Προς το περιεχόμενο

Λήψεις σε εσωτερικό χώρο με χαμηλό φωτισμό


udroxoos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Κύριοι έχω την Nikon D3200 με τον AF-S DX NIKKOR 35mm f/1.8G και δυστυχώς δεν βρήκα ακόμα τον χρόνο για να εξασκηθώ όσο θα ήθελα στο άθλημα. Γι'αυτο λοιπόν θα χρειαστώ τη βοήθεια σας. 

Θέλω να φωτογραφίσω σε χαμηλό φωτισμό μπυραρίας. 

Η ερωτήσεις μου είναι οι εξής: 

1) Θα μπορέσω να τραβήξω δίχως φλας ώστε να αποφύγω "ξεπλυμένες" φωτο και κόκκινα μάτια;  Αν ναι πάμε και στις επόμενες.

2) Χωρίς φλας λογικά θα πρέπει να βγάζω με f1.8 αλλά αυτό δεν θα περιορίζει τις λήψεις σε ένα εστιασμένο πρόσωπο μόνο τη φορά; 

3) Μέχρι ποια τιμή να ανεβάσω το ISO ώστε να πάρω διαχειρίσιμες φωτο που να μπορώ να τις δείξω δίχως να με κοροϊδεύουν για την DSLR; (έχουν όλοι κινητά, να εντυπωσιάσουμε θέλουμε όχι να γίνουμε ρεζίλι! ;) ).

4) Σε κλειστούς χώρους με χαμηλό φωτισμό είναι προτιμότερο να τραβάμε σε A ρυθμίζοντας το f ή σε P ρυθμίζοντας το ISO; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με την d3200 , μέχρι 1600 iso , είσαι πολύ εντάξει . Με τον 35mm , σε manual βάζεις f/1.8 και ταχύτητα δοκιμάζεις 1/40 ή και 1/30 , ανάλογα το χέρι σου. Τραβάς raw ,

οπότε ακόμη κι αν είναι σκοτεινή , στην επεξεργασία δίνεις +2.5 για πλάκα και φωτίζεις σκιές , μαύρο κτλ .

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, afterhours είπε

Καλυτερα να βγουν με θορυβο παρα κουνημενες και στο καδο ανακυκλωσης

Παντα raw οπως εγραψε και ο Dr

Συμφωνώ κι εγώ σ'αυτό. Άρα το ISO πόσο να το φτάσω λες.

Αν και αρχικά απέκλεισα το φλας, στη θέση μου θα το αποκλείατε αυτό της μηχανής ή όχι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Κοιτα καλυτερα να κανεις δοκιμες και να δεις μεχρι ποσο ISO μπορεις να ανεχτεις εσυ προσωπικα...Αφου θα ανεβαινουν online οι φωτο σε μικρα μεγεθη δλδ δεν νομιζω να εχεις προβλημα με το θορυβο.. Με 1.8 διαφραγμα θυμαμαι σε εσωτερικο χωρο βαπτιση χωρις φλας και φωτα επαιζα απο 800 εως 3200 ISO .Στο μπαρ τωρα λογικα θα ειναι πιο σκοτεινα

Πρεπει να κανεις καποιες δοκιμαστικες ληψεις....

Εγω στη δικια μου αφηνω το AUTOISO εως 25600 αλλα δεν με ενδιαφερει αν θα χαρακτηρισουν οι αλλοι θορυβωδεις τις φωτογραφιες 😀

Επεξ/σία από afterhours
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν θυμάμαι στη d3200, τα βήματα στις ρυθμίσεις του iso . Πάνω από 1600 , μπορείς να το βάλεις σε τιμές μικρότερες του 3200 ; Π.χ. 2000 και 2500 ;;; Δοκίμασε και μέχρι 3200.

Θόρυβο κόβεις άλλωστε και στην επεξεργασία. 

