπάτζετ, η αγορά θα γίνει μετά τα Χριστούγεννα, αλλά όσο πιο χαμηλά πάει η τιμή καλύτερο στην τσέπη 😜

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι χώροι του ξενοδοχείου , ανεβάζουν τον προϋπολογισμό σου. Θές ευρυγώνιο φακό . Ο οποίος όμως κάνει και για τοπία και για street. 

Σε nikon , για crop , πας σε φακό αυτόν

 

και σώματα . ανάλογα το χρήμα που θες να χαλάσεις (από φθηνότερο -> ακριβότερο)

https://www.e-infin.com/eu/item/3193/nikon_d3400_digital_slr_camera_body_only_(black)_(kit_box)

https://www.e-infin.com/eu/item/3203/nikon_d5600_digital_slr_camera_body_only_(black)_(kit_box)

https://www.e-infin.com/eu/item/2510/nikon_d7200_digital_slr_camera_body_only_kit_box

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όλα αυτά που αναφέρεις θέλουν διαφορετικούς φακούς αν θες να ασχοληθείς ποιο σοβαρά. Οπότε αν πας σε mirrorles σκέψου ότι έχουν ακριβότερους φακούς από τις dslr. Για φωτογραφία δρόμου πολλοί επιλέγουν Mirrorless γιατί είναι πιο μικρές και δεν τρομάζει ο άλλος όταν φωτογραφίζεις, πολλοί αντιδρούν άσχημα. Για όλα τα άλλα θα προτιμούσα dslr. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
36 λεπτά πριν, hunter2000 είπε

 πολλοί επιλέγουν Mirrorless γιατί είναι πιο μικρές και δεν τρομάζει ο άλλος όταν φωτογραφίζεις, πολλοί αντιδρούν άσχημα. 

Δεν το έχω δει ποτέ να συμβαίνει , σε μεγάλες ομάδες ανθρώπων , σε φυσιολογική κίνηση δρόμου. Κανείς δεν ασχολείται . Είναι πιθανόν να συμβεί , αν στοχεύσεις ένα συγκεκριμένο άτομο και ειδικά για πολλαπλές φωτογραφίες με οτιδήποτε . Και μιλάω όχι μόνο για τώρα , αλλά και για το παρελθόν , όταν οι περισσότεροι υποστηρικτές των mirrorless ήταν αγέννητοι.

Επεξ/σία από Dr_73
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντάξει ναι, όταν έχει πολύ κόσμο, αλλά αν θες να βγάλεις κάτι πραγματικά ιδιαίτερο ο άλλος θα στραβώσει αν σε δει με ένα μεγάλο μαύρο πράγμα να των σημαδεύεις, πέρα από το ότι αν γυρίσει να σε κοιτάξει θα χαλάσει το στιγμιότυπο που θέλεις να πιάσεις. Αν εξασκηθείς με την mirrorles μπορείς να την έχεις κοντά στο στήθος σου και να τραβάς απαρατήρητος. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, hunter2000 είπε

Εντάξει ναι, όταν έχει πολύ κόσμο, αλλά αν θες να βγάλεις κάτι πραγματικά ιδιαίτερο ο άλλος θα στραβώσει αν σε δει με ένα μεγάλο μαύρο πράγμα να των σημαδεύεις, πέρα από το ότι αν γυρίσει να σε κοιτάξει θα χαλάσει το στιγμιότυπο που θέλεις να πιάσεις. Αν εξασκηθείς με την mirrorles μπορείς να την έχεις κοντά στο στήθος σου και να τραβάς απαρατήρητος. 

Ρεκλάμα της sony και λοιπών κατασκευαστών mirrorless. 100% . Επαναλαμβάνω , street φωτογραφία υπήρχε πριν γεννηθούν όσοι τα λένε σήμερα αυτά.

 

Αυτό που σηκώνει πολύ συζήτηση , είναι αν όλες οι compact & mirrorless είναι σε θέση να ξεπεράσουν τα 20Κ κλικ ή 2-3 χρόνια χρήσης.

