Προς το περιεχόμενο

Πως κάνω mount ενός Nas Server folder μέσω του fstab?


chek2fire

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μετά την αναβάθμιση του Ubuntu από 18,.04 σε 18.10 το mount που έκανα σε folder του Nas Server σε φακέλους του home μου πλέον δεν λειτουργεί. Δλδ λειτουργεί αλλά δικαιώματα να διαβάσουν το περιεχόμενο των φακέλων μάλλον έχει μόνο  ο root user. Ο home user απλά βλέπει τα αρχεία αλλά πχ όταν πάω να κάνω κλικ σε μια εικόνα δεν εμφανίζεται το περιεχόμενο της.

Τώρα το mount πριν το έκανα με αυτό εδώ στο fstab

//ip/Multimedia /home/username/NasServer1 cifs username=*,password=*x-systemd.automount,user,iocharset=utf8,sec=ntlm,rw,vers=1.0  0  0

προσπάθησε με κάποιες οδηγίες να το αλλάξω σε αυτό εδώ αλλά δεν γίνετε καθόλου mount οι φακέλοι


//ip/Multimedia /home/username/NasServer1 cifs username=*,password=*,vers=1.0,uid=1000,gid=1000,iocharset=utf8,sec=ntlm 0 0
 

για πείτε καμιά ιδέα το τι μπορώ να κάνω. Υπόψη ότι το chown δεν δουλεύει. Οταν προσπάθησα να βάλω αυτό εδώ δεν έγινε τπτ

sudo chown -R username:username /home/username/NasServer1
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Παρακάτω είναι το δικό μου  στο fstab. Για τα δικαιώματα τι σου δίνει το ls -l? επειδή ειναι στο σπίτι και οι υπολογιστές ειναι σε δικό τους vlan  δεν με ενδιαφέρει η ασφάλεια όσο η ευκολία και nobody  ειναι ο ιδιοκτήτης 🤣. Κράξτε με αλλά ειναι σχετικά απομονομένα
 

192.168.1.101:/mnt/funky/windows  /media/funkyshare nfs

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

σε μένα έχει password και username ο server πως το βάζω αυτό? Να δοκιμάσω nfs δλδ θα έχω καλύτερα αποτελέσματα?

Επεξ/σία από chek2fire
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εντάξει το έλυσα με τα cifst απλά βάζοντας αυτά εδώ

uid=1000,gid=1000
 

To πρόβλημα« ότι δεν μπορούσα να δω το περιεχόμενο των αρχείων είχε μάλλον να κάνει με την cache του συστήματος. Διέγραψα τους παλιούς φακέλους και έκανα mount τον Nas σε νέους φακέλους και πλέον βλέπω κανονικά το περιεχόμενο τους. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καποιο bug κανει τα περιεχομενα καποιων φακελων μη ορατα, σε ορισμενα NAS/ψευτοΝAS. Ειναι που θα πεσεις.

Επεξ/σία από Le Perv
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Le Perv είπε

Καποιο bug κανει τα περιεχομενα καποιων φακελων μη ορατα, σε ορισμενα NAS/ψευτοΝAS. Ειναι που θα πεσεις.

το qnap δεν το λες με τίποτα ψευτό nas. στην περίπτωση μου το πρόβλημα είχε να κάνει με την διανομή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

καλησπέρα και απο εμενα.....ειμαι καινούριος στα linux και συγκεκριμένα εχω linux mint.

Θα ήθελα να βλέπω τον nas μου μεσώ του δικτύου. Πως μπορω να το κανω αυτο; συγκεκριμενα θελω κατι τετοιο https://www.synology.com/en-global/knowledgebase/DSM/help/DSM/Tutorial/store_with_windows

ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, Ydrochoaki είπε

καλησπέρα και απο εμενα.....ειμαι καινούριος στα linux και συγκεκριμένα εχω linux mint.

Θα ήθελα να βλέπω τον nas μου μεσώ του δικτύου. Πως μπορω να το κανω αυτο; συγκεκριμενα θελω κατι τετοιο https://www.synology.com/en-global/knowledgebase/DSM/help/DSM/Tutorial/store_with_windows

ευχαριστω

γίνετε όπως το έχουμε περιγράψει αν θέλεις να κάνεις δλδ mount τοπικά τους φακέλους του nas σου δλδ αν θέλεις να τους βλέπεις στο pc σου ως ένα κανονικό folder στο home σου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...