Κάνε δοκιμές και με τις ταχύτητες. Κάποιοι τραβάνε και με 1/20 . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τι ακριβως θες να τραβηξεις ? τον χωρο η κοσμο?

αν θες χωρο απλα βαλτη σε τριποδο

αν θες κοσμο, χωρις εξωτερικο φλας το ξεχνας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

10 ώρες πριν, Ntinaras είπε

τι ακριβως θες να τραβηξεις ? τον χωρο η κοσμο?

αν θες χωρο απλα βαλτη σε τριποδο

αν θες κοσμο, χωρις εξωτερικο φλας το ξεχνας

Κόσμο θέλω να τραβήξω και μάλλον είναι ουτοπικό να αποφύγω το φλας ακόμα και με τον f1.8.

Πιθανότατα επόμενη αγορά ένα φτηνό εξωτερικό φλας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

52 λεπτά πριν, udroxoos είπε

Κόσμο θέλω να τραβήξω και μάλλον είναι ουτοπικό να αποφύγω το φλας ακόμα και με τον f1.8.

Πιθανότατα επόμενη αγορά ένα φτηνό εξωτερικό φλας.

Επισης πρεπει να ξεχασεις το 1.8

θα τραβας απο 2.8 εως 4 αναλογα το πως ειναι στημενα τα ατομα στη φωτογραφια.

Αλλιως θα ειναι ολοι ανεστιαστοι

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 ώρες πριν, udroxoos είπε

Αν και αρχικά απέκλεισα το φλας, στη θέση μου θα το αποκλείατε αυτό της μηχανής ή όχι;

Για μικρές απόστάσεις, είναι μάλλον καλύτερο από ισχυρό εξωτερικό . 

Αξιοποίησε το αβαντάζ των ψηφιακών και κάνε δοκιμές (δωρεάν, σε αντίθεση με τα φιλμ)  πριν πας να τραβήξεις αυτό που θες. Δοκίμασε όλα τα διαθέσιμα διαφράγματα και το f/1.8 , ειδικά αν μιλάμε για 2 άτομα από τα οποία έχεις ίση απόσταση . 

Επεξ/σία από Dr_73
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 29/11/2018 στις 3:27 ΜΜ, Dr_73 είπε

Για μικρές απόστάσεις, είναι μάλλον καλύτερο από ισχυρό εξωτερικό . 

Αξιοποίησε το αβαντάζ των ψηφιακών και κάνε δοκιμές (δωρεάν, σε αντίθεση με τα φιλμ)  πριν πας να τραβήξεις αυτό που θες. Δοκίμασε όλα τα διαθέσιμα διαφράγματα και το f/1.8 , ειδικά αν μιλάμε για 2 άτομα από τα οποία έχεις ίση απόσταση . 

ειναι παντα χειροτερο απο το εξωτερικο

περα του οτι δεν στριβει προς τα πανω για να φωτισει τον χωρο, και οχι απλα την μουρη,  η αποσταση που εχει απο τον φακο σημαινει οτι δε θα εχεις κοκκινα ματια...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, Ntinaras είπε

ειναι παντα χειροτερο απο το εξωτερικο

περα του οτι δεν στριβει προς τα πανω για να φωτισει τον χωρο, και οχι απλα την μουρη,  η αποσταση που εχει απο τον φακο σημαινει οτι δε θα εχεις κοκκινα ματια...

Ετσι. Η γωνια προσπτωσης του φωτος στα προσωπα απο το ενσωματωμενο φλας δινει σκληρες σκιες που χαλανε την φωτο σου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τώρα δεν προλαβαίνω να το πάρω αλλά έχετε να προτείνετε κάποιο ψιλοκαλό πολύ φτηνό εξωτερικό φλας;

Με μια γρήγορη αναζήτηση στο ebay βρήκα για παράδειγμα το Neewer NW561. Θα ήταν της προκοπής; Υπόψιν ότι δεν ψάχνω για σούπερ ντούπερ εξάρτημα.

Επεξ/σία από udroxoos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...