Προσωπικά αμφιβάλω έντονα. Ειδικά οι αναδιπλώμενες οθονούλες της rx-100  ... μου φαίνονται δίχως αύριο .

Αν έχει κάποιος mirrorless 5 χρόνια ή με 50.000 φωτογραφίες, θα ήταν ενδιαφέρον να μας ενημερώσει .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σίγουρα υπήρχε, αλλά μιλάς για άλλες εποχές που οι άνθρωποι ήταν πιο ανοιχτοί, δεν υπήρχε αυτή η παράνοια με τα προσωπικά δεδομένα. Σκέψου ότι πριν μερικές δεκαετίες μπορούσες να φωτογραφίζεις άνετα παιδιά, αν το κάνεις σήμερα το ποιο πιθανόν είναι να καταλήξεις προσαγωγή στην αστυνομία. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και σήμερα είναι εφικτό . Η πιθανότητα να υπάρξει αντίδραση , θεωρητικά υπάρχει , αλλά δεν θεωρώ ότι έχει καμία σχέση με τη μορφή της μηχανής. 

Σημαντικότερος παράγοντας είναι η απόσταση από τον κόσμο . Αν είσαι πιο μακριά από 4-5 μέτρα, λειτουργεί υπέρ σου. 

Για παιδιά , είναι αλλιώτικο το θέμα, δεν με ενδιαφέρει , δεν θα τράβαγα ποτέ ξένα παιδιά , με τη σημερινή κατάσταση . Σε δυτικές κοινωνίες πάντα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, Dr_73 είπε

Ρεκλάμα της sony και λοιπών κατασκευαστών mirrorless. 100% . Επαναλαμβάνω , street φωτογραφία υπήρχε πριν γεννηθούν όσοι τα λένε σήμερα αυτά.

Αυτό που σηκώνει πολύ συζήτηση , είναι αν όλες οι compact & mirrorless είναι σε θέση να ξεπεράσουν τα 20Κ κλικ ή 2-3 χρόνια χρήσης.

Προσωπικά αμφιβάλω έντονα. Ειδικά οι αναδιπλώμενες οθονούλες της rx-100  ... μου φαίνονται δίχως αύριο .

Αν έχει κάποιος mirrorless 5 χρόνια ή με 50.000 φωτογραφίες, θα ήταν ενδιαφέρον να μας ενημερώσει .

Οι περισσοτερες compact & mirrorless τραβουν με ηλεκτρονικο κλειστρο. Οποτε δεν τιθεται θεμα κλειστρου. 

Εχεις κολλησει ομως για τα καλα με αυτο το θεμα που το βαζεις ως πρωταρχικο παντου; Και στο ξαναρωτησα. Με την ιδια λογικη γιατι δεν αφηνεις τις DSLR και τους φακους με τα AF και τα VR για να ξαναγυρισεις στις φιλματες SLR με manual φακους που δεν σπανε δεν χαλανε σε σχεση με τις DSLR..?

Στις 1/12/2018 στις 7:38 ΜΜ, Teodomer είπε

DSLR ή Mirrorless 

Canon ή Nikon 

Είμαι κάτοχος μιας compact της Canon και ενος κινητού xiaomi note 5, λέω να "αναβαθμιστω". Ως αρχάριος δεν ξέρω που να καταλήξω. Οι φωτογραφίες που βγάζω είναι Street, τοπία, πορτρέτα αλλά προσπαθώ να προωθήσω κ χώρους ενός ξενοδοχείου.

Ανοιχτό μπάτζετ, η αγορά θα γίνει μετά τα Χριστούγεννα, αλλά όσο πιο χαμηλά πάει η τιμή καλύτερο στην τσέπη 😜

Στο θεμα μας παλι, τοπια και πορτρετα αλλα και αρχιτεκτονικη φωτογραφηση εσωτερικων χωρων θελει ευρυγωνιους που  και λογω διαθεσιμοτητας αλλα και κοστους θα βρεις πολυ πιο ευκολα σε DSLR σωματα.

