Προς το περιεχόμενο

godox v860ii και αλλαγη firmware


@topos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπεριζω το forum, 

Προς το παρων φωτογραφιζω με nikon και ενα flash 622di nissin.

Θα ηθελα να αλλαξω το di 622 για να παρω καποιο με high sync και επιπλεων καλουδια, το θεμα ειναι οτι σκεφτομαι την μεταβαση προς sony a7x μερια.

Καπου πηρε το ματι μου οτι πλεων η godox σε αφηνει μεσω firmware και να ειναι συμβατο πλεων το ttl και σε αλλες εταιριες, ηθελα να ρωτησω λοιπον εαν καποιος απο το φορουμ εχει προβει σε μια τετοια δοκιμη?

Τελος γνωμες απο καποιους που το εχουν δοκιμασει και το flash  ως εχει καλοδεχουμενες..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το έχω για Nikon. Είναι μια χαρά. Το επέλεξα για τη μπαταρία λιθίου. Επειδή μου πέφτει κάπως μεγάλο όμως στην πράξη το αφήνω συνήθως σπίτι. Και με τη σειρά μου θα ήθελα να ρωτήσω αν έχετε υπόψη κανένα ultra compact flash με μπαταρία λιθίου.

Επεξ/σία από Cntrl+X
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, @topos είπε

Καπου πηρε το ματι μου οτι πλεων η godox σε αφηνει μεσω firmware και να ειναι συμβατο πλεων το ttl και σε αλλες εταιριες, ηθελα να ρωτησω λοιπον εαν καποιος απο το φορουμ εχει προβει σε μια τετοια δοκιμη?

Αυτό που γνωρίζω εγώ είναι πως οι ηλεκτρονικές επαφές σε κάθε εταιρία έχουν διαφορετική διάταξη και τα ttl φλας δεν έχουν συμβατότητα μεταξύ τους.
Μόνο τα manual φλας που ανταλλάσουν πληροφορίες μόνο με το κεντρικό pin του hot shoe, μπορούν να δουλέψουν σε διαφορετικές μηχανές.
Για το firmware που λες μου φαίνεται δύσκολο γιατί στην φωτογραφία φαίνονται διαφορετικά τα pins.
 

Hot shoes.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το βρήκα ->

The June 28th firmware update enables specific lights designed for Canon, Nikon, or Sony in the TTL-capable X-series lineup to allow for cross-brand TTL and HSS.

Αλλά όντως τώρα που βλέπω τις φωτογραφίες από τα διάφορα hot-shoe όντως δύσκολο να επικοινωνούν με όλα τα συστήματα.

Εκτός κ εάν τα hot-shoe θεωρούμε κ αυτά εναλλάξιμα..

 

Όσο για τις μπαταρίες λιθίου, για να είμαι ειλικρινής -και χωρίς να έχω δουλέψει κανενα- νομίζω ότι προτιμώ τις ΑΑ μπαταρίες.Εχω 3  καλές τετράδες μαζί με καλό φορτιστή.Ακομα και να ξεχαστω -που λέει ο λογος- θα βρω μια τετράδα ακόμα κ από περίπτερο.

Τώρα εάν υπάρχει όντως τόση διαφορά στο recycling του φλας με proprietary μπαταρίες λιθίου ίσως να άλλαζα γνώμη..Αλλά σίγουρα θα ένιωθα ανασφάλεια εάν δεν είχα τουλαχιστων 2 λιθίου μαζί μου(+έξτρα κόστος).

Προσωπικά εάν δεν ισχύει αυτό με το cross platform νομίζω πως θα προτιμήσω το παλιότερο/οικονομικότερο 685.

 

EDIT-> flash recycle time 685 vs 860ii

Ελαχιστη πρακτικη διαφορα απο οσο βλεπω...

Επεξ/σία από @topos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι πολύ σαφές έτσι όπως το γράφει, αλλά μάλλον εννοεί όταν τα φλας είναι off camera.
Να είναι το flash για Nikon και εσύ με commander Sony να μπορείς να το ελέγξεις. 
Aυτό είναι το τεράστιο ατού των Godox, όπως επίσης ότι μπορείς να στήσεις π.χ 5 φλας off camera και να
τραβούν 3 μηχανές, η κάθεμία με το commander της, χρησιμοποιώντας ο καθένας τα ίδια φλας με διαφορετικές ρυθμίσεις.
Το άρθρο είναι από τον Ιούλιο του 17.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...