Προς το περιεχόμενο

Linux σε φθηνιαρικο laptop Thomson


Επισκέπτης

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αγόρασα πριν μερικούς μήνες ένα φθηνό λαπτοπ απο MediaMarkt. Κάτι σαν κι αυτό https://www.mediamarkt.gr/el/product/_thomson-grneo15c-intel-celeron-n3350-4gb-1tb-1213281.html αλλά με SSD 32gb αντί για HDD 1GB. Εχει καταφέρει κανεις να εγκαταστήσει Linux (οποιαδήποτε distro) σε τέτοιο ή παρόμοιο laptop και να δουλεύει σωστά;

Ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δοκίμασα διάφορα Ubuntu flavors, Debian, openSUSE & Fedora. Σε όλα το ίδιο πρόβλημα: Δεν δούλευει σωστά το WiFi (βλέπει τα δίκτυα αλλά δεν μπορεί να συνδεθεί σε κανένα) και δεν δουλεύει το touchpad

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 28/11/2018 στις 3:09 ΜΜ, jim_p είπε

Ποιο wifi εχει?

lspci output στην εικόνα.

Να σημειώσω επίσης ότι οποιαδήποτε απόπειρα tethering του κινητού  μεσω USB ή Bluetooth αποτυγχάνει.

Λες και έχει θέμα το networking γενικότερα....

 

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ποσταρε καλυτερα τι βλεπει το lspci -k ή το lspci -nn. Αν τα λεει καλα εδω, η καρτα σου υποστηριζεται απο τον 4.1 και μετα, δηλαδη εδω και 3,5 χρονια
https://wireless.wiki.kernel.org/en/users/drivers/iwlwifi

Μην βγαζεις φωτο ολο το lspci, δεν εχει νοημα. Και ριξε μια ματια σε οτι εχω πει εδω για το lspci -nn κλπ
https://www.insomnia.gr/forums/topic/437309-hardware-και-drivers-στο-linux/
 

p.s. Το κοβω το id της να ειναι 8086:3165 :P

 

Επεξ/σία από jim_p
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τυπικά θα έπρεπε ειδικά το wifi αφού είναι Intel, να δουλεύει απροβλημάτιστα! Εμένα μόνο ένα realtek module που έκανε πρόβλημα, αλλά και αυτό το έφτιαξα με κατάλληλες οδηγίες.

Να υποθέσω σε ubuntu πήγες σε 18.04 και μετά...δεν δοκιμάζεις κανένα 18.10 που έχει πιο πρόσφατους kernels (αν και δεν νομίζω να είναι εκεί το πρόβλημα!!!)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις παιδιά!

Θα κάτσω το Σ/Κ να ασχοληθώ. Ήθελα απλά να δω αν είχε κανείς το ίδιο λαπτοπ μήπως γλυτώσω λίγο χρόνο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα και απο μενα. εχουμε λογικα το ιδιο λαπτοπ. εγω αρχικα περασα  ubuntu με την οποια δεν ειχα κανενα θεμα,μετα manjaro που ουτε εκει υπηρχε προβλημα και τωρα εχω βαλει fedora (Που λογικα θα τα αφησω κιωλας)  και δεν υπαρχει καποιο θεμα. το προβλημα με το touchpad το κανει και με windows το ιδιο λαπτοπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 28/11/2018 στις 1:07 ΜΜ, rematianos είπε

Δοκίμασα διάφορα Ubuntu flavors, Debian, openSUSE & Fedora. Σε όλα το ίδιο πρόβλημα: Δεν δούλευει σωστά το WiFi (βλέπει τα δίκτυα αλλά δεν μπορεί να συνδεθεί σε κανένα) και δεν δουλεύει το touchpad

Δοκίμασε και την peppermint,εμένα σε παλιό laptop μου λειτουργεί πολύ καλά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισης και μια ''χαζη επισημανση'' να πληκτρολογεις τον κωδικο σχετικα αργα καθως το πληκτρολογιο του λαπτοπ δεν ειναι και απο τα καλυτερα και χανει μερικα κλικ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 11 μήνες μετά...

καλησπερα,

δοκιμασα να βαλω linux mint 19.02 αλλα και ubuntu σε ενα λαπτοπ

https://www.mediamarkt.gr/el/product/_thomson-nbgrneo-intel-celeron-n3350-4-gb-32-gb-emmc-gold-1205565.html

μετα την εγκατασταση ενω το touchpad δουλευει,δεν δουλευουν τα 2κουμπια κατω απο το touchpad.

επισης πως μπορω να κανω η γλωσσα να αλλαζει σαν τα windows(alt+shift)?

μπορειτε να με βοηθησετε?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@ anastasisfo

Menu --> system settings --> keyboard --> Layout

uncheck use system defaults,

add greek, και απο το change layout option διάλεξε alt+shift.

 

Screenshot_2019-11-10_20-44-34.png

Επεξ/σία από tuxpower
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...