Απο την αλλη θα συμφωνησω οτι ειναι σαφεστατα πιο χρηστικο απο καθε αποψη (και για λογους διακριτικοτητας) ενα μικρο σωμα μηχανης για street photo. Αλλα οχι με ευρυγωνιους αλλα με zoom φακο. 

Εαν πρεπει να τα συνδιασεις ολα τοτε μια DSLR ειναι η επιλογη σου.

Μια Nikon entry level (κατα προτιμηση σειρας D5xxx για πολλους λογους που θα βολεψουν τα θεματα φωτογραφησης σου) ειναι αρκετη. Θα χρειαστεις και επιπλεον budget για εναν ευρυγωνιο οποτε save some money. Και μια Canon 750D θα ηταν καλη επιλογη επισης.

Επεξ/σία από SeNNinhA
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, SeNNinhA είπε

Οι περισσοτερες compact & mirrorless τραβουν με ηλεκτρονικο κλειστρο. Οποτε δεν τιθεται θεμα κλειστρου. 

Εχεις κολλησει ομως για τα καλα με αυτο το θεμα που το βαζεις ως προταρχικο παντου; Και στο ξαναρωτησα. Με την ιδια λογικη γιατι δεν αφηνεις τις DSLR και τους φακους με τα AF και τα VR για να ξαναγυρισεις στις φιλματες SLR με manual φακους που δεν σπανε δεν χαλανε σε σχεση με τις DSLR..?

Δεν έχω κολλήσει εγώ. Όποτε γράφουν για τη φορητότητα των compact & mirrorless , γράφω και τα επιπλέον χαρακτηριστικά τους (ότι πρέπει να αλλαχθούν σε 2-3 χρόνια ή 10Κ φωτό). 

Να λέμε όλο το πακέτο . Φιλμάτες slr έχω προσωπικά , όπως και φιλμάτες rangefinder. Κάποια στιγμή θα πούμε και γι'αυτές. Η πρώτη μου , ηταν η adox polo 1s , με φακό 45mm , f/2.8 .

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
29 λεπτά πριν, Dr_73 είπε

Δεν έχω κολλήσει εγώ. Όποτε γράφουν για τη φορητότητα των compact & mirrorless , γράφω και τα επιπλέον χαρακτηριστικά τους (ότι πρέπει να αλλαχθούν σε 2-3 χρόνια ή 10Κ φωτό). 

Να λέμε όλο το πακέτο . Φιλμάτες slr έχω προσωπικά , όπως και φιλμάτες rangefinder. Κάποια στιγμή θα πούμε και γι'αυτές. Η πρώτη μου , ηταν η adox polo 1s , με φακό 45mm , f/2.8 .

Αυτο που λες δεν προκυπτει απο πουθενα ομως.

Και DSLR εχω και mirrorless εχω και bridge εχω. Ειδικα η bridge εχει βγαλει χιλιαδες φωτογραφιες (στην κυριολεξια) μιας και χρησιμοποιειται κατα βαση ως action (λογω του μεγαλου zoom) σε οχι και τοσο φιλικα περιβαλλοντα πισινας εδω και τρια χρονια και αγοραστηκε μαλιστα καινως μεταχειρισμενη. Ουτε η πληρως ανακλινομενη οθονη της εχει παθει κατι ουτε το σωμα ουτε κατι αλλο.

Αληθεια το 2-3 χρονια και τα 10.000 κλικς απο που προκυπτουν σε εσενα; Γιατι και σε DSLR προκυπτουν περιπτωσεις αστοχιας κλειστρου στα μολις 5.000-10.000 κλικς. Ή μιλαμε για κακομεταχειριση μηχανων απο ασχετους που την προσεχουν λιγοτερο απο το κινητό τους, την αφηνουν στην αμμο κλπ;

Το οτι εχεις φιλματες δεν εχει σημασια. Το οτι προτιμας τις DSLR απο αυτες ομως αντικρουει στην λογικη που παραθετεις σε σχεση με τις mirrorless!

——

Τελικα θα προτεινετε κατι στο παλικαρι;

 

Επεξ/σία από SeNNinhA
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...