Προς το περιεχόμενο

Dual boot issue


vision

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έχω εγκαταστήσει σε ένα ssd, windows 7 και στη συνέχεια προσπάθησα να εγκαταστήσω mint σε ένα ελεύθερο partition. Μου πέταγε μήνυμα κάτι με το UEFI κτλ. και πάνω που πήγαινε να εγκαταστήσει grub σταματούσε.

Το διόρθωσα το θέμα με το boot repair και κατάφερα να φορτώσω κανονικά mint. Όμως χάθηκε το entry για τα windows 7...και φόρτωνε μόνο linux.

Ξανατρέχω boot repair, πείραξα κάτι για το MBR εκεί μέσα και κατάφερα να φορτώσω τα Win 7 αυτή τη φορά, χάθηκε όμως το entry για Mint και φυσικά δεν βλέπω το partition του Mint όταν έχω Win7 λειτουργικό.

Φορτώνω EasyBCD μπας και τα δει αυτόματα, δεν... Έκανα διάφορα πειράματα με το EasyBCD τζίφος. Μόνο Win7. Tα Mint που κατάφερα να φορτώσω πριν, ενώ υπάρχουν στο δίσκο, δεν φορτώνουν με τίποτα.

Σκέφτομαι να ξανατρέξω boot repair μπας και πειράξω από εκεί τίποτα, ωστόσο δεν το έχω κάνει ακόμα. 

Στο ίδιο laptop με άλλο δίσκο - hdd - είχα κανονικά όχι μόνο dual αλλά triple boot χωρίς κανένα μήνυμα λάθους. Τώρα με τον ssd μας προέκυψε UEFI.

Έχει κανείς καμιά γνώμη πως να ξεμπλέξω έτσι ώστε να έχω dual boot;

 

Επεξ/σία από vision
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αναφορά σε κείμενο

Τώρα με τον ssd μας προέκυψε UEFI

Δεν εχει καμια σχεση ο SSD με το UEFI. Δηλ δε σε υποχρεωνει κανεις οταν εχεις SSD να χρησιμοποιεις UEFI. Μπορεις μεσω legacy να τρεξεις τον SSD. Εγω ετσι το εχω.

Μονο μεσω Grub (λινουξ) εχεις τη δυνατοτητα να επιλεξεις λειτουργικο κατα την εκκινηση. ΟΧΙ μεσω του boot loader των Windows. Τα windows βλεπουν μονο windows.

Συνεπως πρεπει να επιλεξεις το legacy ΒΙΟS (οχι το UEFI). Να εγκαταστησεις το Grub στο MBR του partition των λινουξ. Αν το βαλεις στα Windowς, δε θα εκκινουν.

Και με update-grub ενημερωνεις για τα υπολοιπα διαθεσιμα λειτουργικα που βρισκονται στο πισι σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

τελικά μετά από πολλές προσπάθειες κατάφερα να έχω dual boot και πάλι!

τέτοιο πρόβλημα δεν είχα άλλη φορά, ειδικά στο ίδιο μηχάνημα με μόνη διαφορά την αλλαγή δίσκου.

Βοήθησε το boot-repair και στη συνέχεια το boot customizer.

το EasyBCD καταργήθηκε.

 

Επεξ/σία από vision
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...